Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 424

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Specjalne strefy ekonomiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Obserwowane w gospodarce przemiany, których skutkiem jest rozwój sektora usług czy też pojawienie się nowych pól aktywności gospodarczej, przynoszą konieczność intensyfikacji wdrażanych działań dostosowawczych. Wśród instrumentów stymulujących przebudowę społeczno- -gospodarczą i rozwój regionalny szczególne miejsce zajmują specjalne strefy ekonomiczne. Celem opracowania jest wskazanie dotychczasowych efektów funkcjonowania stref ekonomicznie uprzywilejowanych w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego oraz weryfikacja postawionej tezy o skuteczności specjalnych stref ekonomicznych jako narzędzia służącego rozwojowi społecznemu i gospodarczemu, szczególnie w kontekście zmniejszania bezrobocia, podnoszenia jakości kapitału ludzkiego oraz podnoszenia atrakcyjności inwestycyjnej terenów słabiej rozwiniętych.(abstrakt oryginalny)
W odniesieniu do Polski należy podkreślić, że pojawienie się krajowych SSE nastąpiło faktycznie ze zbyt dużym opóźnieniem. Ten czynnik też doprowadził w dużej mierze do tego, że uwarunkowania polskich SSE, zarówno pod względem walorów inwestycyjnych, jak i uregulowań prawnych, nie zostały do końca wykorzystane. Wprowadzone wcześniej mogłyby w dużo większym stopniu pobudzić inwestycje zagraniczne i krajowe. Ponadto moment ich wprowadzania był niefortunny, co stanowi drugi czynnik przeszkadzający rozwojowi regionalnemu strefy. W momencie ich wprowadzania w Polsce wyraźny był już trend odchodzenia od nich w Europie, jak i w innych regionach świata. Tym bardziej opóźnienie było niekorzystnie, że dość szybko SSE stały się jedną z przeszkód leżących na drodze do integracji europejskiej, którą trzeba rozwiązać. Fakt ten drastycznie zmniejszył siłę przyciągania poprzez zaprzestanie wydawania koncesji i związanych z nimi przywilejami. A wraz z brakiem bodźca inwestorzy przestali się tak mocno interesować obszarami stref. Porównując polskie SSE ze strefami światowymi należy ponadto zwrócić uwagę na wyraźnie preferencyjne warunki operowania na terenach objętych strefami. Zwolnienia i czas ich funkcjonowania wyróżniają krajowe SSE na tle stref światowych. Mało który kraj oferował inwestorom zwolnienia na taką skalę. Jednak najważniejszy jest szczególny fakt różnorodności owych instrumentów wspierania rozwoju regionalnego. Niesie on ze sobą duży zakres możliwości, jak i związanych z nim wymagań (chociażby sektorowych). Zadziwiać może również fakt różnej skali ustanawiania SSE na świecie. Z jednej strony są to przedsięwzięcia na ogromną skalę, angażujące potężny kapitał i rzeszę inwestorów. Z drugiej mogą to być niewielkie lokalne instrumenty wspierania rodzimej wytwórczości. (abstrakt autora)
Sytuacja społeczno-gospodarcza w rejonie Mielca po restrukturyzacji zakładów lotniczych PZL-Mielec i po utworzeniu specjalnej strefy ekonomicznej.
Kraje Unii Europejskiej w końcu ubiegłego roku zgodziły się na zamrożenie liczby specjalnych stref ekonomicznych działających na obszarze UE oraz stopniową ich likwidację w latach 2000-2003. Postanowienia te są wyjątkowo kłopotliwe dla Polski.
Na świecie istnieje kilka rodzajów obszarów uprzywilejowanych, spośród których najbardziej znane są specjalne strefy ekonomiczne. Najwięcej takich obszarów znajduje się w Ameryce Północnej oraz w Azji. W 2007 r. na świecie działało ponad 2300 obszarów uprzywilejowanych, w których zatrudnionych było ponad 66 milionów osób. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych w Polsce
100%
Transformacja systemu społeczno-gospodarczego w Polsce spowodowała powstanie nierówności w poziomie rozwoju poszczególnych regionów kraju. Częściowe rozwiązanie tego problemu stało się zadaniem specjalnych stref ekonomicznych, których najważniejszym celem jest stwarzanie korzystnych warunków do inwestowania w danym regionie. Celem artykułu jest analiza funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zainwestowanego w strefach kapitału oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Równocześnie w artykule zostanie podjęta próba oceny wpływu światowego kryzysu ekonomiczno-finansowego na funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych. (fragment tekstu)
Specjalne strefy ekonomiczne przyczyniają się do przyspieszenia rozwoju gospodarczego części terytorium kraju przez realizację takich celów jak: rozwój określonych dziedzin działalności gospodarczej, rozwój nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz ich wykorzystanie w gospodarce narodowej, rozwój eksportu, zwiększenie konkurencyjności wytwarzanych wyrobów i świadczonych usług czy tworzenie nowych miejsc pracy. Oprócz tych pozytywnych skutków tworzenie i funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych może wywoływać szereg negatywnych efektów. Tematem opracowania jest przedstawienie wyników badań identyfikujących istnienie i rozmiar takich niekorzystnych efektów w postaci biegu jałowego, efektu substytucji i efektu enklawy, które zostały wywołane istnieniem specjalnych stref ekonomicznych na terenie Polski.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy katowickiej specjalnej strefy ekonomicznej i specjalnej strefy ekonomicznej w województwie suwalskim.
