Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 274

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sprawozdawczość
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Od 2002 roku producenci, importerzy i eksporterzy opakowań mają obowiązek składania do urzędu marszałkowskiego sprawozdania OPAK. Mimo iż nie jest to nowe zobowiązanie, wciąż duża część przedsiębiorców nie wie o jego istnieniu lub wywiązuje się z niego nieprawidłowo. Nie wszystkie firmy potrafią właściwie określić, czy i pod jakie sprawozdanie OPAK podlegają. Sytuacja dodatkowo skomplikowała się przez zmianę podstawy prawnej sprawozdań OPAK, spowodowaną wprowadzeniem nowych ustaw regulujących gospodarkę opakowaniami i odpadami.(abstrakt autora)
Artykuł dotyczy problematyki obciążeń sprawozdawczych wobec banków spółdzielczych w Polsce. Są to podmioty określane jako SNCI (Small and Non-Complex Institutions), czyli małe i nieprowadzące kompleksowej działalności finansowej. Tymczasem wymaga się od nich nieustannego przygotowywania i wysyłania licznych sprawozdań dla wielu różnych instytucji. Sytuacja taka jest o tyle niezrozumiała, gdy przywołuje się jedną z fundamentalnych zasad Unii Europejskiej - zasadę proporcjonalności, która miała na celu ograniczenie tego typu praktyk. Głównym celem artykułu było przeprowadzenie oceny obciążeń sprawozdawczych banków spółdzielczych w Polsce oraz wskazanie możliwości zmian w tym obszarze, opierając się na przeprowadzonych badaniach własnych. Hipoteza badawcza brzmiała: banki spółdzielcze w Polsce są obciążone zbyt wieloma sprawozdaniami i występują możliwości ograniczenia niektórych z nich. Metodami badawczymi były: pogłębione studia literaturowe, analiza desk research, badania ankietowe przeprowadzone metodą CAWI w okresie marzec-kwiecień 2023 r. na grupie 96 prezesów banków spółdzielczych działających w Polsce. Głównymi wnioskami z badań było potwierdzenie zbytniego obciążenia banków spółdzielczych wieloma wymaganymi prawnie sprawozdaniami dla różnych instytucji, powtarzalność informacji przekazywanych w różnych sprawozdaniach oraz istnienia przestrzeni do ograniczenia przygotowywania niektórych sprawozdań przez banki spółdzielcze, a także przede wszystkim stosowanie zasady proporcjonalności wobec banków spółdzielczych.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Methodological Issues of Management Reporting Systems Design
80%
W artykule przedstawiono podstawowe uwarunkowania projektowania systemów sprawozdawczości zarządczej. W pierwszej części opracowania syntetycznie wyjaśniono istotę i zakres sprawozdawczości zarządczej oraz rolę tej formy raportowania w obszarze rachunkowości zarządczej. Następnie wyjaśniono zasady tworzenia kokpitów i raportów menedżerskich oraz procedurę analizy przedwdrożeniowej, która powinna być przeprowadzona na potrzeby zaprojektowania systemu sprawozdawczości zarządczej. W drugiej części artykułu omówiono najważniejsze zasady wdrażania raportowania wewnętrznego ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań sytuacyjnych. Rozważania prowadzone w artykule są podsumowane omówieniem problemów związanych z projektowaniem kluczowych mierników dokonań, poczynając od identyfikacji celów przedsiębiorstwa i krytycznych czynników sukcesu, a kończąc na okresowej aktualizacji zbioru mierników.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki analizy porównawczej w zakresie rachunków sektora towarów i usług środowiskowych sporządzonych w Polsce i wybranych krajach UE. Rachunki te są elementem europejskich rachunków ekonomicznych środowiska i dotyczą działalności produkcyjnej w gospodarce narodowej, której rezultatem są produkty związane z ochroną środowiska. W artykule omówiono zasady tworzenia takich rachunków i obowiązki w tym zakresie i przeprowadzono analizę porównawczą wyników rachunków sporządzonych w poszczególnych krajach, badając wielkość produkcji, wartości dodanej produkcji oraz eksportu towarów i usług środowiskowych, wskaźniki określające wielkość produkcji w relacji do PKB oraz wielkość zatrudnienia w relacji do zatrudnienia ogółem. W artykule porównano też strukturę wielkości