Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  State banks
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Bank promocyjny
100%
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie na miejsce koncepcji banku promocyjnego w strategii rozwoju opartego na rodzimej tradycji. Już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku autor opracowania, w koncepcji narodowych stylów zarządzania, wskazywał na potrzebę tłumaczenia uniwersalnych zasad zarządzania na symbole i instrumenty zrozumiałe na gruncie naszej narodowej kultury [Solarz 1984]. Dziś pora na rozszerzenie tej koncepcji o argumentację o kulturowym wyposażeniu i kulturowym zakorzenieniu rodzimego potencjału rozwojowego. (fragment tekstu)
Pierwszym tworem procesu konsolidacji jest grupa czterech banków, wśród których liderem jest Pekao SA i stąd nazwa Grupa Pekao SA.
Omówiono zapisy ustawy z dnia 14 marca 2003 roku o Banku Gospodarstwa Krajowego. Ustawa określa rolę tego banku w systemie finansowym i gospodarczym Polski.
W artykule omówiono przedmiot działalności i uprawnienia oraz organy i fundusze Banku Gospodarstwa Krajowego jako drugiego po PKO banku państwowego.
Omówiono projekt ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Projekt ten powstał w celu uregulowania sytuacji formalno-prawnej BGK w obliczu integracji z Unią Europejską oraz zwiększenia kontroli nad środkami publicznymi i ich bezpieczeństwa poprzez prowadzenie jak największej liczby rachunków bankowych jednostek sektora finansów publicznych przez bank państwowy.
Artykuł poświęcono zagadnieniu obecności państwa w strukturze własnościowej banków. Przybliżono koncepcje funkcjonujące w teorii ekonomii. Przedstawiono wyniki badań uzyskane przez La Portę et al., w których przeanalizowano 92 kraje z całego świata za lata 1960-1995. Omówiono przypadek Niemiec intrygujący ze względu na brak istotnych różnic w efektywności pomiędzy trzema formami banków niemieckich oraz silną w tym kraju pozycję banków publicznych. Osobne miejsce poświęcono strukturze własnościowej polskich banków.
Omówiono zamierzenia rządu Leszka Millera dotyczące utworzenia silnej, państwowej instytucji finansowej, która pozostanie pod kontrolą rządu. Wielomiliardowymi funduszami będzie zarządzał pozostający w rękach państwa Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
The paper is organized as follows: In section 2 DEA is explained and our reasons for choosing it offered. Section 3 deals with models of bank branch activity that can be analysed using DEA. Section 4 provides a description of database of variables of the branches of a large Ukrainian bank. Section 5 comprises the main results of the research work. In section 6 we sum up, draw conclusions and also suggest area for further research. (fragment of text)
Analitycy finansowi zachodzą w głowę, czy w przyszłym roku nastąpi zapowiadana przez poprzedni rząd fuzja banku PKO BP oraz PZU. Kłopoty PZU na razie uniemożliwiają połączenie, ale to nie znaczy, że do połączenia nie dojdzie. Wprost przeciwnie – trwająca już od dłuższego czasu współpraca między instytucjami została zauważona przez rynek. Klienci PKO Inteligo (podobnie jak zwykłych kont oszczędnościowo-rozliczeniowych z dostępem do internetu) mogą korzystać z oferty ubezpieczeniowej partnera banku. To jeden z lepszych kanałów sprzedaży ubezpieczeń – nie wymaga od klientów wędrówek po placówkach PZU a jedynie wyrażenia chęci ubezpieczenia się właśnie w tej firmie. Nawet obecny prezes banku PKO, Rafał Juszczak, choć ostrożnie i w kuluarach, o połączeniu mówi, że w klasycznej formie raczej się nie odbędzie, chyba że PKO wykupi część udziałów w PZU. (abstrakt oryginalny)
