Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 162

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Stabilizacja gospodarcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych to długookresowy, o charakterze makroekonomicznym, plan podejmowanych działań, mających na celu doprowadzenie wszystkich regionów kraju do zrównoważonego rozwoju gospodarczego poprzez wprowadzenie dotychczas niestosowanych rozwiązań technicznych i technologicznych. (...) Projekt ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych w Polsce jest unikalnym, obarczonym dużym ryzykiem, tymczasowym nowatorskim przedsięwzięciem mającym na celu zdynamizowanie rozwoju gospodarczego części kraju, którego efektem jest zrównoważony rozwój gospodarczy. (fragment tekstu)
Region Bliskiego Wschodu jest znany z antyzachodnich nastrojów. Mimo to wiele rządów arabskich prowadzi prozachodnią politykę. Jednym z państw współpracujących z Europą i USA jest Jordania. Taka opcja polityczna monarchii haszymidzkiej ma jednak głębokie przyczyny historyczne i wynika z nietypowych uwarunkowań tego państwa. Należy przypomnieć, że samo powstanie Jordanii wynikało ze współpracy władz brytyjskich z Haszymidami. Państwo to utworzono w 1921 r. początkowo pod nazwą Transjordania, w wyniku decyzji politycznych Londynu. Od tego czasu do 1956 r. trwała współpraca Ammanu z Wielką Brytanią. Fakt, że w 1946 r. Jordania uzyskała niepodległość niewiele zmienił - państwo Haszymidów pozostawało zależne od Brytyjczyków.Symbolem tej nierównorzędnej współpracy była osoba Johna Bagota Glubba. Ten brytyjski oficer stał się głównodowodzącym armii jordańskiej. Arabowie uważali go za przedstawiciela imperium, on sam jednak był przekonany, że służy interesom arabskim. Mimo, że rozwój Jordanii zależał od dotacji Londynu, władze w Ammanie zachowały swobodę decyzji. W 1956 r. król Husajn I usunął z kraju J.B. Glubba i zerwał sojusz z Wielką Brytanią. Dynastia haszymidzka odrzuciła związek z Londynem, by pozyskać nacjonalistów arabskich. Jednocześnie król Husajn I nawiązał ścisły, choć nieformalny, sojusz z USA. To Waszyngton zaczął dotować skarb Jordanii i jego siły zbrojne. Współpraca ta trwa do dziś. Jednocześnie Amman potrafił w pewnych momentach przeciwstawić się polityce USA. Tak było w 1967 r. i w latach 1990-1991 w czasie pierwszego konfliktu USA z Irakiem, podczas którego Amman popierał Bagdad. Generalnie jednak reżim jordański utrzymywał opcję prozachodnią. Rząd haszymidzki dąży przede wszystkim do utrzymania stabilności ustroju monarchicznego. Współpraca z USA, a wcześniej z Brytyjczykami, nie wynika z założeń ideowych, lecz służy temu podstawowemu celowi. Jednocześnie współpraca z Anglosasami ma w przypadku Haszymidów długą tradycję i dobrze służy ich założeniom politycznym. (abstrakt oryginalny)
Przygotowania przedakcesyjne i sama akcesja do Unii Europejskiej były znaczącymi zmianami instytucjonalnymi dla krajów w transformacji. Kraje niebędące członkami UE, takie jak Albania, Serbia, Ukraina, Białoruś, Gruzja i Rosja, również przechodziły transformację systemową. Czy dobre wyniki makroekonomiczne krajów Europy Środkowo-Wschodniej są rezultatem członkostwa w Unii Europejskiej, czy tylko transformacji od socjalizmu do gospodarki rynkowej? Celem badań jest porównanie stabilności makroekonomicznej dwóch grup krajów postsocjalistycznych będących członkami UE i niebędących jej członkami. W badaniach posłużono się metodą analizy porównawczej. Wykorzystano metodę pięciokąta stabilności makroekonomicznej. Badane kraje podążały różnymi ścieżkami transformacji, ale użyte wskaźniki stabilności makroekonomicznej są mierzalne i porównywalne. Wyniki badań wskazują, że kraje należące do UE charakteryzują się wyższym poziomem stabilności makroekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie najistotniejszych cech inflacji okresu 1990-94 w Polsce z punktu widzenia teorii stabilizacji gospodarczej oraz konfrontacja wniosków płynących z tej analizy z założeniami polityki gospodarczej na 1995 r.
