Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Społeczeństwo konsumpcyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł ma na celu dokonanie syntezy uwarunkowań funkcjonowania współczesnego społeczeństwa konsumpcyjnego w Unii Europejskiej. Przedstawiono genezę oraz istotę rozwoju społeczeństwa konsumpcyjnego w Europie. Wskazano na definicję społeczeństwa konsumpcyjnego w ujęciu ekonomiczno-politycznym i socjologiczno-filozoficznym. Na uwarunkowania współczesnego społeczeństwa konsumpcyjnego Unii Europejskiej wpływają procesy prawotwórcze w zakresie ochrony bezpieczeństwa ekonomicznego konsumentów, w tym bezpieczeństwa towarów, w zakresie informacyjnym i edukacyjnym oraz w zakresie systemu dochodzenia roszczeń, ze szczególnym uwzględnieniem zakupów transgranicznych. W artykule zdefiniowano pojęcie etyki konsumenckiej oraz określono, że wraz z rozwojem społeczeństwa konsumenckiego w Unii Europejskiej wykształciły się specyficzne normy etyczne związane z procesem nabywczym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zmian w konsumpcji dotyczących świadomych ograniczeń wynikających z przyjęcia określonej perspektywy aksjonormatywnej stanowiącej rezultat poszukiwania innowacyjnego modelu społeczeństwa konsumpcyjnego opartego na nowej kulturze konsumpcji. Egzemplifikację rozważań stanowią badania własne autorki przeprowadzone w 2018 r., w których dokonano triangulacji danych pochodzących z sondażu diagnostycznego zrealizowanego techniką ankiety wśród 504 respondentów oraz 56 wywiadów pogłębionych IDI na terenie województw w Polsce: dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, lubuskiego i opolskiego. Na podstawie wyników badań ilościowych dokonano weryfikacji postawionych hipotez badawczych dotyczących zależności ograniczeń w konsumpcji od wieku, wykształcenia, zmian w poziomie dochodów, zaś w wyniku badań jakościowych określono motywy skłaniające konsumentów do ograniczeń w konsumpcji. Podstawę teoretyczną prowadzonych analiz stanowiły makrosocjologiczne teorie społeczeństwa konsumpcyjnego oraz najnowsze trendy w dziedzinie konsumpcji bazujące na procesach dekonsumpcji, konsumpcji prozdrowotnej i etycznej oraz retrokonsumpcji.
Artykuł jest próbą syntetycznej prezentacji powstania i rozwoju społeczeństwa konsumpcyjnego oraz cech charakterystycznych tego społeczeństwa przez pryzmat dorobku Zygmunta Baumana. Celem artykułu jest dokonanie zestawienia uwarunkowań konsumpcjonizmu oraz określenie specyfiki społeczeństwa konsumpcyjnego, jako przyczynku do badań postaw i zachowań współczesnych konsumentów. W artykule zaprezentowano fazę przejścia nowoczesnego społeczeństwa od orientacji produkcyjnej do konsumpcyjnej, scharakteryzowano wyróżniki społeczeństwa konsumpcyjnego oraz zobrazowano główne uwarunkowania rozwoju konsumpcjonizmu. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedmiotem analizy uczyniono kwestię badania relacji między wartościami w konsumpcji a zachowaniami konsumpcyjnymi we współczesnym społeczeństwie. Autor przedstawia róŜne podejścia do definiowania wartości w konsumpcji i ich związek z zachowaniami konsumpcyjnymi jednostek. Podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku następują zmiany w wartościach w konsumpcji w społeczeństwie konsumpcyjnym. Szukając odpowiedzi na to pytanie, poddaje analizie rozwój orientacji hedonizmu, sublimacji i indywidualizmu w systemach wartości konsumpcyjnych. Omawia wybrane metody badań wartości. W dalszej kolejności skupia się na analizie problemów metodologicznych związanych z badaniem wartości w konsumpcji. Przedstawia propozycję rozwiązania trudności w badaniach wartości w konsumpcji.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Marksizm a konsumpcjonizm w chińskim społeczeństwie XXI wieku
