Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 138

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spółki z o.o.
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Przedmiotem niniejszego artykułu jest forma umowy zbycia udziału, jego części, części ułamkowej, jak również zastawienia (użytkowani) udziału. W pierwszej części autor wskazuje, że transakcja ta powinna być dokonana w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi i podaje sposób zachowania tej formy. W drugiej części artykułu autor skupia się na problematycznych kwestia związanych z formą powyższej transakcji. Analizuje zwłaszcza kwestię formy umowy darowizny udziałów, podkreślając problematykę relacji pomiędzy art. 180 KSH a 890 KC.(abstrakt oryginalny)
Z analizy aktów ustawodawstwa postrzegany jest brak i wady regulacji prawnej działań założycieli w trakcie założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ustawodawca, określiwszy cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nadał założycielom możliwość według własnego mniemania działać podczas utworzenia osoby prawnej. Dlatego w przypadku braku regulacji normatywno-prawnej tych stosunków mogą powstawać sytuacje konfliktowe. Przy rozwiązaniu takich sporów prawnych ważne jest zachowanie bilansu interesów podmiotów stosunku prawnego i ochrona ich praw. Tak więc, rozumienie charakteru prawnego stosunków założycielskich da możliwość, w przypadku powstania konfliktu prawego, wybrać prawidłowy mechanizm ochrony praw i interesów założycieli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest analiza wybranych kwestii związanych ze zwołaniem przez zarząd zgromadzenia wspólników spółki z o.o. Obejmuje to przede wszystkim analizę sposobu powzięcia przez zarząd decyzji o zwołaniu zgromadzenia oraz sposób zakomunikowania tej decyzji wspólnikom (termin, forma tego zakomunikowania, wymagana treść zawiadomienia). W pracy bronione jest stanowisko o dopuszczalności zwołania zgromadzenia przez każdego z członków zarządu z osobna. Kwestie te mają istotny walor zarówno praktyczny, jak i teoretyczny, a wiele spośród nich pozostaje przedmiotem sporów w doktrynie.(abstrakt oryginalny)
Nawet, jeżeli za życia dany przedsiębiorca wprowadził, prawnie i operacyjnie, do swojego przedsiębiorstwa jednego lub wszystkich znanych, swoich spadkobierców, to nie jest pewne, czy po jego śmierci nie dojdzie między nimi do konfliktu. Nieskorzystanie z mechanizmów prawnych i/lub umownych, regulujących sytuację na wypadek śmierci wspólnika, może rodzić niepowetowane skutki dla całego przedsiębiorstwa. Może dojść nawet do załamania panujących stosunków, które zachwieją podstawą funkcjonowania podmiotu gospodarczego. W związku z powyższym w interesie spółki leży uregulowanie sytuacji na wypadek śmierci jednego ze wspólników, tak by nie zachwiać kondycji ekonomicznej przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Przedstawiono procedurę zakładania i rejestracji w RFN spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Projekt reformy struktury majątkowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego umożliwia powstanie trzech podtypów spółki z o.o.: spółki, w której utworzono kapitał zakładowy i udziały o wartości nominalnej spółki, w której utworzono kapitał udziałowy i udziały bez wartości nominalnej oraz spółki, w której utworzono zarówno kapitał zakładowy i udziały o wartości nominalnej, jak również kapitał udziałowy i udziały bez wartości nominalnej. Jednocześnie w projekcie zaprezentowano nowy model ochrony wierzycieli spółki z o.o. wypracowany w oparciu o: test bilansowy, test wypłacalności, obowiązek utworzenia w spółce z o.o. kapitału zapasowego oraz nałożenie na zarząd obowiązków w zakresie utrzymania wypłacalności spółki. Analiza projektu prowadzi do wniosku, że reforma w zaproponowanym kształcie narusza bezpieczeństwo obrotu prawnego poprzez umożliwienie powstania spółki z o.o., w której nie zostanie utworzony kapitał zakładowy. Natomiast regulacje mające na celu zwiększenie poziomu ochrony wierzycieli spółki powinny zostać wprowadzone do kodeksu spółek handlowych. W przypadku dalszych prac nad projektem należy postulować wprowadzenie możliwości utworzenia nowego podtypu spółki z o.o. z kapitałem zakładowym w wysokości 1 zł, jednakże z obowiązkiem uzupełnienia go do minimalnej ustawowej wysokości.(abstrakt oryginalny)
Z analizy aktów ustawodawstwa postrzegany jest brak i wady regulacji prawnej działań założycieli w trakcie założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ustawodawca, określiwszy cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nadał założycielom możliwość według własnego mniemania działać podczas utworzenia osoby prawnej. Dlatego w przypadku braku regulacji normatywno-prawnej tych stosunków mogą powstawać sytuacje konfliktowe. Przy rozwiązaniu takich sporów prawnych ważne jest zachowanie bilansu interesów podmiotów stosunku prawnego i ochrona ich praw. Tak więc, rozumienie charakteru prawnego stosunków założycielskich da możliwość, w przypadku powstania konfliktu prawego, wybrać prawidłowy mechanizm ochrony praw i interesów założycieli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. (abstrakt oryginalny)