Celem rozważań jest przedstawienie teoretycznych zasad wykorzystania instrumentów budżetowych do stabilizowania gospodarki oraz analiza ich zastosowania we współczesnych warunkach gospodarczych. (fragment tekstu)
6
Content available remote Stabilizacja makroekonomiczna w Polsce a kryteria uczestnictwa w strefie euro
75%
Omówiono wskaźniki makroekonomiczne polskiej gospodarki w świetle kryteriów zbieżności. Analiza teoretycznych i empirycznych aspektów modelu polskiej gospodarki wskazuje że celem strategicznym polskiej polityki gospodarczej powinno być nie tylko doraźne spełnienie kryteriów zbieżności w celu wejścia do strefy euro ale także długofalowa stabilizacja makroekonomiczna stanowiąca podstawę konkurencyjności gospodarki.
Artykuł omawia sposoby oddziaływania państwa na stabilizowanie wahań koniunkturalnych. Analizuje podstawowe możliwości kształtowania polityki antycyklicznej państwa i ich skuteczność poprzez politykę pieniężno-kredytową, budżetową oraz automatyczne stabilizatory koniunktury. Ustosunkowuje się również do problemu polityki antycyklicznej w Polsce w okresie transformacji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia analizę stabilności makroekonomicznej Polski przy wykorzystaniu wskaźników Pięciokątu Stabilizacji Makroekonomicznej oraz wskaźników Macroeconomic Imbalance Procedure (MIP). Wyniki analizy dowiodły, że Polska w latach 2007 - 2014 wykazywała się utrzymywaniem statusu gospodarki stabilnej makroekonomicznie, jednakże odnotowane zostały zmiany wynikające z wpływu światowego kryzysu finansowego początku XXI, jak również osłabienie niektórych wartości odnoszących się do stabilności kraju w późniejszych okresach. Warto jednak pamiętać, iż analizując wszelkiego rodzaju wskaźniki makroekonomiczne nie powinno się do nich podchodzić ze zbyt dużym optymizmem. Wynika to z wielu czynników - m.in. z opóźnień ujmowanych zmiennych w wykorzystanych narzędziach analizy. Niektóre bowiem zjawiska ekonomiczne mogą następować w sposób gwałtowny nawet w najbardziej stabilnej gospodarce, przez co stabilność makroekonomiczna może być trudna do precyzyjnego określenia. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę ścieżki rozwoju przebytej przez Polskę oraz kraje sąsiadujące w latach 1990-2010. Zbadano również podobieństwa i różnice w kształtowaniu się sytuacji makroekonomicznej tych krajów w badanych latach. Na podstawie pięciokąta stabilizacji makroekonomicznej przedstawiono różnice w kształtowaniu się podstawowych wskaźników makroekonomicznych analizowanych krajów w wybranych latach badanego okresu. Efektywność gospodarek tych krajów weryfikowano za pomocą wskaźnika stabilizacji makroekonomicznej (PSM). Wyniki analizy wskazują na zróżnicowany przebieg ścieżki wzrostu PKB w tych krajach, mimo że kraje te przechodziły podobne fazy wzrostu. Okres recesji w Polsce trwał wyjątkowo krótko, co pozwoliło na bardzo szybkie wejście na ścieżkę przyspieszonego wzrostu gospodarczego. Ukrainie, mimo długotrwałej recesji transformacyjnej, udało się zmniejszyć dystans rozwojowy dzielący ją od Polski i innych krajów postsocjalistycznych należących obecnie do UE. (abstrakt oryginalny)
