Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 137

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  State financial policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
100%
Wprowadzenie W ciągu ostatnich trzech dekad system finansowy przechodził historyczną fazę zasadniczej zmiany strukturalnej. Finansowa liberalizacja, rozwój nauki o finansach oraz informatyki wspólnie przewodziły erze niezwykłych innowacji, która może przejść do historii jako kolejna finansowa rewolucja. Silnie kontrolowane podzielone i "senne" lokalne systemy finansowe ustąpiły miejsca regulowanemu w ograniczonym zakresie, otwartemu i ruchliwemu globalnemu systemowi finansowemu. Rewolucja ta w znacznej mierze powodowana była zmianami w systemie finansowym polegającymi między innymi na urynkowieniu finansów, do czego w znacznej mierze przyczynił się szybki wzrost nowych finansowych graczy w postaci funduszy sovereign wealth. Artykuł niniejszy omawia genezę i rozwój tych funduszy oraz rozważa ich innowacyjność, potencjał w kształtowaniu polityki ekonomicznej państwa, oraz traktuje o najważniejszym wehikule sovereign wealth należącym do emiratu Dubaju. (fragment tekstu)
Przedstawiono rodzaje reguł fiskalnych - ich wady i zalety. Omówiono problemy związane z łączeniem reguł polityki fiskalnej.
W niniejszym artykule omówiono kontrowersje wokół pojęcia polityki finansowej państwa. Ustalono kryteria oceny polityki finansowej państwa wobec ludności.
Autorka skoncentrowała swoje rozważania wokół celów polityki finansowej rozpatrywanej jako element publicznej gospodarki finansowej. Cele polityki finansowej państwa zostały zdefiniowane jako: cel fiskalny, wolnościowy, osiągnięcia dobrobytu i osiągnięcia sprawiedliwości.
Przybliżono historię podatków od czasów starożytnych aż po współczesność. Przytoczono przykłady skrajnego fiskalizmu.
6
Content available remote Konsolidacja finansów publicznych
61%
Celem niniejszych rozważań jest zaprezentowanie wybranych problemów związanych z konsolidacją fiskalną, w tym kontrowersji związanych z wdrażaniem instrumentów w kontekście przeprowadzenia skutecznej i trwałej konsolidacji fiskalnej.(fragment tekstu)
7
Content available remote Przesłanki powołania rady fiskalnej w Polsce
61%
Celem artykułu jest próba wyznaczenia przesłanek powołania rady fiskalnej w Polsce oraz warunków, których spełnienie stwarzałoby szansę poprawy jakości polityki fiskalnej. Rangę zagadnienia wyznacza wyraźny wzrost zainteresowania niezależnymi instytucjami fiskalnymi w warunkach światowego kryzysu finansowego. Do tworzenia takich instytucji zachęcają instytucje Unii Europejskiej, Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Zalecenia Rady Unii Europejskiej w tym zakresie mają podstawy teoretyczne, jak też są wynikiem analizy doświadczeń państw, w których takie podmioty funkcjonują. Z przeprowadzonych w artykule rozważań wynika, że do głównych przesłanek wzmocnienia instytucjonalnego polityki fiskalnej poprzez utworzenie rady fiskalnej w Polsce należą błędna polityka podatkowa, nieprawidłowo przeprowadzane działania konsolidacyjne i będący ich efektem stan finansów publicznych. Wyniki badań empirycznych wykazują, że funkcjonowanie niezależnych instytucji fiskalnych (rad fiskalnych) wpływa pozytywnie na zwiększenie efektywności polityki fiskalnej, na poprawę jej przejrzystości, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia dyscypliny fiskalnej. Skuteczność rady fiskalnej będzie uzależniona jednak od spełnienia kilku kluczowych warunków: zakresu delegowanych uprawnień (mandatu), umocowania prawnego instytucji i kompetencji jej członków. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany referat ma na celu ukazanie, iż obecna sytuacja na międzynarodowych rynkach finansowych odciska piętno nie tylko na sektorze prywatnym, lecz także na sektorze publicznym. Wpływa zarówno na budżet państwa, jak i na stan budżetów jednostek samorządu terytorialnego, których kształt w dużym stopniu zdeterminowany jest poprzez prowadzoną przez rząd politykę fi skalną oraz monetarną. Odpowiednio prowadzona polityka finansowa rządu w dobie kryzysu gospodarczego może wpłynąć na możliwość odegrania przez jednostki samorządu terytorialnego istotnej roli w osłabieniu skutków kryzysu gospodarki polskiej i, co więcej, dać impuls do rozwoju gospodarczego. (abstrakt autora)
9
61%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyników analizy wielkości przychodów w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem płynności finansowej pierwszego i drugiego stopnia. W pierwszej części artykułu ukazano znaczenie przedsiębiorczości i jej powiązanie z rozwojem gospodarczym. Natomiast druga część poświęcono analizie sytuacji finansowej małych i średnich podmiotów gospodarczych funkcjonujących na polskim rynku. Dane pochodzą z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i obejmują lata 2002-2008. (abstrakt autora)
10
Content available remote Uwarunkowania reformy finansów publicznych w Polsce
61%
W opracowaniu przedstawiono kwestie dotyczące reformy finansów publicznych w Polsce. Wykazano, że w procesie przygotowywania i wdrażania programów naprawy finansów publicznych występuje wiele różnorodnych barier, które powodują, że do chwili obecnej żadna z podjętych reform nie zakończyła się w pełni sukcesem. Aktualny stan finansów publicznych wymusza podjęcie działań na rzecz kompleksowej ich reformy. Dokonane zmiany w Ustawie o finansach publicznych, oraz planowane działania rządu na rzecz konsolidacji finansów publicznych to dopiero pierwszy krok w tym kierunku. Głęboką reformę finansów publicznych warunkuje określenia (i zaakceptowanie przez społeczeństwo) długookresowego modelu społecznoekonomicznego Polski. Pewna wizja tego modelu występuje w dokumencie rządowym: Polska 2030. Wyzwania rozwojowe. (abstrakt oryginalny)
W specyficznych warunkach krajów rozwijających się rynkowo ukształtowana stopa procentowa może nie być optymalna z punktu widzenia społecznej funkcji użyteczności. Cechy gospodarki krajów rozwijających się można przedstawić na przykładzie oszczędzania, na które wpływ ma nie tylko stopa procentowa, ale także inne zmienne. Z badań empirycznych wynika, że wpływ tych zmiennych, a w tym i stopy procentowej nie jest jednoznaczny. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono analizę zmian podstawowych parametrów rynku usług finansowych, w szczególności analizę kształtowania się stóp procentowych depozytów, wzajemnych relacji między oprocentowaniem różnych form depozytów, a także opłacalności oszczędzania oraz uwarunkowań zmian oprocentowania.
