Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 79

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spółki pracownicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem artykułu jest próba oceny efektywności spółek pracowniczych. Dla realizacji tego celu wykorzystywane zostały wyniki badań empirycznych, które były przeprowadzone w 38 spółkach pracowniczych regionu kujawsko-pomorskiego. Ocenay efektywności dokonano poprzez analizę zmian głównych parametrów ekonomiczno-finansowych spółek pracowniczych w okresie od momentu powstania spółek do końca 1998 roku.
Celem artykułu jest identyfikacja przesłanek powstawania spółek pracowniczych w regionie kujawsko-pomorskim. Ponadto, przedstawione zostały informacje o innych aspektach związanych z zawiązywaniem spółki pracowniczej i prywatyzacją przedsiębiorstw (inicjatorzy, bariery, sposób zgromadzenia niezbędnego kapitału itp.). W tym celu autor wykorzystał wyniki badań empirycznych przeprowadzonych wśród spółek pracowniczych z regionu kujawsko-pomorskiego.
Próba odpowiedzi na pytanie, czy i komu potrzebna jest partycypacja pracownicza.
4
Content available remote Ograniczenia zbywalności udziałów i akcji w spółkach pracowniczych
75%
Zasadniczym celem artykułu jest przedstawienie wyników badań empirycznych nad ograniczeniami zbywalności udziałów/akcji w spółkach pracowniczych. Badania empiryczne zostały przeprowadzone wśród 21 spółek pracowniczych z województwa mazowieckiego, które zawarły umowy o oddanie przedsiębiorstwa państwowego do odpłatnego korzystania w latach 2000-2005 w oparciu o dane Krajowego Rejestru Sądowego. Wyniki dokonanej analizy wskazują, iż tylko jedna spółka pracownicza z zakwalifikowanych do próby badawczej nie wprowadziła żadnych ograniczeń zbywalności jej udziałów/akcji. (abstrakt oryginalny)
Spółki pracownicze występują w polskiej gospodarce od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Ich częste występowanie jest efektem leasingu pracowniczego jako drogi prywatyzacji wielu przedsiębiorstw. Specyfika spółki pracowniczej objawia się głównie poprzez połączenie roli pracownika, właściciela i menedżera w jednej osobie. Niniejszy artykuł przedstawia cechy związane ze spółką pracowniczą, jako zbiór elementów ułatwiających przejęcie spółki. Analiza opisanych czynników pozwala stwierdzić, że zarówno inwestorzy zewnętrzni, jak i wewnętrzni planujący przejąć spółkę pracowniczą będą działali w otoczeniu czynników wysoce sprzyjających dokonaniu takiej operacji. Stwierdzono ścisłą zależność pomiędzy typologią spółki pracowniczej a zwiększonym zagrożeniem jej przejęcia. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą wyodrębnienia podstawowych możliwości tworzenia spółek pracowniczych w ramach procesu prywatyzacji polskich przedsiębiorstw państwowych, który regulowany jest przepisami Ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji. Na mocy art. 74 uchylono wówczas obowiązującą w tym zakresie Ustawą z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Zasadniczym celem opracowania jest wskazanie metod i ścieżek prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w Polsce, których realizacja może doprowadzić do powstania spółki pracowniczej. (fragment tekstu)
Jedną z dróg przekształceń przedsiębiorstw państwowych jest prywatyzacja w drodze likwidacji. Przedsiębiorstwo państwowe może być w tym przypadku zlikwidowane w celu sprzedaży, wniesienia do spółki, oddania na czas oznaczony do odpłatnego korzystania całego przedsiębiorstwa lub zorganizowanych części jego mienia. (fragment tekstu)
Autor przedstawia w jaki sposób rozwijały się spółki pracownicze w Polsce w okresie transformacji określając główne czynniki rozwoju tych spółek. Ta forma prywatyzacji zgodnie z pierwotnymi założeniami miała mieć charakter marginalny stanowiąc jedynie uzupełnienie innych technik prywatyzacyjnych. W opracowaniu omówiono trzy czynniki, które miały wpływ na rozwój leasingu pracowniczego: rozwój samorządności pracowniczej w latach osiemdziesiątych, instytucjonalne wsparcie dla prywatyzacji pracowniczej oraz regulacje prawne umożliwiające tworzenie tego typu spółek.
Ustawa o Komercjalizacji i Prywatyzacji Przedsiębiorstw Państwowych weszła w życie 8 kwietnia 1997 r. Celem publikacji jest uporządkowanie formalnoprawnych aspektów z niej wynikających. Dotyczą one: rozporządzenia składnikami materialnymi majątku, problemu prywatyzacji bezpośredniej, warunków tworzenia spółek pracowniczych, umów leasingowych itp.
Autor, doradca Ministra Finansów, omawia jedną z metod prywatyzacji bezpośredniej przedsiębiorstw państwowych zwaną leasingiem pracowniczym. Polega ona na oddaniu przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania na rzecz spółki pracowniczej.
Prywatyzacja w drodze pracowniczego leasingu jest powszechną formą przekształceń własnościowych. Dotychczasowe obserwacje wskazują jednak zarówno na zalety, jak i wady pracowniczego leasingu, określanego potocznie mianem spółek pracowniczych.
Przedstawiono analizę rentowności spółek pracowniczych w Polsce w latach 1992-1996. Analiza rentowności spółek pracowniczych powinna pokazać jak kształtowała się i zmieniała podstawowa relacja ekonomiczna mierząca stosunek nakładów do efektów gospodarowania. Istotnym aspektem takiego podejścia jest konieczność porównania wyników osiąganych przez spółki pracownicze z wynikami ekonomicznymi pozostałych przedsiębiorstw.
Fabryka Taśm Transporterowych Stomil Wolbrom S.A. wybrała drogę, na jaką zdecydowało się niewiele firm w Polsce. Dziś majątek wykupiony od skarbu państwa w całości należy do spółki, której właścicielami są pracownicy. Artykuł ukazuje historię i drogę rozwoju przedsiębiorstwa.
Tematem artykułu jest leasing pracowniczy jako sposób prywatyzacji bezpośredniej w Polsce w latach 1990-2000. Zwrócono również uwagę na wybrane aspekty procesów przekształceń przedsiębiorstw państwowych w spółki pracownicze.
Autor podjął próbę oceny ekonomicznych efektów prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Dla grupy 204 powstałych w ten sposób kapitałowych spółek pracowniczych przeprowadził analizę ich sytuacji ekonomiczno-finansowej, dokonując przy tym segmentacji próby badawczej w ujęciu branżowym. Badania objęły lata 1996-2000.
Artykuł przybliża procesy związane z tworzeniem i funkcjonowaniem spółek pracowniczych.
Artykuł jest próbą charakterystyki nowego typu przedsiębiorstwa, jakim w warunkach polskich jest spółka pracownicza. W badaniach uwzględniono trzy czynniki różnicujące analizowaną zbiorowość przedsiębiorstw: wielkość zatrudnienia, lokalizacja przestrzenna, przedmiot działalności.
Artykuł jest wynikiem badań przeprowadzonych przez interdyscyplinarny zespół Zakładu Badań Przekształceń Własnościowych Instytutu Studiów Politycznycznych PAN. Badania te objęły wylosowaną, reprezentatywną w skali Polski, regionów i branż próbę ponad 100 podmiotów gospodarczych zarejestrowanych jako spółki pracownicze.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.