Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Standardy emisji zanieczyszczeń
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Sekwestracja ditlenku węgla jako jedna z możliwości ograniczenia jego emisji polega na separacji, wychwyceniu oraz składowaniu lub utylizacji CO2. Autorzy starali się krótko przedstawić dwa pierwsze etapy sekwestracji: oddzielanie i wychwytywanie CO2. W artykule przedstawiono najważniejsze metody separacji CO2, a więc: procesy adsorpcji, adsorpcji, metoda rozdziału przy zastosowaniu membran oraz metoda kriogeniczna. Scharakteryzowano również najważniejsze metody wychwytywania CO2: wychwytywanie przed spalaniem, wychwytywanie po spalaniu, tlenowe spalanie, wychwytywanie z paliwa oraz zastosowanie ogniw paliwowych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Badania homologacyjne a eksploatacyjne warunki pracy silnika wysokoprężnego
100%
Każdy nowo skonstruowany pojazd dopuszczony do użytkowania na obszarze UE musi uzyskać certyfikat homologacyjny. Jednym z kryteriów branych pod uwagę w trakcie wykonywania takich testów jest poziom emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Rosnące wymagania co do czystości spalin wymuszają na producentach poszukiwanie nowych rozwiązań technicznych. W celu kontroli wielkości emisji UE opracowała szereg testów homologacyjnych w tym również dla pojazdów poruszających się głównie poza drogami publicznymi. W opracowaniu przedstawiono wymagania dotyczące przeprowadzenia pomiarów zgodnych z wymaganiami UE, procedurę opracowania testu NRTC dla konkretnego silnika oraz wyniki badań hamownianych konkretnego silnika o zapłonie samoczynnym. Zwrócono uwagę na rozbieżności pomiędzy założonymi i eksploatacyjnymi punktami pracy silnika.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera ekspercką próbę oceny sytuacji, w jakiej znalazł się sektor energetyczny podejmując wysiłek sprostania wymogom ekologicznym po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Skupiono się przy tym na wymogach emisyjnych dotyczących zanieczyszczeń gazowych (SO2, NOx, CO2) z energetycznego spalania paliw. Celem do którego zmierzali autorzy było określenie warunków i propozycji rozwiązań niezbędnych dla osiągnięcia przez sektor zdolności do ich spełnienia, przy przyjętych założeniach. Zagadnienie to rozpatrywano od strony przedsięwzięć zmierzających do niezbędnej redukcji emisji omawianych zanieczyszczeń, w tym dywersyfikacji bazy paliwowej sektora dotyczącej głównie redukcji emisji CO2 i oceny wzrostu kosztów wytwarzania energii, spowodowanych wyłącznie uwarunkowaniami ekologicznymi. Analizy i obliczenia w newralgicznych dla energetyki latach 2008-2020 przeprowadzono w oparciu o stan i wyniki sektora energetycznego w latach 2005-2006. Uwzględniono przy tym komercyjną dostępność technologii wytwarzania zapewniających wysoki stopień redukcji emisji. Wykorzystano również wykonywane w latach 2003-2007 stosowne opracowania ośrodków unijnych, obejmujące horyzont czasowy 2000-2030. W wyniku uzyskano szereg danych charakteryzujących sektor w procesie dochodzenia do założonych celów ekologicznych, w tym utrzymania stałego limitu uprawnień do emisji CO2 w wysokości 172,6 mln Mg CO2 rocznie w rozpatrywanym okresie. (abstrakt oryginalny)
Tematem opracowania jest transport drogowy, stanowiący drugie co do wielkości źródłem emisji dwutlenku węgla w UE. Mimo że współczesne konstrukcje pojazdów są coraz bardziej energooszczędne i mniej emisyjne, emisje z transportu wciąż rosną i są najmniej podatne na rozmaite narzędzia regulacyjne. Autor zastanawia się na ile upowszechnienie nowych rozwiązań technologicznych, takich jak pojazdy hybrydowe i elektryczne, może zmienić tę sytuację.