W warunkach współczesnej recesji gospodarczej niezbędnym jest podejmowanie działań stabilizacyjnych, ograniczających negatywne konsekwencje tych procesów. Jedną z głównych grup instrumentów, które mogą być wykorzystywane, są narzędzia fiskalne. Celem opracowania jest analiza roli i charakteru oddziaływania narzędzi fiskalnych na spowolnienie aktywności gospodarczej, występujące w Polsce w latach 2007-2009. Praca składa się z trzech części. W pierwszej z nich przedstawiono istotę narzędzi fiskalnych oraz możliwe sposoby ich wykorzystania w warunkach osłabienia aktywności gospodarczej. Część druga to prezentacja głównych narzędzi fiskalnych, stosowanych w celach stabilizacyjnych w gospodarce polskiej w latach 2007-2009. W podsumowaniu podjęto próbę oceny dotychczas podejmowanych w naszym kraju fiskalnych działań stabilizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia problem stabilizacji ekonomicznej w krajach wysoko zadłużonych. Przezwyciężenie nadmiernych długów zagranicznych i wysokiej inflacji przez kraje rozwijające się i transformujące się Europy Wschodniej, wymaga - oprócz spójnej i konsekwentnej polityki makroekonomicznej - wprowadzenia nowych (instytucjonalnych) reguł gry, nowych sojuszy sił politycznych w kraju oraz zreformowanego, silnego i aktywnego państwa.
Dokonujące się w dalszym ciągu przeobrażenia polskiej gospodarki każą zwrócić uwagę na uwarunkowania związane z jej rozwojem gospodarczym, w tym szczególnie warunki prowadzenia działalności gospodarczej i nieodzowną w tym aspekcie gwarancją stabilności makroekonomicznej. W artykule podjęto próbę oceny poziomu stabilności makroekonomicznej polskiej gospodarki w latach 2004 i 2015 dokonanej przy wykorzystaniu metody pięciokąta stabilizacji makroekonomicznej. Poczyniona w artykule analiza pozwoliła zauważyć, że w analizowanym okresie nastąpiła wyraźna poprawa stabilności makroekonomicznej kraju, potwierdzona wzrostem wskaźnika PSM. Co więcej, na podstawie uzyskanych wyników można wnioskować, iż w kolejnych latach można spodziewać się postępującego procesu stabilizacji makroekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę systematyzacji poglądów głoszonych przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego oraz aktualnych opinii na temat znaczenia globalnej nierównowagi jako determinanty globalnego kryzysu finansowego. Przytoczono również wybrane prognozy dotyczące kształtowania się globalnej nierównowagi w średnim okresie oraz oparte na nich rekomendacje dla decydentów gospodarczych. (fragment tekstu)
Czarnogóra dzięki euroizacji uzyskała stabilną gospodarkę, w którą będą chcieli włożyć kapitał zagraniczni inwestorzy i której nie zagrozi dewaluacja waluty czy hiperinflacja. Gospodarki krajów bałkańskich już od początku lat 60. charakteryzują się małym zaufaniem do własnej waluty. Przejawiało się to w dużej liczbie depozytów w obcych walutach i w praktycznym pojawieniu się marki niemieckiej czy dolara jako środka płatniczego w transakcjach kupna-sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
Fundusze majątkowe, mimo iż pierwsze z nich powstały w latach pięć-dziesiątych ubiegłego wieku, istotnego znaczenia nabrały dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku. Tworzone i kontrolowane przez poszczególne rządy odgrywają coraz większą rolę na światowych rynkach finansowych, realizując różne funkcje i zadania. Liczba funduszy majątkowych na świecie wzrasta, co świadczy o powodzeniu i znaczącej roli tych instytucji dla poszczególnych krajów. Celem artykułu jest identyfikacja oraz ocena sposobu działania funduszy majątkowych na świecie, które mogą przyczyniać się do wsparcia budżetów po-szczególnych państw i w ten sposób stabilizować finanse publiczne. (fragment tekstu)
16
Content available remote Analìz rìvnâ konkurentospromožnostì pìdpriêmstv malogo bìznesu v Ukraïnì
75%
Zbadano stan konkurencyjności małych przedsiębiorstw oraz omówiono rolę małego biznesu w procesie stabilizacji gospodarki narodowej.