produkcji w sektorze towarów i usług środowiskowych według rodzajów działalności produkcyjnej - rynkowej i nierynkowej(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę jawności i przejrzystości finansów samorządowych oraz zakres sprawozdawczości jednostek JST. Następnie określono przyczyny ograniczonej jawności i przejrzystości sprawozdawczości JST. Na koniec sformułowano rekomendacje działań, które winny być podjęte w celu zwiększenia jawności i przejrzystości sprawozdawczości JST. Badania teoretyczne przeprowadzono na podstawie dostępnej literatury przedmiotu, wyników kontroli regionalnych izb obrachunkowych oraz Najwyższej Izby Kontroli, a także własnych doświadczeń związanych z przygotowaniem autorskich opinii dla Sejmu i Senatu. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie definicji zawodu księgowego w Polsce. Ponadto autor analizuje definicje tego zawodu spotykane w literaturze przedmiotu, przedstawia terminy opisujące zawód księgowego, ponieważ są one stosowane w praktyce gospodarczej, wskazuje na różnice między rachunkowością i księgowością oraz prezentuje podział rachunkowości(abstrakt oryginalny)
8
80%
W artykule przedstawiono rozważania na temat nowej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności. Analizie poddane zostały regulacje dotyczące ujawniania informacji środowiskowych. Zaprezentowano istotę sprawozdawczości środowiskowej i przedstawiono obowiązujące regulacje prawne dotyczące tej kwestii. Wskazano zmiany, jakie wprowadza Dyrektywa 2014/95/UE w aspekcie ujawnień informacji środowiskowych dokonywanych przez niektóre duże jednostki oraz grupy. Celem artykułu jest ukazanie zakresu informacji środowiskowych wprowadzonego nową Dyrektywą 2014/95/UE w sprawozdawczości niektórych jednostek. Przy pisaniu artykułu zastosowano następujące metody badawcze: studia literaturowe, analizę i wnioskowanie. Niezbędna była szczegółowa analiza przepisów Dyrektywy 2014/95/UE, regulacji z zakresu sprawozdawczości środowiskowej oraz literatury poświęconej tej tematyce.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Methods of Measurement of CSR Disclosure Level in Corporate Reporting
80%
W badaniach nad poziomem ujawnień informacji z zakresu CSR w raportach rocznych, zintegrowanych, środowiskowych i raportach CSR przedsiębiorstw stosowane są różne metody pomiaru tego poziomu oparte na analizie zawartości. Celem artykułu jest przedstawienie - na podstawie analizy literatury przedmiotu - stosowanych w praktyce metod pomiaru zakresu i jakości tych ujawnień. Duże zróżnicowanie stosowanych metod z jednej strony pozwala na ujęcie różnych aspektów poziomu raportowania CSR, a z drugiej utrudnia porównywalność wyników badań dotyczących zakresu i jakości ujawnień oraz ich determinant.(abstrakt oryginalny)
Jednostki gospodarcze coraz częściej realizują w ramach swojej działalności prace badawczo - rozwojowe. Jednostki te są zobligowane przepisami prawa do ujawniania informacji w tym zakresie. Zatem celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie: co jest źródłem informacji o realizowanych pracach badawczo - rozwojowych zgodnie przepisami prawa? (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wnioski z analizy wiarygodności danych niefinansowych, stanowiących kluczowe narzędzie sprawozdawczości zintegrowanej w świetle strategiczno- informacyjnego paradygmatu rachunkowości. Opracowanie ukazuje cechę wiarygodności z perspektywy międzynarodowych standardów normalizujących raportowanie zintegrowane. Wskazuje potrzebę jej zwiększania wobec identyfikowanego w praktyce ryzyka prezentacji danych niewiarygodnych w sprawozdawczości zintegrowanej. Za kluczową formę uwiarygodniania danych niefinansowych raportowania zintegrowanego autor przyjmuje wewnętrzną i zewnętrzną weryfikację danych finansowych i ujawnień pozafinansowych, opartą na rachunku odpowiedzialności. W realizacji celów opracowania wykorzystano adekwatne metody badawcze, w tym w szczególności krytyczną analizę piśmiennictwa naukowego oraz metodę analogii. Opracowanie ma charakter aksjomatyczny w zakresie wykorzystania podstawowych założeń teorii rachunkowości(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wielokrotna cena transferowa
