Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 153

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  State Treasury
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Zaprezentowano i krótko omówiono wszystkie projekty ustaw dotyczących instytucji skarbu państwa w Polsce po 1989 roku, gospodarowania składnikami mienia państwowego, powołania Ministerstwa Skarbu i innych jednostek pomocniczych.
Fabryka Osłonek Białkowych "Fabios", potentat na skalę światową - wytwarza rocznie 250 mln metrów osłonek do kiełbas, parówek i szynek, co stanowi 20 procent światowej produkcji. Eksportuje do 28 krajów, regularnie przynosi zyski. Nie wiadomo dlaczego skarb państwa chce sprywatyzować te przynoszące dochody przedsiębiorstwo.
Ministerstwo chce odzyskać kontrolę nad majątkiem Polskiej Żeglugi Morskiej, a przedsiębiorstwo walczy o utrzymanie statusu quo.
4
Content available remote Problem agencji w relacji członkowie zarządów-Skarb Państwa
75%
Artykuł dotyczy problemu agencji w relacji członkowie zarządów-Skarb Państwa w spółkach Skarbu Państwa. Problem ten w tego rodzaju spółkach posiada cechy specyficzne, wynikające z faktu, iż ich głównym bądź jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Celem artykułu jest zidentyfikowanie cech specyficznych problemu agencji w relacji członkowie zarządów-Skarb Państwa. Badania przeprowadzone przez autora miały charakter interdyscyplinarny, składały się na nie analiza regulacji prawnych oraz badania ankietowe przeprowadzone wśród członków zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, a także wśród pracowników Ministerstwa Skarbu Państwa nadzorujących spółki. Analiza regulacji prawnych, której wyniki są prezentowane w części 1, służyła wskazaniu, w jaki sposób szczegółowe regulacje prawne odnoszące się do spółek Skarbu Państwa determinują problem agencji w relacji członkowie zarządów-Skarb Państwa. Badania ankietowe, których wyniki są analizowane w części 2, miały z kolei wskazać, jakie są najważniejsze problemy funkcjonowania zarządów spółek Skarbu Państwa oraz jakie są determinanty działań podejmowanych przez członków zarządów. Zarówno analiza regulacji prawnych, jak i badania ankietowe odnosiły się także do kwestii szczegółowej determinującej problem agencji, czyli sposobu wynagradzania członków zarządów spółek Skarbu Państwa i praktycznych implikacji przyjętych rozwiązań prawnych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki Skarbu państwa, która obejmuje swym zasięgiem dwa obszary zagadnień: zarządzania majątkiem państwowym i ochrony prawnej interesów majątkowych Skarbu Państwa i reprezentowania go w obrocie cywilnoprawnym. Od początku lat 90. wielokrotnie podejmowane były próby ustawowego uregulowania instytucji Skarbu Państwa, które jednak z powodu trudnych do usunięcia rozbieżności nie zostały uwieńczone sukcesem. Autor skupia się na instytucji Prokuratorii Generalnej RP wskazując rozbieżności zarówno w doktrynie prawa, jak i praktyce, które nie pozwoliły na wejście w życie ustawy dotyczącej tej instytucji.
Przypomniano podstawowe fakty z najnowszej historii PZU SA. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o przyszłość tej firmy, gdzie największą zagadką jest polityka skarbu państwa. Przedstawiono możliwe cztery warianty postępowania skarbu państwa wobec grupy PZU.
