Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 181

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Społeczna gospodarka rynkowa (SGR)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Społeczna gospodarka rynkowa (SGR) jest koncepcją ustroju społeczno-gospodarczego Republiki Federalnej Niemiec. Jak dotąd nie powstał spójny i kompleksowy model SGR, jednak podstawy teoretycznych koncepcji należy poszukiwać w dorobku niemieckich ordoliberałów, którzy stworzyli specyficzną, bardzo mocno osadzoną w niemieckiej rzeczywistości i wyprowadzoną na podstawie niemieckich doświadczeń historycznych, koncepcję roli państwa w gospodarce. (...) Zasadnicze znaczenie dla kształtowania społecznej gospodarki rynkowej ma państwo jako instytucja. Jego silna pozycja oznacza m.in. prowadzenie polityki kształtowania porządku gospodarczego (Ordnungspolitik) oraz uzupełniająco i wspomagająco polityki oddziaływania na przebieg procesów gospodarczych (Prozesspolitik). (fragment tekstu)
Całość przedstawionych tu refleksji prowadzi, jak się wydaje, do dwu różnych, niekoniecznie spójnych ze sobą wniosków. Można bez wątpienia orzec, że koncepcja społecznej gospodarki rynkowej stanowi ważki krok w poszukiwaniach nowego ładu gospodarczego, ładu, który dawałby szansę podporządkowania całokształtu procesów gospodarowania generalnemu celowi, jakim jest zaspokojenie, w stopniu odpowiadającym długofalowo rozpatrywanej dostępności zasobów, potrzeb ludzkich, umożliwienie rozwoju jednostkowego i społecznego wszystkim ludziom, czy ujmując rzecz w szerszej perspektywie - przetrwanie cywilizacji. Nie da się jednak ukryć, że koncepcja ta, zarówno w swej oryginalnej, liczącej już kilkadziesiąt lat postaci, jak i w rozwinięciach tworzonych głównie przez niemieckojęzycznych kontynuatorów myśli ordoliberalnej, ujawnia istotną lukę - nie wskazuje siły sprawczej, która byłaby zdolna do uruchomienia procesu przeobrażeń, jego podtrzymywania i doprowadzenia porządku gospodarki globalnej do stanu niezagrażającego już jej katastrofą. Nie można, niestety, podtrzymywać dalej złudzeń, że siłę tę mogłaby stanowić instytucja państwa narodowego opartego na demokracji jako zasadzie ustrojowej. Optymistyczną perspektywę można sobie wyobrazić jedynie jako połączenie masowej oddolnej presji ze strony prekariatu stanowiącego zarazem gros konsumentów, a więc nabywców ponoszących koszty dominacji wielkich korporacji, ze współdziałaniem elit zawiadujących tymi korporacjami, które mając na względzie swój długookresowy interes, musiałyby odrzucić stereotypy dotyczące metod osiągania sukcesów gospodarczych, a także przyjąć - wbrew obecnemu trendowi - paradygmat myślenia strategicznego uwzględniający wszystkie negatywne, kumulujące się konsekwencje utrzymywania się dotychczasowego stanu rzeczy24.(fragment tekstu)
3
Content available remote Możliwości i kierunki rozwoju turystyki społecznej w Polsce
80%
W referacie autorka dokonała oceny możliwości i kierunków rozwoju turystyki społecznej w Polsce. Osiągnięcie tak określonego celu wymagało wyjaśnienia, co się rozumie przez pojęcie "turystyka społeczna", jaka jest jej definicja, jakie są jej cele i za pomocą jakich instrumentów mogą być osiągnięte. Przeprowadzona analiza umożliwiła wykazanie, że potrzeba wyjazdów turystycznych staje się powszechnie odczuwaną potrzebą społeczną, której zaspokojenie umożliwia osiąganie celów nie tylko społecznych, ale i ekonomicznych. Jednak zaspokojenie tej potrzeby napotyka bariery ekonomiczne lub zdrowotne, więc pojawia się pytanie, na kim ciąży odpowiedzialność za ich usuwanie? Analiza Traktatu o funkcjonowaniu UE oraz Konstytucji RP pozwoliła autorce na wykazanie, że zarówno w UE, jak i w Polsce podstawę ustroju gospodarczego stanowi społeczna gospodarka rynkowa, zgodnie z którą państwo podejmuje działania mające na celu eliminację lub ograniczenie negatywnych