80%
W artykule zaproponowano zastosowanie wielokrotnej ceny wewnętrznej (transferowej) w rozliczeniu marży pokrycia kontraktu na wiele kooperujących centrów zysku. Cena wielokrotna zapobiega zachowaniom dysfunkcjonalnym i konfliktowi wewnętrznemu w organizacji w sytuacji postrzeganego przez menedżerów zagrożenia realizacji celów marżowych centrów zysku. Dla uproszczenia przekazu w niniejszym tekście przez cenę wielokrotną rozumie się cenę poczwórną. Jako metodę kalkulacji ceny wielokrotnej zaproponowano formuły cenowe oparte na zasadzie zachowania wskaźnika marży pokrycia, która gwarantuje utrzymanie pożądanej rentowności marżowej kooperujących centrów zysku i eliminuje niepożądane zachowania menedżerskie. Jako sprawozdanie zarządcze zaproponowano rachunek marż pokrycia, w którym zawarto pozycje korygujące i eliminujące różnice wynikające z zastosowanej ceny wielokrotnej. W zakończeniu wskazano na możliwość swobodnego stosowania wielokrotnej ceny wewnętrznej, gdy w transakcji wewnętrznej uczestniczy większa liczba centrów zysku(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na podstawowe problemy związane z jakością sprawozdań finansowych samorządowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej wynikające ze stosowania przepisów ustaw o rachunkowości i o działalności leczniczej. Na przykładach tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze oraz wyceny bilansowej zobowiązań autorka poddaje w wątpliwość zasadność wprowadzenia regulacji uzależniających dalsze istnienie podmiotów zorganizowanych w tej formie prawnej od ich danych sprawozdawczych.(abstrakt oryginalny)
Procesy globalizacyjne sprawiają, że obecny model sprawozdania finansowego nie jest w stanie w sposób kompletny i wierny zaprezentować całokształtu działalności przedsiębiorstwa, a także społecznie odpowiedzialnego wymiaru tej działalności. Powoduje to poszerzanie zakresu przedmiotowego dotychczasowej sprawozdawczości przedsiębiorstw o aspekty środowiskowe, społeczne oraz ładu korporacyjnego i rodzi potrzebę stworzenia zintegrowanej sprawozdawczości. W grudniu 2013 roku opublikowano Międzynarodowe Ramy Zintegrowanej Sprawozdawczości. Celem opracowania jest próba zidentyfikowania i sprecyzowania najważniejszych dylematów związanych z implementacją Międzynarodowych Ram Zintegrowanej Sprawozdawczości. W opracowaniu określono m.in. kierunek zmian sprawozdawczości przedsiębiorstw i wynikającą z tego potrzebę implementacji MRZS.(abstrakt oryginalny)
Informacje środowiskowe prezentowane w sprawozdaniach spółek paliwowych nie są wystarczające dla inwestorów giełdowych. Celem artykułu jest wykazanie, że informacje środowiskowe mają znaczenie dla decyzji inwestycyjnych inwestorów giełdowych. Jakościowo użyteczne informacje środowiskowe są potrzebne inwestorom giełdowym do podjęcia odpowiednich decyzji. Będzie to możliwe, gdy spółki paliwowe zaczną publikować bardziej obszerne informacje dotyczące oddziaływania na środowisko naturalne i ryzyka z tym związanego (np. w dodatkowych raportach lub komunikatach). Dzięki temu inwestorzy będą mogli podejmować trafniejsze decyzje na giełdzie papierów wartościowych.(abstrakt oryginalny)
Ważnym zagadnieniem były, są i będą przyjmowane zasady ujmowania, wyceny zasobów i strumieni oraz ich sposób klasyfikacji i prezentacji. Rachunkowość stara się sprostać rosnącym potrzebom informacyjnym, czego skutkiem jest zmiana zakresu, metod sporządzania i formy sprawozdań finansowych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie elementów modelu sprawozdawczości finansowej według projektów IASB (International Accounting Standards Board - Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości) i FASB (Financial Accounting Standards Board - Rada Standardów Rachunkowości Finansowej).(abstrakt oryginalny)
