Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  State property
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zaprezentowano i krótko omówiono wszystkie projekty ustaw dotyczących instytucji skarbu państwa w Polsce po 1989 roku, gospodarowania składnikami mienia państwowego, powołania Ministerstwa Skarbu i innych jednostek pomocniczych.
Niniejszy artykuł jest próbą wyodrębnienia podstawowych możliwości tworzenia spółek pracowniczych w ramach procesu prywatyzacji polskich przedsiębiorstw państwowych, który regulowany jest przepisami Ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji. Na mocy art. 74 uchylono wówczas obowiązującą w tym zakresie Ustawą z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Zasadniczym celem opracowania jest wskazanie metod i ścieżek prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w Polsce, których realizacja może doprowadzić do powstania spółki pracowniczej. (fragment tekstu)
W artykule autorzy charakteryzują mienie publiczne, które ma specyficzny, instrumentalny charakter uwarunkowany interesem publicznym. Omawiają różnice między własnością, mieniem oraz majątkiem, wskazują podstawowe cechy mienia państwowego, mienia samorządowego (komunalnego) oraz mienia prywatnego oraz wyodrębniają mienie publiczne w znaczeniu podmiotowym i przedmiotowym, odnosząc się przy tym do kryterium funkcjonalnego. Autorzy przedstawiają także trzy kategorie mienia publicznego: powszechne, służące administracji i skarbowe, oraz analizują zasady podzielności i niepodzielności mienia publicznego, przybliżając tym samym aspekty zasady prawidłowego zarządu mieniem publicznym. (abstrakt oryginalny)
Trwające w naszym kraju próby reformowania gospodarki w kierunku pełnego usamodzielnienia organizacyjnego i finansowego podmiotów występujących w obrocie od kilku lat ostro stawiają problem uprawnień jednostek państwowych do posiadanego majątku. Przestała to być tylko kwestia teoretyczna, jak ją traktowano przed laty, lecz praktyczna potrzeba wyraźnego stwierdzenia pozycji majątkowej tych jednostek wobec swoich kontrahentów oraz wobec Państwa. Brak jasności w tym względzie stanowił przez całe lata powód niepewności jednostek państwowych co do własnych uprawnień względem majątku, a zwłaszcza co do rzeczywistej możliwości dysponowania nim na rzecz kontrahentów w obrocie. Na obecnym rynku kontrahentami tymi są także niepaństwowe jednostki uspołecznione, w tym spółki oraz osoby fizyczne. Zbywając tak im podmiotom majątek nieruchomy i ruchomy ma się świadomość wyzbywania własności państwowej (według terminologii kodeksu cywilnego), która staje się albo własnością spółdzielczą, albo własnością organizacji społecznej czy też osób fizycznych. Nie ma wówczas wątpliwości, że przedmiotem transakcji jest własność ogólnonarodowa, choć zbywający nie zastanawiał się dotąd specjalnie nad tym (bo nie musiał), czy był właścicielem tego majątku czy tylko nim zarządzał. To, że nie bardzo był pewien swej sytuacji i że miało to dla niego jakieś znaczenie, przejawiało się, a i nadal przejawia, w obawie co do tego, czy w ogóle mógł zbyć i czy temu właśnie nabywcy. Podmiot, który jest właścicielem, z reguły się nad tym nie zastanawia. Interesuje go ekonomiczna strona transakcji, a zatem pytanie, czy przedsięwzięcie się mu opłaca. Jeżeli jednak przychodzi do nabycia majątku przez jednostkę państwową, wówczas postawione na wstępie pytanie objawia się z całą ostrością. Co właściwie jest nabywane i na czyją rzecz? Czy nabywca uzyskuje własność w imieniu państw a (społeczeństwa, narodu), czy tylko odblask własności przy należnej państwu? Wreszcie, jest i kolejna sytuacja - nabycia (zbycia) majątku między państwowym i jednostkami organizacyjnymi. Co przenoszą, własność czy tylko posiadanie? Jak wiemy, uchylony od 1 II 1989 r., art. 535 § 2 k.c. stanowił odnośnie do sprzedaży, że w tak im wypadku sprzedawca nie zobowiązywał się przenosić własności rzeczy na kupującego, lecz tylko rzecz wydać i "pozostawić do jego wyłącznej dyspozycji". Czy uchylenie tego przepisu, a także zmiana art. 128 k.c. uzasadniają stwierdzenie o przeniesieniu własności należącej do państwowych osób prawnych stron umowy sprzedaży? (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest problematyka losów prawnych mienia pozostawionego po podmiocie wykreślonym z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), a także odpowiedzialność za zobowiązania po tym podmiocie. Zagadnienie to zostało uregulowane na mocy ustawy z 28.11.2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, niemniej w dalszym ciągu budzi poważne wątpliwości. Z uwagi na wielowątkowość tej problematyki analizie zostanie poddana kwestia następstwa procesowego po podmiocie wykreślonym.(abstrakt oryginalny)
Przełomowe znaczenie w przeobrażeniach własnościowych w gospodarce polskiej miało dokonanie zmiany w art. 128 Kodeksu cywilnego i uczynienie przedsiębiorstwa państwowego - obok skarbu państwa- potencjalnym podmiotem własności ogólnonarodowej. Do tej pory obwiązywała sformułowana w Konstytucji/ ujęta w Kodeksie cywilnym art. 128/ zasada niezbywalności mienia ogólnonarodowego. Uprawnienia przedsiębiorstw do mienia , które pozostawało własnością ogólnonarodową nie były jednak bliżej sprecyzowane, co było przyczyną wielu kontrowersji(fragment tekstu)
Artykuł omawia zagadnienia reprywatyzacji i problemów z nią związanych. Polska, prócz Białorusi, jest jedynym krajem w Europie, który do dzisiaj nie ma uchwalonej ustawy reprywatyzacyjnej, a nastroje społeczne także nie napawają optymizmem co do ewentualnych zmian.
W artykule przedstawiono współczesne dylematy związane z gospodarowaniem mieniem ruchomym zbędnym Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej (SZ RP) będące efektem przepełnienia magazynów wojskowych. W publikacji dokonano identyfikacji mienia ruchomego posiadanego przez SZ RP oraz scharakteryzowano aktualnie stosowany system gospodarowania mienia ruchomego zbędnego. Wskazano słabe punkty tego systemu oraz zaproponowano możliwe kierunki jego usprawnienia oparte m.in. na zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań logistycznych. (abstrakt oryginalny)
Juliusz Makarewicz twierdził, że "jeśli chodzi o zasadnicze pytanie o to, co dla danego społeczeństwa jest szkodliwe, to teoretycznie rozstrzyga o tym ogół, praktycznie zaś jego silniejsza część, która nie zapomina przy tym o własnych interesach, utożsamiając je z interesami całego społeczeństwa". Kolejny (drugi) z cyklu artykułów na temat historii prawa spółdzielczego prezentuje odpowiedzialność za czyny zabronione w spółdzielczości Polskiej Republiki Ludowej. Czas socjalizmu przewartościował znacząco nie tylko idee ruchu spółdzielczego, ale także przedmiot ochrony prawa karnego. Autor poddaje analizie przepisy prawa karnego materialnego, które odnosiły się do zachowań prawnie relewantnych w spółdzielczości Polski Ludowej. Z woli ustawodawcy prawo karne zaczęło chronić przede wszystkim mienie uspołecznione, którym bym majątek spółdzielni. W tym czasie na dalszy tor zeszły czynniki osobowe, a prawidłowość funkcjonowania kooperatyw została poddana nadzorowi administracyjnemu. Przemodelowanie ruchu spółdzielczego w dobie PRL-u, odbija się głębokim echem do dnia dzisiejszego. Przepisy karne, utraciły już moc obowiązującą, ale stanowią dowód tego, co w ocenie ustawodawcy w epoce socjalizmu "było dla społeczeństwa szkodliwe". (abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje najważniejsze, zdaniem autora, przepisy ustawy z 16.12.2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym w zakresie funkcjonowania klubu sportowego - spółki