Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Stabilność fiskalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Stabilność fiskalna ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki, także członków Unii Europejskiej. W kontekście działań mających na celu intensyfikację współpracy transatlantyckiej, warto wskazać, że stabilne finanse publiczne mają także wpływ na tworzenie środowiska sprzyjającego rozwojowi biznesu. Celem artykułu jest przedstawienie rozwiązań, które pozwalają na dyscyplinowanie polityki fiskalnej w Unii Europejskiej oraz sytuacji finansów publicznych Polski. Realizacji celu służyć będzie przedstawienie założeń Paktu Stabilności i Wzrostu oraz jego reformy, a także ocena zmian w poziomie deficytu budżetowego, długu publicznego, wydatków oraz dochodów sektora finansów publicznych i salda strukturalnego w Polsce w okresie 2000-2016. Artykuł kończy zestawienie najważniejszych wniosków wynikających z przeprowadzonej analizy. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rady fiskalne jako remedium na niestabilność sektora finansów publicznych
100%
W artykule zaprezentowano rozważania dotyczące oceny ewentualnych potrzeb i korzyści związanych z powołaniem do życia kolejnego organu/instytucji w sektorze finansów publicznych, jakim jest rada fiskalna. Przegląd literatury przedmiotu oraz wyniki badań empirycznych wskazują, że nie ma w tym zakresie zgodności. Z jednej strony ograniczony zakres działania, brak wymiernych i pozytywnych efektów potwierdzających skuteczność funkcjonowania rad fiskalnych i ich wpływ na uzyskiwanie pozytywnych efektów w sektorze finansów publicznych, z drugiej zaś wymogi regulacyjne UE dotyczące ram fiskalnych stanowiły podstawę do powołania rad fiskalnych we wszystkich krajach Unii Europejskiej, oprócz Polski. Na tym tle powstaje pytanie, czy władze publiczne w naszym kraju powinny podjąć działania w zakresie powołania rady fiskalnej. Jakie powinno być jej umiejscowienie w obowiązującym porządku prawno-organizacyjnym oraz jakie funkcje i rolę powinna spełniać w sektorze finansów publicznych w kontekście wyzwań związanych z zachowaniem dyscypliny fiskalnej i utrzymania stabilności systemu finansów publicznych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja rozwoju długu sektora instytucji rządowych i samo-rządowych oraz salda sektora instytucji rządowych i samorządowych w dwóch krajach strefy euro: w Niemczech i we Francji w celu sprawdzenia stopnia wypełnienia kryteriów konwergencji. W artykule omówiono dwa okresy: od czasu utworzenia wspólnej waluty do okresu przed globalnym kryzysem i po globalnym kryzysie do czasu pandemii. Francja i Niemcy notorycznie łamały zasady Paktu Stabilności i Wzrostu. Początek kryzysu to skokowy wzrost deficytu oraz relacji długu do PKB do poziomu ponad 80% w obu krajach, a następnie okres konsolidacji fiskalnej, w efekcie której Niemcy zdołały obniżyć swój dług poniżej 60% PKB, podczas gdy we Francji wskaźnik ten zbliżył się do 100% w 2019 roku. Metodologia przyjęta w artykule opiera się na podejściu analitycznym oraz przeglądzie literatury przedmiotu. W oparciu o tę metodologię przeprowadzono analizę stabilności długu publicznego. Zdaniem autora, Francja mogła wykorzystać okres wzrostu gospodarczego i przeprowadzić niezbędne reformy strukturalne. W sytuacji, kiedy podwyżki stóp procentowych ECB będą kontynuowane, kraj ten może znaleźć się w obliczu sytuacji krytycznej.(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem niniejszego opracowania jest zbadanie czynników wpływających na skłonność podatników do wszczynania sporów z organami podatkowymi przed sądami administracyjnymi, a w szczególności wyjaśnienie, czy zasadniczym powodem są częste zmiany w przepisach podatkowych. Metodologia badania - Badaniu poddana została liczba zmian przepisów w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych w latach 2005-2016. Dane te porównano z liczbą podatników, wysokością wpływów budżetowych, liczbą wyroków sądów administracyjnych w zakresie tych podatków oraz z dodatkowymi cechami tych wyroków. Wynik - Na podstawie analizy danych wyodrębniono zestaw czynników mogących potencjalnie wpływać na liczbę sporów przed sądami administracyjnymi z zakresu podatków. Przedstawione rozważania pozwalają stwierdzić, że liczba sporów nie jest zależna w pierwszym rzędzie od częstotliwości zmian przepisów. Oryginalność/wartość - Stabilność podatków jest od lat uznawana za jeden z najistotniejszych elementów prawidłowo skonstruowanego systemu podatkowego, ważne jest zatem ustalenie, czy i jakie ma ona znaczenie dla powstawania sporów z organami podatkowymi. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena wagi wybranych czynników ekonomiczno-społecznych w kształtowaniu stabilność fiskalnej gmin miejskich w Polsce. Próba badawcza objęła 241 takich gmin, a zakres czasowy badania dotyczył lat 2004-2016. W artykule wykorzystano metodę ekonometrycznego modelowania danych panelowych. Przeprowadzona analiza wykazała, że zakres związku między potencjałem społeczno-gospodarczym badanych JST a ich sytuacją finansową okazał się zdecydowanie mniejszy, niż można byłoby oczekiwać. Wpływ na ten stan rzeczy wydaje się mieć uzależnienie budżetów samorządowych od transferów zewnętrznych oraz wysoki udział wydatków sztywnych, jak również istnienie tzw. miękkich ograniczeń budżetowych, które gwarantują otrzymanie pomocy finansowej z budżetu centralnego w przypadku zagrożenia niewypłacalnością.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ewolucję koncepcji stabilności fiskalnej w kierunku zrównoważenia finansów publicznych. Celem opracowania jest włączenie się w dyskusję na temat czynników kształtujących stabilność fiskalną oraz weryfikacja ich znaczenia w czasie zaburzeń związanych z kryzysem finansowo-gospodarczym i oddziaływaniem pandemii COVID-19 na gospodarkę. W efekcie przeprowadzonego badania uszeregowano kraje UE pod względem zrównoważenia finansów publicznych, posługując się jedną z metod porządkowania liniowego - TOPSIS. Ponadto wskazano czynniki determinujące stabilność finansów publicznych, a tym samym wpływające na ich zrównoważenie. W badaniu wykorzystano dane dostępne w bazie Eurostatu za lata 2010, 2015, 2017 i 2020. Z analiz wynika, że w 2020 r. zróżnicowanie stabilności finansów publicznych badanych krajów znacznie się zmniejszyło w porównaniu z wcześniejszymi latami. Ponadto w badanym okresie następowały dość duże zmiany w rankingu krajów pod względem przyjętego kryterium spowodowane zmianami poziomu wzrostu gospodarczego oraz wielkości długu publicznego w stosunku do PKB. W każdym rozpatrywanym roku krajem o najmniej stabilnych finansach publicznych była Grecja. W latach 2010 i 2015 na pierwszych miejscach rankingu znajdowały się: Irlandia, Malta i Słowacja, a w 2020 r. były to: Rumunia, Litwa, Polska i Bułgaria. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to analyze fiscal sustainability in Poland after joining EU between 2004-2017. Unlike previous studies, which analyzed weak measures of fiscal sustainability, we analyze fiscal sustainability measures in the strong sense. Contrary to previous studies we estimate individual, not panel, fiscal reaction functions which allows us to provide possibly a more accurate picture of fiscal policy outcomes in Poland. Moreover, our empirical analysis takes a closer look at the series of structural breaks that occurred after the global crisis. Based on our analysis we may tentatively conclude that despite cyclical fiscal deterioration during the crisis fiscal policy in Poland has been sustainable in the strong sense up until 2017.(original abstract)
8
Content available remote Podatek akcyzowy w kontekście bezpieczeństwa finansowego państwa
100%
Celem artykułu jest zbadanie wydajności fiskalnej podatku akcyzowego w Polsce, przedstawienie szacunków luki w tym podatku, zidentyfikowanie przyczyn jej występowania oraz wskazanie podejmowanych działań mających na celu ograniczenie jej rozmiarów. W artykule wykorzystano metody statystyki opisowej oraz analizy aktów prawnych.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena znaczenia stabilizacyjnej polityki fiskalnej dla prawidłowego funkcjonowania Unii Gospodarczo-Walutowej (UGW) z perspektywy teorii optymalnych obszarów walutowych. Rozważamy kwestię polityki stabilizacyjnej w unii walutowej, integracji fiskalnej jako jednego z kryteriów optymalności obszaru jednowalutowego oraz problem organizacji polityki fiskalnej w unii walutowej. Następnie przechodzimy do ukazania wykorzystania (?) wniosków płynących z teorii optymalnych obszarów walutowych w procesie budowy unii walutowej w Unii Europejskiej. Kończymy wskazaniem kierunków rozwoju badań nad stabilizacyjną funkcją polityki fiskalnej w UGW. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono istotę podatku dochodowego od osób prawnych, a także streszczono przepisy polskiego prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz zestawiono je z projektem dyrektywy CCCTB. Przeprowadzono analizę przychodów podatkowych i kosztów podatkowych ze szczególnym uwzględnieniem przychodów niestanowiących przychodów podatkowych i kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu. Ponadto przedstawiono wyniki badań ankietowych. Ankiety zostały przesłane do 1000 polskich firm podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Podmioty gospodarcze wybrano losowo spośród wszystkich firm w Polsce. Ankiety przesłano również do 500 przedsiębiorstw w UE, głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Włoszech i Czechach. Na ankietę odpowiedziało łącznie 112 polskich przedsiębiorstw i 50 zagranicznych. Zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych podmiotów, które odpowiedziały na ankietę, dominowały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne. Zasadnicza część badania została przeprowadzona w latach 2010-2011; w 2012 r. badanie powtórzono, a kolejne 200 ankiet wysłano do polskich firm, z których odpowiedziało 15.(abstrakt oryginalny)