75%
Artykuł jest szkicem odpowiedzi na pytanie, czy współczesne społeczeństwo chińskie oraz Komunistyczna Partia Chin jako jego część są marksistowskie, czy chociażby w minimalistycznym sensie dążą do realizacji idei marksistowskich. Badanym aspektem jest konsumpcjonizm w Chinach początku XXI wieku w jego relacji do etycznej zasady maksymalizacji wolności, implicite obecnej również w marksizmie. Autor argumentuje, że ani społeczeństwo chińskie, ani partia nie są marksistowskie, ponieważ ich ideologia i działania są sprzeczne z marksizmem. Zamiast bowiem dążyć do wyzwolenia klasy pracowniczej i osłabienia burżuazji w walce klas, przez konsumpcjonizm zmierzają do celu przeciwnego. (abstrakt oryginalny)
Procesy globalizacji ekonomicznej i kulturowej, rozwoju społeczeństwa konsumpcyjnego i ideologii konsumpcjonizmu przyczyniają się do zmian zarówno w sferze czasu wolnego, jak i w sferze pracy. Zmieniają się uwarunkowania aktywności zawodowej, sposoby i formy wykonywania pracy zarobkowej, jak również znaczenie sfery zawodowej i pozazawodowej dla funkcjonowania jednostki. Przemiany w sferze wartości, będące wynikiem rozprzestrzeniania się ideologii konsumpcjonizmu, wywierają wpływ na cele życiowe jednostki, jej aktywność zawodową, jak również jej tożsamość. Problemem związanym z globalizacją i jej wpływem na sferę pracy jest także bezrobocie i ubóstwo oraz pogłębiające się rozwarstwienie ekonomiczne w skali lokalnej, jak i globalnej. Niniejszy artykuł prezentuje wspomniane uwarunkowania ekonomiczne i kulturowe, ukazując ich wpływ na sferę aktywności zawodowej jednostki.(abstrakt oryginalny)
W społeczeństwie konsumpcyjnym rozwijają się zachowania nabywcze zaspokajające nie tylko potrzeby rzeczywiste, ale również potrzeby, nazwane przez Jana Szczepańskiego, otoczkowymi i pozornymi. Kupowanie kompensacyjne i kompulsywne należy do grupy tego typu zachowań. Szerszą dyskusję nad zjawiskiem kupowania kompensacyjnego i kompulsywnego rozpoczął w 1987 roku artykuł Thomasa O'Guinna, Ronalda Fabera i Raymonda Krycha pt. Compulsive Consumption. Od tego czasu liczne prace psychologów, psychiatrów, socjologów i badaczy konsumpcji przyczyniły się do lepszego zrozumienia istoty tego zjawiska, również dzięki opracowaniu narzędzi pomiarowych pozwalających na szacowanie zasięgu zjawiska kupowania kompensacyjnego i kompulsywnego w populacji. Do grupy narzędzi pomiarowych często wykorzystywanych w badaniach empirycznych należy skala German Compulsive Buying Indicator. W artykule prezentowane są wyniki badań własnych autora wykorzystujących powyższą skalę. Celem artykułu jest weryfikacja hipotezy, na podstawie której przypuszcza się, że rosnąca częstotliwość korzystania z oferty centrów handlowych współwystępuje z podwyższonym prawdopodobieństwem kompensacyjnych i kompulsywnych zachowań nabywczych. Jeśli tego typu współwystępowanie rzeczywiście ma miejsce, fakt ten należałoby uwzględnić w strategiach marketingowych centrów handlowych. Grupa docelowa, której potrzeba kompensacji jest skutecznie zaspokajana, może istotnie wpłynąć na podwyższenie wskaźników lojalności wobec danego centrum handlowego. (abstrakt oryginalny)
Szczegółowo scharakteryzowano nowy rodzaj społeczeństwa jakim jest społeczeństwo postindustrialne. Wyjaśniono termin oraz omówiono podstawowe cechy tegoż społeczeństwa oraz zwrócono uwagę na jej wymiary: społeczny, kulturowy i moralny.
