Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  State boundaries
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł wpisuje się w nurt analiz społeczno-ekonomicznych - tzw. Border Studies - i dotyczy powiązań transgranicznych oraz procesów powstawania przestrzeni translokalnych. Celem podstawowym jest analiza różnych form transgranicznej współpracy, które prowadzą do zagęszczania kontaktów społecznych, kulturowych i gospodarczych sąsiadujących ze sobą społeczności, a tym samym - do zacierania ich formalnego charakteru. Jako obiekt badawczy wybrano mikroregion transgraniczny nad Zatoką Pomorską Morza Bałtyckiego, leżący po dwóch stronach granicy polsko-niemieckiej, który składa się z sąsiadujących ze sobą gmin: Heringsdorf po niemieckiej stronie granicy i gminy miejskiej Świnoujście po polskiej stronie. Wybrany mikroregion jest charakterystycznym przykładem powstawania przestrzeni transnarodowych i translokalnych, gdyż wskutek zawarcia traktatów integracyjnych w ramach Unii Europejskiej granica nagle straciła swoje znaczenie jako nieprzenikalna bariera. Dodatkowo atrakcyjne położenie turystyczne tego obszaru przyczyniło się do intensywniejszego powiązania funkcjonalnego dwóch społeczności. Na podstawie szczegółowej analizy empirycznej wielu rozpoznanych form współpracy transgranicznej dokonano próby ich usystematyzowania w kilku sferach: gospodarczej, społecznej, kulturalno-sportowej, instytucjonalnej. W opracowaniu wykorzystano głównie metody badań społecznych, tj. obserwację terenową, wywiady pogłębione oraz analizę dokumentów raportujących, przede wszystkim o charakterze urzędowym.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote From Historical Realism of Silesia to Post-Modern Reality of the Czech Silesia
100%
|
|
No. 2
131-137
Regions' Europe! Global thinking and regional working! Probably the most frequent two slogans accompanying the integration processes on the European continent at the end of the 2nd and beginning of the 3rd millennium. The author, based on the globally presented futurological vision of the couple Heidi and Alvin Toffler regarding the development of human history, renders a complex characteristic of changes of the Czech Silesia territory in the pre-industrialisation, industrialisation and post-industrialisation period. This conception is particularly important in studies of genius regionis not only of the Czech Silesia, but all the tent candidate countries aiming to be admitted to the EU. Sets of extraordinary properties and meanings characteristic for the individual countries, in which human activities get intertwined with the natural environment of these countries in a nonrecurring manner, are generalised by decisive civilisation waves. (original abstract)
|
|
nr 2
101-113
Mój temat to z jednej strony zmiana znaczenia granic państwa narodowego w warunkach globalizacji, z drugiej - jednak także granice zdolności do działania państwa narodowego w dobie globalizacji. (...) Zadaniem niniejszego artykułu jest objaśnienie tej paradoksalnej zmiany funkcji i znaczenia granic w warunkach globalizacji. (fragment tekstu)
|
|
z. 42
108-121
Celem artykułu jest analiza oraz przedstawienie ogólnych założeń związanych z systemem gospodarowania i transgranicznego przemieszczania odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych oraz wskazanie kierunku dalszych badań. Tematyka ta wpisuje się w szeroko rozumianą logistykę z uwzględnieniem płaszczyzny ekologicznej jako jeden z jego elementów. Wyraża określone podejście badawcze względem kreowania przyszłych rozwiązań gospodarczych, organizacyjnych, technicznych i innych. Podejście to w znacznej mierze opiera się na badaniach diagnostycznych (ocenie stanu faktycznego), wiążąc je z elementami ukierunkowanymi na doskonalenie. Powszechnie występujące odpady są poważnym problemem w skali globalnej. System gospodarki odpadami staje się potężnym i wygodnym instrumentem oddziaływania na płaszczyźnie politycznej i biznesowej, źródłem legalnego i nielegalnego zysku. Generalnie, w gospodarowaniu odpadami zasadniczą rolę odgrywa: skuteczność ekologiczna