Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 151

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spatial order
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Ład przestrzenny w architekturze oparty na proporcjach matematycznych i kompozycji prostych brył geometrycznych ma silnie ugruntowaną tradycję sięgającą starożytności, gdy aspirowano do powiązania twórczości człowieka z porządkiem natury, rozumianym jako ład wszechświata. W pracy niniejszej przedstawiono syntezę zasad estetycznych stworzonych przez filozofów greckich, które rzutowały na wypracowanie kanonów piękna w architekturze starożytnej, a ponadto znalazły kontynuację w czasach nam współczesnych m.in. w dziełach takich twórców jak: Le Corbusier, Oscar Niemeyer, Louis Kahn, Ieoh Ming Pei oraz laureat Nagrody Pritzkera 2018 indyjski architekt Balkrishna Doshi, współpracujący przed laty z Le Corbusierem i Kahnem. Celem artykułu badawczego jest dowiedzenie tej ciągłości wbrew powszechnej opinii o programowym odcięciu się modernistów XX wieku od wszelkich powiązań z przeszłością. Przeprowadzona w pracy analiza i studium przypadków wykazują również odmienność nowoczesnych kompozycji architektonicznych opartych na abstrakcyjnych bryłach geometrycznych w stosunku do antycznej architektury, choć ich twórcy powoływali się na te same reguły proporcji. Po dwóch dekadach ekscytacji projektowaniem algorytmicznym i parametrycznym w architekturze nadszedł czas, aby spojrzeć wstecz na dzieła klasyków modernizmu i odkryć ponownie ich nieprzemijającą wartość oraz możliwości ich twórczej kontynuacji. Praca ma w założeniu wartość edukacyjną i praktyczną, stanowiąc źródło wiedzy i inspiracji dla współczesnej twórczości architektonicznej. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Ład przestrzenny jako dobro wspólne
100%
The purpose of this paper is to show the value of the spatial order. It is not only intended in urban planning. Spatial ordering is also a normative category. Definition of a spatial order has been included in the Act on planning and spatial development. The analysis carried out in this study leads to the conclusion that, given the importance of this concept, Article 56 of the Land Use Planning and Development Act requires amendment. (original abstract)
Celem artykułu jest charakterystyka i ukazanie głównych form, a także cech ładu przestrzennego w gospodarce na obszarze pogranicza Polski i Niemiec. Analiza zostanie przeprowadzona na przykładzie województwa dolnośląskiego (w uproszczeniu używa się terminu Dolny Śląsk) i Wolnego Kraju Saksonii (w skrócie - Saksonii).Wskazana w tytule problematyka będzie analizowana w kontekście trzech dokumentów istotnych dla rozwoju województwa dolnośląskiego, tj. Zintegrowanego Programu Wojewódzkiego dla województwa dolnośląskiego na lata 2004-2006, przyjętego przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego 26 marca 2004 r., oraz opracowanej i przyjętej 15 grudnia 2000 roku przez Sejmik Samorządowy Województwa Dolnośląskiego Strategii rozwoju Dolnego Śląska. Trzecim dokumentem jest Wspólny Dokument Programowy PHARE- CBC - Interreg III.Przestrzeń gospodarcza Dolnego Śląska została potraktowana w tych dokumentach jako posiadająca swoją specyfikę i warunki do rozwoju, przy aktywnym wykorzystaniu współpracy z partnerami zagranicznymi, przede wszystkim z graniczącym krajem związkowym Saksonią, wchodzącym w skład Niemiec. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej stworzyło nowe warunki do rozwoju obu partnerów, tj. Dolnego Śląska i Saksonii. (fragment tekstu)
5
Content available remote Odrodzenie geopolityki w Polsce
100%
Geopolityka powstała pod koniec XIX wieku, jako zjawisko intelektualne z pogranicza nauki i ideologii. Istnieje wiele różnych definicji geopolityki. Po II wojnie światowej wskutek posądzenia o sprzyjanie niemieckiemu militaryzmowi geopolityka została potępiona. W wyniku wydarzeń z przełomu lat 80. i 90. XX wieku odrodziła się, jako nauka z pogranicza geografii, politologii, socjologii i ekonomii. Początki polskiej geopolityki sięgają czasów zaborów. W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej uprawianie geopolityki było utrudnione z uwagi na negatywny stosunek oficjalnej władzy. Po odzyskaniu niepodległości geopolityka polska odrodziła się jako dyscyplina akademicka. Od 2008 roku działa Polskie Towarzystwo Geopolityczne, które co roku organizuje Zjazdy Geopolityków Polskich. (abstrakt oryginalny)
6
100%
