Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spatial analysis of a market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie techniki wyboru metody porządkowania liniowego obiektów ze względu na poziom zjawiska złożonego jakim jest stan gospodarki odpadami w województwach Polski. Do realizacji tego celu wyselekcjonowano cechy diagnostyczne opisujące badane zjawisko oraz wytypowano metody porządkowania liniowego. Następnie wykorzystując procedury wyboru metody porzadkowania dokonano wytypowania sposobu konstrukcji cechy syntetycznej, który pozwolił zbudować ranking województw ze względu na poziom analizowanego zjawiska. W dalszej kolejności dokonano podziału województw na cztery grupy: bardzo wysokiego, wysokiego, przeciętnego i niskiego poziomu rozwoju omawianego zjawiska. Badania pokazały, że wybór procedury konstrukcji cechy syntetycznej wpływa na ranking badanych obiektów. Otrzymany ranking pozwala sformułować wniosek, iż gospodarka odpadami w Polsce jest regionalnie zróżnicowana. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest ukazanie wpływu lokalizacji na funkcjonowanie przedsiębiorstw przemysłu spożywczego po zmianie systemu ekonomicznego w Polsce, a także prezentacja najczęściej występujących walorów lokalizacyjnych oraz podstawowych zagrożeń przestrzennych dostrzeganych przez kadry zarządzające firmami. (fragment z tekstu)
3
Content available remote Spatial typology of market services in Łódź
100%
W okresie transformacji gospodarczej intensywny rozwój usług rynkowych w Łodzi, sprzyjają kształtowaniu się ich nowego układu przestrzennego. Układ ten w przypadku większości podstawowych cech rynkowych firm usługowych a także ich pracowników wyróżnia się - w przekroju obrębów geodezyjnych - ogromnym zróżnicowaniem przestrzennym. W związku z tym szczególnego znaczenia nabiera problem syntetycznego ujęcia różnorodnych rozkładów przestrzennych tego typu zmiennych. Jego rozwiązanie umożliwia kompleksowa typologia przestrzenna usług rynkowych. W zasadniczej części tego opracowania omówiono szczegółowo dobór cech typologicznych usług rynkowych, zastosowaną metodę ich typologii przestrzennej oraz wydzielone typy. Typologię przestrzenną usług rynkowych wewnątrz miasta opracowano w oparciu o dane źródłowe, pochodzące głównie z Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON), zestawione zasadniczo według stanu w styczniu 2001 roku. Część tych podstawowych danych została jednak później zweryfikowana i uzupełniona w toku badań terenowych. W celu dokładnego zobrazowania wydzielonych typów przestrzennych badanej zbiorowości pracujących w usługach rynkowych na odpowiedniej mapie został wykorzystany szczegółowy podział miasta na 215 obrębów geodezyjnych. Podjęta problematyka typologiczna była pomijaną w dotychczasowych studiach geograficznych nad aktywnością ekonomiczną mieszkańców Łodzi.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę najbardziej istotnych czynników lokalizacji przemysłu spożywczego, do których należą baza surowcowa i rynek zbytu. Analiza została przeprowadzona na podstawie danych z lat 1989-1995. Badaniami objęto 62 zakłady przemysłu mięsnego i drobiarskiego. Do artykułu dołączony jest aneks ze wzorami kwestionariuszy wykorzystanych do badań.
Tematem rozważań jest przestrzeń ekonomiczna, która stanowi istotny czynnik wpływający na konkurencyjność działalności gospodarczej. Na przykładzie przemysłu mięsnego w Polsce w latach dziewięćdziesiątych pokazano jak konkretne jednostki gospodarcze mogą organizować przestrzeń i czerpać korzyści z tytułu istniejących układów i struktur przestrzennych.
W artykule przedstawione zostały teoretyczne podstawy badań przestrzennych. Omówiono różnice pomiędzy przestrzenią fizyczną, geograficzną i intelektualną. Zaprezentowano metody identyfikacji struktur przestrzennych i segmentacji obiektów przestrzennych.
W artykule omówiono istotę konkurencyjności miast w różnych koncepcjach teoretycznych ze szczególnym uwzględnieniem teorii miejsc (ośrodków) centralnych W. Christallera. Przedstawiono czynniki atrakcyjności handlowej miast i metody jej pomiaru. Zaprezentowano także metody wyznaczania obszarów oddziaływania i dominacji miast centrów handlowych.
W artykule opisano teoretyczne podstawy kształtowania obszarów oddziaływania rynkowego miast. Omówiono ponadto czynniki wyznaczające wielkość tych obszarów oraz metody ich określania. Przedstawiono także założenia teorii W. Christallera nazwanej teorią "ośrodków centralnych", na podstawie której wyjaśniono relacje pomiędzy miastami oraz obszarami ich wpływów.
Przedmiotem artykułu jest struktura i uwarunkowania procesów rynkowych w ujęciu przestrzennym i ukazanie "morfologii" rynku i ewolucji jego struktur na tle całościowo ujmowanej działalności gospodarczej. Rozpoznanie tych procesów jest, zdaniem autora, niezbędne do pogłębienia studiów różnorodnych aspektów funkcjonowania rynku. Artykuł może być wykorzystany także jako materiał pomocniczy w ramach wykładu specjalizacyjnego "geografia handlu".
Omówiono istotę i cechy planowania handlu oraz regionalną równowagę rynku jako przedmiot planowania. Przedstawiono interakcje przestrzenne a dostępność rynkową regionów. Na koniec przedstawiono deformacje przestrzennej struktury rynku w warunkach rozdzielnictwa i rejonizacji dostaw.
W artykule poddano analizie i ocenie liczbę jednostek handlu detalicznego w przestrzeni województw oraz zakres zróżnicowania terytorialnego stanu i struktury ilościowo-jakościowej handlu w Polsce. Podstawę oceny nasycenia siecią handlową danego województwa stanowi liczba ludności województw i jej udział w ogólnej liczbie ludności kraju w porównaniu ze wskaźnikami charakteryzującymi potencjał i strukturę handlu.
Przedstawiono przestrzenną strukturę popytu na usługi, rozmieszczenie potencjału usługowego w układach regionalnych i regionalne zróżnicowanie cen usług. Oceniono przestrzenną nierównowagę rynku usług.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.