oraz efektywność ekonomiczna. Zakres tematyczny, który został poruszony w niniejszym rozdziale jest wskazaniem kierunku do dalszych, pogłębionych badań w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Badania atrakcyjności turystycznej granic państwowych mają niedługą tradycję i skupiają się raczej na obszarze pogranicza niż na nich samych. Sama granica, traktowana jako linia oddzielająca dwa kraje, w wielu częściach świata przyciąga turystów, choć określenie jej wpływu na turystykę regionu jest często utrudnione z uwagi na fakt, że jej "doświadczanie" jest zazwyczaj jedynie elementem szerszej aktywności turystycznej. Potencjał turystyczny granic - szczególnie ich silnie umocnionych odcinków oraz tych mających nietypowy przebieg, np. trójstyków i enklaw - wydaje się niewykorzystany. Tymczasem przykłady DMZ w Korei czy przejścia granicznego Wagah na granicy indyjsko-pakistańskiej pokazują, że wykorzystanie turystyczne granicy może być istotnym elementem rozwoju regionu. Szczególnie atrakcyjne wydają się granice pełniące wyraźne funkcje rozdzielające odmienne systemy gospodarcze bądź cywilizacje. Niewykorzystane w tym kontekście są granice zewnętrzne Unii Europejskiej, dawna żelazna kurtyna oraz granice byłego Związku Radzieckiego, które na wielu odcinkach do dzisiaj zachowały cechy minionego systemu. Wraz z rozwojem alternatywnych form turystyki wykorzystanie atrakcyjności granic może stanowić czynnik rozwoju obszarów peryferyjnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę kształtu polskich granic i terytorium państwa dla okresów Rzeczpospolitej szlacheckiej, II RP z okresu międzywojennego, Polski ludowej oraz współczesnej, a także ocenę położenia geopolitycznego. Wykazano, że terytorialnie największą spójnością cechuje się Polska w granicach powojennych. Z polityczno- -geograficznego punktu widzenia autor obecną zachodnią granicę Polski ocenia pozytywnie, natomiast granicę wschodnią negatywnie. Zwraca uwagę na znaczenie stopnia konsolidacji międzynarodowego otoczenia Polski dla jej bezpieczeństwa i suwerenności, argumentując, że do tej pory sytuacja była korzystniejsza dla Polski, kiedy miała większą liczbę sąsiadów. (abstrakt oryginalny)
W 1769 r. Austria gwałtem przyłączyła do Węgier ziemie polskiego starostwa nowotarskiego, w tym Dolinę Białej Wody. W 1772 r. cesarzowa te same tereny zabrała Węgrom i przyłączyła do Austrii. Toczący się w XIX w. spór o austriacko-węgierską granicę w Tatrach został w 1902 r. rozstrzygnięty wyrokiem sądu polubownego. Trybunał uwzględnił niemal w całości żądania Austrii, ale równocześnie przesądził, na skutek upartych żądań austriackiego obrońcy, Oswalda Balzera, o pozbawieniu Galicji prawa do odzyskania zrabowanej przez Węgrów Doliny Białej Wody. (abstrakt oryginalny)
Wybuch drugiej wojny światowej, utrata niepodległości przez Polskę, zmiana warunków działalności, zmusiły Stronnictwo Demokratyczne, podobnie jak i inne ugrupowania polityczne działające w konspiracji, do sformułowania nowych podstaw programowych, zrewidowania dotychczasowych poglądów na przyszłe losy państwa. Musiano bowiem uwzględnić z jednej strony nastroje społeczeństwa polskiego, które w swej większości obwiniało za klęskę rządy przedwrześniowe, z drugiej zaś nie można było pominąć nastrojów wśród własnych członków, dla których utrata niepodległości była załamaniem się dotychczasowych ideałów. Ponadto należy pamiętać, że Stronnictwo nie zdołało w okresie przedwrześniowym wypracować samodzielnej koncepcji polityczno-ustrojowej, bowiem powstało dopiero w kwietniu 1939 r. Był to zbyt krótki okres istnienia, aby pogodzić różne trendy, jakie w Stronnictwie Demokratycznym występowały. Z tych też względów podjęcie działalności konspiracyjnej nastręczało więcej trudności niż w innych partiach i stronnictwach politycznych. Pierwsza deklaracja ideowa podziemnego Stronnictwa Demokratycznego z września 1940 r. nie była oficjalnie sygnowana jako dokument partyjny. Jedynie na podstawie treści, analogii do dokumentów z okresu międzywojennego możemy przyjąć, że jest to deklaracja kontynuującego działalność w warunkach państwa podziemnego SD. Deklaracja poprzedzona jest wprowadzeniem "reakcja i demokracja", które stanowi jakby omówienie ogólnych warunków i przyczyn upadku II Rzeczypospolitej. Ponadto zawiera szereg wskazań odnośnie charakteru przyszłego państwa, jego podstaw ustrojowych, zakresu swobód, wolności itp. (fragment tekstu)