Rozwój gospodarczy województwa rozpatrywany jest jako wzrost gospodarki w regionie, wzrost zatrudnienia, rozwój nowych technologii oraz zmiany sprzyjające poprawie warunków życia mieszkańców. Z 1239 ha gruntów należących do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ponad 49% powierzchni stanowią tereny należące do podstref w województwie kujawsko-pomorskim. Podstrefy kujawsko-pomorskie przyciągnęły 71% całego kapitału zainwestowanego w latach 2006-2012 w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Utworzenie specjalnych stref ekonomicznych oznacza znaczący wzrost liczby zatrudnionych. Stan zatrudnienia w podstrefach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wynosi ok 7 tys. osób. Specjalne strefy ekonomiczne nie są i nie będą nigdy jedynym elementem wsparcia rozwoju gospodarczego, ale w połączeniu z pozostałymi instrumentami, czynią rozwój gospodarczy zdecydowanie szybszym i efektywniejszym w swoich długofalowych skutkach. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest analiza funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w gospodarce światowej oraz ich wpływ na aktywizację gospodarczą regionów. Specjalne strefy ekonomiczne są niezwykle istotnym instrumentem polityki rozwoju państwa, polityki przemysłowej oraz regionalnej. Przyciągają one inwestycje do danego regionu, zwiększają wymianę handlową, przyczyniają się do ograniczenia bezrobocia oraz rozwoju nowoczesnych technologii i infrastruktury. Poprzez zastosowanie przywilejów dla przedsiębiorstw prowadzących działalność na ich obszarze stanowią one pośrednią formę pomocy publicznej i są instrumentem oddziaływania na rozwój danego regionu. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł ma charakter przeglądowy. Jego celem jest ogólne przedstawienie specjalnych stref ekonomicznych funkcjonujących w Chinach. W dalszej części tekstu opisano zasady inwestowania oraz ulgi przyznane przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w poszczególnych rodzajach stref. Przedstawiono również wskaźniki ilustrujące znaczenie gospodarcze stref ekonomicznych dla całych Chin, a także udział bezpośrednich inwestycji zagranicznych zlokalizowanych w strefach w całkowitym napływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Chin. (fragment tekstu)
12
Content available remote Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce a aktywność spółek zarządzających
80%
Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) zapewniają lepsze warunki do prowadzenia biznesu niż dostępne na pozostałym obszarze kraju, czym mają przyciągać inwestorów, w szczególności zagranicznych. Mimo że w środowisku ekonomistów takie podejście budzi wątpliwości, wśród polityków popularność tego instrumentu systematycznie rośnie, zwłaszcza w gospodarkach rozwijających się i wschodzących. Polska również sięgnęła po SSE, które systematycznie zyskują na znaczeniu. Napływ inwestycji do SSE może być pochodną nie tylko atrakcyjności regionu, w jakim ona funkcjonuje, ale także czynników endogenicznych dla strefy, takich jak posiadane tereny, dostępność infrastruktury i jakość pracy spółki, która nią zarządza. Ten ostatni czynnik był przedmiotem naszego badania przeprowadzonego za pomocą metod statystyki opisowej. Wyniki testów sugerują, że wysiłki spółek zarządzających na rzecz pozyskania inwestorów (np. przez promocję i rozwijanie infrastruktury) są ważne dla zwiększenia napływu inwestycji krajowych i zagranicznych.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy była identyfikacja uwarunkowań funkcjonowania SSE w określonych modelach na świecie, ocena stopnia realizacji celów SSE w Polsce w opinii zarządzających, a także propozycji dotyczących rozwoju stref (dodatkowe instrumenty i uregulowania prawne). W pracy wykorzystano dane z raportu Banku Światowego, dane Ministerstwa Gospodarki oraz dane z przeprowadzonych badań empirycznych wśród 10 z 14 stref. Według analityków Banku Światowego należy zwrócić uwagę na rozwój stref prywatnych w określonych modelach. Zarządzający strefami w Polsce opowiadają się za przedłużeniem ich funkcjonowania oraz wprowadzeniem dodatkowych instrumentów preferencyjnych. Wskazują także na ograniczenia wynikające ze zbyt skomplikowanych uregulowań prawnych. Jednocześnie potwierdzają, iż cele określone dla stref nie są w pełni realizowane. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule szczególną uwagę poświęcono wpływowi specjalnych stref ekonomicznych na poziom kapitału ludzkiego poprzez trzy kanały, tj. generowanie miejsc pracy, poprawę kwalifikacji i umiejętności pracowników, a także podwyższenie poziomu technologicznego. Za istotną uznano również weryfikację postawionej tezy o skuteczności stref ekonomicznie uprzywilejowanych jako narzędzia służącego rozwojowi społeczno- -gospodarczemu, szczególnie w kontekście podnoszenia jakości kapitału ludzkiego.(abstrakt oryginalny)
