Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spatial concentration
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Obszary koncentracji bezrobocia w przestrzeni Łodzi
100%
Współczesne miasto jest bardzo zróżnicowane społeczno - przestrzennie. Na podstawie badan wielu socjologów i geografów powszechnie znana jest teza o istnieniu silnych relacji miedzy bezrobociem i przestrzenia. Podstawowym pytaniem badawczym jest: w jaki sposób / za pomocą jakich narzędzi można skutecznie i obiektywnie zidentyfikować hotspoty bezrobocia w przestrzeni miasta? Obszarem badanym w poszukiwaniu hotspotów w Łodzi była Strefa Wielkomiejska. Jest to obszar stanowiący centrum miasta, który obejmuje swym zasięgiem zabudowę historyczną, stanowiącą obszar tożsamości miasta. W artykule dokonano przeglądu technik GIS, dzięki którym można dokonać wyróżnienia hotspotów. Okazało sie, że najlepiej dopasowane hotspoty uzyskano przy zastosowaniu grupowania hierarchicznego metoda najbliższego sąsiada oraz estymacji gęstości jądrowej. Zgodnie z oczekiwaniami najbardziej naznaczone bezrobociem okazało się ściśle centrum Łodzi. Ze wszystkich zidentyfikowanych w Strefie Wielkomiejskiej miejsc koncentracji najwięcej bezrobotnych mieszkało na obszarze hotspotu, którego centralne miejsce zajmuje ul. Wschodnia.(abstrakt oryginalny)
Głównym problemem badawczym poruszonym w artykule są zalety i wady wspólnej lokalizacji. Celem artykułu był przegląd koncepcji teoretycznych poświęconych konsekwencjom umiejscowienia podmiotów gospodarczych w konkretnych warunkach geograficznych i społecznych. Większość omawianych koncepcji została zaprezentowana w kontekście struktur klastrowych, dla których kwestia zakotwiczenia na określonym obszarze jest jedną z kluczowych z punktu widzenia specyfiki prowadzonej działalności. Podstawową metodą zastosowaną w niniejszej pracy był systematyczny przegląd literatury. Dotychczasowy dorobek literatury dostarcza wielu argumentów przemawiających za koncentracją geograficzną jako czynnikiem ułatwiającym i przyspieszającym rozwój przedsiębiorstw w klastrach. W artykule opisano także ujemne efekty wspólnej lokalizacji, która - zwłaszcza w fazie schyłkowej grona - może spowalniać rozwój przedsiębiorstw klastrowych.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest określenie zmiany wielkości, struktury narodowościowej oraz poziomu segregacji głównych grup cudzoziemców mieszkających w Bremie w latach 1979-2010. Dokonano również porównania obszarów koncentracji obcokrajowców pod kątem charakteru ich zagospodarowania przestrzennego i cen wynajmu mieszkań, próbując ustalić wpływ tych uwarunkowań na rozmieszczenie badanych grup cudzoziemców. Stwierdzono ustabilizowanie się w ostatnich latach liczby obcokrajowców przebywających w Bremie, przy jednoczesnym pogłębiającym się ich zróżnicowaniu narodowościowym. Zmalał także poziom segregacji cudzoziemców, zarówno w stosunku do ogółu ludności, jak i między poszczególnymi ich grupami. Badania te wykazały również, iż koncentracja przestrzenna obcokrajowców jest uwarunkowana głównie kosztami wynajmu mieszkań oraz typem zabudowy. Ogólnie preferują oni obszary o cenach wynajmu niższych od średniej, czyli najczęściej dzielnice o zabudowie wielorodzinnej, z udziałem terenów przemysłowo-usługowych. (abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu występują dwie różne koncepcje zbliżenia - przestrzenne i relacyjne. Naukowcy prowadzą dyskusję na temat ich wagi. Oddziaływanie tych zjawisk w Polsce ze względu na niższy poziom rozwoju może być inne niż w krajach rozwiniętych. Głównym celem artykułu były skonfrontowanie tych fenomenów w wybranym dużym systemie przemysłowym - województwie wielkopolskim. Badanie bazowało na kwestionariuszu ankietowym, a końcowe obliczenia zostały przeprowadzone na grupie 819 przedsiębiorstw. Autor zilustrował za pomocą modeli wieloczynnikowej regresji logitowej wpływ geografii i relacji między dostawcami, odbiorcami i konkurentami na aktywność innowacyjną przedsiębiorstw w latach 2014-2016. Główną konkluzją wynikającą z badań było stwierdzenie, że przestrzeń geograficzna ma znacznie częściej znaczenie dla innowacji, gdy relacje choć rzadziej, to oddziałują silniej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie, na ile rama centrów i peryferii jest teoretycznie i praktycznie użyteczna jako narzędzie analityczne i wyjaśniające procesy koncentracji i polaryzacji przestrzennej, społecznej, kulturowej (w tym symbolicznej), politycznej i ekonomicznej. Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej przeanalizowano teoretyczne zagadnienia związane ze stosowaniem pojęć centrum i peryferii. Zauważono problem z arbitralnością tych pojęć, obecność licznych, niewyrażanych wprost założeń dodatkowych oraz pretendowanie tej ramy do uniwersalności. W drugiej części artykułu zbadano możliwości stworzenia czytelnej typologii centrów i peryferii na podstawie dominujących procesów i składających się na nie zjawisk obserwowalnych. Artykuł ma charakter metateoretyczny, przeglądowy i zmierza do określenia dalszych kierunków badań nad centro-peryferyjnością. W rezultacie analizy sformułowano listę obserwowalnych kategorii składających się na opis centrów i peryferii, które mogą służyć jako podstawa typologizacji i operacjonalizacji w badaniach empirycznych. Kategoria "kompensacja peryferyjności" wydaje się szczególnie istotna dla badań. Kompensowanie peryferyjności potwierdza bowiem status peryferii i ujawnia kierunek relacji dominacji. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Rozw ój usług agroturystycznych na rynku turystycznym Białorusi
75%
W artykule przedstawiono etapy rozwoju turystyki wiejskiej oraz przepisy prawne zorganizowania agroturystyki i jej podstawowych elementów na Białorusi. Pokazano dynamiczny rozwój sektora agroturystycznego w latach 2006-2013 oraz jego udział wśród głównych segmentów rynku usług turystycznych. W regionalnym układzie przedstawiono tendencje przestrzennej koncentracji gospodarstw agroturystycznych i cechy przekształcenia wiejskiej przestrzeni turystycznej. Z uwzględnieniem zespołu czynników przyrodniczych, społeczno-ekonomicznych i marketingowych dokonano analizy SWOT sektora agroturystycznego i określono prawdopodobieństwo jego sukcesu strategicznego na rynku turystycznym Białorusi. (abstrakt autora)
Motywacja: Analiza koncentracji działalności gospodarczej w wybranym regionie Polski, w odniesieniu do obszaru referencyjnego, jest przydatna w procesie decyzyjnym w zakresie wyboru miejsca lokalizacji danego przedsiębiorstwa. Umożliwia ona także sprawdzenie perspektyw rozwojowych wybranych regionów. Cel: Celem artykułu jest analiza koncentracji sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) w Centralnym i Południowo-Zachodnim Regionie Polski. Na podstawie liczby nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych obliczono wskaźnik lokalizacji ukazujący koncentrację przestrzenną przedsiębiorstw w tych obszarach. Wyniki: Na podstawie przeprowadzonej analizy możliwe było wskazanie sekcji według PKD, które były najczęściej wybierane przez przedsiębiorców. Wskazano także te sekcje, które zawierają się w najbardziej pożądanej klasie wskaźnika lokalizacji ze względu na jego wysoki poziom i korzystną dynamikę. Są one fundamentem rozwoju gospodarki regionalnej w Centralnym i Południowo-Zachodnim Regionie Polski. (abstrakt oryginalny)
The paper tackles with a still somewhat underdeveloped aspect of regional competiveness which regards to spillover effects stemming from spatial proximity of highly competitive neighbors. Although spillover effects are well recognized in the literature, we focus more on inter-regional concentration of business activity when enterprises are located in a particular district which is not far from the agglomeration center but not the center itself. We check for statistical significance of spatial autocorrelation measures (local Moran's Ii statistic) in order to identify spillovers between districts in Central European countries (Germany, Poland, Czech Republic and Slovakia). We use variables indicating Knowledge Intensive Services (KIS), in particular hi-tech KIS and information and communication services (including computer science). We compare 2009 with 2015 to notice agglomeration dynamics. We observe statistically significant spillover effects in Central European countries in urbanization-type clusters as well as strengthening of the effect over time. Taking into consideration more detailed data for Poland we conclude that while hi-tech KIS mostly spill over to neighboring districts, the reverse pattern may be observed for computer science (programming and consultancy). One explanation is that this subsector relies on highly demanded workforce and a prestigious localization (in the agglomeration centers) works as a bargaining chip to attract programmers. In order to measure the spillover effects more precisely it is recommended to define and measure the neighborhood of agglomeration centers using localization of firms based on GPS coordinates instead of centroids (geometric means) of districts - as shown in example of Poland. (original abstract)