W artykule podjęto próbę zidentyfikowania najważniejszych czynników, które przyczyniły się do utraty dominującej pozycji Chin w regionie Azji Południowo-Wschodniej pod wpływem ekspansji krajów europejskich, na którą złożyły się m.in.: konkurencja - która ujawniła się w zdruzgotanej średniowiecznej Europie; rewolucja naukowa, szczególnie w dziedzinach matematyki, astronomii, fizyki, chemii i biologii, do przejścia do gospodarki kapitalistycznej i wysoce uprzemysłowionej; rozwój praworządności i reprezentatywnego rządu opartego na prawie własności prywatnej; wyzwolenie nowoczesnych metod ekonomiki i ekonomii; nowoczesna medycyna pozwalająca na podniesienie jakości i długości życia; rozwój społeczeństwa konsumpcyjnego - wyzwalanie postępu technologicznego w celu zaspokojenia rosnącego popytu; wysoki poziom etyki pracy przejawiający się wzrostem produktywności i akumulacją kapitału; wpływ cywilizacji kulturowej starożytnej Grecji, Rzymu i chrześcijaństwa we wszystkich społeczno-politycznych i gospodarczych obszarach Europy.(abstrakt oryginalny)
W społeczeństwie konsumpcyjnym najważniejszym celem jednostek jest zarabianie i wydawanie pieniędzy. Powoduje to zmiany zachowań i stylu życia oraz prowadzi do kształtowania wizerunku człowieka przez pryzmat tego, co posiada. Wyrazem sprzeciwu wobec rozwijającej się nadkonsumpcji jest propagowanie dekonsumpcji, która oznacza ograniczanie konsumpcji poprzez jej racjonalizację oraz bardziej odpowiedzialne i świadome konsumowanie. Pod hasłem "mniej znaczy więcej" promuje się prosty styl życia, bez pośpiechu, zaspokajanie potrzeb zamiast pragnień i zachcianek. Do głównych przyczyn dekonsumpcji można zaliczyć trwający kryzys finansowy, zmęczenie nadmierną konsumpcją oraz kształtowanie się mody na konsumowanie mniej, bardziej naturalnie i bardziej odpowiedzialnie. (abstrakt oryginalny)
The rationale for choosing the object of research is the recognition of the socio-cultural validity of new ways of management (New Economy), interpreted as a response to the exhaustion of traditional ways in which societies function, i.e. those based on ideas of growth and ownership. The aim of the article is to analyse selected examples of redefinition of the concept of good in the context of new social narratives and the grounding of certain beliefs related to the idea of degrowth and sharing economy. The article is theoretical and references to contemporary research on cultural philosophy and social analyses of economic practice. A socio-regulatory concept of culture was adopted as a research perspective, and humanistic interpretation was used as an explanatory procedure. Qualitative data was analysed using atlas.ti, concept driven coding was used, and content analysis was limited to concept analysis and the creation of conceptual maps. The research results are supposed to show: 1) the impact of modern forms of economic practices using the Internet and IT technology on the redefinition of good, 2) how this redefinition builds the axiological background of society of collaborative consumption.(original abstract)
12
Content available remote Consumerism - the Way to Achieve Happiness or the Failure of Life?
63%
W artykule podjęto istotny i społecznie ważny temat złudnego szczęścia w konsumpcyjnym społeczeństwie. Upowszechnienie się materialistycznych systemów wartości i konsumpcyjnego stylu życia powoduje, że wiele ludzi staje się niewolnikami dóbr materialnych. Wciąż rosnące potrzeby trzeba stale zaspokajać, aby w konsumpcyjnym wyścigu nie być gorszym od ludzi z naszego otoczenia. Poczucie naszego szczęścia, wynikające z posiadania wartości materialnych i możliwości konsumpcyjnych, może szybko zamienić się w rozczarowanie i smutek, kiedy jakaś nowa potrzeba nie zostanie w porę zaspokojona. W kulturze konsumpcji i materializmu głównym nakazem jest bycie szczęśliwym, a sposobem na to jest kupowanie, gromadzenie i konsumowanie dóbr, tym samym podnoszenie swojego prestiżu w oczach innych. Artykuł ma charakter teoretyczny, ale zawarty jest w nim przegląd różnych badań polskich i zagranicznych nad poczuciem szczęścia w postawach i zachowaniach konsumpcyjnych. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście więcej zawsze znaczy lepiej i szczęśliwiej. Wnioski z wielu przytoczonych badań powinny otworzyć oczy zniewolonych konsumentów na to, że poszukiwanie wyłącznej przyjemności w konsumpcji nie jest drogą do prawdziwego szczęścia. (abstrakt oryginalny)
