Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  State governed by the rule od law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Uwagi na tle pewności i bezpieczeństwa polskiego i unijnego prawa podatkowego
100%
Bezpieczeństwo i pewność prawa stanowią podstawowy element państwa prawa. Celem artykułu jest zbadanie podstawowych instytucji polskiego prawa podatkowego służących ochronie wspomnianych wartości oraz przedstawienie zagrożeń związanych z europeizacją krajowych regulacji prawnopodatkowych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Bezpieczeństwo podatników w świetle określoności prawa
100%
W artykule przedstawiono zagadnienie określoności prawa. Stanowi ona normatywny nakaz, który realizowany jest przez jasność, precyzyjność przepisów prawnych oraz poprawność legislacyjną. Z uwagi na specyfikę prawa podatkowego zasada ta odgrywa szczególną rolę w jego tworzeniu. Jednakże, wiele przepisów prawnopodatkowych jest mało zrozumiałych, nieprecyzyjnych i skomplikowanych. W konsekwencji podatnik w myśl ignorantia iuris nocet narażony jest na dodatkowe obciążenia lub sankcje. Dlatego też, na gruncie przepisów prawa podatkowego istnieją stosowne mechanizmy chroniące i gwarantujące bezpieczeństwo podatnika w toku stosowania prawa. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę analizy idei rządów prawa oraz relacji pomiędzy różnym stopniem realizacji zasady rządów prawa a szybkością rozwoju gospodarczego. Omówiono różne rozumienie terminu "rządy prawa". Zwrócono uwagę, że rządy prawa nie muszą być rozumiane jako rządy prawa stanowionego (ustanawianego przez państwo). Podano przykład Somalii jako społeczeństwa, w którym panują rządy prawa, choć od 1991 r. społeczeństwo somalijskie funkcjonuje bez rządu i państwa (w rozumieniu kultury Zachodu). Przedstawiono wyniki badań różnych zespołów badawczych, dotyczących zależności pomiędzy jakością rządów prawa a rozwojem gospodarczym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje zagadnienie suwerenności wewnętrznej. Wskazuje na tradycyjne koncepcje pojmowania tej kategorii oraz na współczesne rozwiązania problematyki suwerenności wewnętrznej, które prowadzą do pojęć suwerenności wspólnoty oraz suwerenności prawa. Te dwa zagadnienia tylko pozornie są z sobą sprzeczne, a rozwiązanie opisywanej problematyki znajduje się właśnie w ich współzależności. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze rozważania poświęcone są zawartej w tekście Konstytucji Republiki Czeskiej z 1992 roku zasadzie demokratycznego państwa prawnego: sposobowi konstytucyjnego ujęcia tej zasady, jej gwarancjom i ochronie, jaką konstytucja udziela istocie państwa prawnego oraz konsekwencjom takiej regulacji, zarówno dla życia społecznego i politycznego, jak i dla rozwoju doktryny prawa konstytucyjnego w tym zakresie. Szczególne znaczenie ma bowiem - obok deklaracji, że Republika Czeska jest demokratycznym państwem prawa (art. 1, ust. 1) - dodatkowe zastrzeżenie, iż w konstytucji nie mogą być dokonywane zmiany naruszające istotę tej zasady (tzw. klauzula wieczności), ani w tym kierunku interpretowane normy prawne (art. 9 ust. 2 i 3). Ponadto poddane zostały analizie także współgrające z tą zasadą inne przepisy konstytucji, zwłaszcza zastrzeżenie, iż podejmując decyzje większość respektuje prawa mniejszości (art. 6) oraz wyrażone expressis verbis obywatelskie prawo do oporu (art. 23 Karty podstawowych praw i wolności).(abstrakt oryginalny)
Rola zasadniczych wymagań demokratycznego państwa prawnego w praktyce konstytucyjnej Republiki Czeskiej. Kiedy definiujemy treść istotnych elementów demokratycznego państwa prawa, należy wziąć pod uwagę w szczególności fakt, że ta koncepcja odgrywa pięć możliwych ról w systemie konstytucyjnym Republiki Czeskiej: klauzula wieczności, ramy odniesienia w przeglądzie konstytucyjnym, materialny rdzeń konstytucji, tożsamość konstytucyjna Republiki Czeskiej oraz zestaw podstawowych wartości czeskiej konstytucji. Niezbędne elementy demokratycznego państwa prawa, w związku z ideami założycielskimi Konstytucji Republiki Czeskiej, zawierają element uniwersalny i szczególny. Trudno sobie wyobrazić tożsamość konstytucyjną, która tylko powiela konstytucyjne tożsamości innych państw, z drugiej strony nawet w czeskiej tożsamości konstytucyjnej z pewnością jest miejsce dla czeskich twórców konstytucyjnych, by zaakceptować uniwersalne zasady uznane w rodzinie zachodnich demokracji. To dalej określa szczególne zasady rozumiane jako podstawowe elementy demokratycznego państwa prawa w rozumieniu art. 9 ust. 2 czeskiej konstytucji.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Skuteczność formalna i materialna performatywu