Deklarowanym sensem istnienia planowania przestrzennego jest równoważenie i harmonizowanie działań różnych podmiotów w przestrzeni dla osiągnięcia ładu przestrzennego. Rzeczywistość pokazuje jednak, że na ogół jest ono narzędziem realizacji interesów (zwłaszcza ekonomicznych) określonych podmiotów. Przy czym w różnych systemach ustrojowych dominują interesy różnych grup podmiotów. W Polsce przez kilka dziesięcioleci gospodarki komunistycznej najważniejszy był interes publiczny, natomiast obecnie widoczna jest przewaga interesu prywatnego, zwłaszcza właścicieli nieruchomości. Prowadzi to jednak zawsze do deformacji zagospodarowania przestrzeni, niekorzystnych z punktu widzenia ładu przestrzennego. Wydaje się, że w polskich realiach jedynym sposobem na wyeliminowanie tych deformacji jest stworzenie zupełnie nowego systemu planowania przestrzennego(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Decyzja o warunkach zabudowy jako przyczyna braku ładu przestrzennego
100%
Nieodpowiednio przeprowadzany proces planowania przestrzennego powoduje, iż wygląd małych miast staje się coraz częściej mało estetyczny, a ich struktura chaotyczna. Dowolność, na jaką pozwala system planowania przestrzennego w Polsce, budzi wiele kontrowersji. Brak jest jednolitych standardów, które powinny go usystematyzować, dlatego należy podejmować próby badania skutków przestrzennych występującego dziś systemu oraz ich eliminacji, a także zastanowić się nad tym, jakie błędy są popełniane i jak im zapobiegać. Artykuł zawiera analizę wydanych na obszarze miasta Sianów decyzji o warunkach zabudowy. Przedstawione badania mają na celu odnalezienie rażących błędów występujących w procesie wydawania decyzji o warunkach zabudowy, zidentyfikowanie przyczyn ich występowania oraz zaproponowanie rozwiązań, które je wyeliminują w przyszłości. Wskazano przykłady sytuacji, w których nie ma możliwości odmowy wydania decyzji, pomimo analiz wskazujących na taką konieczność. W przeprowadzonych analizach posłużono się stworzoną na potrzeby artykułu bazą danych przestrzennych oraz oprogramowaniem typu GIS(abstrakt oryginalny)
Ład przestrzenny w architekturze oparty na proporcjach matematycznych i kompozycji prostych brył geometrycznych ma ugruntowaną tradycję sięgającą starożytności. Geometria euklidesowa, poszerzona w XVII wieku przez francuskiego matematyka i filozofa Kartezjusza (fr. René Descartes), aż do połowy XX wieku stanowiła nienaruszalną bazę architektonicznych poszukiwań twórczych w zakresie geometrii. Jednak wraz z doskonaleniem nowych technologii budowania opartych na żelbecie i stali oraz rozwojem cyfryzacji, w kręgach twórców architektury narastało przekonanie o potrzebie przekroczenia dotychczasowych ograniczeń klasycznej geometrii. Przełom dokonany w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych poprzedniego stulecia rozpoczął nową erę architektury opartej na geometriach nieeuklidesowych. W niniejszym artykule przedstawiono osiągnięcia pionierów (m.in. takich jak: Felix Candela, Maciej Nowicki, Frei Otto), którzy przyczynili się do wypracowania nowych wzorców dynamicznej ekspresji we współczesnej architekturze. Celem artykułu badawczego jest prezentacja indywidualnych osiągnięć na tym polu kilku wybitnych twórców. Przeprowadzona analiza i studium przypadków wykazują śmiałość nowoczesnych kompozycji architektonicznych opartych na układach nieliniowych w stosunku do tradycyjnej modernistycznej architektury. Praca ma wartość edukacyjną i praktyczną, stanowiąc źródło wiedzy i inspiracji dla współczesnej twórczości architektonicznej. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienia powiązane z rewitalizacją, ze względu na ich ważną rolę w kształtowaniu ładu przestrzennego i społeczno-gospodarczego, powinny być eksponowane w strategiach rozwoju województw - dokumentach, które wskazują kierunki działań podejmowanych nie tylko w regionie, ale też (poprzez obowiązującą w Polsce hierarchię) są nadrzędne w stosunku do strategii rozwoju lokalnego, a których realizacja przekłada się na konkretne działania w przestrzeni miast i gmin. Celem artykułu była analiza zapisów strategii wszystkich polskich województw pod kątem uwzględnienia w nich kwestii rewitalizacji w wymiarach przestrzennym, ekonomicznym, społecznym i środowiskowym (dotyczącym warunków naturalnych). Daje to możliwość odpowiedzi na pytanie, czy polskie województwa na etapie programowania rozwoju dostrzegają konieczność podjęcia działań rewitalizacyjnych bądź też pozostawiają je w gestii lokalnych samorządów.(abstrakt oryginalny)
