Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 93

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Społeczeństwo oparte na wiedzy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Społeczeństwo wiedzy versus inne typy społeczeństw (rozważania nad relacjami)
100%
Autor zdiagnozował relacje między społeczeństwem wiedzy a innymi typami społeczeństw. Opisał je m.in. za pomocą pojęć uogólnionej niepewności i zróżnicowania potęgowego. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Knowledge Society and Lifelong Learning
100%
W czasach recesji wysokie globalne bezrobocie coraz bardziej marginalizuje cele gospodarcze, konkurencję i elastyczność rynku pracy. Większość ludzi narzeka na swoje życie i pracę, ponieważ są zmuszeni zmieniać pracę kilka razy w ciągu swojego życia, mimo wiedzy i umiejętności, które otrzymali w szkole. Tempo zmian jest tak duże, że technologia i wiedza szybko ulegają deprecjacji. Szkolnictwo nie nadąża za zmianami w stechnicyzowanym społeczeństwie. Nie można przygotować ludzi do życia w XXI wieku wykorzystując technologię z XIX wieku. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie problemów z zakresu zarządzania wiedzą występujących na uczelniach publicznych. W szczególności poświęcono uwagę procesowi dzielenia się wiedzą. Na podstawie badań przeprowadzonych wśród pracowników wydziałów ekonomicznych i zarządzania polskich uczelni publicznych podjęto próbę określenia głównych barier tego procesu. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Rynek wiedzy
75%
W społeczeństwie informacyjnym wiedza zyskała miano głównego czynnika produkcji i determinanty konkurencyjności przedsiębiorstw, a tym samym stała się bardzo cennym i pożądanym dobrem. Fakty te potwierdza obserwowany rozwój koncepcji zarządzania wiedzą i coraz większe zainteresowanie wśród menedżerów procesami pozyskiwania, gromadzenia i upowszechniania wiedzy. W ostatnich latach obserwuje się lawinowy wzrost publikacji, konferencji i szkoleń na temat zarządzania wiedzą. Praktycy zaczynają dostrzegać wartość wiedzy, doświadczenia i umiejętności posiadanych przez pracowników. Wśród najważniejszych modeli przedsiębiorstwa przyszłości wymienia się organizacje oparte na wiedzy, czyli uczące się, inteligentne, fraktalne, wirtualne.(fragment tekstu)
W artykule przedstawione zostały wybrane problemy identyfikacji pojęć społeczeństwo informacyjne oraz gospodarka oparta na wiedzy. Omówiono również określone problemy kwantyfikacji poziomu rozwoju społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przybliżenie problematyki kształcenia ustawicznego w kontekście społeczeństwa wiedzy, które warunkiem rozwoju społeczno-gospodarczego uczyniło wiedzę jako najważniejszą siłę produkcyjną w gospodarce opartej na wiedzy. Artykuł przedstawia również praktyczne zagadnienia z dziedziny polityki kształcenia ustawicznego, których szczegółową analizę starano się przeprowadzić na poziomach europejskim, ogólnopolskim oraz województwa małopolskiego. Wśród wielu dokumentów legislacyjnych i strategicznych dotyczących powyższej tematyki w artykule wyszczególniono m.in. rozwiązania takie, jak Strategia Lizbońska, Odnowiona Strategia Lizbońska, Nowelizacja ustawy o systemie oświaty z 2003 roku, Strategia rozwoju kształcenia ustawicznego do roku 2010 czy Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
Wiedza w czasach społeczeństwa informacyjnego stała się niezbędnym zasobem każdego człowieka, szczególnie w sytuacji funkcjonowania na gruncie pracy zawodowej. Umiejętność jej zdobywania, gromadzenia, przetwarzania, ogólnie rzecz ujmując - zarządzania wiedzą - stanowi problem, który dotyczy obecnie szczególnie ludzi młodych, wchodzących na rynek pracy. Muszą oni mieć świadomość wpływu gromadzenia tego cennego kapitału na przyszłą jakość ich życia zawodowego i w konsekwencji możliwość bycia konkurencyjnym na rynku.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Społeczeństwo internetowe oparte na wiedzy wielkie wstrząsy rozwojowe
75%
