Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sprawozdawczość budżetowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Koncepcja systemu oceny efektywności samorządu lokalnego
100%
W obecnym systemie budżetowym państwa efektywność nie stanowi istotnego kryterium oceny wydatkowania środków publicznych. Zwolnienie instytucji publicznych z konieczności przedstawienia mierzalnych wyników powoduje problem w wyegzekwowaniu ekonomicznej racjonalności ich działań. Jak dotychczas jednak nie zdołano wygenerować adekwatnej metodyki badań pozwalającej na porównanie efektywności, zarówno w układzie poszczególnych usług, jak i na poziomie całych jednostek samorządu. Artykuł przedstawia koncepcję stworzenia takiego systemu, który mógłby być wdrożony przy niewielkich jedynie modyfikacjach obowiązującego prawa.(abstrakt oryginalny)
Obecna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie skłania przedsiębiorstwa do racjonalizowania prowadzonej gospodarki finansowej. Nie inaczej jest w jednostkach samorządu terytorialnego, tam również, dysponując publicznymi zasobami, należy dążyć do zwiększania efektywności w tej sferze. Jednym ze źródeł informacji niezbędnych w procesie zarządzania i oceny gospodarki finansowej jest sprawozdawczość budżetowa. Jednak aby ten proces był efektywny, pozyskiwana informacja musi spełniać określone warunki, co niestety nie jest takie oczywiste. Celem artykułu jest analiza możliwości wykorzystania istniejącej sprawozdawczości budżetowej i informacji, jakich ona dostarcza w procesie zarządzania i oceny gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest ustalenie założeń koncepcyjnych sporządzania i prezentacji sprawozdań budżetowych, mogących stanowić zasady leżące u podstaw sporządzania raportów i ich prezentacji szerokiemu gronu użytkowników. W artykule wzorowano się głównie na znanych podmiotom rachunkowości założeniach koncepcyjnych zawartych w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej. W opracowaniu uwagę zwrócono głównie na cele i funkcje sprawozdań budżetowych, a także na ich cechy jakościowe.(abstrakt oryginalny)
Istniejący system sprawozdawczości JST nie spełnia oczekiwań z punktu widzenia potrzeb zarządzania tymi jednostkami. W związku z tym należy dążyć do wypracowania takich form sprawozdań, które będą spełniać zarówno cele statystyczne i informacyjne budżetu państwa, jak i będą zaspokajać potrzeby informacyjne jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zarządzania oraz oceny prowadzonej gospodarki finansowej. Skuteczne wykorzystanie sprawozdawczości do celów zarządczych nie będzie jednak możliwe bez wcześniejszego wyeliminowania przynajmniej części ze wskazanych dysfunkcji, chociażby poprzez zapewnienie niezmienności klasyfikacji budżetowej.(fragment tekstu)
W obliczu coraz to bardziej złożonego otoczenia, w jakim zmuszone są funkcjonować samorządy, na znaczeniu zyskuje szybki dostęp do rzetelnej informacji pozwalającej na jej wykorzystanie w procesie zarządzania jednostką. Głównym źródłem informacji w sektorze samorządowym jest budżet, jednak także sprawozdawczość dostarcza szeregu informacji. Celem tego artykułu jest skoncentrowanie się na sprawozdawczości budżetowej jednostek samorządu terytorialnego i jej przydatności w procesie zarządzania JST, a także na określeniu jego ewentualnych ograniczeń i dysfunkcji(fragment tekstu)
Cel: System sprawozdawczości budżetowej odgrywa istotną rolę w raportowaniu dokonań jednostek samorządu terytorialnego zorientowanym na komunikowanie się tych podmiotów z otoczeniem i różnymi grupami interesariuszy. Podstawowym celem artykułu jest ocena użyteczności informacji sprawozdawczej w zakresie zaangażowania wydatków budżetowych w powiatowych jednostkach samorządu terytorialnego. Autorki zainteresowała przede wszystkim istota zaangażowania wydatków budżetowych, jego funkcje oraz czy należy zaangażowanie wydatków budżetowych ujmować w systemie sprawozdawczości budżetowej jednostek samorządu terytorialnego. Metodyka/podejście badawcze badań: W artykule zastosowano analizę literatury przedmiotu