skutków gospodarki rynkowej w sferze społecznej. Usuwanie barier w dostępie do turystyki stanowi instrument umożliwiający osiągnięcie tego celu w obszarze turystyki. Tym samym należy stwierdzić, że organy administracji (wszystkich szczebli) mają nie tylko prawo, ale i obowiązek prowadzenia działań wspierających rozwój turystyki społecznej. Ich celem powinno być nie tylko usuwanie barier w dostępie do turystyki, lecz także osiąganie takich celów gospodarczych, jak przeciwdziałanie sezonowości, aktywizacja turystyczna mniej znanych miejscowości, poprawa wyników finansowych przedsiębiorstw turystycznych.(abstrakt oryginalny)
Koncepcja społecznej gospodarki rynkowej opiera się na wolności i odpowiedzialności ludzi. Umożliwia ona samorealizację jednostek i dobrobyt dla wszystkich poprzez konkurencję osiągnięć. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wartości europejskie i społeczna gospodarka rynkowa
80%
Artykuł ma charakter przeglądowy, została w nim podjęta problematyka relacji między fundamentalnymi wartościami europejskimi - wolnością, równością i braterstwem - oraz nawiązującą do nich koncepcją społecznej gospodarki rynkowej (SGR). Autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie, czy sprawdzona z sukcesem w Niemczech polityka SGR mogłaby zapobiec dalszemu pogłębianiu się odśrodkowych i destabilizacyjnych tendencji w Unii Europejskiej. Przeprowadzając analizę, odwołano się do polskiej, niemieckiej i anglojęzycznej literatury fachowej. Opracowanie składa się z czterech części. W pierwszej problem został przedstawiony w świetle dominujących w Europie w okresie po drugiej wojnie światowej idei politycznych i ekonomicznych. W drugiej części wartości europejskie zostały skonfrontowane z odstającą od nich rzeczywistością i możliwościami implementacji koncepcji SGR w celu zaradzenia temu niekorzystnemu stanowi rzeczy. W kolejnej części artykułu podjęto rozważania dotyczące realizacji koncepcji społecznej gospodarki rynkowej na konkretnym przykładzie europejskiego rynku funduszy emerytalnych. W zakończeniu autorzy podkreślają konieczność preferowania w polityce gospodarczej społecznych aspektów gospodarowania. (abstrakt oryginalny)
6
80%
Realizacja założeń sprawiedliwości społecznej jest zadeklarowanym celem SGR i przedmiotem rozważań teoretycznych pierwszej części opracowania. Druga część ma na celu zweryfikowanie jego realizacji w ostatniej dekadzie na wybranych przykładach. W tej części, będącej zarazem analizą danych empirycznych, przedstawiono m.in. wysokość redystrybucji środków publicznych oraz jej wpływ na zmniejszenie się - o ile takie wystąpiło - rozwarstwienia dochodowego. Analiza koncentruje się w szczególności na sytuacji w Niemczech, odnosi się jednak także, w celu dokonania porównań, do sytuacji w Polsce. W podsumowaniu zawarto wnioski wynikające z analizy i wskazano sprzeczności wynikające z założeń społecznej gospodarki rynkowej na drodze ku realizacji sprawiedliwości społecznej.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote The Crisis of Social Market Economy in the Context of Globalisation Processes
80%
In the context of globalisation processes, the social market economy (SME) is in crisis. A reflection on the features of this model is closely related to the scientific dispute over its designation. It could be perceived as a theory, a political programme, a sort of economic order, a structure, a model or a system of economic and social development. Sometimes it is perceived as an idealistic vision or even a political utopia (Niklas Luhmann). Others (e.g.: Peter Koslowski) argue that this system has come to an end. To support this thesis, they refer to various arguments: a lack of consensus on redistribution, a demographic crisis, the depletion of solidarity resources, an intergenerational imbalance that threatens retirement systems