Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Społeczne funkcje przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Społeczne aspekty procesów łączenia się małych i średnich przedsiębiorstw
100%
Zmieniające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej na rynku polskim, związane z nasilającymi się procesami internacjonalizacyjnymi oraz globalizacyjnymi, są często przyczyną zmian charakteru i sposobu działania MSP. Jednym z rozwiązań dającym MSP szansę na rozwój i osiągnięcie przewagi konkurencyjnej jest ich integracja. Przejęcia i fuzje są przykładem głębokiej zmiany, powodującej różnorodne skutki dla przedsiębiorstw oraz zatrudnionych w nich ludzi. Wywołują one wiele zmian, praktycznie we wszystkich kluczowych obszarach przejmowanych lub łączących się przedsiębiorstw, tj. w działalności podstawowej i pomocniczej, w obszarze społecznym oraz w sferze kultur organizacyjnych. Dwa ostatnie spośród wymienionych obszarów uznaje się często za kluczową przyczynę niepowodzeń transakcji kapitałowego łączenia się MSP. FiP powodują wiele skutków społecznych, oddziałują silnie na postawy i zachowania pracowników i menedżerów i stają się źródłem zagrożeń, a zarazem i szans. Celem artykułu jest przedstawienie szans i zagrożeń łączenia się MSP na rynku finansowym. Szczególną uwagę zwrócono na potencjalne wewnętrzne problemy społeczne, z którymi mogą się spotkać pracownicy przejmowanych firm i menedżerowie przeprowadzający transakcje FiP. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje zagadnienie odpowiedzialności społecznej biznesu w kontekście polityki Unii Europejskiej. Autorka omawia też wyniki badań dotyczących tego zagadnienia w Polsce.
Społeczny system pracy jest kategorią bardzo złożoną i obejmującą wiele czynników, nieraz trudnych lub niewymiernych. Te ostatnie są szczególnie interesujące i skupiają uwagę badaczy różnych dyscyplin naukowych, a wśród nich filozofii, nauk o pracy oraz polityki społecznej. W prowadzonych przez ich przedstawicieli studiach i analizach społecznych charakter pracy przejawia się poprzez jej harmonię i etykę, której poświęcają uwagę tak badacze marksistowscy, jak i chrześcijańscy. Zgodnie podkreślają oni, że społeczny ład pracy ma swój wymiar moralny, ponieważ praca harmonijnie zorganizowana w społeczeństwie i w przedsiębiorstwach urasta do rangi najwyższej potrzeby człowieka i jest podstawą jego rozwoju, bowiem dokonuje on w niej swojej samorealizacji. Im praca jest bardziej twórcza, tym silniej człowiek urzeczywistnia swoje potrzeby i oczekiwania. Z drugiej strony człowiek uważa pracę za obowiązek, który musi wypełnić, lecz jednocześnie spodziewa się, że następować to będzie w optymalnych warunkach. Wynika, z tego przesłanka dla społecznych funkcji w skali makro- i mikro-, jaką jest konieczność oszczędzania czasu pracy, a co za tym idzie - zwiększenia ilości czasu wolnego przeznaczonego m.in. na swobodny rozwój człowieka.
Negatywne zjawiska społeczne, takie jak: bieda, bezdomność, przybierają na sile we współczesnym świecie. Rządy wielu krajów podejmują próbę przeciwdziałania tym procesom lub choćby ograniczenia ich wzrostu. Zatem powstaje problem określenia nowej roli państwa w gospodarce. Ta nowa rola ma m. in. polegać na współdziałaniu państwa i samorządów lokalnych z funkcjonującymi tradycyjnie formami organizacji (prywatne, nonprofit). W ten sposób powstają nowe formy organizacji, które mają mieszany, hybrydalny charakter. Do takich form zalicza się także przedsiębiorstwo społeczne. Nie należy ono do jedynych i najważniejszych instytucji, ale ze względu na to, że jest pomocne przy rozwiązywaniu ważnych problemów społecznych, takich jak bezrobocie czy niepełnosprawność, jest jedną z inicjatyw dotyczących integracji przez pracę. Celem artykułu jest ocena zakresu tej formy organizacji w Polsce na tle rozwiązań przyjętych w innych krajach UE. (fragment tekstu)