100%
Skuteczność performatywu jest zazwyczaj rozumiana jako spełnienie wszystkich warunków gwarantujących jego poprawną prezentację. Takie podejście jest uzasadnione na gruncie logiczno-filozoficznym. Na gruncie prawoznawstwa wydaje się jednak równie ważne rozważenie innego rodzaju skuteczności performatywu, przyznawanej ze względu na to, czy performatyw faktycznie prowadzi do orzekanej przez siebie zmiany rzeczywistości. Wyróżniona przez Searle'a skuteczność pierwszego rodzaju nazwana jest w pracy formalną, drugiego zaś - materialną. Kombinatoryczne połączenie osiągnięcia bądź nie tych dwóch skuteczności daje cztery przypadki. W warunkach państwa demokratycznego pożądane są przypadki spełnienia materialnego performatywów, które są również spełnione formalnie oraz niespełnienia materialnego performatywów, które nie są także spełnione formalnie. Pozostałe konfiguracje spełnienia performatywów są niepożądane. Jak pokazuje analiza konkretnych przypadków performatywów na gruncie prawa (norm prawnych), prawidłowość ta nie zachodzi w sytuacji, gdy funkcjonowanie demokracji doznaje uszczerbku. Fakt ten stwarza możliwość "performatywnego" zdefiniowania systemu demokratycznego rozumianego jako państwo prawa. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Precedent Ideology and Judicial Legitimacy in Slovenia - An Outline
100%
Niniejszy artykuł dotyczy socjologicznych aspektów roli precedensu w funkcjonowaniu systemu sądownictwa w ramach kultury prawa stanowionego. Pełne i otwarte uznanie aktywnej roli sędziego w procesie stanowienia prawa spotyka się czasami ze sprzeciwem, ponieważ wydaje się być nie do pogodzenia z zasadami rozdziału władzy i demokratycznej legitymacji. Problem ten może zostać rozwiązany, jeżeli wyjdziemy poza tradycyjne ujęcie naszych koncepcji politycznych i konstytucyjnych. W ramach niniejszej publikacji, wychodząc z kontekstu słoweńskiego systemu prawnego, przedstawiono argument, iż otwarte i przejrzyste podejście do uznania systemu precedensu sądowego może przyczynić się do legitymacji sądowej. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest spojrzenie na problem świadczeń na rzecz obrony poprzez pryzmat standardów demokratycznego państwa prawa. Wspomniane standardy demokratycznego państwa prawa determinują sposób i zakres nakładania obowiązku świadczeń na rzecz obrony. W pracy została także przeprowadzona analiza zakresu podmiotowego i przedmiotowego świadczeń na rzecz obrony na gruncie ustawodawstwa zwykłego. W ustawodawstwie polskim uregulowano kilka rodzajów świadczeń na rzecz obrony, tj. świadczenia osobiste i rzeczowe w czasie pokoju oraz w razie mobilizacji i w czasie wojny, a także tzw. świadczenia szczególne (np. wykonywanie zadań mobilizacyjnych na rzecz Sił Zbrojnych). Obowiązek świadczeń osobistych może dotyczyć świadczeń polegających na wykonywaniu różnego rodzaju prac doraźnych na rzecz przygotowania obrony państwa albo zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków oraz zarządzania kryzysowego. Z kolei na urzędy i instytucje państwowe, przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, a także na osoby fizyczne może być nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony państwa albo zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków oraz zarządzania kryzysowego. Obowiązek świadczeń na rzecz obrony, z wyjątkami określonymi w ustawie, nakłada wójt (burmistrz, prezydent miasta) w drodze decyzji administracyjnej. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia koncepcję utworzenia Agencji/Centrum Komunikacji. Zadaniem tej jednostki byłoby świadczenie wsparcia dla organów władzy wykonawczej oraz władzy sądowniczej w sposób stały w celu osiągnięcia przez nie minimalnych wymagań w obszarze dostępności informacyjno-komunikacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Celem tego wykładu jest próba częściowej odpowiedzi na pytanie, dlaczego w 20 lat po rewolucji 1989 r. jesteśmy społeczeństwem sfrustrowanym, niewierzącym w swoje szanse i pesymistycznie postrzegającym najbliższą przyszłość. (fragment tekstu)