The share of the largest banks is growing in Ukraine. Since 2016, Ukraine's banking system has been similar in terms of concentration to Belgium, Denmark and Spain. An ambiguous influence on the level of competition and on the efficiency of the largest banks is exerted by a significant share of the state in the banking system. It is established that the size of the profitability of the banking system of Ukraine largely depends on the level of concentration and has a sufficient degree of closeness. At the same time, net income in the banking system of Ukraine strongly depends on the level of concentration of net assets in banking. It is proposed that state regulatory measures for the concentration of bank capital should be aimed at creating a competitive environment. It is expedient for Ukraine to take into account and implement the experience of the EU and other developed countries, which takes into account the existence of various forms of competition. Competition policy options take into account the need to address mergers and acquisitions of banks. (original abstract)
11
Content available remote Impact of Public Banks on Stability of Financial System
75%
Banki publiczne stanowią ważny element rynków finansowych w wielu krajach. Ich rolą jest realizacja polityk społecznych i gospodarczych rządu. Dzięki swej działalności banki publiczne co do zasady powinny pozytywnie oddziaływać na gospodarkę oraz stabilność sektora finansowego. Po pierwszej fazie kryzysu ich główna rola stabilizacyjna sprowadza się obecnie do dostarczania długoterminowego finansowania oraz działań antycyklicznych podtrzymujących popyt inwestycyjny w gospodarce. Zarazem jak wszystkie podmioty publiczne banki te są narażone na działanie mechanizmów mikro- i makroekonomicznych, które zniekształcają ich funkcjonowanie i mogą prowadzić do obniżenia dobrobytu społecznego. W pracy przedstawione są potencjalne nieefektywności, jakie mogą powstawać na skutek działalności banków publicznych wraz z krótkim opisem banków, które doświadczyły ich na dużą skalę. Zaprezentowane są również rekomendacje jak zapobiegać tego typu zjawiskom w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia strukturę finansową banku PKO BP w latach 1991-94.
13
Content available remote Stopa dochodu odsetkowego banków a cykl wyborczy
63%
Cel: Celem artykułu jest zbadanie, czy banki państwowe w Europie Środkowej poddane są presji politycznej w okresie przedwyborczym. Metodologia: Dla zweryfikowania hipotezy o poddaniu banków państwowych presji politycznej analizujemy kształtowanie się stóp dochodu odsetkowego w różnych fazach cyklu wyborczego. Używamy testów badających statystyczną istotność różnic median i średnich oraz estymujemy panelowe modele regresji z efektami losowymi. Wyniki: Ustaliśmy, że w latach wyborczych stopy dochodu odsetkowego banków państwowych są statystycznie istotnie i ekonomicznie znacząco niższe niż w innych okresach. Spadek stóp dochodu odsetkowego jest wywołany redukcją przychodów odsetkowych. Rezultaty te przemawiają na korzyść tezy, że banki państwowe realizują także cele polityczne. Ograniczenia badania: W artykule analizujemy wpływ tylko jednego czynnika politycznego: cyklu wyborczego. Pełne badania powinny dotyczyć oddziaływania na zachowania banków państwowych: konkurencji politycznej, niewyborczych zdarzeń politycznych, oczekiwań wyborczych, politycznej orientacji rządu oraz rozwoju instytucjonalnego. Powinny też analizować determinanty dynamiki akcji kredytowej. Oryginalność: Artykuł posługuje się zestawem danych sięgającym 1992 r., a więc wczesnych faz transformacji. (abstrakt oryginalny)