oraz aktów prawnych. W części empirycznej przedmiotem badań były roczne sprawozdania budżetowe RB-28S z wykonania planu finansowego wydatków budżetowych powiatowych jednostek samorządu terytorialnego za lata 2019-2021. Wykorzystano analizę korelacji liniowej r-Pearsona. Wyniki: Przeprowadzone wnioskowanie statystyczne potwierdziło małą użyteczność kategorii zaangażowania wydatków w sprawozdawczości budżetowej. Bardzo silna dodatnia korelacja z wykonanymi wydatkami pokazuje, że ujawnianie informacji o zaangażowaniu wydatków obok wydatków wykonanych powiela tylko wartość wydatków wykonanych. Ograniczenia badawcze: Artykuł może być inspiracją do dalszych badań, w tym porównawczych, dotyczących powiatowych jednostek samorządu terytorialnego lub rozszerzonych na gminne i wojewódzkie jednostki samorządu terytorialnego. Oryginalność/wartość: Autorki artykułu zwracają uwagę na deficyt badań dotyczących użyteczności danych finansowych prezentowanych w systemie sprawozdawczości budżetowej.(abstrakt oryginalny)
Sprawozdawczość budżetową można określić jako najważniejsze źródło informacji o przebiegu wykonania budżetów jednostek samorządu terytorialnego, zgodności ich działania z obowiązującymi przepisami prawa, a tym samym główne narzędzie zarządzania finansami publicznymi. Poszczególne sprawozdania budżetowe stanowią także podstawową bazę danych do sprawozdania z wykonania budżetu stanowiącego zasadniczy dokument legitymacji działalności organów odpowiedzialnych za wykonanie budżetu, tj. zarząd jednostki samorządu terytorialnego. W opracowaniu zwrócono uwagę głównie na rodzaje, istotę i funkcje sprawozdań budżetowych, a także nadrzędne zasady ich sporządzania. (abstrakt oryginalny)
Aktywność inwestycyjna jednostek budżetowych jest ważnym narzędziem wypełniania ich zadań i obowiązków. W aspekcie finansowo-sprawozdawczym inwestycje jednostek budżetowych charakteryzują się wieloma specyficznymi cechami - począwszy od odmienności definicyjnej na gruncie prawa bilansowego i prawa finansów publicznych, poprzez możliwe do wykorzystania źródła finansowania inwestycji, a skończywszy na zasadach ujęcia tych inwestycji w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniu finansowym. W artykule zaprezentowano istotę inwestycji, czyli środków trwałych w budowie, zasady ich wyceny i sposób ujmowania w sprawozdaniu finansowym jednostki budżetowej. Zwrócono uwagę na szczególne uregulowania prawne w tym zakresie. Na podstawie przykładów liczbowych wskazano specyficzne zasady ewidencji inwestycji jednostek budżetowych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote System sprawozdawczości samorządowych zakładów budżetowych
63%
Celem opracowania jest analiza i ocena systemu sprawozdawczości samorządowych zakładów budżetowych w świetle aktualnych przepisów prawa. W związku z tak postawionym celem rozważaniu zostały poddane następujące zagadnienia: - identyfikacja samorządowych zakładów budżetowych jako podmiotów finansów publicznych oraz podmiotów rachunkowości, - wskazanie podstawowych założeń systemu sprawozdawczości samorządowych zakładów budżetowych. W opracowaniu wykorzystano następujące metody badawcze: studia literaturowe z zakresu rachunkowości, rachunkowości budżetowej oraz finansów publicznych, analizę aktów prawnych, analizę porównawczo-opisową oraz syntezę. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Sprawozdania budżetowe gmin jako przedmiot audytu wewnętrznego
63%
Od 1 stycznia 2010 r. obowiązuje nowa ustawa o finansach publicznych1.Celem tej ustawy jest zwiększenie przejrzystości finansów publicznych poprzez zmiany organizacyjne jednostek sektora finansów publicznych, wprowadzenie wieloletniego planu finansowego państwa i elementów budżetu w układzie zadaniowym.Ustawa wzmacnia normy ostrożnościowe w budżecie państwa i w budżetach jednostek samorządu terytorialnego oraz usprawnia audyt wewnętrzny. Ponadto przewiduje zmiany w funkcjonowaniu sektora publicznego, tworzeniu budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego, a także w zakresie planowania budżetowego, zadłużania się i audytu wewnętrznego.Celem artykułu jest ocena przydatności wyników audytu sprawozdań budżetowych w jednostkach samorządu terytorialnego jako narzędzia dyscyplinującego realizację zadań gmin. Zagadnienie omówiono w oparciu o podstawowe akty prawne obowiązujące w gminach i dotyczące sprawozdań finansowych oraz literaturę przedmiotu.