W obecnym millenium internetowe społeczeństwa oparte na wiedzy będą rozwijały się w warunkach skoków w górę i w dół. Nowa zaawansowana analiza systemowa będzie potrzebna jako narzędzie do rozwijania coraz bardziej złożonych problemów. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Socjologiczne uwarunkowania ZZL w Polsce
75%
Artykuł poświęcony jest tematowi zarządzania zasobami ludzkimi (ZZL) we współczesnej organizacji. Autorka skupia się na zmianach społeczno-kulturowych, które wpływają na postawy wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Analizie zostały poddane koncepcje kultur organizacyjnych pod kątem realizacji skutecznego zarządzania kadrami i realizacji założeń zrównoważonego rozwoju. Głównym problemem badawczym była możliwość wdrożenia odpowiedniego dla gospodarki postindustrialnej modelu ZZL. (abstrakt oryginalny)
Istotą globalizacji, nowej gospodarki i społeczeństwa informacyjnego jest intensywnie rozwijający się sektor zajmujący się pozyskiwaniem i wykorzystywaniem wiedzy. Przekazywanie wiedzy towarzyszy ludzkości od wieków i podlega ciągłej ewolucji związanej z postępem technicznym. Zmiany gospodarcze i społeczne, związane m.in. z ekspansją informatyki i aktywnością ludzką, spowodowały potrzebę rozwijania technologii informatycznych dotyczących zdobywania i rozszerzania wiedzy. Przedsiębiorstwo, aby budować przewagę konkurencyjną, musi być zdolne do pracy w nowych warunkach. Dzisiaj skoncentrowanie się na finansowej i materialnej stronie majątku już nie wystarcza. Zwraca się więc uwagę na wartości niematerialne i intelektualne. Elementem nowoczesnej gospodarki jest m.in. dynamiczność. Dynamika zmian we współczesnym świecie jest tak duża, że uczenie się, które trwa przez całe życie, jest dzisiaj koniecznością, aby nie zostać wykluczonym np. z rynku pracy. Otrzymanie i utrzymanie pracy wymaga coraz wyższych kwalifikacji, które należy systematycznie podnosić. Jedną z cech obecnego rynku jest intelektualizacja pracy, wiążąca się z ograniczeniem miejsc pracy w wyniku wprowadzania robotyzacji ograniczającej zapotrzebowanie na pracę ludzką. Nowa ekonomia związana z ekspansją informatyki, zdobywaniem i rozszerzaniem wiedzy stawia na wykorzystanie technologii informacyjnej, globalizację działalności i rozwój ludzki, a także umiejętne zarządzanie kapitałem intelektualnym i społecznym, budowanie właściwego zaufania i silnej tożsamości przedsiębiorstwa. Coraz częściej traktuje się wiedzę jako czynnik produkcji, a przedsiębiorstwa koncentrują się na jej umiejętnym wykorzystaniu i zarządzaniu. (fragment tekstu)
The literature on the subject provides a relatively large amount of work describing various models of the University of the Third Age (U3A), such as French, British or Chinese. Numerous accounts of the functioning of educational institutes for seniors in Poland have also appeared but the attempts to distinguish and classify the characteristics which define the originality of the Polish model are scarce and insufficient (Halicki, 2000). A more extensive examination of global achievements in the education of seniors, as well as a more in-depth analysis of the Polish solution, leads to the conviction that it is worth pursuing a definition of the Polish model of the U3A. In this article the author makes an attempt to define and describe the distinctive features of those education institutes for seniors which call themselves the Universities of Third Age. Starting with an account of the inspiration for the concept of the Polish U3A and its subsequent development, the author goes on to analyze such features as participation, syllabus, management and sources of funding. The author's conclusions are based on almost twenty years' experience of the cooperation with Polish U3As operating within the Lower Silesian Federation of U3As, as well as with policy makers both from the local government and EU institutions regarding adult education and activation of the elderly. However, the fundamental knowledge about the development of the institutions of that type comes first and foremost from the author's experience on the position of the Director of U3A at the University of Wroclaw. (original abstract)