Celem kodeksu urbanistyczno-budowlanego jest uporządkowanie procesów inwestycyjnych w powiązaniu z ukształtowaniem zasad ładu przestrzennego i ujednoliceniem polskich przepisów prawnych. Analiza treści kodeksu oraz porównanie z obowiązującymi ustawami, rozporządzeniami i skutkami dotychczasowych działań w przestrzeni wskazują na potrzebę jego korekty. Konieczne jest w nim dostosowanie do struktur i kompetencji organów administracji publicznej, wyraźne określenie odpowiedzialności zawodowej projektantów oraz urzędników, zwrócenie większej uwagi na niektóre aspekty ładu przestrzennego. Celem artykułu jest ukazanie niektórych przewidywanych skutków wejścia w życie kodeksu i sformułowanie propozycji jego skorygowania oraz uzupełnienia (wnioski). Analiza sposobu działań w zagospodarowaniu przestrzennym wskazuje na potrzebę zmiany obowiązującej hierarchii systemu planowania, wzmocnienia jego podbudowy ekonomicznej i ściślejszego skoordynowania obowiązujących przepisów prawnych(abstrakt oryginalny)
Znaczenie ładu przestrzennego w rozwoju regionalnym jest dotychczas mało doceniane. Jego brak jest coraz bardziej odczuwany w dostępności terenów rozwojowych. Jednakże ciągła presja praw rynku i brak skutecznego systemu planowania przestrzennego w Polsce pogłębia ten problem. Ład przestrzenny jest uwzględniany głównie w planowaniu lokalnym, co nie daje pozytywnych efektów w tym zakresie w skali regionów. Autorska sugestia uwzględnienia poprawy ładu w planowaniu przestrzennym na szczeblu regionalnym jest warunkiem osiągania coraz wyższego stopnia spójności terytorialnej tych jednostek. Uzasadnienie tej tezy jest głównym celem artykułu. Wyzwaniem obecnego czasu jest podjęcie prac nad ideą samego ładu we wszystkich jego aspektach, jak i nad systemem planowania przestrzennego w Polsce.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Wpływ klimatu akustycznego na proces kreowania przestrzeni miejskiej
75%
Analizując proces tworzenia przestrzeni miejskiej można stwierdzić brak kompleksowych badań środowiska uwzględniających problem klimatu akustycznego. Tryb postępowania przy tworzeniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP) obejmuje jedynie ogólną diagnozę środowiska bez podawania mierzalnych wielkości negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń, w tym poziomu hałasu. Celem artykułu jest przedstawienie problematyki wpływu klimatu akustycznego na proces tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z wykorzystaniem mapy akustycznej. Mapa ta daje możliwość całościowej oceny stopnia zagrożenia terenów miejskich hałasem, określa jego przyczyny oraz przedstawia prognozy zmian jego poziomu. Ponadto zaproponowano etapy realizacji MPZP z uwzględnieniem mapy akustycznej, jako narzędzia wspomagającego określanie poziomu hałasu środowiskowego. (abstrakt oryginalny)
Ład przestrzenny w skali regionalnej i lokalnej jest niezaprzeczalnie coraz ważniejszym czynnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego. Jego poprawa jest warunkiem skutecznego osiągania priorytetowych celów Unii Europejskiej: konkurencyjności regionów, rozwoju zrównoważonego i spójności. Celem tego artykułu jest przegląd trzech wybranych aspektów ładu przestrzennego odpowiadających treści rozwoju zrównoważonego. Podjęto próbę uzasadnienia wzajemnej zgodności racji ekologicznych, społecznych i ekonomicznych, możliwej do osiągnięcia w długim czasie. Jako wiodącą trajektorię rozwiązań wskazano policentryczny rozwój sieci miast.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono najważniejsze kwestie dotyczące ładu przestrzennego i lokalizacji w teorii ekonomii mające wpływ na konkurencyjność regionów. Przestrzeń ekonomiczno-społeczną przeanalizowano w świetle głównych paradygmatów oraz współczesnych modeli budowania ładu przestrzennego i lokalizacji w warunkach konkurencyjnej gospodarki rynkowej. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Usti nad Łabą - ocena i perspektywy rozwoju czeskiego miasta poprzemysłowego
75%