W realiach współczesnej gospodarki analizy finansowe i raporty ilościowo-wartościowe okazują się niewystarczającym źródłem informacji, bo zawężonym wyłącznie do danych na temat sytuacji finansowej określonego podmiotu gospodarczego. Społeczeństwo jest również zainteresowane informacjami w zakresie relacji firmy z jej otoczeniem. Rachunkowość staje więc przed trudnym zadaniem odzwierciedlenia nowych procesów zachodzących w organizacji, które do tej pory nie były przedmiotem jej zainteresowania. Na styku Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i rachunkowości znajduje się zatem nowe sprawozdanie finansowe o nazwie raport CSR. Artykuł koncentruje się na wybranych aspektach kulturowych, takich jak działalność na rzecz ochrony środowiska oraz społeczeństwa, które wymagają objęcia zainteresowaniem księgowych. Te zabiegi zostały przeniesione z życia codziennego do świata biznesu i siłą rzeczy wymusiły na nim uwzględnienie nowych trendów kulturowych w dotychczasowej praktyce gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie ludzi w zakładzie pracy oraz pełnione przez zakłady pracy role i funkcje oznaczają, iż poza działalnością o charakterze podstawowym zawsze musi występować kontekst i płaszczyzna społeczna. Działalność podstawowa każdego zakładu pracy to w pewnym sensie również część funkcji społecznej (realizowanej zwłaszcza wobec rynku pracy i konsumpcyjnego otoczenia). Funkcja społeczna zakładu pracy istnieje zatem obiektywnie. Typologia społecznej funkcji zakładu pracy jest zagadnieniem dość skomplikowanym. Rodzaje podejść interpretacyjnych i w konsekwencji typologie wyznaczane są bowiem m.in. dyscypliną naukową i wiedzą (np. podejście ekonomiczne, socjologiczne, czy z punktu widzenia polityki społecznej), stopniem szczegółowości rozróżnianych funkcji szczegółowych, unormowaniami prawnymi, źródłami finansowania, rozwiązaniami regulaminowymi wewnątrz zakładów pracy itd. Wydaje się, że najbardziej ogólne podejście narzuca konieczność uwzględnienia podmiotu, do którego funkcje te są skierowane i względem którego są realizowane. (fragment tekstu)
Problematyka społecznej funkcji przedsiębiorstw d dawna zajmuje znaczące miejsce w naukach społecznych, w tym w naukach ekonomicznych. Dyskusje co do jej uwzględnienia w działalności przedsiębiorstw sięgają do samych podstaw teorii przedsiębiorstwa: jego celów, metod działania, kryteriów wyboru w procesach decyzyjnych. Kontrowersje w tych kwestiach wynikają w znacznej mierze z przynależności uczonych do różnych szkół ekonomicznych, podobnie jak w odniesieniu do praktyków - z ich preferencji na rzecz różnych typów zarządzania gospodarką i przedsiębiorstwem oraz do różnych rodzajów polityki gospodarczo-społecznej. (fragment tekstu)
Dążenie do rozwoju gospodarczego poprzez innowacyjność i postęp techniczny wymaga wzmożonej aktywności, bazującej na zmianach strukturalnych w technice, społeczeństwie, kulturze i ekonomii. W krajach wysoko rozwiniętych współczesny obraz biznesu oparty jest na ciągłych zmianach dokonywanych w środkach technicznych, technologiach i systemach organizacyjnych. Celem referatu jest wskazanie działalności innowacyjnej jako jednego z czynników wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. W referacie podjęto próbę analizy skuteczności podejmowanych inicjatyw innowacyjnych w wymiarze społecznym. W dalszej części opracowania wskazano na charakter i siłę korelacji pomiędzy czynnikami społecznymi a skutecznością działalności innowacyjnej, wyrażoną przez stopień realizacji celów podejmowanych przedsięwzięć innowacyjnych. Całość opracowania zakończono wnioskami, wskazując na konieczność doskonalenia kapitału społecznego dla bardziej skutecznego wdrażania innowacji. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Znaczenie społecznego zaangażowania organizacji w budowaniu więzi z otoczeniem
63%