Artykuł przedstawia rolę i podstawowe funkcje e-administracji w społeczeństwie wiedzy. Przedstawiono także narzędzia administracji elektronicznej, takie jak dokument i podpis elektroniczny, elektroniczny dowód osobisty i paszport, deklaracje podatkowe, elektroniczny system sądowy, biuletyn informacji publicznej czy platformę e-PUAP. Dokonano oceny stanu rozwoju polskiej e-administracji na tle innych krajów i rekomendacji Komisji Europejskiej. Przedstawiono raporty o stanie informatyzacji administracji, opracowane przez rząd, izbę gospodarczą i towarzystwo informatyczne. Zaprezentowano najważniejsze zalecenia wynikające z tych raportów. Większość statystyk i raportów wskazuje na niedostateczny poziom rozwoju e-administracji w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Dwudziesty pierwszy wiek zmienia wszystko. Wchodzimy w epokę nowej cywilizacji - społeczeństwa wiedzy. Skutki "trzeciej fali" zmian społecznych /przepływu ludności z rolnictwa do przemysłu, a współcześnie do sfery usług/, doświadczamy od dawna. Szaleńcze tempo zmian, niepewność jutra, turbulencja otoczenia, przekształcanie środowiska organizacji, funkcjonowania zespołów ludzkich; pojawiające się i znikające obszary szans i zagrożeń; przestrzenie egzystencji, bądź zamierania firm - to następstwa procesów syntezy pracy, wiedzy, globalizacji działań światowych firm, ekspansji grup kapitałowych, ponad narodowych korporacji - wymuszają nowe spojrzenie na to co się dzieje wewnątrz jak i wokół przedsiębiorstw, samorządów lokalnych, administracji państwa. Zastosowania bardziej adekwatnych narzędzi identyfikowania i opisu oraz reakcji i oddziaływania na tę złożoną rzeczywistość. Określenia wizji, zdefiniowania misji, wytyczenia strategii oraz dalekosiężnych programów działań, niekonwencjonalnych sposobów radzenia ze współczesnością. Rozwijane są nowe obszary refleksji naukowej: zarządzania przyszłością, zarządzania przestrzenią organizacji, zarządzania wiedzą. W ślad za zmieniającymi się organizacjami, podążają regiony /społeczności lokalne/, narody. (fragment tekstu)
Dużo mówi się o społeczeństwie rozwijającym się, społeczeństwie informacyjnym, jednak powrót do jednego z podstawowych terminów społeczeństwa opartego na wiedzy wydaje się być bardzo potrzebny. Opracowanie omawia sposoby kreatywnej transmisji wiedzy.
Wiedza to zasób strategiczny, który decyduje o pozycji konkurencyjnej oraz przetrwaniu i rozwoju organizacji. Celem artykułu jest wskazanie roli wiedzy w organizacjach funkcjonujących w warunkach nowej gospodarki. Wskazano na różne podejścia do nowej gospodarki, przedstawiono reguły nowej gospodarki, różnice pomiędzy gospodarką tradycyjną a nową gospodarką. Pokazano podejście do wiedzy w gospodarce opartej na wiedzy. Odniesiono się do nowego paradygmatu zarządzania w warunkach nowej gospodarki oraz wskazano przewodnie zasady nowego paradygmatu w zarządzaniu. W paradygmacie tym skupia się wiele zagadnień, które charakteryzują się Licznymi powiązaniami i implikacjami. Paradygmat społeczeństwa opartego na wiedzy będzie ewoluował wraz z rozwojem nowej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Francuski model finansowania szkolnictwa wyższego - studium przypadku
75%
W artykule omówiono najważniejsze zmiany zachodzące obecnie w finansowaniu francuskich uczelni w zakresie poziomu, struktury i mechanizmów alokacji środków płynących z budżetu centralnego. Przeprowadzoną analizę oparto na danych zastanych (Eurostat). Opracowanie rozpoczyna analiza danych dotyczących demografii, liczby uczelni wyższych i uczęszczających do nich studentów. Następnie opisano ewolucję systemu finansowania szkół wyższych, zaprezentowano cele stawiane przed sektorem edukacji wyższej, przeanalizowano główne dochody uczelni oraz zidentyfikowano obecnie stosowane mechanizmy dystrybucji środków publicznych i sposobów ich alokacji. Omówiono również zagadnienia związane z programami wsparcia studentów i ich rodzin oraz opłatami za studia. Na zakończenie przedstawiono obszary działalności uczelni, które podlegają ocenie przez powołane do tego specjalne agencje rządowe. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Co wiemy o "społeczeństwie wiedzy"?
