Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Standardy wycen biznesowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł prezentuje zakres niezbędnej analizy, jaką należy wykonać w procesach wyceny oraz jakie elementy powinien zawierać raport z takiej wyceny wg standardów wyceny biznesowej.(abstrakt oryginalny)
2
75%
Wycena przedsiębiorstw w Polsce zaczęła się na dobre wraz ze zmianą systemu społeczno- politycznego w 1990 roku i wprowadzeniem reguł gospodarki rynkowej. Rozpoczęta wówczas prywatyzacja zakładała sprzedaż lub wydzierżawienie prywatnym inwestorom występujących we wszystkich dziedzinach przedsiębiorstw państwowych. Transakcje prywatyzacyjne były poprzedzone wyceną tych podmiotów w celu ustalenia ceny sprzedaży. Po przejściu kilku fal prywatyzacji wycena przedsiębiorstw zaczęła odgrywać coraz większą rolę w odniesieniu do podmiotów prywatnych. Chodzi o transakcje kupna i sprzedaży firm oraz określonych pakietów ich akcji (udziałów), podnoszenie kapitału, fuzje i przejęcia, podziały firm i inne sytuacje, w których wycena jest wskazana, a niekiedy prawnie wymagana. Angielski termin business valuation określa się jako akt, proces, czynność określania wartości przedsiębiorstwa lub kapitału własnego. W Polsce przyjęto określenie "wycena przedsiębiorstw", które oznacza proces szacowania wartości kapitału własnego. Może to być wycena całości kapitału własnego, jak i określonego pakietu akcji/udziałów. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z wyceną pakietów kontrolnych oraz wyceną pakietów mniejszościowych. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje propozycję polskiego standardu wyceny biznesowej opartą na analizie ośmiu standardów wyceny biznesowej oraz praktycznych doświadczeniach autora. Propozycja konstrukcji standardu jest jedynie punktem wyjścia do szerszej dyskusji wśród środowiska naukowego oraz praktyków wyceny nad stworzeniem przyszłego polskiego standardu wyceny biznesowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy wybranych kwestii odnoszących się standardów wyceny przedsiębiorstw. Omówiono istotę zawodu analityka ds. wyceny przedsiębiorstw. Minimalne wymagania, które muszą spełniać analitycy ds. wyceny przedsiębiorstw szacujący wartość firm, są określone w standardach wyceny. Członkowie American Society of Appraisers (ASA) i innych podobnych organizacji są zobowiązani do postępowania określonego w przyjętych standardach wyceny. W Polsce takie standardy w zakresie wyceny przedsiębiorstw nie zostały jak dotąd wypracowane. Brak standardów wpływa na jakość i wiarygodność raportów z wyceny przedsiębiorstw. Dlatego wskazane jest podjęcie "wysiłku w celu wypracowania i wdrożenia standardów wyceny przedsiębiorstw, które przyczynią się do wzmocnienia zawodu analityka ds. wyceny przedsiębiorstw w Polsce.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Jakość raportów z wycen przedsiębiorstw na tle standardów wycen biznesowych
75%
Raporty z wycen przedsiębiorstw pełnią ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Stąd też istotne jest, aby raporty z wycen reprezentowały odpowiedni poziom jakości, aby uwzględniały dzisiejszy stan wiedzy w tym zakresie. Pomocne mogą tu być istniejące w niektórych krajach standardy wyceny biznesowej regulujące kluczowe elementy procesu wyceny. W artykule zaprezentowano w jakim stopniu wybrane raporty z w wycen przedsiębiorstw realizowanych w Polsce na rynku prywatnym spełniają wymogi określone przez standardy wyceny biznesowej obowiązujące w innych krajach. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wnioski z analizy zapisów określających dopuszczalne rodzaje wyceny zawartych w wybranych standardach wyceny przedsiębiorstw stosowanych na świecie. W badaniu uwzględniono standardy wyceny przedsiębiorstw opracowane w Australii, Kanadzie, Niemczech, Hongkongu, Nowej Zelandii, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Pod uwagę wzięto również standardy międzynarodowe. W pierwszej części artykułu dokonano przeglądu standardów wyceny przedsiębiorstw stosowanych na świecie. W drugiej części zaprezentowano różnice pomiędzy dopuszczalnymi rodzajami wyceny określonymi w standardach stosowanych w Polsce. Trzecia cześć artykuł zawiera analizę dopuszczalnych rodzajów wyceny określonych w zapisach standardów stosowanych w innych krajach. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę najważniejszych wiodących standardów oszacowania wartości przedsiębiorstw w USA, które mogą być pomocne w budowaniu polskich standardów wyceny. Przedstawiono strukturę i zakres budowy takich standardów. Przeprowadzono również analizę polskich obecnie obowiązujących regulacji w zakresie wyceny przedsiębiorstw. Oceniono poziom ich unifikacji z wiodącymi standardami w USA. Zaproponowano podstawowe założenia do opracowania polskiego, jednolitego, powszechnie obowiązującego standardu wyceny przedsiębiorstw(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badania dotyczącego zróżnicowania standardów wyceny przedsiębiorstw pod względem określonego w ich przepisach minimalnego zakresu analiz, prowadzonych w związku z wyceną przedsiębiorstwa. Przedmiot badań stanowiło osiem standardów wyceny przedsiębiorstwa, stosowanych w różnych krajach świata. W badaniach wykorzystano metody klasyfikacji (taksonomii), będące jedną z odmian wielowymiarowej analizy porównawczej. Uzyskane wyniki wskazują na istnienie dwóch grup standardów wyceny przedsiębiorstw, w istotny sposób różniących się pod względem określonych w ich przepisach minimalnej liczby i rodzajów obszarów, które należy objąć analizą przy wycenie przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano podobieństwa i różnice pomiędzy wybranymi ośmioma standardami wyceny biznesowej oraz określono wytyczne dla przyszłego polskiego standardu wyceny biznesowej.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Standardy wyceny przedsiębiorstw stosowane przez American Society of Appraisers
63%
Właściwa organizacja procesu wyceny ma kluczowe znaczenie dla jakości wyznaczanych szacunków wartości. W ciągu kilkudziesięciu lat swojej działalności Amerykańskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców wypracowało szereg wzajemnie uzupełniających się regulacji, których celem była poprawa jakości wydawanych przez rzeczoznawców opinii na temat wartości. Przygotowane przez stowarzyszenie Zasady Prowadzenia Wyceny i Kodeks Etyki oraz opracowane przez Fundację Wyceny Zunifikowane Standardy Zawodowego Rzeczoznawcy wyznaczyły ogólne zasady dotyczące działalności rzeczoznawców. Przedstawione w niniejszym artykule Standardy Wyceny Biznesowej ASA ujednoliciły natomiast procedury stosowane w przypadku wyznaczania wartości przedsiębiorstwa. Dzięki temu powstał spójny system regulacji, który z korzyścią zarówno dla rzeczoznawców, jak i ich klientów, doprowadził do podniesienia jakości wyceny przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
11
Content available remote Przydatność, użyteczność standardów wyceny przedsiębiorstw - wyniki badań
63%
Cel - Celem tego artykułu jest wskazanie jak praktycy, eksperci z zakresu wyceny oceniają przydatność, użyteczność standardów wyceny przedsiębiorstw. Metodologia badania - Dla realizacji postawionego celu wykorzystano reaktywną metodę badawczą - badania ankietowe. Wynik - Efektem przeprowadzonych badań były odpowiedzi na następujące pytania: Czy i z jakich standardów wyceny przedsiębiorstw korzystają eksperci? Na ile użyteczne są standardy wyceny przedsiębiorstw, w jakim stopniu spełniają one oczekiwania ekspertów i na ile przystają do praktyki wyceny przedsiębiorstw? Czy istnieją różnice w postrzeganiu zjawisk w zakresie wyceny między ekspertami funkcjonującymi na rynku amerykańskim, na którym od wielu lat istnieją standardy wyceny przedsiębiorstw, a ekspertami z innych krajów, gdzie te standardy mają krótszą historię? (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Business Valuation Engagement Letter - Regulations Adopted in Selected Standards
63%