and many others. Despite the range of these arguments, it appears that the SME still has a certain potential that could be freed. Combating difficulties associated with globalisation processes, such as the dominance of the economy over politics, 'tax starvation' of the welfare state, marginalisation of trade unions, dispersion of ownership and its detachment from responsibility, "financialisation" of economy, or dominance of 'casino capitalism', could help to heal the SME. The crisis in financial markets might be paradoxically an opportunity to return to the ethical foundations of the SME. (original abstract)
W ostatniej dekadzie przyjęto w Unii Europejskiej wiele regulacji prawnych w różnych obszarach, aby uczynić przestrzeń UE bardziej dostępną dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Wprowadzono europejskie standardy dostępności i możliwości finansowania, aby wspierać ich wdrażanie w zbudowanym środowisku i technologiach informacyjno-komunikacyjnych (ICT) oraz rozpowszechniać podejście projektowania uniwersalnego. Podstawowym uzasadnieniem dla tych kroków są cele spójności społecznej i integracji, które często są przesłaniane przez argumenty rynkowe istotne dla interesariuszy biznesowych. Ich najpełniejsze (jak dotąd) połączenie zostało przyjęte w Europejskim akcie o dostępności. Analiza z perspektywy Polski jako państwa członkowskiego pokazuje, jak ważne jest zaangażowanie podmiotów gospodarczych w procesy planowania, tworzenia, wdrażania i oceny transponujących przepisów oraz narzędzi zwiększania poziomu dostępności przestrzeni, produktów i usług.(abstrakt oryginalny)
Celem badań były uwarunkowania konkurencji w społecznej gospodarce rynkowej i w przedsiębiorstwach. Wykorzystano dwie metody badań: studia literaturowe oraz benchmarking porównawczy. Z dokonanej analizy wynika, że społeczna gospodarka rynkowa oparta o wolną konkurencję tworzy lepsze warunki rozwoju gospodarki niż neoliberalna, zapewniając równowagę celów prywatnych i społecznych oraz wyższą spójność z teorią zrównoważonego rozwoju. Naruszanie mechanizmu konkurencji rynkowej konkurencją administrowaną ogranicza efektywność alokacji pomocy publicznej, jej przejrzystość i sprawiedliwość społeczną. (abstrakt oryginalny)
The article is composed of two parts. In part one the contents of the book Od Marksa do rynku From Marx to Market) by W. Brus and K. Łaski, is related. Stress is put on the theoretical aspect rather than on the critical part of the analysis of historical experience of the countries of real socialism. While passing summarily the problems of the Marxian vision of socialism as a just and a more effective system, and the mentioned critical analysis of East-European experience, the author concentrates his attention on the most original, third part of the book, which is decisive of it's importance. It deals with problems of the post-communist countries. The principal thesis of the authors can be reduced to the statement of an indeterminate nature of socialism as a distinct economic system and of its openness to a pragmatic search of the best Institutional and organizational solutions. From this results a need for the evolutionary approach to the problem of formation of a new system. Abandoning the vision of socialism as a distinct system does not imply, in the authors' opinion, a necessary renouncement of the values considered as socialist. This is, in fact, a question of an adequate socio-economic policy rather than of the |organizational concept of the system. Part two contains a comparative analysis of the Brus-Łaski approach and that of J. Kornai. The article is concluded with asn outline of the evolution "from revisionism to pragmatism" in the views of the two authors (and of W. Brus, in particular). (original abstract)
