Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sprawozdanie finansowe spółek giełdowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W połowie lat 70. XX wieku we Włoszech pojawił się wymóg tworzenia przez spółki giełdowe sprawozdań finansowych, które dzielą rok podatkowy na krótsze okresy. Biorąc pod uwagę znaczne rozpowszechnienie narzędzi publicznego udziału w Venture Capital, poprawa informacji zewnętrznych - sprawozdań biznesowych i finansowych, które częściej zapewniają informacje o spółkach - uznawana jest za kluczową dla podniesienia poziomu zaufania inwestorów (Breton, Taffler, 2001). Niniejszy artykuł ma na celu empiryczne zbadanie różnych poziomów raportów okresowych ze sprawozdań finansowych niektórych włoskich i zagranicznych przedsiębiorstw. Po wyznaczeniu w skrócie teoretycznego scenariusza, odnoszącego się do raportów okresowych i kilku kluczowych aspektów, określono ramowe hipotezy wyznaczające kierunek badań. Na próbę wykorzystywaną do analizy empirycznej składają się raporty okresowe opublikowane przez 40 włoskich i zagranicznych spółek indeksu giełdowego FTSE MIB. Zostały uznane za reprezentatywne, ponieważ odzwierciedlają one wszystkie sektory działalności spółek giełdowych. Z analizy wyłoniły się pewne krytyczne uwagi. Stwierdzono, że większość firm podaje skondensowane informacje, wybierając kompletność zamiast krótkiego czasu publikacji. Ponadto, większość firm sporządza raporty kwartalne według schematycznych przepisów rozporządzenia Consob nr 11971 z 14 maja 1999 r. Ostatni okres poddany analizie to pierwsza połowa 2010 roku dla raportów półrocznych oraz pierwszy kwartał 2010 roku dla raportów kwartalnych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na problematykę zdarzeń mających miejsce po dniu bilansowym i ich prawidłowego ujęcia w sprawozdaniu finansowym. Badania empiryczne przeprowadzone na spółkach notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (WIG20 oraz mWIG 40) pozwalają zauważyć, że występowanie takich zdarzeń jest częste w praktyce gospodarczej. Regulacjami prawnymi stanowiącymi źródło prawa w tym zakresie są ustawa o rachunkowości, Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 oraz Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 10. Na podstawie przeprowadzonej krytycznej analizy aktów prawnych przedstawiono syntetyczny schemat klasyfikacji zdarzeń po dniu bilansowym. Podsumowanie rozważań stanowi analiza porównawcza rozwiązań proponowanych przez KSR nr 7 z założeniami MSR 10.(abstrakt oryginalny)
Cel - Zbadanie bezprecedensowej transakcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, kiedy to państwowa firma znajdująca się w WIG20 ogłasza wezwanie na inną firmę z tego indeksu i dochodzi do przejęcia. Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie czy było to wrogie, czy przyjazne przejęcie. Metodologia badania - Badanie oparte jest na metodzie case study oraz zawiera elementy analizy danych wtórnych. Wynik - Nieprecyzyjność definicji wrogiego i przyjaznego przejęcia oraz duży dynamizm badanego procesu uniemożliwiają stwierdzenie jednoznaczne jakiego charakteru była to transakcja. Poszczególne jej etapy miały charakter zarówno wrogiego przejęcia jak i przyjaznej transakcji. Oryginalność/wartość - Artykuł podejmuje stosunkowo nową transakcję, która miała miejsce na jesieni 2015 roku. Jest przykładem zastosowania definicji dotyczącej charakteru przejęć do konkretnego przypadku jaki miał miejsce w gospodarce.