Uwzględnienie przez przedsiębiorstwa społecznej perspektywy swojego funkcjonowania jest niezbędne dla tworzenia sprzyjającego klimatu i nastawienia otoczenia społecznego do działalności firmy. Świadomość ekologiczna, zaangażowanie w rozwiązywanie problemów społecznych, komunikowanie się z interesariuszami, zasady rozwiązywania konfliktów z otoczeniem, to ważna perspektywa kształtowania wizerunku organizacji w społeczeństwie. Wdrażanie programów społecznych niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak zewnętrznym. Buduje relacje z otoczeniem społecznym, tworzy pozytywny wizerunek w oczach różnych interesariuszy, szczególnie społeczności lokalnej i lokalnych władz. Jest również ważnym elementem motywacji pracowników. W perspektywie długookresowej, społeczne zaangażowanie organizacji, tworząc przyjazne otoczenie, przynosi wymierne efekty w realizacji celów przedsiębiorstwa i jednocześnie korzyści dla całej społeczności. (fragment tekstu)
Opracowanie zawiera analizę możliwości rozszerzenia współpracy biznesu z sektorem publicznym w celu realizacji społecznych oczekiwań wobec korporacji. W części pierwszej omówiono warunki i zakres tej współpracy w krajach Zachodniej Europy i USA. Natomiast w części drugiej przeanalizowano przyczyny trudności we współpracy biznesu z sektorem publicznym w krajach prowadzących procesy transformacji do gospodarki rynkowej.(abstrakt oryginalny)
Według autorki, współczesne przedsiębiorstwo jest samodzielnym podmiotem wyboru określonych zachowań i strategii, ale jednocześnie stanowi element integralnego rozwoju społecznego. W miarę rozwoju przedsiębiorstwa znaczenie tych relacji wzrasta, bowiem podejmowane decyzje i działania wywierają znaczący wpływ na otoczenie, zwłaszcza środowisko przyrodnicze, na konsumentów oraz społeczność (lokalną, krajową, międzynarodową). Autorka twierdzi, że przedsiębiorstwo jest w związku z tym oceniane nie tylko na podstawie kryteriów ekonomicznych, ale i społecznych, w tym ekologicznych. Często zdarza się, że działalność gospodarcza prowadzi równolegle do powstawania wielu problemów społecznych, takich jak: zanieczyszczenie środowiska naturalnego, wyczerpywanie się zasobów naturalnych czy bezrobocie. Autorka jest zdania, że na dysponentach dużych zasobów rzeczowych, finansowych, ludzkich ciąży niejako obowiązek moralny do rozwiązywania i likwidowania pojawiających się problemów społecznych. Według autorki doświadczenia przedsiębiorstw uczą, że sfera społeczna może stanowić dla nich obszar zyskownych przedsięwzięć, jeśli dobrze przemyślane propozycje rynkowe są zgodne z oczekiwaniami konsumentów i przyczyniają się do rozwiązania tych problemów.
Tematem artykułu są projekty społeczne jako metoda rozwijania kompetencji pracowników. Podstawą opracownania programów szkoleniowych, w ramach których realizowane są projekty społeczne, jest znana koncepcja uczenia się przez doświadczenie. Omówiono ideę i przebieg realizacji programów szkoleniowych związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.
Nie ulega wątpliwości, że w Polsce aktywność małych i średnich przedsiębiorstw odgrywa zasadniczą i znaczącą rolę w rozwoju gospodarczym. Wspomniane przedsiębiorstwa mają fundamentalne znaczenie nie tylko dla zrównoważonego funkcjonowania całej gospodarki, lecz pozwalają również na czerpanie korzyści z efektów dynamicznego rozwoju przez przyszłe pokolenia. Autor opracowania w wyniku przeprowadzenia badań postuluje m.in., że ponad 1,6 mln podmiotów sektora MSP w Polsce, to dominująca siła polskiej gospodarki oraz źródło wzrostu, innowacji, zatrudnienia i integracji społecznej. Małe i średnie przedsiębiorstwa cechują się elastycznością i łatwością dostosowania do sytuacji rynkowej oraz reagowania na potrzeby rynku. Liczba nowo powstałych przedsiębiorstw w Polsce jest wciąż bardzo duża w porównaniu do liczby zlikwidowanych podmiotów, co świadczy choćby o wysokim potencjale przedsiębiorczości Polaków. Według danych z GUS wynika, że firmy działające obecnie w Polsce są miejscem pracy dla ponad 6,5 mln osób. Oznacza to, że aż 7 na 10 pracujących to osoby zatrudnione w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Pod względem poziomu przedsiębiorczości Polska nie odstaje od reszty Europy. Pod względem liczby aktywnych przedsiębiorstw zajmuje ona szóste miejsce w Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule rozważona została koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu, wedle której przedsiębiorstwa dobrowolnie decydują się pomóc w stworzeniu lepszego społeczeństwa i czystszego środowiska.
