Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Standard Audit File-Tax
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie problemów wynikających z obowiązku przesyłania plików JPK_VAT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Od 2016 roku prowadzone jest sukcesywne uszczelnianie systemu podatkowego. Jednym z jego elementów jest obowiązkowe raportowanie rejestrów sprzedaży i zakupu VAT. Na podstawie nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. 2015, poz. 613 ze zm.) podatnicy podatku od towarów i usług są zobowiązani do przekazywania danych z ksiąg podatkowych w formie tzw. jednolitego pliku kontrolnego (JPK). JPK jest to uniwersalny standard elektroniczny pliku, opartego na formacie xml. Plik musi zawierać oczekiwane dane podatkowe, uporządkowane ściśle według wymogów Krajowej Administracji Skarbowej, przestawionych na stronach Ministerstwa Finansów. Błędy i zaniedbania związane z raportowaniem JPK mogą prowadzić do poważnych konsekwencji karnoskarbowych jak kary porządkowe i grzywny.(abstrakt oryginalny)
Jednolity plik kontrolny jest nowym obowiązkiem, jaki przedsiębiorstwa muszą spełnić w rozliczeniach z organami skarbowymi. Celem artykułu jest przeanalizowanie wpływu jednolitego pliku kontrolnego na system rachunkowości przedsiębiorstw. Przeprowadzona analiza pozwala stwierdzić, że jednolity plik kontrolny dość istotnie wpływa na system rachunkowości przedsiębiorstw. Oddziałuje on nie tylko na ewidencję, ale również na informatyzację rachunkowości przedsiębiorstw oraz rewizję finansową. W prowadzonych badaniach wykorzystano analizę regulacji prawnych oraz dedukcję i syntezę.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Rachunkowość w procesie cyfryzacji - obszary ryzyka
61%
W artykule zawarte zostały podstawowe założenia związane z wdrożeniem procesów cyfryzacji w rachunkowości i realizacją wytycznych nałożonych na kraje członkowskie UE, a wynikających z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/17/UE z dnia 13 czerwca 2012 r. zmieniającej dyrektywę Rady 89/666/EWG i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/56/WE i 2009/101/WE w zakresie integracji rejestrów centralnych, rejestrów handlowych i rejestrów spółek. Opis nowych rozwiązań związanych z eksportem danych finansowych i sporządzaniem e-wniosków został opracowany na podstawie zmian wprowadzonych w polskich regulacjach prawnych z uwzględnieniem terminów ich wdrożenia. Ponadto wskazano korzyści i zagrożenia wynikające z funkcjonowania podmiotów gospodarczych w cyberprzestrzeni.(abstrakt oryginalny)
Jednolity Plik Kontrolny w polskim prawie obowiązuje od 2016 roku w przypadku dużych przedsiębiorstw oraz od 2017 roku w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw. Służy on między innymi do przekazywania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w przedsiębiorstwach. Jest bardzo ważną zmianą, ponieważ pozwala na dokładniejszą kontrolę oraz uszczelnienie systemu podatkowego, jak też niesie korzyści dla samych przedsiębiorców(abstrakt oryginalny)
Modelowanie szeregów czasowych stało się niezbędne w procesie kontrolowania procesów zachodzących w systemach informatycznych Ministerstwa Finansów RP. Wymierne w sensie finansowym są problemy braku lub niepełnej aktualizacji relacyjnej bazy danych JPK_VAT w akceptowalnym przez prawo terminie. W tym przypad-ku niezwykle ważna okazuje się umiejętność zastosowania nie tylko klasycznych modeli uwzględniających składniki sezonowe (np. SARIMA), ale także złożone składniki systematyczne (BATS/TBATS). Dokonano analizy szeregów czasowych pod kątem występowania składników systematycznych, estymowano parametry strukturalne modeli, otrzymano i zestawiono wyniki testów wskazujące na konieczność zastosowania modelu TBATS. (abstrakt oryginalny)
Prognozowanie szeregów czasowych stało się niezbędne w procesie kontrolowania procesów zachodzących w systemach informatycznych Ministerstwa Finansów. Wymierne w sensie finansowym są problemy braku lub niepełnej aktualizacji relacyjnej bazy danych JPK_VAT w akceptowalnym przez prawo terminie. W tym przypadku niezwykle ważna okazuje się umiejętność zastosowania nie tylko klasycznych modeli uwzględniających składniki sezonowe (np. SARIMA), ale także złożone składniki systematyczne (BATS/TBATS). Dokonano analizy szeregów czasowych pod kątem występowania składników systematycznych, postawiono prognozy i przetestowano reszty. Otrzymano i zestawiono wyniki testów wskazujące na konieczność zastosowania modelu TBATS. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wyzwania cyfryzacji dla rachunkowości
51%