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest ocena praktyk realnego zarządzania wynikiem finansowym w 20 przemysłowych spółkach publicznych ukaranych przez Komisję Nadzoru Finansowego za nieprawidłowości w zakresie przestrzegania wytycznych MSR/IFSR. Do wspomnianej grupy naruszeń należy szerokie spektrum nieprawidłowości związanych m.in. z: wyceną wartości aktywów, odstępstwami od standardów rachunkowości dotyczących instrumentów finansowych, nieodpowiednią wyceną wartości godziwej, brakiem odpowiednich ujawnień, opóźnianiem informacji poufnych itp. Badania empiryczne koncentrują się na statystycznej ocenie wartości wskaźników REM (wyodrębnianych za pomocą modeli Roychowdhury) oraz na relacjach zachodzących między strategiami rzeczowego i księgowego kształtowania wyniku finansowego w badanych przedsiębiorstwach. Zrealizowane badania, ze względu na swoją unikatowość z perspektywy polskiego rynku kapitałowego, wydają się istotne z perspektywy poszukiwania coraz precyzyjniejszych narzędzi umożliwiających ocenę cech jakościowych sprawozdań finansowych spółek publicznych.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule postaram się krótko ocenić jakość sprawozdań finansowych (rsf) sporządzanych przez spółki giełdowe w Polsce. Będzie to ocena z punktu widzenia biegłego rewidenta, ale przytoczę również oceny regulatora rynku giełdowego - Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) oraz wyniki przeglądu przeprowadzonego przez Bank Światowy (BŚ). (fragment tekstu)
Cel: Celem artykułu jest przedstawienie praktycznego studium ujawnień informacji o zdarzeniach po dacie bilansu, dokonywanych w sprawozdawczości finansowej spółek giełdowych wybranych krajów europejskich. Artykuł prezentuje wyniki badań empirycznych opartych na materiale źródłowym w postaci sprawozdań finansowych sporządzonych za rok 2018 przez spółki giełdowe wchodzące w skład indeksów giełdowych: DAX, PSI-20, OMX25, BUX, WIG20, na które składają się spółki notowane na giełdach w Niemczech, Portugalii, Danii, na Węgrzech i w Polsce. Metodyka/podejście: Próba badawcza obejmowała 110 spółek. Wykorzystano metodę analizy treści pełnych wersji jednostkowych sprawozdań finansowych. Wyniki: Z otrzymanych rezultatów wynika, że spółki giełdowe wypełniają wymogi Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej w zakresie ujawniania zdarzeń po dacie bilansu. Występowanie takich zdarzeń w praktyce gospodarczej spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jest dużo częstsze niż w przypadku innych krajów europejskich. Wyniki badań pokazują także różnorodność zdarzeń po dacie bilansu, które są ujawniane przez poszczególne spółki przyjęte do próby badawczej. Oryginalność/wartość: Przeprowadzone badania umożliwiają porównanie zakresu dokonywanych w sprawozdawczości finansowej ujawnień dotyczących zdarzeń po dacie bilansu w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i innych krajach europejskich. Tego rodzaju porównania nie były do tej pory dokonywane w międzynarodowych badaniach empirycznych, co czyni artykuł bardziej wartościowym. (abstrakt oryginalny)
Celem głównym artykułu jest ustalenie poprzez analizę praktyki sprawozdawczej spółek publicznych formy prezentacji informacji niefinansowych. Celem artykułu jest również zidentyfikowanie zakresu sprawozdania z działalności w praktyce spółek publicznych. Treści prezentowane w artykule przygotowano na bazie studiów literaturowych oraz analizy stron internetowych spółek należących do indeksu WIG 30. W artykule podjęto próbę umiejscowienia sprawozdania z działalności we współczesnym modelu sprawozdawczym. Wskazano również na zakres sprawozdania z działalności wynikający z krajowych i międzynarodowych regulacji. Szczególnie istotną część niniejszego artykułu stanowią wyniki badania empirycznego, które wskazują, iż praktyka sprawozdawcza poszczególnych spółek w zakresie sprawozdania z działalności jest zróżnicowana. Sprawozdanie z działalności w większości spółek jest zintegrowane ze sprawozdaniem finansowym. W przypadku części badanych spółek informacje ze sprawozdania z działalności przenoszone były do fakultatywnych raportów niefinansowych. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach rynek dynamicznie rozwija się NewConnect jako alternatywny system obrotu, tj. rynek nieregulowany pozagiełdowy, stanowiąc alternatywę dla młodych rozwojowych firm poszukujących kapitału. W związku z tym gwałtownym rozwojem rynku istotnym czynnikiem dla inwestorów staje się jakość informacyjna sprawozdań finansowych, dzięki której ograniczana jest asymetria informacyjna na osi właściciel - przedsiębiorstwo. Celem artykułu jest identyfikacja czynników, które są powiązane z jakością informacyjną raportów okresowych spółek z NewConnect. Przeprowadzone badania empiryczne wskazują na kilka czynników z obszaru analizy fundamentalnej, powiązanych z jakością informacyjną. Wykazano pozytywną korelację pomiędzy jakością sprawozdań i wielkością zobowiązań oraz obecnością inwestora instytucjonalnego w akcjonariacie. Silny związek z jakością informacyjną miało pogorszenie wyników. Wśród spółek z wynikami gorszymi niż w roku poprzednim odwrotna silna zależność dotyczyła kapitalizacji, długości na rynku i free float. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Bilans w świetle regulacji krajowych i międzynarodowych - różnice
84%
Celem artykułu jest ukazanie niektórych nowych propozycji, jakie pojawiają się w zakresie pomiaru na skutek stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza i ocena porównywalności struktury i treści sprawozdania z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów spółek giełdowych objętych indeksem WIG30 (z wyłączeniem spółek z sektora finansowego i spółek zagranicznych, siedziba poza terytorium Polski) oraz wskazanie rozwiązań, które zwiększyłyby tę porównywalność. Analizie poddano 21 sprawozdań finansowych za 2016 rok. Zastosowano dwie metody badawcze: analizę literatury przedmiotu oraz analizę treści sprawozdań finansowych Wszystkie spółki stosujące wariant kalkulacyjny kosztów (prawie 75% badanych spółek) ustalały zysk brutto ze sprzedaży. Jednakże zaobserwowano różnice w ustalaniu kosztu własnego sprzedaży. Większość spółek prezentowało też inne wyniki cząstkowe, które nie są wymagane przez MSR 1 - zysk/stratę operacyjną i zysk/stratę przed opodatkowaniem. W przypadku klasyfikacji kosztów według rodzaju spółki stosowały generalnie taki sam podział, jak w ustawie o rachunkowości. IASB powinna rozważyć, czy nie narzucić spółkom ujawniania dodatkowych wyników cząstkowych, które obecnie są już ujawniane przez wiele spółek na świecie (w tym w Polsce), z jednoczesnym określeniem sposobu ich ustalania. Ponadto w celu zwiększenia porównywalności tego sprawozdania należałoby rozważyć, czy nie wprowadzić bardziej szczegółowych uregulowań w zakresie klasyfikacji kosztów według rodzaju oraz miejsca prezentacji pozycji Udział w wyniku jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć, bo - jak wynika z badań zagranicznych - istnieje w tym zakresie brak spójności na poziomie globalnym. Wyniki niniejszego badania mogą być przydatne w prowadzonych obecnie przez IASB pracach nad zmianami struktury i treści sprawozdania z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów w celu zwiększenia jego porównywalności. Ponadto w Polsce dotychczasowe badania odnośnie do struktury i treści sprawozdania z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów dotyczyły w głównie całkowitych dochodów, z pominięciem rachunku zysków i strat. (abstrakt oryginalny)