Artykuł poświęcono analizie pojęcia przedsiębiorczości, jej typów i czynników ją kształtujących. Autor wskazuje, że słowo „przedsiębiorczość" stało się w ekonomii i w naukach o zarządzaniu desygnatem ważnej kategorii ekonomicznej, co czyni zrozumiałym wymóg precyzyjnego określenia treści tego wyrażenia. Niestety, przedsiębiorczość jest różnie definiowana i interpretowana, co prowadzi bardzo często do nieporozumień w dyskursie naukowym, a nawet do chaosu terminologicznego i pojęciowego. Autor za racjonalne uważa w szczególności rozumienie przedsiębiorczości jako cechy i postawy lub działania (z dodaniem przymiotnika przedsiębiorcze). Wychodząc od takiego rozumienia przedsiębiorczości prezentuje różne aspekty przedsiębiorczości: przedsiębiorczość indywidualną, przedsiębiorczość zbiorową (przedsiębiorstwa lub innej instytucji), a także zauważa, że wiązanie pojęcia przedsiębiorczości tylko z małymi firmami jest nieuzasadnionym zawężeniem pojęcia, gdyż duch przedsiębiorczości występuje także w dużych przedsiębiorstwach. W artykule scharakteryzowano również różne typy przedsiębiorczości i jej uwarunkowania. Autor kończy swój artykuł konkluzją, że przedsiębiorczość jest zjawiskiem o dużej złożoności, co sprawia, że nie jest możliwe sformułowanie jednej teorii przedsiębiorczości. Celowe jest jednak podjęcie prób zbudowaniem kilku jej teorii, które będą objaśniały zjawisko od różnych stron (psychologii człowieka, sytuacji występujących w organizacjach, mechanizmów gospodarczych i społecznych w państwie - i w UE - oraz wyjaśniających zależność przedsiębiorczości od uwarunkowań kulturowych). (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Corporate Foundation as a Tool for Achieving Corporate Social Goals
63%
W ostatnich latach w Polsce pojawiła się tendencja do tworzenia fundacji korporacyjnych. Takie właśnie organizacje non-profit, zakładane przez przedsiębiorstwa, są nie tylko coraz liczniejsze, ale też coraz ważniejsze. Tendencję tę można przypisać znaczeniu, jakie odgrywa w Polsce i na świecie koncepcja społecznego zaangażowania przedsiębiorstw (CCI z ang. Corporate Community Involvement). Odnosi się ona do zaangażowania przedsiębiorstw w inicjatywach społecznych poprzez udział finansowy, rzeczowy i zasoby ludzkie. Ma na celu zaspokojenie społecznych i gospodarczych potrzeb oraz oczekiwań społeczności, w których działają. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wyników badań własnych otrzymanych w trakcie realizacji grantu, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie, pt.: "Fundacja korporacyjna jako narzędzie realizacji celów społecznych przedsiębiorstwa". W czasie realizacji badań własnych, udało się przeprowadzić 50 wywiadów skategoryzowanych wśród 72 zidentyfikowanych i aktywnie działających fundacji korporacyjnych w Polsce oraz 27 wywiadów z przedsiębiorstwami je tworzącymi. Badania przeprowadzono w maju i czerwcu 2012 roku. Dodatkowo przeanalizowano strony internetowe 86 fundacji i firm założycielskich.(abstrakt oryginalny)
Wyjaśnienie zjawiska powolnej restrukturyzacji przedsiębiorstw państwowych w krajach transformacji gospodarczej przynosi zdaniem autorów teoria wielozadaniowości tych przedsiębiorstw. Zgodnie z nią państwo spowalnia restrukturyzację niektórych przedsiębiorstw utrzymując pożyteczne dla produktywności całej gospodarki zatrudnienie i społeczną stabilizację. Empiryczną weryfikację teorii przeprowadzono dla danych z Chin.
Społeczna odpowiedzialność biznesu to strategia zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwa dobrowolnie w swoich działaniach uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności z pracownikami. W artykule przedstawiono korzyści wynikające ze stosowania CSR w przedsiębiorstwie, na przykładzie spółdzielni, które działając zgodnie z zasadami spółdzielczymi w znacznym stopniu realizują zasady społecznej odpowiedzialności biznesu. Wdrażanie systemu CSR przynosi nie tylko korzyści ekonomiczne, ale również korzyści dla pracowników, środowiska, otoczenia społecznego oraz przyczynia się do budowania przewagi konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
Analiza związków zasygnalizowanych w tytule wymaga w miarę jednoznacznego określenia sposobu rozumienia zastosowanych pojęć. Jest to tym ważniejsze, że zarówno definicje polityki społecznej jak i czasu wolnego spotykane w literaturze przedmiotu budzą rozliczne wątpliwości. Ze względu jednak na ograniczone ramy opracowania jak i problem "sam w sobie" jakim jest precyzacja pojęć ograniczę się, w odniesieniu do czasu wolnego, do przytoczenia swego rodzaju "standardowego" sposobu jego rozumienia, natomiast w przypadku polityki społecznej (jako że z jej punktu widzenia rozważania będą prowadzone) zaproponuję - bez szczegółowego uzasadnienia - konwencję terminologiczną opozycyjną względem spotykanych w literaturze przedmiotu. I tak, czas wolny rozumiany będzie jako czas pozostający po: pracy, działaniach związanych z pracą (np. dojazdy), czynnościach związanych z potrzebami fizjologicznymi oraz czynnościach związanych z obowiązkami domowo-rodzinnymi. Natomiast politykę społeczną można scharakteryzować ramowo (jak każdą inną politykę) jako działanie zmierzające do osiągnięcia określonych celów w określonej dziedzinie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.