Pogranicze analizowane jest interdyscyplinarnie jako terytorium kontaktu dwóch lub więcej kultur, języków i narodów. Opierając się na studiach literaturowych, analizie aktów prawnych i obserwacji uczestniczącej, dokonano delimitacji i prezentacji pogranicza polsko-rosyjskiego. Zaproponowano i zweryfikowano model współpracy na obszarze pogranicza. Celem głównym artykułu było wykazanie, że współpraca międzynarodowa realizowana przed administrację rządową, samorządową oraz inne podmioty w istotny sposób przyczynia się do rozwoju turystyki po obu stronach pogranicza. Ponadto w pracy dokonano periodyzacji i typologii współpracy polsko-rosyjskiej pod kątem rozwoju turystyki(abstrakt oryginalny)
Artykuł został poświęcony zagrożeniom stwarzanym przez czynniki naturalne i sposobom przeciwdziałania im. Celem pracy było ukazanie ryzyka jakie niosą za sobą czynniki naturalne wobec transportu lotniczego. Praca zawiera najistotniejsze aspekty dotyczące rodzajów zagrożeń o charakterze naturalnym. Omawiane zagrożenia radykalnie wpływają na funkcjonowanie transportu lotniczego i jego bezpieczeństwo. W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego, natura, bez odpowiedniej kontroli, wciąż może stanowić zagrożenie dla funkcjonowania lotnictwa. W niniejszym opracowaniu przyjęto metodę analizy literatury przedmiotu. Autorka zastosowała również interpretację, a także wnioskowanie. Całość została podsumowana i uzupełniona bibliografią. Niniejsza publikacja przeznaczona jest dla odbiorców w każdym wieku i na każdym poziomie wiedzy.
All international conflicts regarding issues of contention about the political status of territories are united by the lack of legitimate power in various places on Earth or the desire to establish such power. A classification of conflicts regarding issues of contention about the political status of territories is proposed in the article. It is shown that the main territorial and political conflicts of modernity are: issues of self-proclaimed states; issues of control over dependent countries; border conflicts over the status of individual islands; and conflicts due to incomplete and disordered decolonization processes. Resolving international conflicts over issues of the contended political status of territories is currently an important task that requires modernization and reformation of the UN Security Council and international law, and confirms the relevance of the research topic addressed in the article.(original abstract)
While Poland has been perceived as a country that mainly receives migrants from the neighbouring Eastern Europe, it is also increasingly now representing an attractive place to work or study for migrants from other countries completely foreign from Poland in terms of their language and culture. However, as data on such international migrations are affected by numerous errors but can be supplemented by long-term statistics on border traffic, the work detailed here has sought: (a) to evaluate longterm trends to the structure of foreign traffic incoming across the country's eastern border; (b) to identify causes of change in the composition of incoming cross-border traffic in terms of nationality, in relation to the geopolitical situation (pertaining both in Europe and the countries of origin); (c) to define the roles particular sections of Poland's eastern border play in the migration-pressure context. The study was based on statistical data for the period 1994-2019 obtained from the Polish Border Guard. In an effort to encapsulate current migration tendencies, particular attention was paid to the citizens of Syria, Somalia, Nigeria, Iraq, Bangladesh and India. However, analysis also extended to the inflow of citizens of relatively closer migration origin, i.e. from countries like