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest próba zdefiniowania i zaproponowanie sposobów pomiaru płynności finansowej w gminie. W szczególności zwrócono uwagę na ocenę przydatności i praktyczne możliwości wykorzystania sprawozdawczości budżetowej w realizacji wyżej wskazanego celu. Metodami wykorzystanymi w opracowaniu są: analiza literatury przedmiotu oraz analiza wskaźnikowa danych sprawozdawczych udostępnionych przez wybraną gminę wiejską. (fragment tekstu)
12
Content available remote Obligacje w sprawozdaniach jednostek samorządu terytorialnego
63%
Jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki zobowiązane są do sporządzania licznych sprawozdań dotyczących gromadzenia i rozdysponowania środków publicznych. Celem artykułu jest przedstawienie sposobu uwzględniania zadłużenia wynikającego z obligacji w wybranych sprawozdaniach jednostek samorządu terytorialnego. W opracowaniu zwrócono uwagę na zakres realizacji zasady jawności i przejrzystości finansów publicznych w odniesieniu do organów emitenta samorządowego oraz podmiotów inwestujących w obligacje komunalne.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ocena sprawozdania i bilansu z wykonania budżetu i ich rola w kształtowaniu obrazu sytuacji finansowej jednostki samorządu terytorialnego. W związku z tak postawionym celem, rozważaniu poddane zostały następujące zagadnienia: - wskazanie istoty i zakresu bilansu z wykonania budżetu oraz sprawozdania z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego, - wskazania możliwości oceny sytuacji finansowej jednostki samorządu terytorialnego na podstawie bilansu i sprawozdania z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego. W opracowaniu wykorzystano następujące metody badawcze: studia literaturowe z zakresu rachunkowości, rachunkowości budżetowej oraz finansów publicznych, analizę aktów prawnych, analizę porównawczo-opisową oraz syntezę.(abstrakt oryginalny)
W artykule ukazano ewolucję rachunkowości sektora budżetowego w ostatnim dwudziestoleciu oraz wskazano istotne problemy, niezbędne do rozstrzygnięcia w najbliższych latach. Wyrazem zmian, jakie się dokonały w analizowanym okresie, są kolejne ustawy regulujące funkcjonowanie finansów publicznych. Odniesieniem do rozważań jest funkcjonowanie rachunkowości budżetowej w poprzedniej epoce oraz nowe spojrzenie na zadania publiczne realizowane przez jednostki budżetowe państwowe i samorządowe. W pracy omówiono zmiany zachodzące pod wpływem uchwalanych kolejno ustaw prawa budżetowego i prawa finansów publicznych. Zwrócono także uwagę na problemy, jakie stoją przed rachunkowością budżetową, takie jak obsługa budżetu zadaniowego, wprowadzenie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego czy harmonizacja istniejącego systemu z rozwiązaniami występującymi w rachunkowości sektora komercyjnego. W opracowaniu uwzględniono stan prawny obowiązujący na dzień 31 grudnia 2009 r.(abstrakt oryginalny)
Artykuł konfrontuje kwestie organizacyjne centralizacji rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego z ustawową zasadą ich gospodarki finansowej. Jednostki samorządu terytorialnego, mając swobodę w zakresie organizacji rozliczeń VAT, wspierają się wytycznymi Ministerstwa Finansów. Według tych wytycznych wpływy podatku od towarów i usług w formie zapłaty za świadczone usługi otrzymywanych od kontrahentów samorządowych jednostek budżetowych nie stanowią dochodu budżetowego. Podporządkowując się wytycznym, jednostki samorządu terytorialnego ewidencjonują te środki finansowe, nie budżetując ich. W konsekwencji nie wykazują tych wpływów w sprawozdaniu budżetowym Rb-27S. Autor artykułu przekonuje, że taki sposób rozliczania wpływów nie jest zgodny z zasadami gospodarki finansowej jednostek budżetowych wyrażonymi w ustawie o finansach publicznych i podważa wiarygodność sprawozdań budżetowych. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzone z początkiem 2019 r. przepisy prawa zakończyły praktycznie byt użytkowania wieczystego poprzez powszechne uwłaszczenie użytkowników. Skutkiem finansowym dla sektora publicznego jest uszczuplenie przyszłych należności. Jednak Ministerstwo Finansów upowszechnia praktykę prezentowania skutków likwidacji użytkowania wieczystego w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych jednostek sektora finansów publicznych jako zwiększenie aktywów w zakresie należności. Autor dokonał analizy stanu prawnego w zakresie ewidencji należności publicznych i na tym tle dokonał oceny stanowisk Ministerstwa Finansów w zakresie ewidencji należności z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Rezultatem prowadzonych analiz jest ustalenie, że samo Ministerstwo Finansów nie stosuje przepisów, które wprowadził Minister Finansów, a odnośnie do ewidencji opłat przekształceniowych stanowiska Ministerstwa budzą wątpliwości na tle zasady rzetelności ksiąg rachunkowych.(abstrakt oryginalny)
Informatyczny system budżetu państwa TREZOR, czyli skarbiec, zwłaszcza bankowy [fr. tresor - skarb(iec)] ma na celu usprawnienie zasad budżetowych dotyczących przejrzystości, jawności oraz płynności finansów publicznych. Głównym celem wdrożenia systemu jest szybka wymiana informacji pomiędzy dysponentami środków budżetowych oraz Ministerstwem Finansów w zakresie: - planowania budżetu państwa, - wykonywania budżetu państwa, - sprawozdawczości budżetowej, - opracowywania raportów dla kierownictwa. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Obowiązki sprawozdawcze jednostek sektora finansów publicznych
63%
Cel - sektor finansów publicznych jest różnorodną grupą jednostek organizacyjnych, których obowiązki sprawozdawcze są regulowane ustawą o rachunkowości lub rozporządzeniem Ministra Finansów. Celem artykułu jest zaprezentowanie zakresu sprawozdawczości finansowej i budżetowej zróżnicowanej w zależności od formy organizacyjnej jednostki sektora finansów publicznych. Metodologia badania - zastosowano badania literaturowe oraz interpretację przepisów prawnych. Wynik - uporządkowano jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych i ich obowiązki w zakresie sprawozdawczości finansowej i budżetowej. Oryginalność/wartość - wskazano zakres i szczegółowość sprawozdawczości finansowej i budżetowej dla różnorodnych form organizacyjnych jednostek sektora finansów publicznych. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Dysfunkcje systemu sprawozdawczości w jednostkach sektora finansów publicznych
63%
Celem badawczym artykułu była identyfikacja niepożądanych zjawisk, które występują bądź mogą się pojawić przy sporządzaniu zarówno sprawozdań budżetowych, finansowych, jak i w zakresie operacji finansowych, które obligatoryjnie muszą być sporządzane przez jednostki sektora publicznego. Wskazano na akty prawne, na podstawie których sporządza się poszczególne typy sprawozdań. Uwaga została również skierowana na szczególne zasady rachunkowości i sprawozdawczości (zasada kasowa i memoriałowa) stosowane przez jednostki sektora finansów publicznych. Oceniono także ich wpływ na praktyczne sporządzanie sprawozdań.(abstrakt oryginalny)
Każda gmina prowadzi w ramach swojej działalności gospodarkę finansową, polegającą na gromadzeniu, podziale i wykorzystaniu środków publicznych, w celu zaspokojenia zbiorowych potrzeb społeczności lokalnej. Czynności te wiążą się m.in. z planowaniem finansowym, tj. opracowaniem rocznego budżetu jednostki wraz ze zbiorem innych dokumentów planistycznych. Budżet (planowanie) oraz sprawozdanie z jego wykonania (sprawozdawczość) są elementem zarządzania w samorządzie terytorialnym. W artykule podjęto próbę ukazania różnych form prezentacji dokumentów planistycznych oraz sprawozdawczych z zakresu polityki budżetowej - potrzebnych do oceny kondycji finansowej gminy.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.