In the field of tax harmonization, a proposal for the harmonization of corporate tax systems was formulated as early as 1975, but it could not be adopted, since it did not provide for a harmonization of the tax profit rules. At this point, the CCCTB proposal from 2011 and the amendment proposal based on it from 2016 - that is, almost 36 years and 41 years later - are re-established. However, no "full harmonization" is being pursued and no fully compulsory application of the now two-step CCCTB concept is to be introduced. It is unlikely that the concept will be unanimously adopted and implemented by all 28 EU Member States. One major reason for this is certainly the fact that the new (as well as the old) proposal only contributes to a so-called "partial harmonization" and thus, in effect, counteracts itself. Only a fully harmonized EU corporation tax could ultimately ensure that the fundamental principle of tax law - the principle of fiscal justice - and the closely connected fiscal principle as well as the efficiency principle can be met. If taxation takes place in this sense, distortions of economic decisions, aggressive tax planning and double taxation and/or non-taxation can be avoided and the tax revenues for the tax administration can be kept stable.(original abstract)
Celem artykułu jest charakterystyka i ocena reguł fiskalnych służących utrzymaniu stabilności finansów publicznych w Polsce. Przedstawiono w nim definicyjne ujęcie oraz istotę stabilności fiskalnej, która rozumiana jest jako zdolność rządu do regulowania swoich zobowiązań. Następnie usystematyzowano występujące reguły fiskalne oraz dokonano ich krótkiej charakterystyki. Reguły te stanowią permanentne ograniczenia polityki budżetowej, znajdujące odzwierciedlenia we wskaźnikach budżetowych, wskazujących na postępy tej polityki. W ostatniej części dokonano analizy stabilności finansów publicznych w Polsce w latach 2007-2016, ze szczególnym uwzględnieniem omówionych wcześniej reguł fiskalnych. Tym samym zweryfikowano, czy polityka fiskalna w Polsce cechowała się stabilnością w badanym okresie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena stopnia, w jakim państwa członkowskie osiągnęły średniookresowe cele budżetowe (MTO) oraz punkt odniesienia (benchmark) w zakresie redukcji zadłużenia publicznego w świetle postanowień paktu fiskalnego, oraz określenie zagrożeń związanych z tym procesem. Na podstawie analizy statystycznej oraz badań literaturowych wykazano, że mniej niż połowa państw członkowskich zdołała spełnić wymagania narzucone przez pakt fiskalny. Wynik przeprowadzonej analizy wskazuje, że wpływ konsolidacji fiskalnej na wzrost gospodarczy jest postrzegany jako jeden z głównych powodów tego stanu rzeczy. Autor uważa, że wymogi paktu fiskalnego są właściwym krokiem w kierunku zakotwiczenia dyscypliny budżetowej w Europie, i stwierdza, że w przypadku ścisłego wdrożenia i egzekwowania przepisów paktu powinien on wzmacniać istniejące ramy zarządzania finansami publicznymi i przyczyniać się do zwiększenia ich wiarygodności w przyszłości, co znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia kolejnego kryzysu zadłużenia suwerennego. (abstrakt oryginalny)
W systemie gospodarki rynkowej przeobrażenia w popycie końcowym nie tylko są najważniejszym przejawem przemian, strukturalnych lecz także główną ich przyczyną. Oczywiście przekształcenia te nie dokonują się autonomicznie lecz są uzależnione od podaży. Analiza kształtowania się popytu globalnego w ponad 20-letnim okresie czasu poprzedzającym pojawienie się recesji w latach 1974/75 w gospodarce RFN wykazuje dużą stabilność jego struktury. Stabilność ta korzystnie oddziaływała na kształtowanie się struktury produkcji, będąc jej zasadniczą determinantą. (fragment tekstu)