Postępująca cyfryzacja ma bardzo duży wpływ na obecny rozwój rachunkowości. Wraz z cyfryzacją pojawiły się nowe podmioty takie jak: rachunkowość internetowa, elektroniczna czy działania w "chmurze". Jednostki gospodarcze mogą korzystać z nowych rozwiązań związanych z dostępem do danych finansowych oraz mogą wystawiać e-faktury, e-przelewy, czy e-deklaracje. Cyfryzacja wpływa w dużym stopniu na rachunkowość księgową, gdyż w obecnym systemie tworzenie informacji o jednostce jest przekazane systemom informatycznym. Zmiany, które są spowodowane digitalizacją dokumentów rachunkowych mają swoje zalety oraz wady. W dużym stopniu oszczędzają one czas pracy, gdyż wszystkie informacje finansowe są gromadzone w cyfrowych archiwach i automatycznie możemy pozyskać raporty oraz sprawozdania finansowe, które umożliwią zarządzającym podejmowanie odpowiednich decyzji. Jednak wiążą się one z czasochłonnością i kosztownością dostosowania uniwersalnych systemów na potrzeby jednostki oraz z doborem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. (abstrakt oryginalny)
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) stanowi nowe rozwiązanie w praktyce gospodarczej i wprowadza wiele zmian w zakresie dokumentowania i przekazywania informacji podatkowych. Elektroniczne przekazywanie danych w ściśle określonej formie zapisu cyfrowego wymagało od podmiotów gospodarczych dostosowania programów finansowo-księgowych i przygotowania pracowników odpowiedzialnych za sporządzanie JPK. Cel - zaprezentowanie wymogów prawnych i przyjętych rozwiązań organizacyjnych wraz z uwzględnieniem niezbędnych nakładów finansowych poniesionych na zakup i aktualizację oprogramowania, związanych z przygotowaniem i przesyłaniem JPK. Metodologia badania - to przede wszystkim badanie ankietowe przeprowadzone wśród pracowników podmiotów gospodarczych zobowiązanych do sporządzania JPK oraz analiza regulacji prawnych wprowadzających obowiązek składania informacji podatkowych w ramach JPK. Obowiązek przekazywania JPK został rozłożony w czasie, co umożliwia małym i mikro podmiotom odpowiednie przygotowanie do zmian wynikających z regulacji prawnych, jednak pomimo przesunięcia w czasie wdrożenia nowych rozwiązań firmy muszą ponieść dodatkowe nakłady finansowe na aktualizację oprogramowania i szkolenie pracowników. Wdrożenie JPK zdaniem badanych niewątpliwie wpłynie na wzmożoną kontrolę podatkową, w tym szczególnie kontrolę krzyżową. Oryginalność/wartość - prezentowane wyniki badań mają charakter pilotażowy i dotyczą nowych rozwiązań, których wdrożenie rozpoczęło się w lipcu 2016 roku, a zakończy w styczniu 2018 roku i do tej pory nie było przedmiotem badań. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest przedstawienie problemów wynikających z obowiązku przesyłania plików JPK_VAT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Metodologia badania - W opracowaniu zastosowano klasyczne metody badawcze, takie jak analiza literatury przedmiotu oraz metody dedukcji i indukcji, a także wywiad ankietowy skierowany do 30 przedsiębiorstw. Wynik - Większość ankietowanych kierowników jednostek gospodarczych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw ma problemy z określeniem swojego statusu jako przedsiębiorcy i posiada niewielką wiedzę na temat jednolitych plików kontrolnych. Oryginalność/wartość - W artykule podjęto problematykę klasyfikacji przedsiębiorstw według ustawy o swobodzie gospodarczej oraz problemów związanych z wdrożeniem jednolitych plików kontrolnych w jednostce gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Jednolity Plik Kontrolny - elektroniczne raportowanie a uszczelnianie systemu VAT
51%
Z dniem 1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej Ordynacji podatkowej1, odnoszące się do elektronicznego raportowania przez podatników danych na potrzeby służb skarbowych. W myśl tych uregulowań standardem raportowania danych w formie elektronicznej stał się tzw. Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Jest to znacząca ewolucja informatyczna systemu podatkowego, stanowiąca jednocześnie wyzwanie dla raportowania przedsiębiorstw. Jednym z celów przyj ętego rozwiązania j est uszczelnienie systemu VAT. Celem tego artykułu jest zarysowanie problemu luki VAT oraz nakreślenie podstawowych założeń i potencjalnych korzyści, a także wyzwań wiążących się z zastosowaniem JPK jako metody zmniejszania tej luki. Metoda badawcza przyjęta w artykule to analiza aktów prawnych, studium literatury, wnioskowanie logiczne oraz metoda dedukcji. W pracy przyjęto normatywne podejście do rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań jest analiza dokonanych wybranych zmian, które zwykło się powszechnie nazywać "uszczelnianiem systemu podatkowego". Jest to reakcja na te zachowania obrotu prawno gospodarczego, które można kwalifikować jako nadużycia systemu podatkowego. Artykuł