Zasady (polityka) rachunkowości to zbiór najważniejszych reguł stosowanych przez jednostkę m.in. przy sporządzaniu sprawozdania finansowego. Zasady te mogą się zmieniać z różnych powodów. Celem autorów było określenie przesłanek decydujących o zmianach zasad polityki rachunkowości oraz ocena sposobów odzwierciedlania skutków tych zmian w kontekście porównywalności informacji sprawozdawczych. Przedmiotem badań były skonsolidowane sprawozdania finansowe spółek giełdowych objętych indeksem WIG 20 za 2009 r. Z przeprowadzonej analizy wynika, że spółki w niewielkim stopniu dobrowolnie modyfikują politykę rachunkowości, a jej zmiany wynikają zazwyczaj z wprowadzania nowych MSR/MSSF. Zaobserwowaną prawidłowością jest zamieszczanie w sprawozdaniach finansowych obszernych fragmentów MSR/MSSF oraz brak kwotowych informacji o wpływie zmian polityki rachunkowości na konkretne pozycje sprawozdań finansowych.(abstrakt oryginalny)
12
84%
Celem rachunkowości zabezpieczeń jest unikanie znaczących fluktuacji wyniku finansowego prezentowanego pomiędzy okresami bilansowymi, poprzez uzyskanie symetrycznych i znoszących się wzajemnie zmian w wartości godziwej pozycji zabezpieczanej i zabezpieczającej (fragment tekstu)
W artykule skoncentrowano się na formie prezentacji sprawozdania z całkowitych dochodów, istotności jego pozycji oraz kluczowych relacjach między pozycjami ujawnionymi w sprawozdaniu z całkowitych dochodów a pozycjami zaprezentowanymi w kapitale własnym w bilansie. Autorki dokonały przeglądu (analizy) sprawozdania z całkowitych dochodów spółek wchodzących w skład indeksu WIG 20 z 2009 r. oraz spółek mieszczących się w tym indeksie w ostatnich pięciu latach, podejmując próbę odpowiedzi na następujące pytania: 1) jaką formę prezentacji wyniku całościowego przyjęły spółki (dwa czy jedno sprawozdanie), 2) czy sposób prezentacji wyniku całościowego i kapitału własnego w bilansie pozwalają na analizę powiązań tych dwóch kategorii, 3) czy nowa koncepcja zwiększyła przejrzystość sprawozdania finansowego?(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Rezerwy jako istotna kategoria kształtująca wynik finansowy spółek
84%
Niniejszy artykuł dotyczy problematyki rezerw jako kategorii bilansowej. Podjęto w nim próbę odpowiedzi na pytanie, czy rezerwy jako narzędzie polityki rachunkowości mogą być wykorzystywane do manipulowania wynikiem finansowym przez zarządzających. W tym celu dokonano analizy sprawozdań finansowych wybranych spółek giełdowych w Polsce za lata 2007-2010. Przedmiotem badania był zarówno aspekt bilansowy rezerw, jak i ich skutek dla wyniku finansowego. W artykule przedstawiono ponadto propozycje zmian zasad prezentacji i ujawniania informacji o rezerwach w sprawozdaniu finansowym. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Sprawozdanie finansowe jako źródło informacji dla inwestorów giełdowych
84%
Celem artykułu jest pokazanie, że informacje finansowe mogą być przedstawiane w sprawozdaniu finansowym w różny sposób. Zawsze jednak informacje te powinny być prezentowane tak, by miały jak najbardziej czytelną, przyjazną dla inwestorów postać. Wówczas sprawozdania finansowe stają się niezwykle istotnym źródłem informacji służących podejmowaniu trafnych decyzji inwestycyjnych. (fragment tekstu)
W artykule zanalizowano wpływ pozostałych elementów dochodu całkowitego na zmienność i trwałość dochodu całkowitego. Zbadano, czy pozostałe elementy dochodu całkowitego są stosowane w celu efektywnego wygładzania dochodu całkowitego. Na podstawie próby spółek notowanych na GPW z lat 2010-2014 wykazano, że zmienność dochodu całkowitego podmiotów sprawozdawczych jest istotnie większa od zmienności wyniku finansowego netto. Świadczy to o braku efektywnego wygładzania dochodu całkowitego za pomocą pozostałych elementów dochodu całkowitego. Nie stwierdza się istotnych różnic między trwałością dochodu całkowitego a wyniku finansowego netto, co oznacza że pozostałe elementy dochodu całkowitego nie wpływają na trwałość dochodu.