Moldova, Georgia, Armenia and Kazakhstan. In the period under investigation, Poland's eastern border was found to have been subject to the impact of economic factors (influencing cross-border traffic), while also - over time - becoming ever-more susceptible to geopolitical events (e.g. the crisis in Ukraine and the migration crisis in Europe as a whole). Significant growth was to observed, not only (obviously) in numbers incoming from neighbouring countries, but also where other, non-European countries were concerned. Looked at long-term (over the last 30 years), Poland's eastern border can be seen to have changed in nature several times, transcending local status in favour of global, but also moving in the opposite direction. (original abstract)
The world seems mainly to comprise nation states that are independent and based on one nation, if sometimes with certain minorities within it. Thus, at first glance the model seems to be of 'a nation establishing its boundaries'. However, a 'boundaries that made a nation' model also in fact exists - in which nations were created after boundaries were laid down. The independent states in the Mediterranean region forming the main subject of study here are found to belong to both of the above models, with the result that they place overall between the European model of 'nation states' and the African and Middle Eastern model by which 'boundaries make nations'. (original abstract)
|
|
nr 2
69-84
W artykule ukazano ramy definicyjne, podział i charakterystykę zjawiska migracji. Przeanalizowano regulacje prawne dotyczące statusu migranta, statusu uchodźcy oraz przeanalizowano regulacje prawne dotyczące nielegalnego przekroczenia granicy państwowej, a także statusu migranta i uchodźcy. Przybliżono zakres i zasięg nielegalnej migracji występującej w ostatnich latach na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Celem artykułu jest odpowiedź na pytania: jak wygląda ochrona i obrona granic na poziomie krajowym Rzeczypospolitej Polskiej w aspekcie kryzysu migracyjnego i nielegalnej migracji? Czy w perspektywie minionych lat liczba nielegalnych migrantów, przybywających na tereny Rzeczypospolitej Polskiej, uległa zmianie? Czy istnieją realne uzasadnienia przybywania migrantów na teren Rzeczypospolitej Polskiej? Hipoteza badawcza została ujęta w następujący sposób: system ochrony i obrony granic Rzeczypospolitej Polskiej przed nielegalną migracją funkcjonuje na poziomie dobrym (duża liczba ujawnień), lecz nie jest w pełni wystarczający w perspektywie aktualnie występujących zagrożeń. Metodę badawczą zastosowano do badań, których wyniki opisano w artykule: metoda syntezy i analizy -w tym analizy literatury oraz dostępnych statystyk Straży Granicznej.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest charakterystyka agencji UE, którą jest Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), a także przedstawienie jej roli w systemie zarządzania granicami zewnętrznymi UE. W pierwszej części autorzy przedstawiają podstawowe informacje dotyczące polityki azylowej i migracyjnej UE. Następnie opisują system zarządzania granicami zewnętrznymi UE oraz wskazują na rolę Frontexu w tym systemie, charakteryzując jego instrumenty, tj. EUROSUR, ETIAS i FADO. W głównej części autorzy skupiają się na strukturze i zadaniach tej agencji. W podsumowaniu zwracają uwagę na zmiany globalizacyjne, kulturowe, gospodarcze i militarne, które niosą ze sobą poważne zagrożenia, powodując zachwianie stabilnej egzystencji obywateli Unii Europejskiej. Artykuł dowodzi także, iż agencja Frontex znacznie przyczynia się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Główny problem badawczy został wyrażony pytaniem: Jaki wpływ na bezpieczeństwo granic Unii Europejskiej ma działalność Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej? Przyjęto następującą hipotezę: Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej poprzez swoje działania zwiększa poziom bezpieczeństwa granic Unii Europejskiej. Dopełnieniem głównego problemu badawczego są następujące problemy szczegółowe: Na czym polega polityka azylowa i migracyjna UE? Jakie zadania wykonuje Frontex w celu zwiększenia bezpieczeństwa granic? Oraz: Jakimi posługuje się narzędziami w systemie zarządzania granicami? Weryfikacja hipotezy oraz uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytania wymagały zastosowania metod jakościowych, w tym: dokonania krytycznej analizy aktów prawnych, dokumentów strategicznych i wybranych pozycji literatury przedmiotu. Uwzględniono także dotychczasową wiedzę autorów w zakresie tej problematyki.