Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  State sector
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Sektor państwowy we Włoszech
100%
The article contains a synthetic presentation of the state sector genesis in Italy. The quoted data concerning investments commissioned by this sector, its share in employment, and industrial output as well as the analysis of the economic performance of two biggest state holdings: the IRI and the ENI - point at the loading role of the state sector in the Italian economy after the 2nd World War. The assessment of the present situation leads to the conclusion that it is necessary to further increase the economic functions of the state-owned sector in future.(original abstract)
2
Content available remote Nacjonalizacja w Europie Zachodniej w drugiej połowie lat 40. XX wieku
100%
Termin "nacjonalizacja" występuje w literaturze naukowej i obiegu potocznym w różnych zakresach znaczeniowych: od bardzo wąskich do bardzo szerokich, przy czym największe problemy sprawia nadawanie mu kontekstów zbyt pojemnych. Czytamy i słyszymy o fali nacjonalizacji na Zachodzie Europy po wielkim kryzysie gospodarczym, o nacjonalizacji niektórych banków podczas kryzysu finansowego 2008+ czy wreszcie - by przejść na rodzime podwórko - o nacjonalizacji części aktywów Otwartych Funduszy Emerytalnych. Niekiedy można odnieść wrażenie, że nacjonalizacja to po prostu każdy przypadek poszerzania sektora publicznego bez względu na sposób w jaki się dokonuje. Tymczasem takie podejście jest grubą nadinterpretacją. (fragment tekstu)
Termin "usługi interesu ogólnego" obejmuje usługi świadczone przez podmioty działające w wielu sektorach gospodarki. Ponadto znaczny zakres usług (przemysły sieciowe, a także sektor usług audiowizualnych) jest już uregulowany sektorowo, w tym pod kątem obowiązku świadczenia usługi interesu ogólnego zarówno na poziomie wspólnotowym, jak i krajowym. Regulacje sektorowe, uwzględniające specyfikę danego rodzaju usług oraz różnice w ich organizacji i funkcjonowaniu, są obecnie wystarczającym instrumentem zapewniającym przejrzystość i bezpieczeństwo prawne w zakresie świadczenia usług interesu ogólnego. Zdaniem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES), zgodnie z zasadą pomocniczości, każde państwo członkowskie powinno posiadać swobodę w zakresie rozróżnienia między usługami świadczonymi w ogólnym interesie gospodarczym a usługami użyteczności publicznej nieposiadającymi charakteru(fragment tekstu)
Na systemy rachunkowości rządowej wpływ mają zarówno czynniki endo-, jak i egzogeniczne. Generalnie, podstawowe znaczenie mają krajowe systemy budżetowania, a także - w mniejszym stopniu - wykorzystywany w danym kraju sposób zarządzania finansami publicznymi. Tradycyjnym systemem rachunkowości rządowej jest system oparty na zasadzie kasowej. Zmiana podejścia do zarządzania zasobami publicznymi, a także uczestnictwo krajów w różnych ponadnarodowych organizacjach oraz potrzeby zgłaszane przez instytucje międzynarodowej statystyki publicznej, powodują implementację systemów na bazie memoriałowej, generujących szerokie spektrum informacji niezbędnych dla za­rządzania zgodnie z zasadą "3-E". (abstrakt oryginalny)
Do lat 60. XX w., kiedy Malta pozostawała brytyjską kolonią, jej gospodarka charakteryzowała się niskim stopniem uprzemysłowienia, ograniczoną do kilku branż produkcją, niskim poziomem mechanizacji i wydajności oraz niewielkim eksportem, była podporządkowana interesom metropolii i opierała się w dużym stopniu na dochodach ze stoczni i bazy Royal Navy. Uzyskanie niepodległości w 1964 r. stworzyło przestrzeń polityczną i ekonomiczną do industrializacji i rozwoju Malty. W następnych latach, mimo kilku radykalnych zwrotów w polityce gospodarczej realizowanej przez kolejne rządy, maltańska gospodarka zyskała wysoką dynamiką wzrostową, została zrestrukturyzowana, zdywersyfikowała produkcję, zdołała przyciągnąć zagranicznych inwestorów, uzyskała dostęp do nowych technologii, rozwinęła eksport. Model zorientowany na produkcję eksportową i przyciąganie bezpośrednich inwestycji zagranicznych okazał się na tyle skuteczny, że umożliwił realizację kosztownej polityki państwa opiekuńczego. Obecnie Malta z nowoczesną, konkurencyjną gospodarką, PKB per capita w wysokości 22 tys. euro, 6% tempem wzrostu, niskim bezrobociem (3,4%), spadającym zadłużeniem publicznym (57% PKB) oraz nadwyżką budżetową (0,5% PKB) jest jednym z najszybciej rozwijających się państw UE.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Sektor państwowy w gospodarce USA
75%