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem opracowania jest określenie porównywalności i istotności pozostałego wyniku całkowitego, wprowadzonego do sprawozdania z całkowitych dochodów w Polsce w 2009 r. Wiodącym nurtem badań o charakterze teoretyczno-empirycznym podjętym w opracowaniu jest ocena formy prezentacji wyniku całkowitego oraz jego komponentów przez bankowe spółki notowane na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych (stan na 15.09.2016). Ważnym elementem procesu badawczego jest komparatywna analiza oceny skali i zróżnicowania wyników działalności banków, mierzonych za pomocą tradycyjnego wyniku finansowego oraz wyniku całościowego. Diagnoza ta została przeprowadzona na podstawie rocznych sprawozdań finansowych banków z lat 2009-2015. W ramach niniejszego badania zidentyfikowano zróżnicowane warianty prezentacji pozostałego wyniku całościowego. Ponadto, wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że istotność pozostałego wyniku całościowego, w porównaniu do zysku netto, z punktu widzenia udziału w zysku całkowitym, kapitale własnym i kapitale całkowitym, była niewielka. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Rola zysku całkowitego w ocenie dokonań spółek giełdowych
84%
Cel - Ocena wyniku całościowego pod kątem użyteczności tej kategorii ekonomicznej dla społeczności inwestorskiej w warunkach polskiego rynku kapitałowego. Metodologia badania - Weryfikacja hipotezy badawczej, iż dochód całkowity, wprowadzony do sprawozdawczości finansowej w 2009 roku, nie tworzy znaczącego dodatniego potencjału informacyjnego o działalności spółki giełdowej, co przekłada się na występowanie słabszych powiązań między wynikiem całościowym a stopami zwrotu z akcji spółek giełdowych w przeciwieństwie do tradycyjnego wyniku finansowego netto. Wynik - W oparciu o analizę spółek wchodzących w skład indeksu WIG-20 stwierdzić należy, iż forma i struktura prezentacji całkowitych dochodów jest niejednolita, co znacząco utrudnia dokonywanie porównań między spółkami. Ponadto w analizowanych jednostkach odnotowano raczej niskie zależności między wynikami całościowymi a stopami zwrotu z akcji spółek giełdowych. Oryginalność/wartość - Komunikacja spółki akcyjnej z rynkiem stanowi ważny aspekt w zarządzaniu jej finansami, w szczególności w odniesieniu do kreowania odpowiednich relacji pomiędzy spółką a jej interesariuszami. Głównymi finansowymi narzędziami komunikacyjnymi spółek giełdowych są sprawozdania finansowe, w tym sprawozdanie z całkowitych dochodów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono rozważania nad użytecznością sprawozdań finansowych, w szczególności dla inwestorów. Scharakteryzowano potrzeby informacyjne inwestorów, a następnie określono, na czym polega przydatność informacji z perspektywy inwestora. Zilustrowano problem rozbieżności między wartością księgową i rynkową przedsiębiorstwa. Następnie rozpatrzono miejsce i rolę rachunkowości jako systemu informacyjnego w kontekście klasycznej teorii rynku kapitałowego oraz finansów behawioralnych. Zwrócono uwagę na odmienne implikacje powyższych teorii dla rachunkowości. Podkreślono również konieczność dalszych badań w tym zakresie, a w szczególności w obszarze wykorzystania teorii finansów behawioralnych w nauce i praktyce rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie badań ankietowych przeprowadzonych wśród inwestorów giełdowych. Badania dotyczyły przesłanek, na podstawie których inwestorzy oceniają spółki giełdowe. W świetle badań okazuje się, że inwestorzy oceniają sytuację spółek na podstawie sprawozdań finansowych oraz tradycyjnych mierników finansowych. Powszechnym problemem jest dziś tzw. rachunkowość kreatywna. Jednak inwestorzy często nie zdają sobie sprawy, w jakim stopniu sprawozdanie finansowe może wprowadzać w błąd.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.