Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Standaryzacja rachunkowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest ukazanie bardzo długiego i zarazem trudnego procesu tworzenia międzynarodowych, ogólnie akceptowanych zasad rachunkowości (Generally Accepted Accounting Principles) i obecnych dylematów na drodze do ich stosowania.
Celem artykułu jest ocena wpływu przyjęcia Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej na znaczenie skonsolidowanej sprawozdawczości finansowej dla wartości rynkowej banków na wschodzącym rynku kapitałowym Polski. Badaniem objęto próbę wszystkich banków komercyjnych z siedzibą w kraju, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w okresie 1997-2013, które sporządzały skonsolidowane sprawozdania finansowe zarówno przed 2005 rokiem, jak i po nim od kiedy MSSF stały się obligatoryjne. Zastosowane metody badawcze obejmowały analizę regresji liniowej oraz test Chowa oszacowań stabilności parametrów. Wyniki empiryczne wskazują, że obserwowany wzrost znaczenia dla wartości rynkowej wartości księgowej skonsolidowanych kapitałów własnych, jak również wyników finansowych netto banków po przyjęciu MSSF jest nieistotny statystycznie. Ponadto, zdolność wspomnianych zmiennych księgowych do objaśniania zmienności wartości rynkowej faktycznie zmalała w okresie po przyjęciu standardów. Uzyskane rezultaty są zatem spójne z wynikami poprzednich badań dotyczących zarówno sektora bankowego, jak i przedsiębiorstw niefinansowych na polskim rynku kapitałowym. (abstrakt oryginalny)
Omówiono pokrótce dylematy standaryzacji rachunkowości w praktyce gospodarczej oraz przedstawiono etapy rozwoju regulacji prawnych sprawozdawczości finansowej w Wielkiej Brytanii.
Zachodzące na świecie dynamiczne zmiany gospodarcze niejako wymuszają wprowadzenie daleko idących zmian w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej. W dalszym ciągu prowadzone są działania w kierunku harmonizacji i standaryzacji rachunkowości w skali globalnej, mające na celu stworzenie wspólnej, możliwie jednolitej podstawy do międzynarodowej działalności gospodarczej. Działaniom tym towarzyszą zmiany w zakresie rewizji finansowej, które powinny zwiększyć wiarygodność i rzetelność informacji zawartych w jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych. Tym właśnie problemom został poświęcony niniejszy artykuł.
Celem niniejszej pracy jest ustalenie stanu harmonizacji rocznych sprawozdań finansowych przygotowanych przez samorządy lokalne miast liczących powyżej 500 tys. mieszkańców w krajach Unii Europejskiej na podstawie wyników badań zawartych w literaturze. (fragment tekstu)
6
Content available remote W kierunku standaryzacji rachunkowości jednostek sektora publicznego
84%
Harmonizacja i standaryzacja rachunkowości jednostek gospodarczych jest procesem który trwa od wielu lat. Coraz częściej akcentowana jest również w zakresie rachunkowości sektora publicznego. Standardy w tym obszarze są oparte na MSR i MSSF, choć główne cele ujednolicania zasad rachunkowości sektora publicznego są częściowo odmienne od stawianych przed sektorem prywatnym. Porównywalność sprawozdań finansowych sektora publicznego jest istotna z perspektywy oceny inwestycji w skarbowe instrumenty dłużne, alokacji i wykorzystania środków publicznych oraz grupowania danych statystycznych o długu publicznym i deficycie budżetowym. Cele te są szczególnie silnie akcentowane na rynku UE, na którym coraz szerzej podejmowane są działania w kierunku adaptacji standardów IPSAS. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy utworzenie międzynarodowych standardów rachunkowości oraz ich dostosowawcza ewolucja są „intelektualnym fajerwerkiem” środowiska księgowych, czy stoją też za tym inne gremia. Autorzy starają się wskazać, że krąg zainteresowanych istnieniem takich standardów jest bardzo szeroki, a czynnikiem rozbudzającym i uświadamiającym to zainteresowanie jest globalizacja i towarzysząca jej internacjonalizacja podmiotów gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Celem prezentowanego artykułu jest przedstawienie sfery instytucjonalnej procesów standaryzacji rachunkowości sektora publicznego oraz predykcja przyszłych działań w tym zakresie. Dla realizacji postawionego celu przyjęto metody studiów literaturowych z zakresu standaryzacji rachunkowości oraz szczegółowej analizy źródeł internetowych organizacji międzynarodowych zajmujących się opracowywaniem standardów rachunkowości sektora publicznego. W celu sformułowania wniosków końcowych posłużono się metodą syntezy cząstkowych wyników. (fragment tekstu)