W artykule przedstawiono wnioski z analizy przepisów regulujących kwestię zawartości zlecenia wyceny przedsiębiorstwa. Badaniem objęto regulacje zawarte w ośmiu standardach wyceny przedsiębiorstw stosowanych w Australii, Nowej Zelandii, Hongkongu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Pod uwagę wzięto również dwa standardy o zasięgu międzynarodowym. W pierwszej części artykułu dokonano przeglądu standardów wyceny przedsiębiorstw obowiązujących w wybranych krajach świata. W drugiej części artykułu przedstawiono zawarte w analizowanych standardach przepisy określające zasady obowiązujące przy zawieraniu umowy wyceny przedsiębiorstwa. W części trzeciej porównano zidentyfikowane wcześniej przepisy pod kątem rodzajów informacji, jakie zgodnie z ich zapisami powinny się znaleźć w zleceniu wyceny przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
13
63%
Celem artykułu jest wykazanie, że wiarygodność raportów CSR, szczególnie w ostatnich latach pożądana, może zostać zapewniona poprzez zastosowanie takich narzędzi jak schematy raportowania CSR i schematy poświadczające raporty CSR oraz prezentacja tych, które są obecnie najbardziej powszechne. Artykuł powstał z wykorzystaniem stosownej literatury przedmiotu, istniejących schematów raportowania i poświadczania wiarygodności raportów społecznej odpowiedzialności oraz wyników badań w rzeczonym zakresie przeprowadzonych na przestrzeni kilku ostatnich lat w różnych krajach świata. (fragment tekstu)
14
Content available remote Standardy wartości w wycenie przedsiębiorstw
63%
Cel - Identyfikacja problemów definicyjnych związanych z różnymi rodzajami wartości wykorzystywanymi w wycenie przedsiębiorstw. Metodologia badania - Badania dokumentów, studia literaturowe. Oryginalność/wartość - W artykule zwrócono uwagę na problem standardów wartości wykorzystywanych w wycenie przedsiębiorstw. Wiele standardów wyceny przedsiębiorstw z krajów anglosaskich wskazuje, że wybór standardu wartości jest jednym z krytycznych etapów procesu wyceny. W związku z tym, że w polskiej praktyce wyceny przedsiębiorstw problem ten nie jest dostrzegany, artykuł przybliża tą tematykę poprzez analizę podstawowych definicji z tego zakresu i wskazując na ich historyczne uwarunkowania. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Propozycja nowego standardu wartości uwzględniającego koszty zewnętrzne
51%
W artykule zwrócono uwagę na problem internalizacji kosztów zewnętrznych, który możemy obserwować od wielu lat i który najprawdopodobniej przybierze na sile w przyszłości. W związku z tym istniejące standardy wartości wydają się niewystarczające do opisywania rzeczywistości. Dziś bowiem, wyceniając przedsięwzięcie biznesowe (przedsiębiorstwo) na podstawie standardów wyceny, nie można ocenić, czy przedsięwzięcie to spełnia warunek efektywności Kaldora-Hicksa czy też Pareto. W tym kontekście z punktu widzenia wyceny przedsiębiorstw nowy standard wartości uwzględniający koszty zewnętrzne, jakie generuje przedsiębiorstwo, może wnieść nową perspektywę w wycenie.(abstrakt oryginalny)
W USA wycena przedsiębiorstw rozwinęła się do tego stopnia, że standardy wyceny przedsiębiorstw zostały nie tylko opracowane, ale i w pełnym zakresie wdrożone do praktyki, czego dowodzi szerokie odwoływanie się do nich przez sądy, urzędy skarbowe, prawników, pośredników, doradców, właścicieli, wierzycieli i innych uczestników obrotu gospodarczego. Początki standardów wyceny w USA sięgają 1950 roku i były naturalną odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez praktykę. To, że standardy wyceny najpierw pojawiły się właśnie w USA nie może dziwić, był i nadal jest to bowiem największy rynek świata, na którym dokonuje się najwięcej transakcji kupna-sprzedaży firm i ich części. W USA znaczenie rynków kapitałowych w gospodarce jest zdecydowanie większe niż np.w Europie czy Azji W istocie wszystkie wyceny mogą być przedmiotem krytycznej oceny i często są kontestowane. Podmiotem kontestującym może być urząd skarbowy, strony transakcji, krewni stron transakcji, inni akcjonariusze i udziałowcy, wierzyciele itp. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano problem doboru metod wyceny biznesowej, który jest kluczowy z punktu widzenia jej poprawności. Wobec braku polskich propozycji w tym zakresie przedstawiono zalecenia obowiązujące w amerykańskich standardach wyceny biznesowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.