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była identyfikacja prawidłowości w odniesieniu do organizacji realizujących projekty współpracy transgranicznej i ich zmian w czasie. Badaniem objęto łącznie ponad 2,4 tys. organizacji realizujących około 1,5 tys. projektów współpracy. W analizie wykorzystano metody opisu zbiorowości statystycznej. Artykuł stanowi jedną z pierwszych analiz porównawczych dotyczących projektów współpracy transgranicznej realizowanych na wszystkich granicach Polski w dwóch kolejnych okresach programowania UE: 2007-2013 oraz 2014-2020. Badanie pokazało bardzo dużą zmienność organizacji zaangażowanych we współpracę w czasie, czemu towarzyszyły jednakże względna stabilność struktur rodzajowych tych organizacji oraz stabilność struktur przestrzennych. Ta ostatnia była warunkowana czynnikiem odległości od granicy państwowej oraz istnieniem dużych ośrodków miejskich. Uzyskane wyniki stanowią istotny wkład w lepsze zrozumienie wyzwań związanych z realizacją polityki współpracy UE.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metody badania ruchu na granicy Polski i Ukrainy. Pozwoliły one wyciągnąć na podstawie dostępnej struktury danych różnorodne wnioski dotyczące zjawiska podróżowania obywateli między tymi krajami. Na analizę składają się obliczenia poszczególnych wskaźników, indeksów, charakterystyki liczbowe oraz wykresy i zestawienia tabelaryczne. W analizie wykorzystano dane za lata 1999-2003.
Przedstawiono sytuację polityczną Ukrainy, która po upadku ZSRR w dużej mierze sprowadza sie do kwestii granic z państwami ościennymi. Stabilne i dające sie w pełni kontrolować granice Ukrainy to zaledwie około 25 % wszelkich terenów granicznych tego państwa. Fakt ten wymusza na Ukrainie dążenie do budowy praktycznie od podstaw stabilnych granic co wydaje sie wyjątkowo trudne. Wymusza to Unia Europejska, dla której Ukraina stała sie kanałem przerzutowym narkotyków, grup przestępczych itp. na teren Unii.
19
Content available remote Krym w systemie bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego
51%
|
2016
|
nr 1 (22)
195-204
W świetle minionych wydarzeń na Ukrainie i konfliktu krymskiego warto dokładnie przyjrzeć się, dlaczego teren ten ma tak ogromne znaczenie. Sytuacja na Ukrainie stale się pogarsza, jednak już teraz należy zastanowić się, jakie byłyby konsekwencje ewentualnego uznania aneksji Krymu przez społeczność międzynarodową. Stale pogarszający się stan bezpieczeństwa międzynarodowego stawia losy państw sąsiednich pod znakiem zapytania. Jakie będą dalsze działania państwa rosyjskiego i czy Polska jest również zagrożona? (fragment tekstu)
The purpose of the research is to establish correspondence between the geographical and mental boundaries of the Ukrainian ethno-political identity. A theoretical and comparative analysis and generalization of historical, geographical, political and sociological theses and data have been applied. The research determines the external boundaries (between Ukraine and the surrounding countries) and internal ones (between the regions of Ukraine). It demonstrates the exceptional importance of the Ukrainian identity opposition to the Russian mental influences. Ukraine is divided into three main regions. Central Ukraine is a mental basis for the Ukrainian identity and political nation. Western Ukraine is notable for the highest level of national consciousness and Ukrainian patriotism. South-Eastern Ukraine is characterized by stronger competition of the Ukrainian and Russian values, but simultaneously by dominating Ukrainian identity.(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.