Tematem artykułu jest rodzaj obligatoryjnego podatku (zakat) stanowiącego podstawę gospodarki islamskiej oraz niekompatybilność jego naliczania i odprowadzania z międzynarodowymi standardami rachunkowości. Trudności, jakich nastręcza zakat w ewentualnym dostosowaniu rachunkowości islamskiej do standardów rachunkowości zachodniej (konwencjonalnej), stanowią jedną z głównych przyczyn, dla których islamski krąg kulturowo-gospodarczy skłonny jest raczej tworzyć własne normy w tym zakresie. W artykule omówione zostały dwa zagadnienia kluczowe dla zrozumienia źródła problemów, jakie stwarza zakat - konieczność przestrzegania zasad rachunkowości (przede wszystkim zasady ostrożności) i kwestie związane z wyceną. Przekładają się one m.in. na obniżoną, z punktu widzenia muzułmańskich interesariuszy, jakość (w sensie użyteczności) sprawozdań finansowych sporządzanych według standardów międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
Polskie prawo rachunkowości dopuszcza stosowanie przez spółki giełdowe alternatywnych standardów sprawozdawczości finansowej. W wielu zakresach merytorycznych podstawowych elementów rocznego sprawozdania finansowego występują istotne różnice pomiędzy polskimi i międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej. Konsekwencją tych różnic jest m.in. manipulowanie obrazem sytuacji majątkowej i finansowej spółki zarówno w ciągu roku kalendarzowego (spółki giełdowe sporządzają uproszczone kwartalne raporty finansowe), jak i na koniec roku obrotowego. Z powyższych względów aktualnie trwają poważne dyskusje w wielu światowych gremiach skupiających tak twórców standardów rachunkowości, jak i użytkowników sprawozdań finansowych na temat preferowanych kierunków zmian w sprawozdawczości finansowej. Można też postawić tezę, że możliwość legalnego uprawiania kreatywnej rachunkowości z pewnością jest jedną z przyczyn utrudniających poznanie rzeczywistej sytuacji finansowej jednostek biznesowych, by nie rzec, że w jakiejś mierze jest też sprawcą kryzysu ekonomicznego. W tekście wskazane zostały istotne narzędzia kreatywnej sprawozdawczości finansowej, podano także przykłady rażąco odmiennych prezentacji wyników finansowych przez wybrane spółki giełdowe, których dokonano w krótkich odstępach czasu.(abstrakt oryginalny)
W artykule poddano badaniu wpływ charakterystycznych dla krajów cech na formalny udział zainteresowanych stron w procesie konsultacyjnym IASB. Sformułowano hipotezy, zgodnie z którymi istnieje związek pomiędzy poziomem ich udziału a (1) stopniem rozwoju gospodarczego oraz (2) kulturowymi wymiarami kraju ich pochodzenia. Dla ustalenia poziomu udziału zainteresowanych stron w procesie konsultacyjnym IASB wykorzystano liczbę nadesłanych listów z uwagami (comment letters - CLs) i ich długość. Wyniki badań pozwalają stwierdzić, że poziom rozwoju gospodarczego (mierzony kapitalizacją rynkową) jest najważniejszym czynnikiem determinującym udział zainteresowanych stron w konsultacjach organizowanych przez IASB. Wymiary kulturowe określone przez G. Hofstedego kształtują go jedynie częściowo. Wyłącznie indywidualizm ma istotny pozytywny wpływ na udział zainteresowanych stron w procesie konsultacyjnym. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że udział zainteresowanych stron w konsultacjach prowadzonych przez IASB jest wciąż niewystarczający. Pomimo istotnego wpływu regulacji rachunkowości na społeczeństwo zakres ich udziału jest ograniczony, a niektóre grupy, takie jak użytkownicy sprawozdań finansowych czy przedstawiciele środowiska akademickiego biorą udział w konsultacjach w dużo mniejszym zakresie niż pozostałe grupy. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano rozwiązania normalizacji standardów rachunkowości wybranych państw (USA, Wielka Brytania, Polska). Dynamiczny rozwój gospodarczy poszczególnych krajów wpłynął na ujednolicenie standardów rachunkowości, tak aby były one zgodne z dyrektywami IASC (Międzynarodowy Komitet Standardów) i UE.
13
Content available remote Business and Economic Aspects of Accounting Standardization in Hungary
84%
The paper develops a simple supergame model of collusion that focuses on the role of fixed (exogenous to game played) system of quantity market shares. Conclusions implied by the model could be used to motivate data - saving markers of collusion based on market price behavior. Following conclusions of the theoretical model we propose marker of collusion based on detecting changes in seasonal parameters of prices in periods of possible collusion. An empirical application of method has been done on well known data of Lysine cartel case.(original abstract)
Omówiono pojęcie umowy ubezpieczenia, przedstawiono skutki wyceny według wartości godziwej oraz procesy standaryzacji rachunkowości w kontekście ubezpieczeń, a także powiązania między MSSF 4 a programem Solvency II.