stanowi zestawienie najistotniejszych w ocenie autora możliwych środków reakcji prawnej na zaistnienie w obrocie zdarzeń, których konsekwencją jest naruszenie lub zagrożenie naruszenia interesów finansowych państwa, w tym w szczególności wystąpienie zjawiska określanego normatywnie w dogmatyce prawa karnego jako uszczuplenie podatków. W artykule poruszona zostanie problematyka możliwych sposobów przeciwdziałania "nieszczelności" w systemie podatkowym, ze wskazaniem mechanizmów właściwych dla konstrukcji prawnej i specyfiki podatku od towarów i usług. Istniejące regulacje prawne nie są wystarczające, aby uniknąć występowania nadużyć fiskalnych, konstrukcja samego podatku i zasady ustalania stawek są źródłem występujących zagrożeń, oczekiwania jakie UE i państwa członkowskie pokładają w podatku od wartości dodanej nie są spełnione.(abstrakt oryginalny)
The ongoing digital transformation is visible in the tax world. In Poland, the process that began in 2016 is defined by the authors as the VAT digitization process. The solutions introduced by the legislator have primarily been aimed at curbing tax evasion and at authorizing efficient audit and as a result, tightening of VAT tax system. The purpose of the paper is, thus, to highlight the importance of VAT digitization in disclosing income in section-F of the economy - construction and in section-G - wholesale and retail trade; repair of motor vehicles, including motorcycles. There are several reasons these sectors were chosen. In 2016, the Ministry of Finance indicated that the construction industry was characterized by a high risk of tax fraud (making it a so-called sensitive industry). The same year, construction, along with trade, became the sectors affected most by the shadow economy. The conclusion was based on the observation of the construction sector value added in the period of 2017-2019 set against the previous period of 1995-2016 and compared with the trade value added in 1995 2016 and 2017-2019 respectively. The study has found a visible value-added increase, which was reasonably greater than what would have resulted from the economic boom, proving that the income which has so far been subject to tax fraud has been duly demonstrated. Research hypothesis, VAT digitization has a greater impact on disclosing income in section F than in section G, has been positively verified. (original abstract)
13
Content available remote Jednolity plik kontrolny jako sposób przekazywania informacji podatkowej
51%
W artykule podjęto próbę wskazania na Jednolity Plik Kontrolny jako formę przekazywania informacji do organów skarbowych. Rozważania rozpoczęto od wskazania na lukę podatkową jako determinantę zwiększania kontroli podatkowej. Następnie zaprezentowano główne założenia funkcjonowania Jednolitego Pliku Kontrolnego. (abstrakt oryginalny)
W dniu 9.10.2019 r. Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. W efekcie od kwietnia 2020 r. duzi podatnicy mieli przestać składać deklarację VAT-7, która miała zostać zastąpiona nową strukturą JPK_VAT. Pozostali podatnicy mieli przejść na ten sposób rozliczania od lipca 2020 r. W związku z utrudnieniami dla przedsiębiorców, wynikającymi z epidemii koronawirusa, implementacja tej zmiany została jednak odroczona (w ramach tzw. tarczy antykryzysowej). Pierwotne zakładano odroczenie do 1.07.2020 r., jednak w świetle dalszych problemów związanych z COVID-19 obecnie nowe regulacje obowiązują wszystkich podatników od 1.10.2020 r. Niezależnie od przesunięcia terminu obowiązywania nowych regulacji, jest to istotna zmiana, która będzie rzutowała na wiele procesów podatkowych przedsiębiorstwa i która może wymagać modyfikacji w wykorzystywanych narzędziach informatycznych. Szczególnie w świetle obecnych utrudnień w prowadzeniu bieżącej działalności przedsiębiorstw warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych z nowym JPK_VAT. (abstrakt oryginalny)
Aim: The prime aim of this publication is to present the rules of the VAT tax settlement as well as to discuss selected issues. In this significant era of submitting many important changes to the VAT Act, I believe it is only appropriate to introduce the newest issues such as Standard Audit File for Tax (SAFT), the POLTAX (Polish Tax) system, or the reverse charge mechanism imposed on the entrepreneurs that raise fears and doubts; such issues are also a huge support for the offices in controlling the correct application of the regulations stated in the VAT Act. The article points out the statutory exceptions that may cause confusion leading to the incorrect tax settlement, it also focuses on the possibility of using the regulations stated in the Act in an optimal manner for a given