W artykule poruszono problematykę rozwoju czeskiego miasta postindustrialnego. W pierwszej części pracy przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące rozwoju miasta Usti nad Łabą i regionu usteckiego: historię regionu, sytuację społeczno-demograficzną oraz znaczenie miasta dla północno-zachodniej części Republiki Czeskiej. Druga część artykułu zawiera wyniki oceny przestrzennego zagospodarowania miasta, dokonanej przez studentów Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Aliquanta podczas pobytu w Usti nad Łabą. Analiza obejmuje podział stref funkcjonalnych, stan infrastruktury rekreacyjnej, utylizację odpadów, płynność komunikacyjną, ład przestrzenny miasta oraz jego problemy społeczne. W ostatniej części zaprezentowano wnioski studentów oraz przykładowe koncepcje poprawy wykorzystania potencjału miasta.(abstrakt oryginalny)
16
75%
Przedsięwzięcia inwestycyjne podejmowane w miastach przyczyniają się do tworzenia niezbędnej infrastruktury, ale też powodują zakłócanie ładu przestrzennego. Decyzje oraz pozwolenia wydawane przez władze samorządowe są często oparte wyłącznie na rachunku ekonomicznym, bez uwzględnienia aspektów przestrzennych, co powoduje powstawanie konfliktów przestrzenno-funkcjonalnych w strukturze miasta oraz dewastację krajobrazu miejskiego. Tezą pracy jest stwierdzenie, że zarządzanie procesem inwestycyjnym w mieście powinno uwzględniać skutki oddziaływania tych inwestycji na kształtowanie ładu przestrzennego, jakości przestrzeni miejskiej. Pogorszenie struktury przestrzenno-funkcjonalnej miasta oraz dewastacja krajobrazu znacznie obniża jakość życia mieszkańców oraz negatywnie wpływa na konkurencyjność miasta. Celem pracy jest próba opracowania modelowego ujęcia ładu przestrzennego oraz dokonanie oceny wpływu najważniejszych inwestycji w mieście na stan wybranych obszarów, wyznaczających ład przestrzenny na przykładzie Zamościa. Badanie zostało ograniczone do inwestycji powstałych w latach 19992008. Opracowanie modelu oceny ładu przestrzennego mieści się w ogólnym nurcie badań nad zrównoważonym rozwojem. (fragment tekstu)
Plany zagospodarowania przestrzennego są jednym z podstawowych narzędzi prawnych, jakie wprowadził ustawodawca w celu prowadzenia polityki przestrzennej i zachowania tzw. ładu przestrzennego. Proces planistyczny może zostać zainicjowany przez różnych uczestników stosunków społeczno-gospodarczych, zarówno przez organy administracji, jak i przez przedsiębiorców, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego bądź samych mieszkańców. W systemie prawnym przewidziano różnorakie instytucje, dzięki którym powyższe podmioty mogą w sposób pośredni bądź bezpośredni - w ujęciu formalnoprawnym - inicjować działania w tym zakresie. Analiza przepisów prawa wskazuje, że inicjowanie procedury planistycznej nie zostało powierzone jedynie organom administracji. Projektowane zmiany prawa w tym zakresie dostrzegają także występującą coraz częściej w praktyce inicjatywę mieszkańców i społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Dążenie do uzyskania ładu przestrzennego może być urzeczywistniane tylko przez badanie istniejących i potencjalnych pól konfliktów, rozpoznawanie przyczyn ich powstawania oraz określanie sposobów ich likwidowania lub minimalizowania. Główne konflikty w osiąganiu ładu przestrzennego noszą cechy: funkcjonalno-gospodarcze, społeczno-kulturowe lub przyrodniczo-ekologiczne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy kształtowania ładu przestrzennego w kontekście zrównoważonego rozwoju. Przedstawiono m.in. kierunki procesów rozwojowych i sustensywne kształtowanie funkcji przestrzeni. Omówiono również wymiar teleologiczny, prawny, proceduralny oraz środowiskowy kształtowania ładu przestrzennego.
W opracowaniu zaprezentowano wyniki badań oceny przestrzeni publicznej małych miast aglomeracji poznańskiej. Badanie przestrzeni publicznej małych miast przeprowadzono w odniesieniu do 5 podstawowych kategorii ładu przestrzennego: 1) ładu urbanistyczno-architektonicznego, którego najistotniejszą cechą jest zwartość kompozycji przestrzennej, 2) ładu funkcjonalnego związanego z wygodą życia, 3) ładu estetycznego określającego urodę miejsca i przestrzeni, 4) ładu społecznego odnoszącego się do jednostkowej i zbiorowej identyfikacji z miejscem i przestrzenią oraz 5) ładu ekologicznego związanego z wartością środowiska naturalnego. W opracowaniu posłużono się metodą dyferencjału semantycznego. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że zdaniem respondentów najwyżej ocenianymi kategoriami ładu są ład społeczny i ekologiczny. W zbiorze małych miast aglomeracji poznańskiej najwyższą średnią ocenę syntetyczną przestrzeni uzyskały Puszczykowo i Murowana Goślina, a najgorzej oceniono przestrzeń publiczną Kostrzyna.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.