17
Content available remote Pomiar i ocena stabilności makroekonomicznej w Polsce
75%
Celem opracowania jest przeprowadzenie pomiaru i oceny stabilności makroekonomicznej w Polsce. Zaprezentowano dwa podejścia do tego zagadnienia. Pierwsze to metoda badań nierównowagi makroekonomicznej, którą przeprowadza Komisja Europejska (KE). KE publikuje corocznie zestaw wskaźników wraz z rekomendacjami dla poszczególnych krajów członkowskich. W opracowaniu zaprezentowano szczegóły tego podejścia wraz z oceną dla Polski. W ramach drugiego podejścia przeprowadzono obliczenia stabilności makroekonomicznej przy wykorzystaniu metody pięciokąta stabilizacji makroekonomicznej (PSM). Wyniki obliczeń wskazują, że w 2015 roku mieliśmy do czynienia z najbardziej stabilną sytuacja makroekonomiczną (łączna stabilność wewnętrzna i zewnętrzna) od czasu kryzysu na rynkach finansowych w 2008 roku. Zarówno w przypadku pierwszej, jaki drugiej metody stwierdzono brak nierównowag makroekonomicznych, co potwierdza stabilność makroekonomiczną w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Na treść artykułu składa się analiza stabilizacji makroekonomicznej w Polsce w okresie transformacji, ocena przebiegu tego procesu, a także wnioski dotyczące możliwości i sposobów zwiększenia stopnia stabilizacji.
19
Content available remote Stabilizacja gospodarki w świetle ustaleń teorii realnego cyklu koniunkturalnego
75%
W związku z przyjęciem określonych założeń percepcja stabilizacji gospodarki w modelach realnego cyklu koniunkturalnego znacząco odbiega od standardów przyjętych w pozostałych strukturach głównego nurtu ekonomii. Nie oznacza to, że zagadnienia stabilizacji w RBC nie występuje w ogóle. Przyjmują inną formę niż szeroko rozumiana interwencja, co wynika z charakteru modeli RBC. (fragment tekstu)
20
75%
Pod koniec 2008 r. ówczesny kryzys finansowy przeobraził się w ogólnoświatowy kryzys gospodarczy, obejmując swym zasięgiem również niemiecki rynek pracy. Z uwagi na trudną sytuację w popycie globalnym przedsiębiorstwa zmuszone były zmniejszyć swą ofertę i tym samym zredukować czas pracy. Aby jednak zapobiec masowym zwolnieniom wykorzystano system pracy skróconej jako wypróbowany instrument polityki interwencyjnej, który dzięki wprowadzeniu licznych modyfikacji zyskał na atrakcyjności. W ten sposób przejął funkcję "zderzaka" koniunktury stabilizując w krótkim czasie poziom zatrudnienia. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie nie tylko charakterystyki i rodzajów pracy skróconej, lecz także ukazanie jej rozwoju i zakresu wykorzystania w okresach trudnej sytuacji na niemieckim rynku pracy. Zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy to za sprawą obecnego kryzysu wprowadzono ją na niespotykaną dotychczas skalę, stanowi obiekt szczególnego zainteresowania nie tylko ekonomistów, ale i polityków. Należy przy tym wyrazić obawę, czy rozmiary kosztów tak szeroko zakrojonej akcji interwencyjnej państwa nie staną się hamulcem dalszego wzrostu gospodarczego Niemiec. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.