Charakterystyczną cechą gospodarki amerykańskiej jest znacznie mniejszy udział sektora państwowego niż w innych krajach kapitalistycznych. Wiele dziedzin nierentownych, które w Europie Zachodniej zostały przejęte przez państwo pozostaje nadal we władaniu prywatnego kapitału. W USA państwo rzadko podejmuje bezpośrednią działalność gospodarczą. Jeżeli pojawia się potrzeba interwencji w określone sfery gospodarcze, wówczas podejmuje się przede wszystkim działania pośrednie. Dziedziny nierentowne są subsydiowane. Liczba państwowych przedsiębiorstw ulega zmianie w zależności od sytuacji i potrzeb, lecz oscyluje w granicach 20 tys. W większości są to jednak przedsiębiorstwa małe o lokalnym znaczeniu. Zaledwie kilka ma znaczenie ogólnokrajowe (będzie o nich mowa w dalszej części artykułu). Jednak nawet ogólna ilość przedsiębiorstw państwowych w stosunku do całej ich liczby szacowanej na około 10 min stanowi nieznaczny odsetek - 0,2%.(fragment tekstu)
Sektor publiczny nadal zajmuje ważne miejsce w krajach gospodarki rynkowej. W artykule została podjęta próba oszacowania wpływu tego sektora na poziom PKB i zatrudnienia (w odniesieniu do przedsiębiorstw prywatnych). Badanie nie wykazało optymalnego udziału państwa w gospodarce. Udowodniono natomiast, że celowość funkcjonowania przedsiębiorstw państwowych może być rozpatrywana z punktu widzenia ich wpływu na rozwój gospodarczy. Trudności związane z wyznaczeniem optymalnego udziału sektora publicznego w danym kraju wynikają z różnej dynamiki procesów redystrybucji majątku między sektorem publicznym i prywatnym. Stwierdzono, że gospodarka rynkowa potrzebuje wsparcia ze strony państwa, ale jego rola nie powinna wykraczać poza specyficzny dla danej gospodarki poziom. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony został analizie rynku pocztowego w Polsce, w rozbiciu na jego segmenty, jak i w ujęciu całościowym. Celem niniejszego artykułu jest próba identyfikacji dwóch podstawowych segmentów usług (kurierskich i listowych), a także całego obszaru pocztowego, z odpowiednimi modelami (strukturami) rynkowymi. Jeszcze przed rokiem 2002, a więc w okresie poprzedzającym uruchomienie procesów liberalizacyjnych na polskim rynku pocztowym, dość powszechnie rynek ten uznawany był za monopol. W okresie 2003-2012, kiedy wprowadzane były ustawy i inne regulacje uwalniające mechanizmy konkurencji w obszarze poczty, zwyczajowo mówiło się, iż publiczny operator Poczta Polska traci swoją monopolistyczną pozycję. Wraz z początkiem roku 2013 - momentem wejście w życie dyrektywy unijnej liberalizującej sektor usług pocztowych w Polsce, z założenia mamy do czynienia z rynkiem w pełni konkurencyjnym. Przedstawiona w artykule analiza służy próbie ściślejszego określenia, jakie rzeczywiste mechanizmy rynkowe funkcjonują dziś w obszarze usług pocztowych i jakie w związku z tym realne struktury rynkowe wykształciły się w ramach tego sektora. Analiza statystyczna pozwoliła zbadać udziały i pozycje rynkowe operatorów pocztowych oraz tendencje występujące w tym zakresie. Metodę analizy przypadku wykorzystano natomiast do oceny zmian strukturalnych zachodzących w badanych obszarach oraz do określenia charakterystycznych cech poszczególnych segmentów, w celu ich identyfikacji z właściwymi modelami rynkowymi. Przeprowadzone badania pozwalają stwierdzić, że obecnie na rynku usług pocztowych mamy do czynienia ze strukturami przypominającymi oligopol w zakresie usług kurierskich i paczek, zaś monopol - w obszarze przesyłek listowych. Analiza polskiego rynku pocztowego w ujęciu holistycznym zdaje się natomiast upoważniać do twierdzenia, iż wykazuje on pewne podobieństwa do modelu konkurencji monopolistycznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę gospodarowania nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz roli własności państwowej w rolnictwie. Podstawą badań są materiały i raporty Agencji Nieruchomości Rolnych, dane GUS oraz źródła literaturowe. Aktualnie wskutek przekształceń własnościowych państwo jako producent rolny odgrywa szczątkową rolę, natomiast nadal ma względnie dużą rolę właścicielską (ok. 2 mln ha). Wprawdzie ilość gruntów sprzedanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych w ostatnich latach rośnie, podobnie jak ich ceny, jednak dalsze rozdysponowanie gruntów z zasobu Skarbu Państwa, ukierunkowane głównie na ich sprzedaż, z przyczyn lokalizacyjnych, formalnoprawnych i innych, będzie coraz trudniejsze. Trwałe zagospodarowanie nieruchomości rolnych Skarbu Państwa mogą utrudniać również zawirowania polityczne związane z reprywatyzacją i udziałem kapitału zagranicznego.(abstrakt oryginalny)
Zadaniem opracowania jest analiza neoliberalnego modelu prywatyzacji w Polsce w okresie transformacji systemowej oraz ocena jego skutków społeczno-ekonomicznych. W pracy omówiono także syntetyczną ocenę wpływu dotychczasowych procesów prywatyzacyjnych na konkurencyjność polskiej gospodarki. Przedstawiono również nowy model prywatyzacji polskiej gospodarki i docelowy kształt sektora państwowego.
