Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Standaryzacja usług
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł na temat roli usług w gospodarce. Opisano warunki normalizacji działalności usługowej w Unii Europejskiej. Omówiono działalność normalizacyjną w usługach. Przedstawiono determinanty procesu normalizacyjnego w usługach.
Autorki podsumowują stosowanie systemu GS1, w odniesieniu do jego 25 letniej historii w Polsce i z uwzględnieniem danych z 2015 roku.
Powstanie jednolitego rynku wewnętrznego w ramach Unii Europejskiej, a następnie wprowadzenie wspólnej waluty zdecydowanie przyspieszyło proces integracji europejskiego rynku finansowego. Dotychczasowe doświadczenia pokazują jednak, że tempo integracji w poszczególnych segmentach rynku finansowego jest zróżnicowane, a osiągnięte efekty niejednokrotnie znacznie odbiegają od oczekiwań. Jednym z obszarów rynku, na którym jak dotąd nie udało się osiągnąć spektakularnych postępów w zakresie integracji jest rynek detalicznych usług finansowych. Na rynku tym występują nadal liczne bariery utrudniające dostęp do niego zarówno dostawcom, jak i odbiorcom usług finansowych. Obszarem, gdzie ich występowanie ma szczególnie niekorzystne następstwa jest rynek płatności. Skutkuje to m.in. wydłużaniem czasu rozliczeń, wysokimi kosztami, a w skrajnych przypadkach nawet brakiem pewności ich realizacji. Procesem, który zmierza do ograniczenia tych negatywnych zjawisk jest standaryzacja usług płatniczych na rynku europejskim. Celem referatu jest przedstawienie przesłanek procesu standaryzacji usług płatniczych na rynku europejskim, jego zakresu oraz skutków dla uczestników rynku płatności. (fragment tekstu)
Omówiono przesłanki i cele standaryzacji procesów. Przedstawiono istotę standaryzacji formy, znaczenie i procedury. Zaprezentowano korzyści biznesowe wynikające ze standaryzacji procesów.
Co rozumiem przez "jakość obsługi"? Najprościej ujmując, trafną obsługę dopasowaną do danego segmentu klienta. Jakość obsługi musi być jednak także podporządkowana celom biznesowym. Nie można realizować bezkrytycznie oczekiwań konsumentów, których strategia jest jedna - szybko, wygodnie i tanio, gdy zmienia się tylko kolejność tych oczekiwań w zależności od kategorii produktowej. (...) Kluczowe bariery i problemy jakości obsługi klientów w Polsce to: rekrutacja, kwestia prestiżu zawodu, poziom wiedzy o klientach, skuteczne wdrażanie standardów. (fragment tekstu)
Instytucje finansowe nie przystosowują jeszcze produktów i usług finansowych do standardów Jednolitego Obszaru Płatniczego. (Single Euro Payment Area-SEPA) Większość transakcji wciąż nie jest zgodna z jego standardami, które zaczną obowiązywać w roku 2008, podczas gdy Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny starają się zwiększyć udział transakcji bezgotówkowych.
Standaryzacja to proces ujednolicenia, znormalizowania. Sporządzenie standardów może mieć różnorakie cele w zależności od tego, czego one dotyczą i do kogo są skierowane. Stąd konieczność opracowywania odrębnych i zindywidualizowanych standardów dla różnych usług, a nawet dla różnych instytucji. Przyglądając się funkcjonującym standardom prowadzenia poradnictwa prawnego można podzielić je na trzy typy. Pierwszy, którego celem jest ujednolicenie usług. Drugi, który dąży do zachowania jakości wypracowanej marki i wreszcie trzeci, będący pewną deklaracją wyznawanych zasad - czy to przez pojedynczego dostawcę usług czy też przez ich grupę. Immanentną cechą standardów powinna być ich ewolucja. Standardy powinny być dokumentem żywym - dyskutowanym przez różne strony, zaangażowane w proces świadczenia usług (zleceniodawców, wykonawców, klientów, polityków, naukowców). (abstrakt oryginalny)
Polska dołączyła do grupy ośmiu krajów wspólnoty, które zdążyły w terminie wprowadzić zmiany zgodne z dyrektywą UE 92/2002 o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Pozostałe kraje członkowskie nadal pracują nad dokonaniem koniecznych korekt w przepisach prawa wewnętrznego. Przed rokiem było w Polsce zarejestrowanych 1240 podmiotów brokerskich a obecnie jest ich tysiąc. Nowe uregulowania wprowadziły standardy odpowiedzialności brokerów za błąd w sztuce.
Zapewnienie właściwej jakości usług oferowanych przez służby zatrudnienia osobom bezrobotnym, poszukującym pracy oraz pracodawcom - zgodnie z wymogami prawa, zasad polityki społecznej oraz standardami realizacji zadań ustawowych należy do priorytetowych kierunków państwa w zakresie przeciwdziałania bezrobociu. Opracowanie takich standardów nabiera coraz większego znaczenia wobec przyszłej integracji Polski z UE.