Skarb Państwa jest szczególną osobą prawną. Nie posiada siedziby, organów będących odpowiednikiem organów innych osób prawnych, statutu, jak również ustawy ustrojowej normującej jego funkcjonowanie. Omówiono obecnie istniejący system reprezentacji Skarbu Państwa w postępowaniu cywilnym, przy uwzględnieniu wprowadzenia do niego nowo powołanej instytucji Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Niniejszy artykuł poświęcony jest ocenie przydatności metody badań nad źródłami prawa i efektami jego stosowania (metody "Fontes") do prowadzenia analizy w dziedzinie prawa karnego. Założenia powyższej metody ulegną porównaniu z dwoma głównymi nurtami interpretacji karnistycznej. Ocena przydatności metody "Fontes" do prowadzenia badań z zakresu prawa karnego dokonana jest częściowo w oparciu o rozważania prowadzone w dwóch artykułach z tej dziedziny, opublikowanych w zbiorowym dziele poświęconym omawianej metodzie. Publikacje te dotyczą nowelizacji przepisu dotyczącego obrony koniecznej oraz dużej nowelizacji prawa karnego z 13.06.2019 r., która ostatecznie została uznana za niekonstytucyjną. Artykuł ma zatem częściowo charakter recenzyjno-polemiczny, stanowiąc zaproszenie do dyskusji autorów, którzy posługują się na co dzień metodą "Fontes" w swoich badaniach.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczy problematyki metodyki prowadzenia analizy finansowej w oparciu o wskaźnik EVA oraz jego implikacji do oceny efektywności gospodarowania majątkiem powstałym z zasobów Skarbu Państwa. Poruszono również kwestię konkurencyjności podmiotów pozostających w zasobach publicznych w stosunku do podmiotów prywatnych. Badania przeprowadzono na podstawie danych pochodzących ze Spółek Agencji Nieruchomości Rolnych.(abstrakt oryginalny)
Eugeniusz Kwiatkowski pełnił funkcję wicepremiera i ministra skarbu od 13 października 1935 r. do września 1939 r., kierując sprawami gospodarki i skarbu państwa. Politykę gospodarczą Kwiatkowskiego w latach 1935-1939 można nazwać polityką ostrożnego mechanizmu "nadawania impulsu" gospodarce.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w 2011 r. dotyczących oceny dzierżawy jako podstawy gospodarowania nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Podstawą analizy były opinie 162 dzierżawców tych nieruchomości w województwie warmińsko-mazurskim nt. możliwości i uwarunkowań dotyczących trwałości dzierżawy w zagospodarowaniu państwowych nieruchomości rolnych. Respondenci wskazali na ograniczone możliwości zakupu dzierżawionych gruntów ze względu na niskie dochody. Podkreślili także, że z punktu ekonomicznego zasadne jest zachowanie przez państwo własności tych gruntów. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote The System of the Treasury in Ukraine. Actuality and prospects of development
75%
An analysis of the current state of managing financial resources in the system of the Treasury showed that a number of methodological issues are not resolved. Not surprisingly the system requires an adequate solution. The introduction of the Treasury Single Account provided an opportunity to have information on the budget, which has financial levers of macroeconomic regulation, including putting into effect the alignment of potentially financial areas. The State Treasury has introduced changes in the institutional structure and legal relations between all participants of the budget process. Research has shown that free funds have increased to a great extent. (original abstract)
Spółka z udziałem Skarbu Państwa odzwierciedla fakt zaangażowania kapitałowego państwa w sferę gospodarczą. Jeżeli zaangażowanie to dotyczy spółek giełdowych, to można postawić hipotezę, że państwo pośrednio determinuje sytuację na rynku kapitałowym. Celem artykułu jest weryfikacja tej hipotezy. Badaniem objęto spółki giełdowe, których udziałowcem jest Skarb Państwa. Scharakteryzowano stopień kontroli właścicielskiej, poddano analizie potencjał finansowy tych spółek oraz ich pozycję na rynku giełdowym. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Dzierżawa gruntów rolnych skarbu państwa - stan i perspektywy
75%
Czynniki produkcji rozumiane jako materialne i niematerialne zasoby wykorzystywane do wytwarzania dóbr mających postać produktów i usług, w klasycznym ujęciu dzielono na ziemię, pracę i kapitał. Niezależnie od, wynikających ze zmian cywilizacyjnych, potrzeb rozszerzających ten podział, ziemia będzie zawsze podstawowym czynnikiem produkcji w gospodarce. Grunty są jednym z rodzajów nieruchomości, wyodrębnionym na podstawie definicji nieruchomości sformułowanej w Kodeksie cywilnym. Biorąc pod uwagę ich przeznaczenie można wyróżnić grunty, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie, a mianowicie nieruchomości rolne. W porównaniu do gruntów o innym przeznaczeniu, grunty rolne stanowią podstawowy czynnik produkcji rolniczej i przestrzeni produkcyjnej rolnictwa. Rynek ziemi wykorzystywanej rolniczo składa się nijako z dwóch rynków działających na odrębnych zasadach, a mianowicie rynku prywatnej ziemi chłopskiej oraz rynku gruntów Skarbu Państwa. Pierwszy z nich jest regulowany przez mechanizm rynkowy, drugi natomiast jest regulowany głównie przez państwo, a także, w pewnym zakresie, przez mechanizm rynkowy. (fragment tekstu)