9
Content available remote Ocena stopnia koncentracji przestrzennej obiektów hotelarskich w Polsce
75%
Lokalizacja jest jednym z ważniejszych czynników determinujących poziom konkurencyjności współczesnych przedsiębiorstw usługowych, w tym hotelarskich. Umiejscowienie przedsiębiorstwa w danym punkcie przestrzeni współdecyduje o dostępie do czynników wytwórczych, rynków zbytu, oraz umożliwia funkcjonowanie w strukturach sieciowych. Celem poznawczym pracy jest ocena stopnia koncentracji przestrzennej obiektów hotelarskich. Materiał badawczy w niniejszej pracy ma charakter wtórny i został pozyskany w wyniku unaukawiania materiałów statystycznych oraz literatury przedmiotu i opracowań bibliograficznych. Zastosowano metodę badawczą opisową. Zakres przestrzenny badań obejmował wszystkie tzn. 16 województw Polski, a czasowy rok 2009. W badaniu uwzględniono następujące obiekty hotelarskie: hotele, motele, pensjonaty, kem-pingi, domy wycieczkowe, schroniska młodzieżowe, schroniska i pola biwakowe. Do oceny stopnia koncentracji przestrzennej obiektów hotelarskich wykorzystano współczynnik rozmieszczenia Florence'a. Na podstawie analizy wyników prze-prowadzonych badań zaobserwowano mały stopień koncentracji przestrzennej obiektów hotelarskich. Stopień koncentracji przestrzennej jest jednak zróżnicowany w zależności od rodzajów obiektów hotelarskich. Dużym stopniem koncentracji przestrzennej charakteryzują się schroniska, średnim: schroniska młodzieżowe, pensjonaty, pola biwakowe, kempingi i domy wycieczkowe, natomiast małym: hotele i motele.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problematyce przestrzennego wymiaru i zróżnicowania procesu koncentracji przemysłu oraz towarzyszącej mu specjalizacji w województwie dolnośląskim w latach 2005-2016. Celem opracowania jest dokonanie oceny stopnia rozwoju wspominanych procesów. Zakres przyjętych do analiz zagadnień uzależniony był od dostępności danych, szczególnie na poziome lokalnym. W artykule zaprezentowano analizy dotyczące m.in. wartości produkcji sprzedanej przemysłu, pracujących w działalności przemysłowej czy struktury przestrzennej podmiotów przetwórstwa przemysłowego według intensywności prac badawczo-rozwojowych. W opracowaniu zaprezentowano także dynamikę przyjętych do analizy zmiennych. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na istotne zmiany, jakie nastąpiły w latach 2005-2016 w strukturze przestrzennej regionu w zakresie koncentracji i specjalizacji przemysłu. Towarzyszyło im jednocześnie obniżenie poziomu koncentracji produkcji przemysłowej. Województwo dolnośląskie cechuje się znacznym zróżnicowaniem przestrzennym procesów koncentracji i specjalizacji działalności przemysłowej. Największy przyrost produkcji przemysłowej był charakterystyczny dla powiatów bezpośrednio zlokalizowanych w sąsiedztwie głównych ośrodków miejskich regionu. Zidentyfikowane prawidłowości wskazują na rosnącą rolę całego obszaru strefy podmiejskiej, szczególnie Wrocławia, jako terenu intensywnego przenikania działalności przemysłowej z ośrodka centralnego. Przenikanie to ma jednak charakter selektywny.(abstrakt oryginalny)
W erze globalnej gospodarki i powiązanej z nią rewolucji informatycznej, gdy wiedza i jej przepływ nie znają granic, paradoksalnie geografia odgrywa znaczenie. Ów paradoks wynika z różnic między pojęciami wiedzy i informacji. Choć drugie z nich jest dostępne globalnie, to wiedza jest kreowana i użytkowana lokalnie. Należy jednocześnie pamiętać, iż tożsamość regionalna częściej zależy od interakcji i wiedzy funkcjonującej między przedsiębiorstwami, mniej natomiast od specyfiki geograficznej. M. Porter wskazywał na korzyści wynikające z lokalnej konkurencji dla akcelerowania efektywności korporacji ponadnarodowych. Równolegle P. Krugman zwrócił uwagę, iż wiele