Celem artykułu jest zaprezentowanie techniki wywiadu pogłębionego i korzyści z jej wykorzystania w ocenie procesu usługowego. Autorzy - podkreślając znaczenie kompleksowego prowadzenia badań nad zagadnieniem jakości usług - prowadzą rozważania w dwóch perspektywach - przedsiębiorstwa świadczącego usługę i klienta. W artykule poruszone zostały zagadnienia dotyczące: przebiegu procesu usługowego, celów badawczych, jakie można osiągnąć dzięki zastosowaniu techniki wywiadu pogłębionego w ocenie jakości świadczenia usług, głównych czynników kształtujących satysfakcję nabywców, przesłanek decyzyjnych do podjęcia przez przedsiębiorstwo działań w zakresie zachowania lub zmiany standardów jakości świadczonych usług na każdym etapie procesu usługowego. Ponadto artykuł zawiera praktyczne rozwiązania dotyczące organizacji procesu badawczego, aby zapewnić rzetelność, kompletność oraz wysoki standard prowadzonych badań. Rozważania kończy podsumowanie najważniejszych korzyści, jakie dzięki systematycznemu zastosowaniu tej techniki w długiej perspektywie mogą stać się udziałem przedsiębiorstw i ich klientów. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono ocenę systemu zarządzania jakością wyrobów i usług. Zaprezentowano metodę samooceny, jej istotę oraz kolejne powiązane ze sobą etapy i towarzyszące im oceny. Artykuł jest również próbą zainicjowania dyskusji na temat pytań przedstawionych przez autorkę, dotyczących omawianej metodyki.
Wiele istotnych przemian strukturalnych i ekonomicznych w branży hotelarskiej miało miejsce w latach 1985-1995. W okresie tym pojawiło się wiele czynników stanowiących zagrożenie dla przemysłu hotelowego. Należy do nich zaliczyć: spadek wartości dolara, globalną recesję, postęp technologiczny i wojnę w Zatoce Perskiej. Sytuacja na rynku europejskim kształtowała się pod wpływem tych czynników, a dodatkowym zagrożeniem stała się ekspansja międzynarodowych systemów hotelowych, które postrzegają Europę jako obszar niewyczerpanych możliwości dla inwestycji hotelarskich. Dla hotelarstwa w Europie charakterystyczne jest bowiem duże rozproszenie, a większość (prawie 80%) hoteli jest zarządzana przez ich właścicieli. W Europie słabo rozwinięty jest np. system umów opartych na franchisingu tak charakterystycznym dla USA i wywodzących się stamtąd międzynarodowych systemów hotelarskich, natomiast bardziej rozpowszechnione są konsorcja. Konsorcjum wprowadza swoich członków na rynek poprzez specjalny informator oraz promocję na wszystkich znaczących targach podróży na świecie. Przykładem takiego konsorcjum jest Inter Hotels International z siedzibą w Paryżu. Należą do niego niezależne grupy hoteli w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji. Norwegii, Danii, Włoszech, Czechach i Słowacji.(fragment tekstu)
29 kwietnia 2004 r. w Dzienniku Urzędowym WE opublikowano cztery dokumenty Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej składające się na tzw. II pakiet kolejowy. Jedną z dyrektyw stanowi rozporządzenie nr 881/2004 w sprawie powołania Europejskiej Agencji Kolejowej. Wszystkie te nowe regulacje są dla przyszłości europejskiego rynku kolejowego dokumentami niezwykłej wagi i powinny być traktowane jako akty pierwszorzędnego znaczenia, także w odniesieniu do transportu kolejowego w Polsce.
Autor artykułu stara się znależć odpowiedz na dwa pytania: na ile procesy kształtujące systemy płatnicze w Europie prowadzą do upodobnienia się ich w poszczególnych krajach? I czy ewentualne upodobnienie umożliwiłoby ich integrację, a następnie konsolidację?
Zagadnienie ochrony konsumenta odgrywa centralną rolę w sferze europeizacji prawa zobowiązań zarówno państw starej UE, jak i krajów świeżo przyjętych do Unii. O ile jednak zjawisko to nie budzi większych wątpliwości w zakresie, w jakim dotyczy prawa materialnego, o tyle wśród nowych członków Wspólnoty związek między prawem prywatnym międzynarodowym a prawem europejskim jest słabo dostrzegalny.
Korzyści jakie przyniesie interoperacyjność transportu kolejowego, są motorem działań standaryzacyjnych na szczeblu europejskim, obejmującym obszary działania zarówno przewoźników, jak i zarządców infrastruktury. Wdrożenie interoperacyjności zapewni swobodę poruszania się taboru po Transeuropejskiej Sieci Kolejowej (TEN), bez obawy o różnego rodzaju niedopasowania techniczne i bariery funkcjonalne. Na rzecz interoperacyjności kolei działa (także w Polsce) szereg stowarzyszeń, w tym Europejskie Komitety Normalizacyjne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.