13
Content available remote Projekt reformy finansów publicznych - zmiany organizacyjne
61%
Autor analizuje projekt nowej ustawy o finansach publicznych - kolejny etap reformy finansów publicznych w Polsce. Przedstawia zmiany dotyczące gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych, funduszy celowych a także nowe formy organizacyjno-prawne: agencje wykonawcze oraz instytucje gospodarki budżetowej.
Autorka charakteryzując powiązania deficytu budżetowego i inflacji oraz przepływy kapitału w krajach Europy Środkowej i Wschodniej dochodzi do wniosku, że restrykcyjna polityka pieniężna nie prowadzi do dostatecznego dyscyplinowania władz fiskalnych. Niespójność polityki pieniężnej i fiskalnej rodzi zaś skutki destabilizacyjne, ujawniające się w sektorze zagranicznym, fiskalnym oraz w przebiegu procesów dezinflacyjnych.
Globalizacja i harmonizacja jako podstawowe determinanty procesów ekonomicznych, społecznych i politycznych wyznaczają nowe kanony we współczesnych finansach publicznych. Gospodarki poszczególnych państw tworzą jeden wspólny rynek wymiany towarów i usług. Określa on nowe standardy gry rynkowej, której głównym uczestnikiem są podmioty prywatne podporządkowujące swoim strategiom działania rządy państw na całym świecie. Polityka taka ma swoje konsekwencje w zakresie realizacji funkcji finansów publicznych, które muszą łączyć dobro ogółu publicznego z surowymi wymaganiami rynku. Problem nowego wymiaru finansów publicznych - szczególnie w państwach europejskich leży we właściwej konstrukcji podatku, który w swej specyfice musi efektywnie pogodzić to, co z punktu widzenia finansów publicznych jest niezbędne, ale niekoniecznie ekonomicznie uzasadnione, z rentownością podejmowanych przedsięwzięć podmiotów prywatnych. (abstrakt oryginalny)
Autor stwierdza, że mimo kontrowersji dotyczących spodziewanych korzyści i zagrożeń wynikających z konieczności zaostrzania polityki fiskalnej i związanych z nią reform, należy podkreślić iż niewątpliwie powinna ona umożliwić usunięcie zaistniałych deformacji a przez to także pobudzić mechanizmy rozwojowe polskiej gospodarki.
W zeszłym roku inflacja obniżała się wbrew poważnemu wzrostowi podaży pieniądza, płac, popytu inwestycyjnego i stosunkowo szybkiemu spadkowi kursu złotego. Jednak już w pierwszych miesiącach tego roku poszła ostro w górę.
18
Content available remote Funkcje państwa i rynku z perspektywy kryzysu finansowego
61%
J. Godłów-Legiędź w swoim artykule prezentuje oraz podejmuje próbę oceny argumentów zwolenników i przeciwników ingerencji państwa w procesy gospodarcze. W artykule zweryfikowano trzy hipotezy badawcze. Po pierwsze, kryzys ujawnia, że dominacja krótkookresowych celów ekonomicznych i politycznych oraz innowacje finansowe zmieniaj ą zasadniczo rolę mechanizmu cenowego. Po drugie, błędne jest przeciwstawianie rynku i regulacji. Po trzecie, u podstaw kryzysu leży pogwałcenie klasycznych zasad gospodarowania, które ma źródła zarówno w polityce, jak i metodologii współczesnej ekonomii. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest analiza wybranych unormowań dotyczących poręczeń i gwarancji oraz form finansowego wsparcia dla instytucji finansowych jako instrumentów polityki finansowej państwa o charakterze antykryzysowym. W opracowaniu analizie poddano przede wszystkim unormowania Ustawy z 12 lutego 2009 r. o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym oraz, w niezbędnym zakresie, także Ustawy z 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa, oraz niektóre osoby prawne. Regulacje te zostaną także przeanalizowane w kontekście odpowiedzialności państwa za udzielone poręczenia i gwarancje. (fragment tekstu)
Artykuł omawia problemy dotyczące deficytu budżetowego państwa. Przedstawiono różne rodzaje deficytów sektora publicznego w Polsce. Zaprezentowano również model ukazujący współzależność pomiędzy polityką pieniężną i fiskalną.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.