Teoria rachunkowości jest stosunkowo nową koncepcją w porównaniu z np. teoriami powstającymi w ramach takich nauk, jak matematyka czy fizyka. Rachunkowość początkowo rozwijała się jako narzędzie służące rejestracji transakcji. Przełomowe dzieło L. Paciolego koncentrowało się na procesie podwójnej ewidencji, a nie na wyjaśnieniu jego podstaw metodologicznych. Według R. J. Chambersa (Chambers, 1963, s. 3, za: Godfrey et al. 2010, s. 5) rachunkowość częściej określana jest jako zestaw praktyk rozwijanych w odpowiedzi na rzeczywiste potrzeby niż wywodzących się z systematycznie opracowywanej i ustrukturyzowanej teorii. Znaczenie teorii w rachunkowości jest także odmienne od roli, jaką pełni ona w innych dziedzinach nauki. Przykładowo, w naukach przyrodniczych, teorie są budowane na podstawie empirycznych obserwacji. Jak zauważa Noga (2011, s. 45) można w ich ramach dokonywać odkryć i budować w miarę "twarde" teorie, podczas gdy w świecie zjawisk ekonomicznych jest to bardzo wątpliwe. Dzieje się tak, ponieważ świat ten jest bardziej złożony, niepewny i niestabilny oraz nie poddaje się eksperymentom, a czynniki, które go kształtują zmieniają się ewolucyjnie i rewolucyjnie pod wpływem postępu technicznego i zdolności uczenia się podmiotów gospodarczych. Podobnie rachunkowość, będąc nauką społeczną, ewoluuje w wyniku zmian zachodzących w otoczeniu jednostek. Według Szychty (2010, s. 246): "wraz z przemianami w sferze gospodarki i społeczeństwa, zwłaszcza w procesach i metodach zarządzania oraz w technologii przetwarzania i komunikowania informacji, rozszerza się dziedzina przedmiotowa nauki rachunkowości, na którą składają się badania prowadzone w powiązaniu z praktyką rachunkowości oraz wyniki tych badań w formie teorii o różnym charakterze, zakresie i przedmiocie odniesienia". W ostatnich latach społeczeństwo w coraz większym zakresie oczekuje od przedsiębiorstw, że będą starały się naprawić dokonane środowisku naturalnemu szkody lub zapobiec jego dalszej degradacji, zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo swoim pracownikom, konsumentom oraz wszystkim członkom społeczności, w ramach której wytwarzają one produkty i wyrzucają odpady. W konsekwencji przedsiębiorstwa, które nie będą sprawdzały się w tych sferach, mogą liczyć się(fragment tekstu)
Dyrektywa 2014/95/UE ma zwiększyć przejrzystość i porównywalność informacji niefinansowych ujawnianych przez przedsiębiorstwa funkcjonujące na terenie UE. Regulacja ta nakłada obowiązek dokonywania tego typu ujawnień na duże jednostki interesu publicznego oraz grupy zatrudniające powyżej 500 osób. Jednakże nie zawiera ona ujednoliconych rozwiązań dotyczących raportowania informacji niefinansowych, lecz jedynie wskazuje na minimalny ich zakres. Ponadto dyrektywa 2014/95/UE nie wprowadza obowiązku zewnętrznej weryfikacji tego typu ujawnień. Czy zatem wprowadzone przez tę regulację zmiany zwiększą nie tylko spójność i przejrzystość, ale również porównywalność publikowanych informacji? Czy na podstawie proponowanego zakresu ujawnień interesariusze będą mogli ocenić, że organizacje realizują zasady rozwoju zrównoważonego? Niniejszy artykuł stanowi próbę odpowiedzi na tak sformułowane pytania. Do realizacji tego celu wykorzystano analizę zmian przedstawionych w dyrektywie 2014/95/UE oraz porównano zaproponowane przez ten dokument wytyczne(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wskaźniki środowiskowe w zewnętrznej sprawozdawczości środowiskowej
80%
W artykule przedstawiono rozważania na temat wskaźników środowiskowych ujawnianych w zewnętrznej sprawozdawczości środowiskowej. Zaprezentowano istotę spra- wozdawczości środowiskowej. Przedstawiono definicje wskaźników środowiskowych i ich rodzaje. Analizie zostały poddane wskaźniki środowiskowe uwzględnione w fakultatywnej zewnętrznej sprawozdawczości środowiskowej trzech podmiotów gospodarczych działają- cych w branży motoryzacyjnej. Celem artykułu jest ukazanie rodzajów wskaźników środo- wiskowych, które są prezentowane przez przedsiębiorstwa ujawniające wskaźniki środowi- skowe w publikowanych fakultatywnie zewnętrznych raportach środowiskowych. Podczas pisania artykułu zastosowano następujące metody badawcze: studia literaturowe, analizę, in- dukcję i wnioskowanie. Niezbędne były również raporty publikowane na oficjalnych stronach internetowych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.