entrepreneur. Nowadays, the VAT tax and its settlement are more and more controlled and the regulations become even more complicated, not to mention the fact that they are changed and altered rather frequently, which is also a case that is pointed out in this article. Research methods: the article consists of a comprehensive analysis of the regulations of the VAT tax and their connection to other legal regulations such as the Labour Code or the Income Tax Act. I am going to review and discuss selected matters with reference to the examples of situations that have occurred among entrepreneurs on the basis of which the conclusions will be drawn (deductive method). Conclusions: The regulations of the VAT Act are among the most complex and complicated ones. The existence of many exceptions are a significant complication for the Polish entrepreneurs during the process of the VAT tax settlement. Every single change in said regulations has unpredictable consequences that influence the businesses of the economic entities not only in the VAT related area but also on the basis of the regulations of the Income Tax Act or the Labour Code. Originality/value of the article: The topic of the VAT tax is constantly expanded and explored by many publications. The authors themselves admit that the issue is complex and difficult, and due to the very dynamic nature of the changes in regulations it is impossible to fully present the consequences of a given change in the VAT regulations. The summary of a couple of issues related to VAT tax is an attempt to explain the VAT tax regulations and it may serve as a starting point for further amendments of the regulations or their clarification. Combining theory with practical examples may be a prime source of the information for those interested in the topic of VAT tax and as well as for the entrepreneurs. (original abstract)
Duże firmy wywiązują się już z obowiązku obsługi tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Obecnie ponad 6000 największych przedsiębiorstw w Polsce przesyła co miesiąc do Ministerstwa Finansów pliki VAT_JPK. Teraz przyszła kolej na następną, o wiele większą, ale i na ogół słabszą kadrowo grupę firm. Od 1.01.2017 r. obowiązek ten obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP). Podpowiadamy, jak się przygotować do jego wypełnienia. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zarys problemu analizy danych podatkowych wynikający z przetwarzania przez organy administracji skarbowej coraz to większej liczby danych pochodzących m.in. z Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK). Zaprezentowano teoretyczne aspekty eksploracji danych oraz przedstawiono dostępne oprogramowanie pozwalające na dokonywanie złożonych analiz. W dalszej kolejności przedstawiono narzędzia stosowane w pracy analityka administracji skarbowej(abstrakt oryginalny)
W artykule prezentujemy innowacyjne podejście o charakterze procesowym mające na celu wsparcie przedsiębiorców w dostosowaniu się do nowych okoliczności powstałych po wprowadzeniu raportowania przy użyciu Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), powodującego istotną zmianę stanowiska urzędów skarbowych w postępowaniach o unikaniu opodatkowania. Ciężar przeciwdziałania temu procederowi przeniesiono z administracji podatkowej na przedsiębiorców, zwiększając tym samym ryzyko kar finansowych i odpowiedzialności deliktowej. Jednak w tym samym momencie otworzyły się nowe możliwości wprowadzenia innowacyjnych koncepcji zarządzania w zakresie kontroli finansowej, audytu i zgodności podatkowej. Aby sprostać tym wyzwaniom wykorzystywano podejście procesowe jako platformę integrującą kluczowe koncepcje zarządzania ryzykiem i jakością oraz należytej staranności, które powszechnie analizowane były rozłącznie. Cel nasz osiągnęliśmy opracowując Szablon Postępowania przy Kontroli Danych dla JPK, który zaspokaja potrzebę wprowadzenie procedur wewnętrznej kontroli finansowej odpowiadającej nowym wymaganiom kontroli skarbowej. W pracy wykorzystano dwie metody badawcze: (1) badanie ankietowe oceniające efekty wdrożenia standardu JPK w przedsiębiorstwie oraz (2) podejście projektowe umożliwiające opracowanie rzeczonego szablonu postępowania. (abstrakt oryginalny)
1.07.2016 r. weszły w życie nowe przepisy Op wprowadzające do porządku prawnego reguły udostępniania organom podatkowym informacji wynikających z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych. Nowe obowiązki podatników oraz uprawnienia organów podatkowych, zwane potocznie Jednolitym Plikiem Kontrolnym (JPK), są zarazem początkiem tworzenia nowych ram funkcjonowania środowiska rachunkowości i rewizji finansowej w Polsce. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.