The fiscal policy framework in the European Union was originally agreed upon in the Maastricht Treaty 30 years ago. In the following years it has been supplemented (Stability and Growth Pact) and modified, influenced by the experience of its application practice and external shocks, such as the financial crisis. However, the essence of this framework remained the same - member states are obliged to conduct a disciplined fiscal policy, which, in a nutshell, is assessed by comparing the ratio of budget deficit and public debt to GDP in a given country to the reference values. Even before the outbreak of the Covid-19 pandemic, the need to change the mechanisms for disciplining fiscal policy was widely recognized. High and persistent levels of public debt, pro-cyclicality of fiscal policy, shortage of public investment and the complexity of fiscal rules and their weak enforceability are indicated as unfavorable features of public finance. In 2019 the COVID-19 pandemic came as the biggest shock to the world community since World War II. In the context of the provisions on fiscal discipline, in May 2020 the Commission and the Council activated the general escape clause of Stability and Growth Pact, for the first time ever. This has allowed member states to take the necessary fiscal measures to deal with the crisis. On 19 October 2021, the European Commission adopted a Communication relaunching the public consultation, put on hold in March 2020, on the EU?s economic governance framework. The new governance framework should be tailored to the challenges the EU is facing, including the challenge of achieving a fiscal stance that is appropriate for the euro area as a whole. There is a fairly widespread belief in the need to move away from rigid reference values, which should be replaced by solutions that ensure the sustainability of public debt in the differing circumstances of member states. The proposed options for the revision of the EU fiscal framework, although justified in theory, have a fundamental flaw - they strengthen the position of supranational institutions and, moreover, open the door to discretion and potentially unequal treatment of member states. These proposals can be seen in a broader context - the federalization of the EU, which would limit the sovereignty of nation states. (original abstract)
Kryzys ekonomiczny i finansowy doprowadził do ujawnienia wielu niedoskonałości systemu zarządzania ekonomicznego w krajach Unii Europejskiej, a ustalone reguły fiskalne nie zapobiegły kryzysowi zadłużenia w strefie euro. Nie tylko doszło do gwałtownego pogorszenia się wskaźników fiskalnych we wszystkich krajach tego ugrupowania, przebieg kryzysu udowodnił także, że nadmierny poziom długu może stanowić poważniejsze zagrożenie dla stabilności fiskalnej niż wysoki wskaźnik deficytu budżetowego. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie działań podjętych po kryzysie zmierzających do zapewnienia zachwianej równowagi budżetowej na poziomie UE, oceny ich skuteczności oraz dyskusji na temat możliwości efektywnego zapewnienia dyscypliny fiskalnej szczególnie w strefie euro złożonej z państw o bardzo zróżnicowanej kulturze stabilności fiskalnej. Z przeprowadzonej analizy wynika, że zreformowane reguły fiskalne nadal nie spełniają wielu warunków tzw. dobrej i skutecznej reguły fiskalnej. Z jednej strony zwiększyła się elastyczność przepisów, co pozwala uwzględnić zróżnicowanie sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach członkowskich. Z drugiej strony jednak doszło do istotnego skomplikowania przepisów, co utrudnia weryfikację stopnia ich respektowania przez kraje członkowskie. Co więcej, upolitycznienie procesu podejmowania decyzji oraz brak skutecznych instrumentów zapewniających niezbędne dostosowanie polityki fiskalnej w krajach członkowskich, powodują, że rozwiązania te nie są jednak wystarczające do efektywnego zapewnienia stabilności fiskalnej w długim okresie. Wobec skrajnych kontrowersji co do kierunku reform oraz w warunkach unikania trudnych decyzji przez instytucje UE, ostatecznie, przy relatywnie wysokich preferencjach suwerenności w dziedzinie polityki fiskalnej, najważniejszym czynnikiem utrzymania dyscypliny budżetowej w długim okresie jest występowanie kultury stabilności fiskalnej w poszczególnych krajach. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Rola edukacji ekonomicznej w kształtowaniu stabilności systemu finansowego
84%
An efficiently operating financial system is considered as an integral part of a well-functioning economy. It is the mechanism by which services are provided that allow the flow of purchasing power. Thus, this system creates the foundations of activity for entities using money, enabling the conclusion of economic transactions in which money performs various functions. The result of the existence of this system is the possibility of co-creation of money by non-financial economic entities (enterprises and households) and the flow of cash between them. In the light of many transformations taking place in the financial system, it is extremely important to ensure its stability. A properly functioning financial system significantly