Zajęcie udziału w spółce z o.o. nie należy do popularnych sposobów egzekucji. Samo zajęcie nie budzi większych wątpliwości w przeciwieństwie do zakresu tego zajęcia. W niniejszym artykule przedstawiono, czym jest egzekucja z udziału w spółce z o.o., oraz poglądowo wyjaśniono, na czym polega zajęcie udziału i w jaki sposób przebiega. W szczególności wskazano - w związku z treścią art. 9113 k.p.c. - czy komornik powinien zawiadomić spółkę dwukrotnie o zajęciu - jako poddłużnika oraz jako spółkę prawa handlowego. Przedstawiono uprawnienia o charakterze majątkowym wraz z wyjaśnieniem, w jaki sposób zajęcie udziału wspólnika-dłużnika wpływa na te uprawnienia. W szczególności udzielono odpowiedzi na pytanie: czy zajęcie udziału implikuje zajęcie wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia wykonywane na rzecz spółki? Czy w celu zajęcia wierzytelności przypadających wspólnikowi w związku z umowami o charakterze cywilnoprawnym (np. umowa zlecenie) zawartymi ze spółką konieczne jest odrębne zajęcie dokonane przez organ egzekucyjny? Ponadto przykładowo określono i omówiono uprawnienia korporacyjne wspólnika.(abstrakt oryginalny)
Rada nadzorcza to organ władzy w spółce traktowany jako podstawowy wewnętrzny mechanizm nadzoru korporacyjnego. Celem artykułu jest wskazanie istoty nadzoru korporacyjnego na przykładzie rady nadzorczej jako organu ustawowo sprawującego stały nadzór nad działalnością spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przeprowadzone badania miały za zadanie ustalenie, jakie uprawnienia tego organu należy rozszerzyć w umowie spółki oraz fakultatywnie w innych dokumentach korporacyjnych. W niniejszym artykule wykorzystano metodę dogmatycznoprawną, która była podstawą do przeprowadzenia analizy przedstawionych problemów w oparciu o przepisy prawne oraz literaturę przedmiotu. Z przeprowadzonej analizy wynika, że nie można zwiększyć uprawnień rady nadzorczej w sposób, który narusza funkcje innych organów spółki. Od rady nadzorczej oczekuje się zaangażowania w bieżącą działalność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz podejmowania strategicznych decyzji.(abstrakt oryginalny)
The subject of this study is the characterization of the rights and possible obligations of a spouse of a partner of a limited liability company. Participation in a company with limited liability belonging to one of the spouses sometimes enters into joint property, and in the event of the cessation of this communion, it is divided. The company's share belongs to the inheritance property. (original abstract)
Z dniem 1.03.2019 r. moc obowiązującą utracił art. 231 § 4 ustawy z 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych, wyłączający pisemne głosowanie w sprawach absolutorium rozstrzyganych wobec członków organów (likwidatorów) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Rozwiązanie to budzi wątpliwości. W związku z tym, w niniejszym artykule zostały omówione zagadnienia niedopuszczalności pisemnego głosowania w sprawach absolutorium w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w prawie polskim i niemieckim oraz celu tej regulacji, znaczenia pojęcia "pisemne głosowanie" z art. 231 § 4 k.s.h., a także przyczyn oraz skutków prawnych uchylenia art. 231 § 4 k.s.h. w ujęciu instytucji absolutorium.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie regulacji dotyczących ustanawiania likwidatorów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W pierwszej kolejności wskazany jest przyjęty podział przypadków ustanowienia likwidatorów na dwie kategorie - z woli wspólników oraz przez sąd. Następnie omówione zostały aspekty dotyczące ustanawiania likwidatorów z woli wspólników (do której to kategorii zalicza się ustanowienie tzw. "likwidatorów ustawowych") oraz zagadnienia związane z ustanawianiem likwidatorów przez sąd. Na koniec autor przedstawia możliwe postulaty de lege ferenda oraz podsumowanie.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są wybrane zagadnienia związane ze zwyczajnym zgromadzeniem wspólników spółki z o.o. czy zwyczajnym walnym zgromadzeniem spółki akcyjnej. Chodzi w szczególności o kontrowersyjny problem skutków powzięcia uchwał po upływie okresu sześciu miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Analiza będzie prowadzona na przykładzie spółki z o.o., ale, jeżeli odmiennie nie zaznaczono, wnioski na gruncie prawa akcyjnego byłyby identyczne.(abstrakt oryginalny)
Podejmowane w tym artykule zagadnienia prezentowane będą z perspektywy zadań podmiotów tworzących w procesie przekształcania SPZOZ, czyli (głównie) JST. Celem artykułu jest identyfikacja podstawowych wyzwań, jakie u.d.l. stawia przed podmiotami tworzącymi (JST) w kontekście przekształceń SPZOZ oraz funkcjonowania zakładów przekształconych już w spółki kapitałowe.(fragment tekstu)
15
Content available remote Dopłaty do kapitału w spółce z o.o.