Głównym celem opracowania jest rozważenie możliwości wykorzystania sprawdzonej w praktyce erhardowskiej koncepcji społecznej gospodarki rynkowej do przezwyciężenia obecnego kryzysu koncepcyjnego i gospodarczego Unii Europejskiej. Autorzy przedstawili stworzoną przez ordoliberałów niemieckich i stanowiącą podstawę realizowanej przez Ludwiga Erharda polityki ekonomicznej Niemiec Zachodnich ideę społecznej gospodarki rynkowej, która przyniosła im duże sukcesy w dziedzinie gospodarczej i społecznej. Zaprezentowali stanowisko Erharda wobec integracji europejskiej, zaakcentowali walory poznawcze społecznej koncepcji gospodarki rynkowej i rozpatrzyli jej przydatność do poszukiwania wyjścia z kryzysu zadłużeniowego krajów strefy euro. Uważają oni, że pokonanie kryzysu wymaga - zgodnie z filozofią L. Erharda - odejścia od wspierania niekonkurencyjnych struktur gospodarczych i stworzenia na ich gruzach struktury zdolnej do sprostania wymogom rynków w dobie globalizacji. Zadaniem każdego rządu jest przy tym stworzenie korzystnych warunków ramowych dla rozwoju gospodarczego kraju.(abstrakt oryginalny)
The present study highlights the need for research on and the reform of the topic of Social Market Economy (SME). Even though this socio-economic order lifted Germany onto a path of, until then, unknown prosperity after WWII, surveys show that a considerable part of Germany's population does not rally behind this concept anymore. The study uses an institution-based approach to propose a contemporary framework of the SME. Relevant literature is analyzed to identify those institutions that on one hand fall in line with Walter Eucken's classic principles and, on the other hand, that have empirically proven to be prosperity enhancing, since prosperity is assumed to be one of the primary objectives of the SME. The resulting framework of institutions will most likely not serve as a blueprint when establishing an economic order, but can be used as a benchmark of a contemporary SME in theoretical and empirical analyses.(original abstract)
Pojęcie "gospodarka rynkowa" jest w Polsce chyba tyleż ważne, co mało rozpoznawane i spopularyzowane. Nawet wśród niektórych polityków i parlamentarzystów występuje wiele nieporozumień na ten temat. Świadczą o tym niektóre ich wypowiedzi w mediach.
14
Content available remote O fundamentach niemieckiego rynku pracy
61%
Rynek pracy w Niemczech był i jest bowiem wszechstronnie empirycznie "rozpracowany". Autorzy, nawiązując do holistycznego sposobu myślenia ordoliberalizmu, zdecydowali się jednak na ustawienie wywodów w ramach koncepcji Społecznej Gospodarki Rynkowej (SGR) związanej z nazwiskami jej twórców Waltera Euckena, Alfreda Müllera-Armacka i przede wszystkim architekta zachodnioniemieckiego "cudu gospodarczego" lat 1948-1966 Ludwiga Erharda, ministra i później kanclerza federalnego. (fragment tekstu)
15
Content available remote Perspektywy i wyzwania współczesnej gospodarki społecznej
61%
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie perspektyw i wyzwań stojących przed podmiotami gospodarki społecznej w obecnie funkcjonujących warunkach gospodarki rynkowej. Tematyka pracy wskazuje także na obszary ich wsparcia oraz porusza problematykę finansowania opartego na dotacjach władz publicznych oraz zwrotnego finansowania przez sektor prywatny. Daje odpowiedź, jak znaleźć punkt równowagi między uzasadnionym ze względu na pełnienie integracyjnych funkcji wsparciem ze strony państwa a umiejętnością odnalezienia się w warunkach konkurencji rynkowej. Przedstawia uregulowania prawne szkodzące funkcjonowaniu podmiotów. Ważnym wyzwaniem jest również potrzeba rozwiązania problemu związanego z definiowaniem gospodarki (ekonomii) społecznej. W artykule wykorzystano metody badawcze, tj. analizę materiałów źródłowych oraz literatury przedmiotu(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Dlaczego (nie) społeczna gospodarka rynkowa?