W systemie bankowym funkcjonują banki państwowe, banki w formie spółek akcyjnych i banki spółdzielcze. Jak zachowują się w określonym otoczeniu, w którym występują symptomy kryzysu? Jak spółdzielczy sektor bankowy reagował lub reaguje na zmieniające się warunki funkcjonowania? Tym zagadnieniom poświęcony jest artykuł. Przyjęto w nim trzyletni okres obserwacji uwzgledniający stany poszczególnych parametrów rozwoju na koniec każdego kwartału. Zaproponowany horyzont czasowy podyktowany jest pierwszymi doniesieniami o załamywaniu się pozytywnych trendów w gospodarkach światowych. W artykule wyróżniono cztery części. W pierwszej skoncentrowano się na symptomach i cechach kryzysów oraz ich stabilizacji, w drugiej starano się określić tendencje w otoczeniu makroekonomicznym. Trzecia część jest poświęcona zagadnieniom dotyczącym aktywów pozabankowych instytucji finansowych, bezpośrednio konkurujących z bankami w pozyskiwaniu wolnych środków finansowych podmiotów nadwyżkowych. W czwartej części przedstawiono sytuację ekonomiczno-finansową w spółdzielczym sektorze bankowym na tle tendencji, jakie wystąpiły w bankach komercyjnych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na wyłączenia Banku Gospodarstwa Krajowego spod regulacji pakietu CRDIV/CRR oraz przedstawienie koncepcji projektu nowelizacji ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego w kontekście proporcjonalności rozwiązań w zakresie norm ostrożnościowych i nadzorczych oraz priorytetów zadań stawianych Bankowi Gospodarstwa Krajowego przez Państwo. W artykule autor podejmuje się próby wykazania, że wprowadzenie zmian w otoczeniu regulacyjnym BGK byłoby korzystne z punktu widzenia samego Banku, jego klientów oraz rozwoju gospodarczego. Autor proponuje dwa systemowe rozwiązania w zakresie nowelizacji ustawy o BGK, tj. ustawowe ustalenie zerowej wagi ryzyka oraz odrębne limity koncentracji na grupę kapitałową. (abstrakt oryginalny)
Wiele banków w Europie nie ma możliwości uczestniczenia w fuzjach, ponieważ są one państwowe lub spółdzielcze. Rynkowa kapitalizacja czołowych banków świata wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat. Są one coraz większe ale ich udział w rynku usług finansowych spada.
Przybliżono zmiany w sektorze bankowym, jakie zaszły od 1989 roku. W wyniku prywatyzacji ponad 80 procent kapitałów własnych banków znalazło się w rękach kapitału prywatnego. Skarb Państaw kontroluje cztery banki, w tym trzy bezpośrednio: Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO BP oraz Bank Gospodarki Żywnościowej. Autor opowiada się za prywatyzacją banków z udziałem Skarbu Państwa, ale poprzedzonej konsolidacją i wzmocnieniem kapitałowym. Sprzedaż powinna objąć tylko część akcji gwarantującą wpływ państwa na tę część sektora bankowego.
Artykuł opisuje sytuację finansową Banku Gospodarki Żywnościowej SA, a także plany Skarbu Państwa - głównego akcjonariusza BGŻ, dotyczące prywatyzacji banku. Autorka charakteryzuje potencjalnych inwestorów - EBOiR i Leszka Czarneckiego, a także przedstawia wizję EBOiR-u wobec przyszłego rozwoju BGŻ.
Celem artykułu jest próba charakterystyki bankowości islamskiej jako elementu architektury indonezyjskiego systemu bankowego, ze szczególnym uwzględnieniem determinant rozwojowych tej formy pośrednictwa finansowego. Realizacja wyznaczonego zadania oparta będzie na wynikach studiów literaturowych dotyczących poruszanej tematyki.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza determinant długoterminowych ratingów kredytowych europejskich banków komercyjnych według kryterium własności. Na podstawie badań literaturowych postawiono hipotezę: biorąc pod uwagę uwarunkowania finansowe banki publiczne otrzymują wyższe ratingi kredytowe niż prywatne instytucje. Do badania wykorzystano uogólnione panelowe modele logitowe. Badanie wpływu formy własności na credit rating banku wykazało, że postawiona hipoteza nie może być jednoznacznie zweryfikowana. Banki publiczne otrzymują wyższe ratingi niż prywatne instytucje, biorąc pod uwagę uwarunkowania finansowe, tylko w przypadku not nadanych przez S&P. Fitch i Moody natomiast obniżały ratingi bankom, których inwestorem był Skarb Państwa. Mogło to być wynikiem dokapitalizowywania instytucji finansowych przez państwo dla uchronienia ich przed ryzykiem upadłości, ale taka interpretacja wymaga pogłębionych badań. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.