rozwiniętych gospodarczo państw utraciło przewagi konkurencyjne na rzecz regionów cechujących się relatywnie niskimi płacami1. Jest to tożsame z faktem, że są bardziej zależne od przewagi absolutnej, bazującej na umiejętnościach wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych. Koncentracja przestrzenna przemysłów tam zlokalizowanych zwiększa intensywność sieci innowacji, ale jednocześnie może prowadzić do większego rozproszenia (dyspersji) aktywności innowacyjnej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja i ocena zmian stopnia koncentracji zatrudnienia w Polsce w układzie wojewódzkim oraz porównanie tempa zmian liczby pracujących w różnych typach powiatów. Do oceny poziomu koncentracji zatrudnienia zastosowano indeks Herfindahla-Hirschmana. Wykorzystano dane GUS pochodzące z Banku Danych Lokalnych. Stwierdzono, że w latach 2005-2016 liczba pracujących najszybciej wzrastała w największych miastach i ich najbliższym otoczeniu. Relatywnie niskie tempo zmian zaobserwowano w mniejszych miastach na prawach powiatu. Przyczyniło się to do wzrostu wartości wskaźnika koncentracji zatrudnienia w 9 województwach.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Przestrzenna koncentracja potencjału innowacyjnego w przemyśle spożywczym
63%
W opracowaniu przedstawiono poziom przestrzennej koncentracji nakładów na działalność innowacyjną w przemyśle spożywczym w Polsce w latach 2005-2011. Stwierdzono, że struktura nakładów w ujęciu interregionalnym ma dychotomiczny charakter: połowę stanowią wydatki województw mazowieckiego i wielkopolskiego, natomiast drugą połowę - pozostałych regionów. Natomiast ujęcie intraregionalne wskazuje, że najwyższą koncentracją nakładów charakteryzuje się woj. podlaskie. Zmiany w poziomie nakładów wynikały z tendencji obserwowanych w gospodarkach krajowej i regionalnych. Ogólnokrajowa koniunktura miała korzystny wpływ na nakładowy aspekt działalności innowacyjnej, w odróżnieniu od struktury podmiotowej przemysłu spożywczego. Pozycja konkurencyjna przemysłu spożywczego w regionach przyczyniła się do rzeczywistego wzrostu nakładów tylko w czterech województwach. (abstrakt oryginalny)
Przemysł jest działem gospodarki wywierającym istotny wpływ ma ogólną dynamikę rozwoju i kształtowanie się struktury gospodarki narodowej. Przemysł stanowi główny czynnik zmian układów przestrzennych gospodarki narodowej. Badania rozmieszczenia przemysłu stanowią podstawę do planowania struktury przestrzennej przemysłu w okresie perspektywicznym. (fragment tekstu)
15
63%
Efektywna alokacja środków pomocowych w ramach realizacji polityki regionalnej Unii Europejskiej, zgodnie z zasadą koncentracji, wymaga ograniczenia zakresu prowadzonych działań do programów mających szczególne znaczenie dla osiągnięcia spójności gospodarczej i społecznej. Wymiar przestrzenny omawianej zasady, sprowadza się do koncentracji środków pomocowych w regionach zapóźnionych rozwojowo. Wyniki badań empirycznych wskazują na niewielki lub nieistotny wpływ funduszy europejskich na poziom konwergencji gospodarczej regionów. Wśród przyczyn niskiej efektywności projektów pomocowych, wymienianych w literaturze przedmiotu, oprócz redystrybucyjnego charakteru wydatkowanych środków, wskazywane jest również znaczne rozproszenie przestrzenne realizowanych projektów pomocowych. Celem niniejszego artykułu jest analiza koncentracji przestrzennej oraz struktury realizowanych projektów pomocowych. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie zestawienia wygenerowanego z Krajowego Systemu Informatycznego SIMIK 07-13, o stanie wdrażania funduszy europejskich w powiatach (NUTS 4) w latach 2007-2010. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Koncentracja przedsiębiorstw agrobiznesu w województwie wielkopolskim
63%
W opracowaniu podjęto próbę określenia głównych tendencji, dotyczących przestrzennej koncentracji przedsiębiorstw agrobiznesu w Wielkopolsce. Określono specjalizacje lokalne powiatów województwa oraz przedyskutowano znaczenie poszczególnych działów agrobiznesu dla lokalnych rynków pracy. Na podstawie przeprowadzonych badań uzasadniono tezę o przestrzennej koncentracji przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego i określono przyczyny takiego stanu rzeczy. W oparciu o wnioski wypływające z przeprowadzonych analiz wskazano na konieczność skierowania instrumentów polityki regionalnej, zmierzających do pogłębienia procesów integracji pomiędzy poszczególnymi ogniwami gospodarki żywnościowej na działy o najwyższym stopniu przestrzennej koncentracji, podkreślając ich rolę, jako głównego ogniwa integrującego całość sektora gospodarki żywnościowej. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Problematyka badawcza efektów restrukturyzacji polskiej przestrzeni przemysłowej