75%
Do finansowania działalności gospodarczej niezbędne są środki pieniężne. Mogą one pochodzić z różnych źródeł, na przykład zaciągnięte kredyty bankowe, pożyczki, aporty pieniężne właścicieli lub dopłaty właścicieli. W związku z tym w spółce z o.o. jedną z form finansowania działalności są dopłaty. Przeznaczeniem ich może być: - pokrycie straty (ujemnego wyniku finansowego), - dostarczenie środków pieniężnych do finansowania bieżącej lub inwestycyjnej działalności jednostki. Celem niniejszego opracowania jest: - przedstawienie istoty dopłat do kapitału wnoszonych przez wspólników spółek z o.o., - wskazanie na regulacje prawne w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Kodeks spółek handlowych zawiera szczegółową regulację poświęconą procedurze zmiany umowy spółki, w tym podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. Jej ostatnim etapem jest rejestracja przez sąd rejestrowy. Jednak nie zawsze podwyższenie dochodzi do skutku. Jest to szczególnie problematyczne, gdy już doszło do wniesienia wkładów przez wspólników. Pojawia się bowiem pytanie, czy i jak spółka powinna dokonać rozliczeń z inwestorami, a przepisy Kodeksu spółek handlowych expressis verbis tego zagadnienia nie regulują. Otwiera to pole do odmiennych interpretacji. Celem niniejszego artykułu jest omówienie tej kwestii, w tym przedstawienie stanowisk prezentowanych w orzecznictwie oraz doktrynie.(abstrakt oryginalny)
Projektowana nowelizacja kodeksu spółek handlowych zapoczątkowała dyskusję nad przyszłością kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Celem niniejszej pracy było wykazanie, że funkcja informacyjna w praktyce nie spełnia pokładanych w niej przez ustawodawcę oczekiwań. Wysokość kapitału zakładowego jest jawna i powszechnie dostępna, ale nie przesądza, czy spółka jest wypłacalna. Kontrahent, nawiązując stosunki gospodarcze z określoną spółką z o.o. i oceniając jej wiarygodność, nie powinien kierować się wysokością jej kapitału zakładowego, lecz uzyskać informacje o jej sytuacji finansowej z innych źródeł. Reforma struktury majątkowej spółki z o.o. uczyni z kapitału zakładowego instytucję fakultatywną, która tym bardziej nie będzie tej funkcji wypełniać. W zamian zostaną wprowadzone inne metody ochrony wierzycieli. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeprowadzenie kompleksowej klasyfikacji postanowień umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w oparciu o kryterium charakteru prawnego. Ponadto określono szczegółowe zasady kształtowania treści postanowień umowy z o.o. oraz metody wykładni aktu założycielskiego osoby prawnej. Artykuł zawiera szczegółową charakterystykę postanowień umowy polskiej spółki z o.o., szczególną uwagę poświęcono postanowieniom: obligatoryjnym, fakultatywnym, korporacyjnym, obligacyjnym, mieszanym, oraz esentialia negotti, naturalia negotii, accidentalia negotii. Analiza prawa polskiego została uzupełniona o uwagi porównawcze na tle prawa niemieckiego i systemów prawnych common law.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest wskazanie amerykańskiego rynku odwróconego kredytu hipotecznego jako najstarszego rynku tego produktu na świecie oraz próba określenia przyczyn oraz czynników jego rozwoju w Stanach Zjednoczonych. Autorka charakteryzuje odwrócony kredyt hipoteczny oraz przedstawia główne typy tego produktu na amerykańskim rynku finansowym. Dominującą tam formą odwróconego kredytu hipotecznego jest wersja rządowego programu funkcjonująca pod akronimem HECM(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Uchwały zgromadzenia wspólników podjęte poza granicami Polski
75%
W artykule autor zajmuje się problematyką uchwał zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podjętych poza granicami Polski. Rozważania obejmują dopuszczalność zwołania i odbycia się zgromadzenia poza granicami Rzeczypospolitej. Publikacja obejmuje kwestię ważności podjętych uchwał jak i próbę dookreślenia pojęcia terytorium Polski. Autor zwraca również uwagę na związek poruszanej problematyki z przepisami regulującymi odbycie się walnego zgromadzenia bez formalnego zwołania a także dotyczącymi spółki jednoosobowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.