75%
Objawienie "społeczeństwa wiedzy" jest tym wszystkim, ale i czymś więcej, przypomina bowiem doświadczenie legendarnego Molierowskiego pana Jourdain, któremu lekcja z filozofem otwiera oczy na to, co było, a czego nie widział i co zasadniczo zmienia sposób patrzenia na jego życie. Zanim dowiedzieliśmy się, że żyjemy w społeczeństwie wiedzy, okazało się, że u jego podstaw znajduje się gospodarka oparta na wiedzy. Dekret konstytuujący nowy ład społeczny zbudowany na wiedzy poprzedzony został, innymi słowy, nowym spojrzeniem na gospodarowanie, w którym dobrem najbardziej pożądanym stała się wiedza, kojarzona w tym kontekście z takimi pokrewnymi terminami jak: kapitał intelektualny, kapitał ludzki, zasoby niematerialne (intangibles).(fragment tekstu)
Wiedza oraz dostęp do informacji stają się fundamentem funkcjonowania jednostek i grup. Uczestnicy Światowego Forum Nauki w 2003 roku w definicji społeczeństwa opartego na wiedzy podkreślili, że jest to społeczeństwo innowacyjne, uczące się przez całe życie, które tworzy narodowy system innowacyjno-produkcyjny integrowany do postaci międzynarodowych sieci przekazujących wiedzę, rozpowszechniających ją i jej zastosowania oraz zabezpieczających ją. Głównymi narzędziami takiego społeczeństwa są technologie informacyjno-komunikacyjne, które zapewniają łatwy dostęp do wiedzy, wzmacniają oraz wzbogacają ludzi kulturowo i materialnie, a taże sprzyjają budowaniu społeczeństwa (Juszczyk, 2007, s. 18).(fragment tekstu)
Artykuł zawiera wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród 449 uczniów klas maturalnych oraz studentów na temat odpłatności za studia dzienne w uczelniach państwowych. Przedstawiono w nim również odpowiedzi respondentów na pytanie: jakie ewentualnie konsekwencje spowodowałoby wprowadzenie odpłatności za studia u osób uczących się lub studiujących dziś bezpłatnie, a także wybrane opinie naukowców, ekspertów i polityków na temat współpłatności za studia. (abstrakt oryginalny)
W dniach 19-21 maja br. miałem przyjemność uczestniczyć (dzięki wsparciu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego) w konferencji naukowej pt. Technology and Information Security Issues in Knowledge-Based Organizations. Zorganizowało ją w Tajpej na Tajwanie, już po raz 46 (i po raz pierwszy poza USA), amerykańskie IACIS - International Association for Computer Information Systems (www.iacis.org) we współpracy z Taiwan Management Institute. W obradach, poza przedstawicielami blisko 100 tajwańskich uniwersytetów, wzięło udział ponad 320 uczestników z 19 krajów świata (głównie z USA, Chin, Japonii, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady, Hong Kongu). Zaprezentowali oni blisko 180 referatów w 45 konkurencyjnych sesjach(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.