Rozszerzenie międzynarodowych powiązań gospodarczych generuje zarówno przepływ kapitałów, jak i powoduje szereg problemów związanych z porównywalnością interpretacją i analizą informacji, których źródłem jest rachunkowość, a zwłaszcza sprawozdawczość finansowa. Wykształcone przez różne czynniki w poszczególnych krajach systemy rachunkowości różnią się bowiem między sobą i mimo wyodrębnienia podstawowych modeli stosowanych w świecie, niezbędny staje się proces ich harmonizacji i standaryzacji. Problematyką tą zajmują się organizacje międzynarodowe, współpracujące m.in. na rzecz ograniczenia obszaru różnic między Dyrektywami Unijnymi a Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu jest metodologia rachunkowości i jej powiązania z rozwojem gospodarczym i postępem technologicznym. Wskazano na kilka obszarów, których mogą dotyczyć zmiany w zakresie metodologii rachunkowości, są to: globalizacja gospodarki, rynki finansowe, biznes internetowy i tzw. nowe obszary wartościotwórcze.
W ostatnich latach widoczne jest zwiększenie aktywności w zakresie standaryzacji rachunkowości sektora publicznego, w tym również w obszarze rynku wspólnotowego UE. Celem artykułu jest prezentacja stanu i perspektyw harmonizacji oraz standaryzacji rachunkowości w sektorze publicznym ze szczególnym uwzględnieniem europejskiego obszaru gospodarczego. Jako hipotezę badawczą przyjęto, iż procesy ujednolicenia systemów rachunkowości sektora publicznego Unii Europejskiej mają na celu przede wszystkim ograniczenie negatywnych skutków ryzyka braku porównywalności danych sprawozdawczych krajów członkowskich. Metodami badawczymi wykorzystanymi w artykule są: krytyczna analiza oraz metaanaliza polskiej i zagranicznej literatury przedmiotu oraz dokumentów sprawozdawczych, metoda obserwacji i syntezy. W wyniku prowadzonych badań uznano, że ramach UE nasilają się procesy standaryzacji rachunkowości sektora publicznego. W najbliższych latach należy spodziewać się wdrożenia w państwach członkowskich standardów EPSAS.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Studium przypadków zmian wartości firmy polskich spółek giełdowych
67%
Niniejsze opracowanie - na podstawie kompletnych danych spółek giełdowych Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, dla wytypowanej grupy 10 podmiotów, które zanotowały największą zmianę wartości firmy zaraportowanej na przestrzeni lat 2011-2012 - przedstawi studium przypadków zmian wartości firmy wraz z analizą obowiązujących standardów sprawozdawczości w tym obszarze. Na polskiej giełdzie papierów wartościowych obowiązują przepisy międzynarodowych standardów rachunkowości przyjęte przez Komisję Europejską dlatego poniższa analiza w większości odnosić się będzie do tychże regulacji. (fragment tekstu)
Omówiono wewnątrzkrajowe uwarunkowania procesów standaryzacji rachunkowości, standaryzację rachunkowości w skali międzynarodowej, obszary standaryzacji, zaawansowanie jej w Polsce.
Zdominowany przez globalizację przełom XX i XXI w. to olbrzymia skala zmian zarówno w sferze rachunkowości finansowej, jak i zarządczej. Istotą globalizacji jest wykorzystanie praw rynku w podnoszeniu produktywności całej gospodarki światowej. Jest ona realizowana głównie drogą stopniowej liberalizacji przepływów kapitałowych, towarów i usług oraz siły roboczej pomiędzy różnymi regionami i krajami świata. Globalizacja w znaczeniu wzajemnego powiązania gospodarki światowej oznacza gospodarkę, która nie jest powiązana wyłącznie wymianą handlową, lecz stanowi złożoną sieć wzajemnych uwarunkowań pomiędzy firmami działającymi na rynku międzynarodowym. Jednym z najważniejszych źródeł informacji, które są wykorzystywane do powyższego celu, są sprawozdania finansowe generowane z systemu rachunkowości, zgodnie z określonymi zasadami. Zatem w warunkach globalizacji podstawowego znaczenia nabiera możliwość porównywalności sprawozdań finansowych w skali międzynarodowej, a skutecznym sposobem na osiąganie porównywalności sprawozdań finansowych jest jednolitość, której warunkiem jest unifikacja, czyli zniesienie różnic i ujednolicenie zasad rachunkowości na świecie. Harmonizacja i standaryzacja rachunkowości jest odpowiedzią na oczekiwania coraz bardziej wymagających międzynarodowych użytkowników informacji tworzonych w rachunkowości. Celem opracowania jest przedstawienie procesu redukowania różnic w sprawozdawczości między krajami. Artykuł opracowano na podstawie analizy literatury krajowej i zagranicznej oraz obowiązujących przepisów prawa. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.