63%
Problematykę efektów procesów transformacji i związanych z nimi zmian zachowań przedsiębiorstw przemysłowych na polu badań geografii przemysłu należy podejmować z jednej strony w zakresie oddziaływania poszczególnych elementów przestrzeni geograficznej na przedsiębiorstwo przemysłowe czy cały przemysł, a z drugiej - określić wpływ przedsiębiorstwa przemysłowego czy przemysłu na poszczególne elementy środowiska. Porównując wzajemne relacje, trzeba poszukiwać nowych mierników określają- cych efektywność, odnoszącą się do relacji przedsiębiorstwa czy przemysłu w stosunku np. do podłoża geologicznego, zasobów kapitałowych czy zasobów intelektualnych, ale także metod pomiaru syntetycznego ujęcia tego złożonego problemu. Wydaje się, że zarysowana propozycja otwiera nowe pola badawcze i podnosi ich wartość aplikacyjną dla polityki i gospodarki przestrzennej.(fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę określenia związków gospodarstw domowych rolników z lokalna gospodarką. Analizy przeprowadzono na zbiorowości gospodarstw z północno-wschodniej Szkocji i z województwa podlaskiego. Uzyskane rezultaty sugerują, iż siła związków gospodarstw z innymi podmiotami lokalnej gospodarki warunkowana jest ogólnym rozwojem regionu i uwarunkowaniami ekonomicznymi. Z przeprowadzonych badań wynika, iż w przypadku województwa podlaskiego większość transakcji miała charakter lokalny, podczas gdy w Szkocji relacje gospodarstw z otoczeniem były znacznie bardziej złożone i miały charakter mniej lokalny. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Nowy model organizacji i funkcjonowania starych przedsiębiorstw przemysłowych
63%
Transformacja gospodarki polskiej stwarza szczególnie interesujące pole do badania przeobrażeń w przedsiębiorstwach przemysłowych, a zwłaszcza tych największych, które w gospodarce centralnie sterowanej posiadały główne priorytety rozwoju.[...]Analizując zmiany zachodzące w dużych polskich przedsiębiorstwach przemysłowych, utożsamiane z ich restrukturyzacją, starano się zwrócić szczególną uwagę na mechanizm zmian organizacyjnych jako jeden z głównych wymiarów adaptacji przedsiębiorstw przemysłowych do nowych reguł gospodarowania, pociągający za sobą kształtowanie się nowych relacji przestrzennych.[...]Dla empirycznej ilustracji zachodzących zmian posłużono się przykładami restrukturyzacji właśnie dużych przedsiębiorstw przemysłowych, takich jak: H. Cegielski Poznań S.A., SKF Poznań S.A. (przed prywatyzacją w 1995 roku Fabryka Łożysk Tocznych), "LECH" Browary Wielkopolski S.A. (obecnie Kompania Piwowarska S.A.), Wielkopolskie Tartaki "Witar", Poznańskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A. (po prywatyzacji w 1998 r. Glaxo Wellcome, obecnie GlaxoSmith Kline). Zakres czasowy analizy dotyczy dekady lat 90., a więc okresu najbardziej intensywnych zmian restrukturyzacyjnych w tych przedsiębiorstwach.[...] Przedstawiony model ujawnia nowe zachowania przestrzenne (spatial behaviour) dużych przedsiębiorstw przemysłowych poprzez zmianę skali przestrzennej ich dotychczasowych organizacji w procesach koncentracji wewnętrznej i zewnętrznej.(fragment tekstu)
Głównym celem prezentowanego badania jest pokazanie możliwości szacowania rzeczywistej liczby ludności w mniejszych jednostkach statystycznych na podstawie alternatywnych baz danych, istniejących i dostępnych w zasobach instytucji publicznych. Podstawowy cel jest zatem metodyczny. Natomiast wynikowe liczby ludności, obliczone według tej metody są tu raczej przykładem, egzemplifikacją pokazującą, w jakich rejonach geograficznych i z jakich powodów występują różnice liczby ludności pomiędzy stanem rzeczywistym a prawnoadministracyjnym. W analizach wykorzystano dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczące osób objętych ubezpieczeniem społecznym (...). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.