15
Content available remote Kształtowanie się corporate governance w spółkach Skarbu Państwa
75%
Polski model corporate governance w spółkach Skarbu Państwa można scharakteryzować, dokonując przeglądu mechanizmów rynkowych i prawnych, które oddziałują na zachowanie jego głównych uczestników, czyli akcjonariuszy, rady nadzorczej oraz zarządu, jak również podnoszą kwestie związane z interesariuszami. W warunkach polskich, pomimo licznych procesów prywatyzacyjnych, sektor państwowy nadal odgrywa znaczącą rolę w gospodarce. Wobec tego rosnąca popularność teorii stakeholders implikuje konieczność rozpoczęcia szerszej dyskusji na temat ich udziału w kształtowaniu zasad funkcjonowania corporate governance w spółkach Skarbu Państwa. Celem niniejszego artykułu jest wyodrębnienie istotnych problemów nadzoru korporacyjnego w odniesieniu do podmiotów z udziałem państwowym, dotyczących rozwiązań niewystępujących w spółkach prywatnych. Przeprowadzona analiza problematyki wybranych grup interesariuszy uwzględniała otoczenie instytucjonalne i ekonomiczne, co pozwoliło przybliżyć znaczenie czynników politycznych i administracyjnych w kształtowaniu się corporate governance spółek z udziałem Skarbu Państwa. Jest on szczególnie ważny z punktu widzenia analizowanych przedsiębiorstw, które mają działać na zasadach rynkowych i osiągać cele o charakterze biznesowym(abstrakt oryginalny)
Omówione problemy po części wyróżniono przez arbitralny wybór autorów. Dlatego nie wszystkie punkty polityki właścicielskiej zostały jednakowo omówione. Pominięto na przykład część dotyczącą wyzbywania się własności, jako szeroko znaną (denacjonalizacja) i, jak dotąd, najbardziej utożsamianą z polityką właścicielską. (fragment tekstu)
Ziemia stanowi zasób nieodzowny w każdej działalności człowieka, a jej powierzchnia jest ograniczona i trwale umiejscowiona. Z tego względu obowiązkiem państwa jest chronić ziemię rolną, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe swoich obywateli. Temu celowi służą m.in. rozwiązania prawne w obrocie nieruchomościami rolnymi. Analizując zasady przenoszenia praw do nieruchomości rolnych, można wyodrębnić trzy główne okresy, które różniły się stopniem ich liberalizacji oraz zakresem unifikacji obrotu ziemią między osobami fizycznymi oraz z udziałem ANR. Naczelnym zamysłem było tworzenie regulacji, które w sposób szczególny traktowały gospodarstwa rodzinne, sprzyjały poprawie struktury obszarowej i przekazywaniu ziemi rolnej odpowiednim użytkownikom oraz zapobiegały nadmiernej koncentracji. Mechanizmy i instrumenty osiągnięcia tych celów były zróżnicowane, a rynkowy obrót ziemią rolniczą odbywał się zawsze w dwóch odrębnych segmentach. Te odmienności utrzymały się również po 30.04.2016 roku(abstrakt oryginalny)
18
75%
Przedmiotem analizy jest rynek niezabudowanych nieruchomości rolnych stanowiących przedmiot prawa własności Skarbu Państwa. W opracowaniu przedstawiono bieżące tendencje występujące w tym segmencie na obszarze województwa wielkopolskiego. Podjęto próbę zbadania trendu czasowego zmian cen sprzedaży oraz czynszów dzierżawnych gruntów rolnych. Cenność gruntów odniesiono również do lokalizacji nieruchomości oraz ich zdolności bonitacyjnych. Artykuł obejmuje analizę zmian obserwowanych na rynku regionalnym w okresie od 2007 do 2009 roku. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest problematyka losów prawnych mienia pozostawionego po podmiocie wykreślonym z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), a także odpowiedzialność za zobowiązania po tym podmiocie. Zagadnienie to zostało uregulowane na mocy ustawy z 28.11.2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, niemniej w dalszym ciągu budzi poważne wątpliwości. Z uwagi na wielowątkowość tej problematyki analizie zostanie poddana kwestia następstwa procesowego po podmiocie wykreślonym.(abstrakt oryginalny)
W obrocie prawnym Skarb Państwa nie występuje przez swoje własne organy, lecz jest reprezentowany przez stationes fisci, to jest państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające odrębnej osobowości prawnej. Niejednokrotnie ustawodawca celem reprezentowania Skarbu Państwa tworzy jeszcze inne instytucje prawne, mające lub niemające osobowości prawnej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.