W artykule przedstawiono porównanie systemów opłat drogowych w wybranych krajach Unii Europejskiej. Porównano stawki opłat za korzystanie z infrastruktury drogowej w tych krajach. Omówiono funkcjonujący system poboru opłat na tle wybranych krajów UE. Przedstawiono koszty opłat drogowych dla wybranych relacji przewozowych w Polsce oraz wybranej relacji międzynarodowej. Zaprezentowano wysokość emisji substancji szkodliwych dla wybranej relacji, regulowanych przez normy emisji spalin EURO. Na podstawie wyznaczonych kosztów realizacji przewozów dla relacji międzynarodowej przedstawiono po jakim czasie dla przewoźnika nastąpi zwrot różnicy w cenie pojazdu, spełniającego wyższą normę emisji, biorąc pod uwagę koszty opłat drogowych.(abstrakt oryginalny)
Od lat 70. XX w. Unia Europejska podejmuje działania zmierzające do ograniczania emisji szkodliwych substancji przez pojazdy drogowe, przede wszystkim poprzez wprowadzanie jej limitów i poprawę jakości paliw. W artykule zaprezentowano zarówno działania służące ograniczeniu emisji substancji trujących, jak i służące ograniczeniu emisji dwutlenku węgla, w związku z potrzebą przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Poza coraz ostrzejszymi limitami emisji trujących substancji i dwutlenku węgla przez nowe pojazdy, ich ograniczeniu służą też zachęty podatkowe, polityka informacyjna oraz wymogi uwzględniania w zamówieniach publicznych i niektórych prywatnych poziomu tej emisji. Mimo podjętych działań, udział transportu w emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla, rośnie w całej Unii, a jeszcze szybciej w Polsce. Udział transportu drogowego w emisji transportu ogółem jest dominujący, ale wykazuje on lekką tendencję spadkową. Przeciętna emisja nowego samochodu zmniejsza się szybciej w UE niż w Polsce. W artykule przedstawiono długookresowe perspektywy zmian emisji przez transport drogowy oraz wzrostu udziału samochodów elektrycznych i z napędem hybrydowym w sprzedaży nowych samochodów, a także postulaty dotyczące pożądanych działań w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi zarys genezy, rozwoju i historii prawodawstwa ustanawiającego wymogi dotyczące emisji spalin pojazdów w Unii Europejskiej. Praca ma na celu przybliżenie dla czytelnika zainteresowanego śledzeniem nowych zmian w prawie Unii Europejskiej kontekstu w zakresie emisji spalin pojazdów. W tym celu punktem wyjścia dla rozważań o standardach emisji w ogóle są w niniejszej pracy początki tejże regulacji w Stanach Zjednoczonych i ich krótkie przybliżenie, a następnie przejście na obszar prawa Unii Europejskiej. Następnie artykuł przybliża początki istnienia standardów emisji spalin na gruncie prawa europejskiego, początkowo wprowadzane przez państwa członkowskie ówczesnej Wspólnoty Europejskiej, co rodziło ryzyko rozbieżnych regulacji zakłócających działanie rynku wewnętrznego. Z tego względu istotnym było wprowadzenie regulacji wspólnotowych, których ewolucja jest przedmiotem dalszej części artykułu. Głównym wnioskiem płynącym z pracy jest spostrzeżenie, że ewolucja regulacji dotyczących emisji spalin pojazdów następuje w sposób reaktywny, tj. zmiany następują jako reakcja na konkretne problemy i wypełnianie luk prawnych. Spostrzeżenie to pozostaje aktualne i dziś, co można zaobserwować w najnowszych regulacjach wprowadzanych po tzw. skandalu Dieselgate, który obnażył nieskuteczność wielu wymogów prawnych stawianych producentom pojazdów.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono znaczenie węgla i gazu ziemnego w sektorze wytwarzania energii elektrycznej w Polsce i UE. Przeanalizowano zmiany w strukturze mocy zainstalowanej UE w latach 2000-2011 oraz zmiany jakie zaszły w krajowej strukturze w ostatnich latach. Przybliżono stan zasobów węgla i gazu w UE, podkreślając przy tym wysoki poziom zasobów węgla w Polsce. Przybliżono tendencje w zakresie wydobycia węgla i gazu ziemnego w UE, ze wskazaniem europejskich liderów w tym zakresie. Porównano zmiany poziomu uzależnienia od importu nośników energii wybranych krajów UE w ciągu ostatnich lat. Dokonano porównania struktury sprzedaży gazu