W 1989 r. zainicjowany został proces wprowadzania do Polski demokratycznego systemu rządów1. Jednakże dopiero po upływie ośmioletniego prowizorium konstytucyjnego uchwalono, nową, pełną, demokratyczną ustawę zasadniczą. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (druga Konstytucja Kwietniowa) stanowi podstawę systemu liberalnego konstytucjonalizmu opartego w szczególności na zasadzie demokratycznego państwa prawnego oraz na zasadzie podziału i równowagi władz proklamowanej w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 21 marca 1921 r. (Konstytucja Marcowa) a odrzuconej przez Ustawę Konstytucyjną z 23 kwietnia 1935 r. (pierwsza Konstytucja Kwietniowa). Po kilku dziesięcioleciach zasadę tę przywróciła Mała Konstytucja z 17 października 1992 r., a ugruntowaną została przez ustawę zasadniczą z 1997 r. Z postanowienia art. 10 tego aktu o podziale i równowadze między władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą wynika ich wzajemna odrębność (lecz nie separacja). Z tym wiąże się konieczność uznania minimum konstytucyjnego zgodnego z istotą danej władzy. Konstytucyjną regułą równowagi władz (grupy organów) wspomaga wymóg ich współdziałania. Powołane postanowienie konstytucji wymienia organy władzy: ustawodawczej (Sejm i Senat), wykonawczej (Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (RP) i Rada Ministrów) oraz sądowniczej (sądy i trybunały). Konstytucyjna regulacja doktryny trójpodziału władz wyróżnia się pewnymi odrębnościami - o zróżnicowanym zakresie - w poszczególnych państwach. Polski model trójpodziału władz charakteryzuje się, historycznie ukształtowaną, przewagą legislatywy nad egzekutywą.(fragment tekstu)
F. Ancora w swoim studium zajął się przeanalizowaniem fundamentalnych pojęć prawoznawstwa: rule of law, stato di diritto (państwo prawa, praworządność) oraz pojęciem pewności prawa. Analiza ta dowodzi, że - zdaniem jej autora - wspomniane pojęcia ewoluują, nie są w swej treści absolutnie niezmienne. Cechę tę F. Ancora uważa za istotną, ale i pożądaną. Umożliwia to bowiem dostosowywanie treści podstawowych kategorii prawnych do zmieniających się warunków społecznych, ekonomicznych, politycznych. Choć może zagrażać pewności prawa.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Wdrażanie regulacji prawnych w kontekście zasady praworządności
100%
W artykule przyjęto założenie o zależności wartkości czynnika wdrażania regulacji od praworządności. Założono również, że poziom praworządności uzależniony jest od poziomu rozwoju ekonomicznego danego społeczeństwa. W celu weryfikacji przyjętych hipotez przeprowadzono analizę i krytykę literatury w odniesieniu do zasady praworządności oraz procesu wdrażania regulacji prawnych. Zasadę praworządności omówiono na przykładzie podstawowych kryteriów w Polsce i Unii Europejskiej. Dodatkowo opisano rozumienie praworządności w kulturze anglosaskiej. Przedstawiono argumenty czołowych światowych ekonomistów wypowiadających się o wdrażaniu regulacji i zasadności tego procesu w wykonaniu rządu. Weryfikacja przyjętych hipotez została przeprowadzona na podstawie danych udostępnionych przez World Justice Project oraz Bank Światowy. Analizy potwierdziły wstępne założenia, tym samym można przyjąć, że poziom osiąganego przez społeczeństwo dochodu wpływa na wysoki poziom wskaźnika praworządności w tych państwach. (abstrakt oryginalny)