akcyjnej. Ustawa ta wprowadza przede wszystkim trzy warianty nadzoru: uzyskanie zgody walnego zgromadzenia na dokonanie określonych czynności prawnych, uzyskanie zgody organu nadzorczego na dokonanie określonych czynności prawnych, jak też określenie zasad zbywania składników aktywów trwałych przez zastosowanie trybu przetargu oraz wyjątki od obowiązku jego zastosowania. W określonej sytuacji obowiązki te muszą być stosowane przez kluby sportowe, funkcjonujące np. w formie spółki akcyjnej. Celem artykułu jest także wyjaśnienie wątpliwości, jakie wiążą się z przedmiotowymi przepisami.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Funkcjonowanie agencji gospodarujących mieniem Skarbu Państwa
63%
Agencje należą do jednostek podsektora rządowego są państwowymi osobami prawnymi utworzonymi na podstawie ustaw o finansach publicznych, w celu wykonywania zadań publicznych. Głównym zadaniem powoływanych agencji było przejęcie i rozdysponowanie zbędnego mienia Skarbu Państwa, w tym nieruchomości i rzeczy ruchomych. Jakkolwiek pierwsze zadanie zostało wykonane, to dokonania prywatyzacyjne nie są zadowalające. Misją agencji jest racjonalne, z punktu widzenia interesu publicznego, zagospodarowanie nie wykorzystywanego mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie lub użytkowaniu. W ostatnich latach, głównie przed wyborami do Parlamentu, niejednokrotnie pojawiały się propozycje likwidacji agencji gospodarujących mieniem Skarbu Państwa. Zmierzały jednak głównie do zastępowania jednych instytucji drugimi, bez dokonywania zmian systemowych. Tymczasem podstawowym i krótkookresowym celem porządkowania tej części sektora finansów publicznych powinno być ciągłe weryfikowanie celowości funkcjonowania i realizacji zadań statutowych agencji, a także wzmożenie kontroli gospodarowania mieniem oraz efektywności wykorzystywania pomocy finansowej przyznawanej ze środków publicznych. (abstrakt oryginalny)
Autor podejmuje rozważania, czy w polskiej rzeczywistości istnieje zjawisko populizmu prawnego, jakie są jego elementy konstytutywne i czy aktualnie są prowadzone prace legislacyjne nad aktami, które spełniają sformułowane kryteria populizmu. Jako punkt wyjścia autor przyjął założenie, że zauważone przez naukę prawa karnego zjawisko populizmu penalnego można rozpatrywać w szerszym aspekcie, obejmującym wszystkie dziedziny prawa i to zarówno na etapie jego tworzenia, jak i stosowania. Na tak rozumiany populizm prawny składają się, zdaniem autora, stworzony przez J. Widackiego algorytm populizmu penalnego i sformułowane przez T. Pietrzykowskiego założenia prawnego przeciwdziałania populizmowi w polityce oraz występujące w trakcie procesu legislacyjnego tendencje w uzasadnianiu konieczności zmian istniejącego prawa. W dalszej części powyższe założenia autor skonfrontował z treścią projektu ustawy o ochronie państwa polskiego przed roszczeniami dot. tzw. mienia bezspadkowego i jego uzasadnieniem, które pomijało uwarunkowania prawne o zasadniczym znaczeniu dla istoty regulacji. Powyższy zabieg doprowadził autora do końcowej konkluzji, że proponowana regulacja - aczkolwiek w zróżnicowanym stopniu - to spełnia wszystkie sformułowane w opracowaniu o kryteria do uznania go za przejaw populizmu prawnego.(abstrakt oryginalny)
Leasing polega na okresowym umożliwieniu odpłatnego korzystania z określonego środka trwałego na warunkach określonych w umowie. Podano tabele przebiegu procesów przekształceń własnościowych przedsiębiorstw państwowych w latach 1990-1998 oraz relacje ekonomiczne w spółkach pracowniczych użytkujących odpłatnie majątek zlikwidowanych przedsiębiorstw państwowych, na tle przedsiębiorstw prywatyzowanych ogółem. Dane te wskazują, iż leasing mienia Skarbu Państwa jest atrakcyjną formą prywatyzacji przynoszącą zamierzone rezultaty.