ziemnego w Polsce i UE ze szczególnym uwzględnieniem udziału gazu, który jest zagospodarowany w sektorze wytwarzania energii elektrycznej. W dalszej części artykułu przeanalizowano zmiany w zakresie kosztów wytwarzania energii elektrycznej w Polsce z uwzględnieniem zmian pierwotnych nośników energii (przybliżono także doświadczenia z USA w zakresie wpływu zagospodarowania niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego na wzrost wykorzystania gazu w energetyce). Porównano ceny energii elektrycznej w Polsce ze średnimi cenami w UE (w grupie gospodarstw domowych i średnich przedsiębiorstw). (abstrakt oryginalny)
Polska jest "krajem - dużym emitorem rtęci" o rocznej wielkości emisji rtęci do atmosfery powyżej 10 Mg. Blisko 60% udział w tej emisji ma spalanie węgla w elektrowniach i elektrociepłowniach. W publikacji przedstawiona została koncepcja instalacji demonstracyjnej do monitorowania i redukcji emisji rtęci ze spalania węgla kamiennego w kotłach pyłowych. Instalacja ta będzie zlokalizowana przy kotle pyłowym o mocy 225 MW i wyposażonym w układ do katalitycznej selektywnej redukcji tlenków azotu. Instalacja demonstracyjna, zasilana surowymi gazami spalinowymi w ilości do 20 tys. m3 /godzinę, będzie się składać z następujących węzłów: elektrofiltra, płuczki do mokrego odsiarczania spalin, układu dozowania sorbentów pylistych, filtra workowego oraz aparatury kontrolno-pomiarowej do monitorowania m.in. zawartości rtęci i jej specjacji w gazach spalinowych. Badania, które zostaną przeprowadzone na instalacji demonstracyjnej obejmą m.in.: określenie dystrybucji rtęci pomiędzy poszczególne produkty procesu spalania węgla i oczyszczania gazów spalinowych, tj. żużel, popioły lotne wydzielane w elektrofiltrze, gips powstający w instalacji odsiarczania spalin oraz gazy spalinowe emitowane do atmosfery. Zostanie określona skuteczność redukcji emisji rtęci w metodach pasywnych, tj. SCR, ESP, WFGD. Zasadnicza część badań obejmować będzie usuwanie rtęci w wyniku iniekcji pylistych sorbentów do gazów spalinowych. Przedmiotem badań będą różne sorbenty: pyliste węgle aktywne oraz ich tanie substytuty oraz sorbenty mineralne, jak również miejsce dozowania sorbentów. Harmonogram przewiduje również badania nad utylizacją zużytych sorbentów. Istotnym elementem instalacji demonstracyjnej będzie możliwość pomiaru on line specjacji rtęci w gazach spalinowych, która jest jednym z najistotniejszych czynników decydujących o skuteczności redukcji emisji rtęci do atmosfery. Wyniki badań przeprowadzonych na tej instalacji pozwolą na opracowanie optymalnego układu usuwania rtęci z gazów spalinowych w aspekcie spełnienia wymagań tzw. Konwencji Rtęciowej. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono przegląd i analizę dostępnych technologii usuwania rtęci ze spalin powstałych podczas spalania paliw stałych w elektrowniach i elektrociepłowniach. Przedstawiono charakterystykę problemu zawartości rtęci w węglach zarówno kamiennych jak i brunatnych oraz związki chemiczne rtęci emitowane podczas spalania paliw stałych. W pracy skoncentrowano się na metodach pierwotnych, takich jak: selektywne górnictwo, czyli wydobywanie węgli o niższej zawartości rtęci, wzbogacanie węgla, czyli ograniczenie zawartości rtęci w węglu podczas jego oczyszczania zarówno fizycznego jak i chemicznego, oraz bardzo obiecującą technologi? obróbki termicznej paliwa przed wprowadzeniem węgla do komory spalania, która oprócz usunięcia z węgla rtęci pozwala także na waloryzację paliwa poprzez usunięcie z niego wilgoci, co jest szczególnie korzystne w przypadku paliw zawierających dużą ilość wilgoci, takich jak węgiel brunatny. Skuteczność tego procesu może dochodzić do 90% już w temperaturze 290°C dla węgla brunatnego i 95% dla węgla kamiennego w temperaturze 350°C. Druga grupa metod, które omówiono w pracy, to metody wtórne polegające na usuwaniu rtęci ze spalin już po procesie spalania. W tym procesie oczyszczanie odbywa się za pomocą węgla aktywnego najczęściej impregnowanego siarką, jodem itd., który jest wtryskiwany od ciągu spalinowego za komorą spalania, a przed elektrofiltrem. Węgiel aktywny z zaadsorbowaną rtęcią jest następnie wychwytywany przez urządzenia do odpylania spalin, np. przez elektrofiltr lub filtr workowy. Skuteczność takiego procesu zależy głównie od ilości podawanego węgla aktywnego i może dochodzić do 98%. Przedstawiono także możliwość usuwania rtęci przez istniejące urządzenia do oczyszczania gazów, takie jak: elektrofiltry, filtry workowe i instalacje odsiarczania spalin, bez podawania węgla aktywnego. (abstrakt oryginalny)