supports the achievement of the main goals of the central bank - maintaining a stable level of prices, and thus creating the basis for achieving long-term economic growth. Educational activities are of great importance in ensuring the stability of the financial system. The aim of the article is to present the role of economic education among young people, thanks to which they can better understand the complexities of the functioning of the financial system, the importance of its stability and prepare to make more conscious decisions as fully-fledged participants of the financial market. Understanding the specificity of the available financial instruments enables the minimalization of the risk associated with their selection / purchase. The accuracy of decisions made in adulthood depends on the knowledge of basic economic issues and the awareness of potential threats.(original abstract)
The aim of the study is to analyze the external debt's level in countries all over the world and to indicate that credibility is one of the most important factors which limit countries' access to external financing, its cost and determine vulnerability of those countries to shocks. On the basis of the analysis of statistic data an international comparison was made with the use of the inductive reasoning methodology. The study also overviews the threats triggered by the external debt overhang issue, not only in the case of indebted countries but also for financial security of global economy. According to International Monetary Fund (IMF) data, global debt of the nonfinancial sector at the end of 2015 reached USD 152 trillion (which is 225% of world GDP), where 2/3 comes from private sector debt. Even though it is stressed that public debt is not the main concern, it must be noted that the public debt overhang weakens private sector and reduces the effectiveness of deleveraging process, especially in the context of financial recession. The increase in public debt makes higher the treasury bonds' yield and the cost of capital, which consequently causes the decrease in creditworthiness and payment capacity of private entities. (fragment of text)
In 2016-2019 Poland experienced a major social and fiscal policy shift: new government decreased the statutory retirement age and launched several new social programs, including the sweeping Family 500+ program under which social expenditure on family and children support increased suddenly from 1.5% to nearly 3% of GDP. Moreover, VAT gap reduction policies have been implemented swiftly. The new policy move became highly controversial. Many economists argued that overall it would lead to a significant deterioration of long-term fiscal sustainability. The government argued in turn that the new program was well financed by a complementary policy of VAT gap reduction and saw no risk to country's fiscal sustainability. This paper provides one of the first evidence of the adverse effect of the policy shift on long-term fiscal sustainability. The analysis reveals that fiscal sustainability parameters have deteriorated significantly after 2016. Overall, the estimations presented in the paper show that in the period of 2016-2019 fiscal sustainability parameters may have been the lowest since Poland joined the EU in 2004. While these results should be treated with caution as they draw on very recent time series, the deterioration of Poland's fiscal sustainability raises a pertinent policy question related to country's capacity to respond to the COVID-19 pandemic, in particular in terms of the ability to use standard and non-standard fiscal policy instruments and monetary policy tools in response to the shock. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono temat stabilności fiskalnej oraz zaprezentowano analizę sytuacji Polski przeprowadzonej pod tym kątem. Jako kontekst do wykonanej analizy przedstawiono wyprowadzenie formalnego warunku na stabilność fiskalną oraz ewolucję podejścia do długu i deficytu w teorii ekonomii. Celem artykułu jest zweryfikowanie, czy polityka fiskalna Polski była stabilna w okresie 1995-2014. Badanie przeprowadzono przy zastosowaniu wybranych metod ekonometrycznych wykorzystywanych w literaturze oraz na podstawie analizy przemian w Polsce w okresie od roku 1995. Wykonana analiza wskazuje na stabilność polityki fiskalnej w Polsce w badanym okresie, jednak z uwagi na krótkie szeregi i niespójność otrzymanych wyników wnioski z badania należy traktować z odpowiednią dozą ostrożności. Jako kluczowe dla stabilności fiskalnej Polski w przyszłości zidentyfikowano obowiązujące ramy fiskalne oraz kształt polityki fiskalnej w odpowiedzi na nowe zagrożenia i wyzwania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.