14
Content available remote Zmiany stosunków własnościowych w Polsce po roku 1989
63%
Dwudziesta piąta rocznica upadku systemu komunistycznego stwarza okazję do próby oceny transformacji rynkowej w Polsce, zwłaszcza oceny jej rezultatów gospodarczych i społecznych. Wszystkim przemianom towarzyszyła aktywność prawodawcy, który z lepszym lub gorszym skutkiem tworzył prawne ramy dla bezprecedensowych przeobrażeń sfery własnościowej i organizacyjnej polskiej gospodarki. Warto więc przypomnieć podstawowe akty prawne, które zadecydowały o obecnym, formalnoprawnym wymiarze systemu gospodarczego, a szczególnie o zmianach stosunków własnościowych.(fragment tekstu)
Badania ankietowe dotyczące stosunku władz samorządowych do parków kraj obrazowych wykazały, że władze te zarządzają parkiem wspólnie z dyrekcją parku krajobrazowego.14 Wedle samorządów w praktyce powinien występować model współzarządzania parkiem krajobrazowym - samorząd zarządza parkiem wspólnie z dyrekcją parku (na 190 respondentów na taki model wskazało 171). Takiego modelu nie da się jednak wprowadzić w życie z wielu powodów. Argumenty przeciwko temu pomysłowi mają różną naturę. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie argumentacji negatywnej i odrzucenie pomysłu na współzarządzanie parkami krajobrazowymi. (fragment tekstu)
16
Content available remote Gospodarczy charakter niektórych przestępstw przeciwko mieniu
63%
Publikacja dotyczy oceny niektórych przestępstw przeciwko mieniu, zamieszczonych w rozdziale XXXV kodeksu karnego, w kontekście ich związku z ochroną obrotu gospodarczego sensu largo. Zwrócono uwagę na konieczność uszczelnienia skuteczności tej ochrony przepisami, których podstawowym zadaniem jest ochrona mienia, niezależnie od zakresu przedmiotowego tej ochrony. Wybrano kilka przepisów, które najpełniej realizują ochronę majątkowych interesów podmiotów gospodarczych przedsiębiorstw. Wskazano przesłanki przemawiające za uznaniem tych przepisów, jako mających istotny związek z obrotem gospodarczym. (abstrakt oryginalny)
Autorki omówiły główne kierunki zagospodarowania substancji mieszkaniowej. Zaproponowały zastosowanie znanych i wykorzystywanych w analizach zjawisk społeczno-gospodarczych metod taksonomicznych do kwantyfikowania wybranych aspektów charakteryzujących efektywność zagospodarowania substancji mieszkaniowej. Autorki przedstawiły kwantyfikację wybranych determinant efektywności zagospodarowania popegeerowskiej substancji mieszkaniowej dwiema metodami.
W artykule omówiono problemy związane z przejmowaniem majątku prywatyzowanych przedsiębiorstw drogą leasingu oraz przedstawiono zagadnienie możliwej zamiany umowy leasingu na umowę kupna na raty.
Omówiono projekty realizacji strategicznego programu rządowego "Zagospodarowanie mienia Przejętego od Wojsk Federacji Rosyjskiej" oraz rewitalizacji terenów po Wojsku Polskim w Legnicy, w Bornie Sulinowo, w Nysie oraz w Jeleniej Górze.
20
Content available remote Transformacja mienia Skarbu Państwa w kontekście aktualnych przepisów prawa
63%
Od 1990 roku nastąpiły w Polsce zmiany, które zapoczątkowały proces transformacji mienia Skarbu Państwa. Przedmiotowa transformacja dotyczyła nabycia, przekształcenia lub przekazania praw majątkowych do nieruchomości państwowych innym podmiotom. Istota zachodzących przemian, odnośnie własności nieruchomości, sprowadzała się do realizacji podstawowych postulatów: • odstąpienie od zasady niepodzielności mienia Skarbu Państwa, • dokonanie wyraźnego określenia podmiotu, któremu przysługuje mienie, • ograniczenie możliwości administracyjnego ingerowania w obrocie nieruchomościami. Wymienione założenia wskazały kierunek reformy systemu prawnego. Konstytucyjnie umocnione zostało prawo własności. Nadano gminom osobowość prawną i wprowadzono nową kategorię mienia - mienie komunalne. Przedmiotowa transformacja realizowana była w różnych postępowaniach, jak: komunalizacja, uwłaszczenie, nabywanie nieruchomości przez Agencję Własności Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, przekazywanie mienia powiatom oraz województwom. Równolegle z procesami transformacji mienia następowały zwroty nieruchomości zbędnych na cele, na które zostały wywłaszczone oraz następowała rewindykacja majątków kościelnych osób prawnych. Bardzo ważnym zagadnieniem są roszczenia stron o zwrot majątków ziemskich, przejętych na rzecz Skarbu Państwa, w wyniku realizacji dekretu o przeprowadzeniu Reformy Rolnej oraz roszczenia stron za nieruchomości pozostawione poza granicami państwa polskiego (tzw. mienie zabużańskie). Wciąż aktualnym problemem jest stwierdzenie własności dróg publicznych. Dla dróg takich do dnia dzisiejszego dokonywane są bowiem regulacje stanu prawnego. Takie regulacje na terenach południowych często powiązane są z rozdzielaniem ciał hipotecznych (np. zbiornik wodny "Świnna Poręba"). W związku z jubileuszem zachodzących przemian, w opracowaniu zostaną przeanalizowane przepisy prawne dotyczące transformacji mienia Skarbu Państwa na przestrzeni ostatnich 25 lat. Przepisy te bowiem uległy radykalnie zmianom po wejściu Polski do UE. W części praktycznej dokonana zostanie analiza stanu obecnego - pozytywnych, ale również negatywnych konsekwencji dokonanych zmian.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.