Komisja Europejska zaproponowała w projekcie pakietu klimatycznego, by od 2013 roku elektrownie musiały kupować 100% pozwoleń na emisję CO2 do atmosfery na unijnym rynku handlu emisjami. Na spełnienie stawianych wymagań w Polsce trzeba będzie przeznaczyć nawet 100 mld zł. Szczególnie kosztowna może być zmiana zasad przydziału uprawnień do emisji CO2. Od 2013 roku energetyka i inne firmy intensywne energetycznie 100% uprawnień miałyby kupować w systemie aukcyjnym. Z prognoz Societe Generale i Deutsche Bank wynika, że po roku 2013 ceny pozwoleń na emisję CO2 wyniosą około 35 euro za tonę lub nawet więcej. Przy takiej cenie polskie wydatki na zakup pozwoleń wyniosłyby 5,8 mld euro rocznie, a przy obecnej cenie - około 23 euro za tonę - 3,8 mld euro. W ramach tzw. programu 3 x 20 Komisja Europejska postanowiła, że do 2020 roku nastąpi redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20%, zwiększenie efektywności wykorzystania energii - także o 20% oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych - do 20%. Każdy z krajów członkowskich ma osiągnąć inne wskaźniki. Polska strona nie jest do końca zadowolona z przypisanych Polsce norm. Wiążące dyrektywy mają wejść w życie dopiero za rok, więc jeśli negocjatorzy się postarają, najbliższe miesiące mogą przynieść jeszcze pewne zmiany. (fragment tekstu)
Przejawem takiego przymusu ekonomicznego, skłaniającego do podjęcia działalności ochronnej, jest wprowadzenie opłaty za emisję substancji, które są zagrożeniem dla środowiska. Owa działalność ochronna, zmierzająca do zmniejszenia poziomu emisji szkodliwych substancji, może być podejmowana w dwojaki sposób. Po pierwsze, może ona polegać jedynie na ograniczeniu poziomu emisji zanieczyszczeń wytworzonych w procesie produkcji, na przykład przez instalowanie urządzeń wychwytujących lub neutralizujących, przy nie zmienionej technologii produkcji (tzw. działanie "end of pipe"). Może ona jednak obejmować również starania o taką zmianę technologii wytwarzania, aby zmniejszyć ilość szkodliwych substancji powstających w trakcie procesu produkcji. W niniejszym artykule chcemy zaprezentować pewne proste modele optymalizacji działalności ochronnej przedsiębiorstw. W przedstawionych modelach przyjmujemy, że rozpatrywane przedsiębiorstwo wytwarza jeden produkt i działa w warunkach konkurencji doskonałej. W związku z tym na rynku produktu wytwarzanego przez to przedsiębiorstwo istnieje tylko jedna cena p, do której przedsiębiorstwo to dostosowuje swoją wielkość podaży. Celem działalności tego przedsiębiorstwa jest maksymalizacja zysku. Wykorzystuje ono używane przez siebie czynniki produkcji w sposób optymalny, odpowiednio do istniejącego potencjału produkcyjnego. Wielkość produkcji podlega przy tym prawu malejącej krańcowej produkcyjności czynników. Efektem procesu produkcyjnego jest obok wytwarzanego produktu powstawanie pewnej ilości zanieczyszczeń. W celu ochrony stanu środowiska wprowadzona została stała opłata za emisję do środowiska jednostki populanta. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano makro- i mikroekonomiczne problemy związane ze zmianami standardów emisji zanieczyszczeń w sektorze energetycznym. Zagadnienie to jest rozpatrywane z punktu widzenia producentów energii. Zdaniem autora oddziaływanie standardów emisji spowoduje, że producenci energii nie będą mogli ograniczać pola swoich decyzji jedynie do wyboru technologii oczyszczania spalin. Producent zmuszony będzie do rozważenia i skojarzenia wielu działań, począwszy od zmian w technologii produkcji, przez różne przedsięwzięcia proefektywnościowe, aż do rozszerzenia wielkości sprzedaży.