The book offers an analysis of broadly understood problems of new models of consumption taking into account the need of preservation of natural resources, which the author calls sustainable consumption. In the introduction part of her book the author emphasises that sustainable consumption is both dematerialization of the needs and dematerialization of the goods. She presents a relatively comprehensive description of the essence and the characteristics of sustainable consumption, also providing the synonyms such as eco-consumption and ecological consumption, as well as the definition of non-sustainable consumption. The author points that sustainable consumption is to create the society which would have a respect for resources and the system of values other than that of the consumer society or information society.(author's abstract)
14
63%
W niniejszym artykule zostaną przedstawione kwestie związane z prekariatem i prekaryzacją pracy. Autorzy ukażą jak te zjawiska wpływają na zrównoważony rozwój. W tym celu zostaną przedstawione koncepcje teoretyczne, ukazujące ten problem w szerszym kontekście zmian społeczno-politycznych (globalizacja, społeczeństwo konsumpcyjne, państwo opiekuńcze). Ponadto, zostaną przedstawione dane statystyczne z różnych krajów europejskich, pokazujące skalę problemu biednych, pracujących. Szczególna uwaga zostanie przyznana młodym pracownikom (poniżej 24. roku życia), których ten problem najbardziej dotyczy.(abstrakt oryginalny)
Przedstawione w artykule wyniki badań na temat wybranych aspektów zachowań, postaw i opinii mieszkańców regionu zachodniopomorskiego wobec kultury konsumpcyjnej, nie miały w zamierzeniu autorki stanowić krytyki ani pochwały społeczeństwa konsumpcyjnego, ale bez wątpienia dowodzą o jego wieloaspektowej naturze, która nie pozwala na ujmowanie go wyłącznie w kategorii utopii czy dystopii. Społeczeństwo konsumpcyjne jest bowiem zarówno wyzwalające, z uwagi na płynącą z konsumpcji przyjemność i władzę, którą cieszą się konsumenci, jak i zniewalające, jeśli wziąć pod uwagę, że konsumpcja może być także frustrująca i "sprawuje władzę" nad konsumentami, często nie dając im żadnego wyboru. Obejmuje ono wielu konsumentów, ale także bezwzględnie wyklucza innych, co wynika z faktu, że chociaż konsumpcja jest fundamentalna dla wolnorynkowego kapitalizmu, to jest nim również przesiąknięta. Mimo że w Polsce, tak jak i w innych społeczeństwach krajów wysoko rozwiniętych, kultura konsumpcyjna coraz bardziej dominuje nad innymi formami kultury, to zdaniem socjologów, konsumenci najczęściej są nieświadomi stopnia, w jakim ulegają jej wpływom.(fragment tekstu)
W ostatnich latach niewątpliwie obserwować można rozwój zainteresowania ekonomistów ogólnie rozumianą ideą ekonomii heterodoksyjnej. Coraz częściej zauważyć można, że miejsce dążenia do wzrostu dobrobytu poprzez maksymalizowaną spożycia oraz dążenie do prywatnej własności zastępuje poszukiwanie umiaru, przejawiające się minimalizowaniem gospodarczej i społecznej nierównowagi, rozwojem zrównoważonym, a przede wszystkich zrównoważonym oddziaływaniem na środowisko oraz zrównoważoną konsumpcją. Przedmiotem zainteresowania artykułu jest ostatni z wymienionych aspektów. Wśród współczesnych trendów zachowań konsumenckich dostrzec można - obok powszechnego konsumeryzmu - rozwój trendów ukierunkowanych na osiąganie umiaru w konsumpcji. W artykule podjęto próbę weryfikacji hipotezy mówiącej, że we współczesnych trendach zachowań konsumentów ujawniają się tendencje umiaru, co rodzi perspektywy zrównoważenia konsumpcji oraz odchodzenia od powszechnego konsumeryzmu. Celem artykułu jest wyodrębnienie tych tendencji na gruncie współczesnych trendów zachowań konsumenckich.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji planowania, organizowania, przywództwa i kontroli opartych na zasadach sustainability oraz wskazanie roli zrównoważonego zarządzania w tworzeniu zrównoważonych społeczeństw. W opracowaniu wyjaśniono istotę zrównoważonego zarządzania, dopiero kształtującego się obszaru wiedzy, które może znacznie przyśpieszyć transformację społeczeństw konsumpcyjnych w społeczeństwa zrównoważone. Wymaga to zmian w obszarze wszystkich funkcji zarządzania, do których zalicza się planowanie, organizowanie, przywództwo i kontrolę. Zmiany te polegają na wprowadzeniu takich form aktywności do poszczególnych funkcji, aby zarządzanie przyczyniało się do osiągania nie tylko celów ekonomicznych, lecz również ekologicznych i społecznych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Globalne wyzwania rozwojowe a religie światowe