Wizje państwa aktywnego, minimalnego i sieciowego nawiązują do dawnych idei personifikujących państwo, które troszczy się o ludzi na swoim terytorium niczym pater familias o własne dzieci. Jednak to dopiero państwo prawa i oferowane przez nie konstrukcje prawne w zakresie podmiotów i struktur administracyjnych, zadań publicznych oraz dopuszczalnych form działania pozwalają na realizację pożądanej wizji. Celem artykułu jest wykazanie, że reformom w administracji publicznej przyświeca zawsze preferowanie określonych instrumentów prawnych, adekwatnych do realizacji interesu publicznego, interpretowanego inaczej w państwie aktywnym, minimalnym i sieciowym. (abstrakt oryginalny)
Główny cel niniejszego artykułu polega na dowiedzeniu tezy stanowiącej, że rozumienie idei praw obywatelskich w poglądach Roberta von Mohla klasyfikuje go jako przedstawiciela umiarkowanego niemieckiego wczesnego liberalizmu. Pierwsza część opracowania obejmuje omówienie uwarunkowań społeczno-politycznych ziem niemieckich od początków XIX w. do wydarzeń Wiosny Ludów. Stanowi ona tło dla następnych dwóch części. Skupiono się w nich na analizie poglądów niemieckiego uczonego na pojęcie obywatela w kontekście idei Rechtsstaat oraz na prawa zasadnicze (w których zawierały się prawa obywatelskie i polityczne). W artykule dowiedziono, że von Mohl był myślicielem wybierającym drogę "złotego środka" w odniesieniu do pozycji obywateli w państwie. Z jednej strony, zgodnie z dominującym w ówczesnym niemieckim liberalizmie poglądem, przewidywał on szeroki katalog praw obywatelskich w państwie, z drugiej zaś obca mu była idea powszechnych praw politycznych, ich wykonywanie ograniczone było bowiem u von Mohla cenzusem. (abstrakt oryginalny)
Idea państwa prawnego (Rechtsstaat) wywodzi się z kręgu nauki niemieckiej. Jej źródła sięgają do przełomu XVIII i XIX w. i do twórczości takich uczonych, jak Immanuel Kant czy Johann Wilhelm Petersen (tworzący pod pseudonimem Johann Wilhelm Placidus). Niniejszy artykuł odnosi się do początków idei państwa prawnego w myśli niemieckiej i jest próbą analizy postrzegania idei Rechtsstaat w myśli profesora i polityka niemieckiego wczesnego liberalizmu - Roberta von Mohla. Głównym celem było wykazanie, iż państwo prawne w jego rozumieniu było państwem racjonalnym. Racjonalność ta miała się wyrażać nie tylko w oparciu państwa prawnego na zasadzie "świętości prawa", ale również na nadaniu mu zadania specjalnego rodzaju. Było nim wspieranie obywateli w pokonywaniu przeszkód stojących im na drodze w realizacji tzw. celów życiowych. O racjonalności tego konceptu świadczy fakt, iż państwo miało pomagać obywatelom w sposób subsydiarny. Powinno ono w ostateczności działać wtedy, gdy nie starcza sił obywatelom lub ich organizacjom. (abstrakt oryginalny)
Autor analizuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30.09.2021 r., III FSK 2137/21, cytowany przez kolejne orzeczenia sądów administracyjnych, który stwierdza, że nadanie aktom normatywnym wstecznej mocy obowiązującej może dotyczyć "tylko przyznania praw". Z tym autor częściowo się nie zgadza i dowodzi, że na gruncie art. 5 ustawy z 20.07.2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych nie tylko akty przyznające prawa, lecz także akty prawnie indyferentne wobec swoich adresatów czy służące realizacji innej zasady konstytucyjnej (przy spełnieniu odpowiednich wymogów stawianych przez orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego) nie będą "stały na przeszkodzie zasadom demokratycznego państwa prawnego", a w konsekwencji będzie można im nadać wsteczną moc obowiązującą. Autor ilustruje swoje stanowisko odpowiednimi przykładami rozporządzeń wydanych z mocą wsteczną w ostatnich latach.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest skonfrontowanie brazylijskiego systemu prawnego z aktualnymi propozycjami poprawek w Ustawie o zwalczaniu terroryzmu, wynikającymi z aktualnej niestabilnej sytuacji politycznej w Brazylii, która osiągnęła punkt kulminacyjny podczas wydarzeń z 8 stycznia 2023 r., kiedy zwolennicy byłego prezydenta wtargnęli do budynków rządowych pod pretekstem zakwestionowania wyników wyborów. Założeniem artykułu jest zbadanie, czy te propozycje poprawek są zgodne z zasadami leżącymi u podstaw naszej demokracji konstytucyjnej i czy mogą sprzyjać rzeczywistemu wzmocnieniu demokracji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.