Perspektywy rozwoju specjalnych stref ekonomicznych na Białorusi wskazują na możliwości rozwiązania wielu problemów istniejących w okresie ich funkcjonowania. Na szczególną uwagę zasługują specjalne strefy ekonomiczne w zachodnich regionach przygranicznych kraju. W wyniku akcesji Polski do Unii Europejskiej fragment jej wschodniej zewnętrznej granicy będzie jednocześnie stanowił wschodnią granicę obwodu grodzieńskiego i brzeskiego Białorusi. Praktyka wskazuje, iż w związku z tym należy się spodziewać aktywizacji życia gospodarczego. Przykładowo, obecny udział inwestycji rosyjskich w specjalnej strefie ekonomicznej "Brześć" stanowi 15% w porównaniu do poprzednich 9%. Podjęcie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej daje szansę wejścia na potencjalnie chłonny, charakteryzujący się dużą zdolnością nabywczą rynek europejski. Inwestorzy zachodni natomiast mogą wykorzystywać białoruskie specjalne strefy ekonomiczne do zdobycia rynków wschodnich. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Rozwój specjalnych stref ekonomicznych w Polsce
80%
Celem niniejszego opracowania jest pokazanie roli specjalnych stref ekonomicznych w zwiększaniu atrakcyjności inwestycyjnej gmin, omówienie mechanizmów obejmowania nowych obszarów inwestycyjnych statusem SSE oraz charakterystyka wpływu terenów uprzywilejowanych na otoczenie lokalne. W Polsce funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Zlokalizowane są one na terenach 327 gmin. Na obszarach tych lokuje się znaczna część nowych inwestycji zagranicznych. Dla wielu gmin posiadanie terenu uprzywilejowanego ekonomicznie jest szybkim sposobem rozwiązywania problemów lokalnego rozwoju gospodarczego. Narzędzie wspierania rozwoju regionalnego, jakim miały być specjalne strefy ekonomiczne, w ostatnich latach przekształciło się w instrument pomocy publicznej dla przedsiębiorstw, co całkowicie zmieniło pierwotną ideę tworzenia stref w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Po przemianach w polityce Chińskiej Republiki Ludowej i odejściu od doktryny Mao Zedonga, jego następca Deng Xiaoping skierował gospodarkę kraju na nowe tory. W ciągu następnych lat chiński rozwój ekonomiczny doprowadził do spektakularnych osiągnięć, dzięki którym Chiny stały się w 2015 r. drugą potęgą gospodarczą świata. Jedną z metod osiągnięcia tego sukcesu było utworzenie i rozwijanie specjalnych stref ekonomicznych. Przykład powodzenia tej koncepcji posłużył za punkt wyjścia do ekspansji handlowej i przemysłowej ChRL, zwłaszcza na kontynent afrykański. Mimo pewnych trudności i zagrożeń, trud włożony w unowocześnianie gospodarki otwiera zarówno Afryce jak i Chinom nową perspektywę pomyślności gospodarczej i wzrostu poziomu życia mieszkańców(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie kluczowych czynników wpływających na atrakcyjność inwestycyjną polskich specjalnych stref ekonomicznych (SSE) dla japońskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Autor kwestionuje intensywność pomocy publicznej w woj. dolnośląskim jako istotny komponent atrakcyjności inwestycyjnej dla japońskich BIZ. Zastosowane metody badawcze obejmowały: badanie dokumentów, sondaż diagnostyczny, desk research oraz study case. Przeprowadzone przez autora badanie wskazało, że większość japońskich BIZ w obszarze polskich SSE jest ulokowanych w wałbrzyskiej SSE. Wyniki badań dowodzą wzmożonej aktywności inwestycyjnej japońskich firm w SSE na Dolnym Śląsku w porównaniu z innymi SSE w Polsce. Kluczowe komponenty determinujące wybór dolnośląskich SSE przez japońskie BIZ to: dogodna lokalizacja, pozytywny klimat inwestycyjny, koszty produkcji, tradycje przemysłowe oraz dostępne ulgi podatkowe.(abstrakt oryginalny)
Omówiono sytuację Polski w obliczu korporacyjnych strategii globalnych. Przedstawiono inwestycje w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Omówiono znaczenie czynników rynkowych, kosztowych i innych.
Głównym celem artykułu jest ukazanie wpływu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych na Dolnym Śląsku na lokalną promocję regionu i lokalny rynek pracy. Intencją autora jest ukazanie czynników, przez które specjalne strefy ekonomiczne oddziałują na rozwój i marketing regionu.
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.