W pracy przedstawiono szczegółową analizę składu spalin silnika HCCI (ang.: homogeneous charge compression ignition) zasilanego bezpośrednim wtryskiem benzyny, współpracującego z trójfunkcyjnym reaktorem katalitycznym spalin. Proces spalania HCCI uzyskano z wykorzystaniem ujemnego współotwarcia zaworów i wewnętrznej recyrkulacji spalin. Pomiary składu spalin prowadzono przed i za reaktorem katalitycznym za pomocą systemu analitycznego FTIR. Podczas badań zmieniano obciążenie silnika poprzez zmianę ilości paliwa wtryskiwanego do komory spalania. Wyniki badań pokazały znaczący wpływ obciążenia silnika na skład frakcyjny niespalonych węglowodorów. Wśród analizowanych związków na szczególną uwagę zasługuje metan, gdyż związek ten charakteryzuje się wysoką temperaturą utleniania w reaktorze katalitycznym. Pomiary składu spalin za reaktorem potwierdziły nie tylko małą skuteczność utleniania metanu, ale w pewnych warunkach jego produkcję przez układ oczyszczania spalin. Pomimo obniżenia emisji głównych związków toksycznych, emisja poszczególnych węglowodorów może być kłopotliwa dla zastosowań systemów spalania HCCI w świetle przyszłych norm emisyjnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano przeglądu możliwości wykorzystania biopaliw silnikowych (głównie etanolu i FAME) jako narzędzia do redukcji emisji gazów cieplarnianych generowanych przez konwencjonalne paliwa silnikowe. Obliczenia zostały przeprowadzone w oparciu o projekt metodyki zaproponowanej przez Komisję Europejską dla paliw konwencjonalnych. Oceny dokonano dla modelowego dostawcy paliw, charakterystycznego dla polskiego rynku. Określenie wpływu wkomponowania biopaliw do paliw konwencjonalnych na emisję GHG w cyklu życia, zostało przeprowadzone w pięciu różnych wariantach. Wspominane warianty obejmowały miedzy innymi zwiększenie udziału biopaliw, udziału LPG, wykorzystanie niskoemisyjnych biokomponentów. Wyniki obliczeń pokazują, że osiągnięcie 6% progu redukcji emisji GHG jest możliwe albo poprzez zwiększenie udziału biopaliw aż do 14% masowych, albo poprzez wykorzystanie biopaliw o wskaźnikach emisji 8,5-13,3 gCO2eq/MJ. Wskazuje to, że wykorzystanie biopaliw jako jedynego narzędzia do redukcji emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia jest nieefektywne.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia emisji GHG (gazów cieplarnianych) w cyklu życia paliw silnikowych. Cykl życia paliw dzieli się na kilka etapów: wydobycie ropy naftowej, transport do rafinerii, przerób w rafinerii do paliw silnikowych, magazynowanie i dystrybucja paliw oraz ostatni etap spalanie w silniku samochodowym. Specyfika każdego etapu jest różna, a wiec na każdym z nich występują rożne źródła emisji GHG. Oddzielnie dla każdego z etapów wskazano i pokrótce omówiono poszczególne źródła emisji GHG. W artykule oprócz źródeł emisji GHG omówiono również stosowane metody jej redukcji. W przed-stawionym materiale położono szczególny nacisk na te etapy, na których producent paliw ma największą możliwość zarządzania emisją GHG (etapy wydobycia i przerobu ropy). Może to zostać osiągnięte poprzez takie działania jak poprawa efektywności energetycznej, zmiana paliw kotłowych, redukcja emisji generowanej na pochodniach oraz wynikająca z nieintencjonalnego uwalniania GHG do atmosfery i inne.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono najważniejsze regulacje krajowe dotyczące wpływu transportu na środowisko. Omówiono wybrane dokumenty dotyczące ochrony środowiska w prawodawstwie Unii Europejskiej. Przedstawiono najważniejsze regulacje w zakresie emisji oraz stężenia substancji szkodliwych w powietrzu. Przedstawiono mechanizm działania norm emisji spalin EURO, jako instrumentu internalizacji kosztów zewnętrznych transportu. W artykule wskazano, iż normy EURO są związane z wdrażaniem i rozwojem polityki transportowej UE, a w szczególności zasady "zanieczyszczający płaci".(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono istotę rynkowych instrumentów ochrony środowiska, scharakteryzowano wybrane instrumenty polityki ekologicznej USA, ekonomiczne instrumenty ochrony środowiska w Niemczech i Austrii, a także przesłanki wyboru rynkowych instrumentów ochrony środowiska.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.