61%
Dokument ma na celu określenie mechanizmów rozwojowych, które są charakterystyczne dla obecnego stanu gospodarki. Formułowanie opinii na temat tych mechanizmów opiera się na analizie podstawowych założeń i koncepcji rozwoju nauk ekonomicznych. Przedstawiona analiza wskazuje, że rozwój jest uwarunkowany przyjęciem niektórych hipotez wynikających z połączenia idei wolności i odpowiedzialności leżących u podstaw koncepcji społecznej gospodarki rynkowej. (abstrakt oryginalny)
In this article (a part of broader treatise) the author considers theoretical and particularly, practical shortcomings of the concept of market socialism. In part one he reminds of the Oskar Lange's departure from his early theory of the market socialism toward the centralized system with computers. In the article The Computer and the Market O. Lange described the market as an accounting instrument of the preelectronic epoch. In the second (principal) part, the author examines the misfortunes of economic reforms in countries of real socialism, including Poland, Hungary, Yugoslavia and the Soviet Union at times of perestroika. Their experience implies, in the author's opinion, the lack of any alternative for the capitalist economy. In the final part, the author considers the Western debate on the market socialism. He finds a certain paradox in the fact that exactly at time when those concepts suffered a defeat in the countries of Central and Eastern Europe, a revival of interest in the theoretical problems of the market socialism is observed in Western Europe. (original abstract)
Przedstawiona w artykule analiza modelu społecznej gospodarki rynkowej zostanie przeprowadzona na dwóch poziomach: teoretycznym oraz w oparciu o doświadczenia niemieckie. W warstwie teoretycznej autor spróbuje poszukać odpowiedzi na pytanie, na czym polega kompromis modelowy społecznej gospodarki rynkowej i jak daleko może sięgać w praktycznych rozwiązaniach. (fragment tekstu)
Recenzowana praca podejmuje ważny problem za****równo z punktu widzenia teoretycznego, jak i aplikacyj****nego, jakim jest weryfikacja koncepcji społecznej gospo****darki rynkowej i ocena jej funkcjonowania w różnych aspektach i uwarunkowaniach makrogospodarczych, w specyficznym okresie pandemii i post-pandemii. Autorzy postawili sobie zadanie wykazania in****terakcji zachodzących między teoretycznymi kon****cepcjami ordoliberalnymi, jako kluczowymi z punk****tu widzenia społecznej gospodarki rynkowej (SGR) a polityką gospodarczą krajów i czynnikami systemowymi, które pozwalają na wzmacnianie lub osłabianie tego wpływu. Analizowane związki, wynikające z głównego celu pracy, uległy szczególnemu zwielokrotnieniu w dobie pandemii i post-pandemii, zahamowania globalizacji i coraz szerszej dominacji różnych form interwencjonizmu państwowego, w ramach którego zarówno przedsiębiorstwa, jak i państwo przez politykę ekonomiczną zwiększają aktywność w tworzeniu ram funkcjonowania systemów gospodarczych.(fragment tekstu)
Cel opracowania stanowi porównanie doświadczeń Niemiec i Szwecji w reformowaniu swoich systemów gospodarczych w odpowiedzi na stagnację gospodarczą lat 70. i 80. XX wieku. W obu krajach sfera rynku pracy odegrała kluczową rolę, choć przemiany miały odmienny charakter: w Niemczech podjęto trud przeprowadzenia głębokich reform pod hasłem zachowania modelu, a w Szwecji dążono do przywrócenia rozwiązań sprawdzonych w przeszłości. Z analizy płyną wnioski, że systemy gospodarcze oparte na kooperacji partnerów społecznych i ekonomicznych wykazują zdolność adaptacyjną oraz wciąż stanowią funkcjonalną alternatywę dla neoliberalnej koncepcji systemowej, opartej na rywalizacji aktorów i arbitralnie założonej wyższości potrzeb gospodarki nad potrzebami społecznymi.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.