63%
W opracowaniu zanalizowane zostały odpowiedzi religii światowych na problemy wynikające z zachodzących procesów globalizacyjnych, które są odpowiedzialne z kolei za stwarzanie przeszkód w dalszym trwałym rozwoju. Na początku znajduje się omówienie problemów wynikłych z procesów globalizacyjnych, w drugiej części scharakteryzowane zostały kanały za pomocą których religie świata formułują swoje odpowiedzi na wyróżnione problemy oraz źródła na których się opierają sugerując rozwiązania dla powstałych problemów. W trzeciej części są przedstawione odpowiedzi religii na te wyróżnione wyzwania: wyzwania o charakterze społecznym (nierówność, bezrobocie i ubóstwo - jako konsekwencje procesów globalizacyjnych) i wyzwania o charakterze gospodarczym tj. polityka rozwojowa , społeczeństwo konsumpcyjne i zarządzanie międzynarodowe. W zakończeniu oprócz krótkiego podsumowania podobieństw i różnic występujących między stosunkiem religii do problemów globalizacji, przedstawione zostały szanse i zagrożenia związane z aktywnością religii na tym polu.(abstrakt oryginalny)
19
63%
W artykule omawiam kim jest kobieta jako konsumentka oraz jakie wymagania stawia przed kobietą świat konsumpcji. Świat konsumpcji wymaga od jednostek realizacji nowego imperatywu moralnego zwanego "fun reality" (rzeczywistość zabawy). Dla kobiety konsumentki bardzo ważny jest zawodowy sukces, rodzina staje się czymś drugorzędnym, ponieważ oznacza konieczność ograniczania własnej konsumpcji, co nie jest dobrze widziane w świecie konsumpcji. Kobieta konsumentka powinna być wiecznie piękna, młoda i osiągać sukces na polu zawodowym. Kobieta konsumentka zawsze piękna i odpowiednio ubrana nie ma czasu na refleksję nad swoim życiem. Poczucie szczęścia kupuje - każdy zakup pięknego przedmiotu powinien czynić ją szczęśliwą; podobnie zresztą jak mężczyznę - konsumenta. W świecie konsumpcji nie ma zbyt dużo miejsca na refleksję nad sprawami ważnymi. Świat konsumpcji ogranicza się do rzeczy i wartości materialnych, nacisk kładziony jest na to co użyteczne i piękne. Dlatego kobieta stale jest pod presją bycia piękną i młodą, nie może być zmęczona i nie wolno jej źle wyglądać, ponieważ bardzo dużo wówczas traci. Aby mieć znaczenie w świecie konsumpcji kobieta powinna być piękna, czyli szczupła i młoda. Kobietę w świecie konsumpcji określa ciało, a nie wiedza, umiejętności i kompetencje. Podporządkowanie zasadom świata konsumpcji czyni z kobiety ładnie opakowany przedmiot. Szczęście na miarę świata konsumpcji kobieta konsumentka osiąga jedynie chwilowo, wraz z upływem czasu i naturalnymi procesami starzenia się będzie dla kobiety - konsumentki w świecie konsumpcji coraz mniej miejsca. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedmiotem analizy uczyniono turystykę masową, która jest jednym z obszarów konsumpcji. Współczesny turysta jest pod silnym wpływem ideologii konsumeryzmu z jej doktryną nadmiernej konsumpcji. W społeczeństwie konsumpcyjnym zmienia się charakter konsumpcji usług turystycznych i oczekiwania turysty wobec oferty turystycznej. Autor podejmuje próbę określenia najważniejszych cech turysty masowego, tzw. mcturysty, i odpowiadających im form turystyki. Wykorzystuje do tego celu koncepcję makdonaldyzacji. W artykule przedstawia najważniejsze kwestie związane z turystyką masową w społeczeństwie konsumpcyjnym. Omawia cechy charakterystyczne mcturysty. Skupia się na analizie wybranych form mcturystyki. W zakończeniu przedstawia konsekwencje społeczne i ekonomiczne rozwoju turystyki masowej z jej typem mcturysty. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.