The main purpose of the article is to present the current circumstances of non-government organizations development and the key opportunities and threats in the process of launching ngos into the process of Polish civic society building. In the first part of the paper the stages of non-governmental sector development in Poland are described. The traditions of the so-called Third Sector in Poland and two main causative factors forming its development in the transition time are shown next. The increasing role of non-government organizations in shaping the civic society in Poland as the result of SWOT analysis of civic society is considered in the further parts of the paper. (original abstract)
Artykuł ukazuje obecny stan polskiej edukacji muzycznej w wybranych województwach Polski. Wymienione są przeszkody dla jej poprawnego funkcjonowania i proponowane są kierunki zmian. Zdecydowanie podkreślana jest potrzeba muzycznego edukowania na każdym szczeblu szkolnictwa. Wskazuje się na współistnienie sektorów publicznego i prywatnego w obszarze nauczania muzyki. Wymienia się kilka powodów kulturowych i gospodarczych, dla których nauczanie muzyki jest niezbędne. Obserwuje się niefortunne decyzje, dotyczące prawa oświatowego oraz tendencję schyłkową w kwestii dostrzegania potrzeby edukacji muzycznej. W celu zdobycia informacji dotyczących stanu faktycznego oraz możliwych kierunków zmian przeprowadzono badanie ankietowe oraz wywiady z osobami związanymi z edukacją, w tym muzyczną, a wyniki poddano analizie i skomentowano. (abstrakt oryginalny)
W III kwartale 2007 r. ogólny wskaźnik koniunktury przyjął wartość +20.3, niniejszą prawie o 10 punktów niż w III kwartale rok temu. Bieżący kwartał jest drugim z kolei kwartałem, gdy nie wystąpił wzrost ogólnego wskaźnika koniunktury w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku. Takie zdarzenie nie miało miejsca od 2001 r. W III kwartale 2006 r. wskaźnik wynosił +29.7 i był większy o 9 punktów niż rok wcześniej, o 15 punktów niż 2 lata wcześniej, o 31 punktów niż 3 lata wcześniej i o 41 punkty niż 4 lata wcześniej. (fragment tekstu)
W II kwartale 2007 r. ogólny wskaźnik koniunktury przyjął wartość +43.1, mniejszą o 0.9 punktu niż w II kwartale rok temu. W bieżącym kwartale, po raz pierwszy od 2001 r. nie wystąpił wzrost wskaźnika w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem. W II kwartale 2006 r. wskaźnik wynosił +44.0 i był większy o 14 punktów niż w II kwartale rok oraz 2 lata wcześniej, o 31 punktów niż 3 lata wcześniej i o 42 punkty niż 4 lata wcześniej. (fragment tekstu)
W 1993 roku podstawowymi celami prywatyzacji są: zwiększenie efektywności gospodarowania i rozwój rynków kapitałowo-pieniężnych. Rząd realizując te cele będzie dążył do utrzymania poziomu zatrudnienia, ale nie za cenę pogorszenia efektywności przedsiębiorstw; będzie dążył do propagowania inwestycji zmniejszających uciążliwość przedsiębiorstw dla środowiska oraz dążył do uzyskania wpływów do budżetu państwa. W budżecie wpływy te są oszacowane, łącznie z leasingiem, na kwotę około 8 bln zł. Aktualnie nadal będą realizowane dwie główne ścieżki prywatyzacji, tj. realizowana do tej pory prywatyzacja kapitałowa (niespełna 50 sprywatyzowanych przedsiębiorstw do końca stycznia) i prywatyzacja likwidacyjna. Stosując tę ostatnią opierano się na kilku przepisach: na artykule 37 ustawy o prywatyzacji i artykule 19 ustawy o przedsiębiorstwie państwowym. Wstępem do prywatyzacji kapitałowej była tzw. komercjalizacja, czyli transformacja przedsiębiorstw państwowych w jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. W końcu 1992 roku organom centralnym podlegało 1378 przedsiębiorstw, natomiast organom wojewódzkim - 3975. Do końca 1992 roku zaakceptowano w sumie 1568 wniosków o likwidację, która daje lepsze efekty, z tego 853 w trybie ustawy o przedsiębiorstwie państwowym i 715 w trybie ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Procesy likwidacyjne zakończono w przypadku 752 przedsiębiorstw, przy czym prywatyzacja na podstawie artykułu 37 ustawy o prywatyzacji była szybsza - zakończono 513 postępowań, natomiast w przypadku likwidacji na podstawie ustawy o przedsiębiorstwie państwowym - zakończono tylko 139 procesów. Skarb Państwa w sumie przekształcił 480 przedsiębiorstw, z tego w 53 spółkach uruchomiono sprzedaż akcji lub udziałów, a w 18 spółkach wszystkie akcje lub udziały sprzedano. W 1993 roku będą nadal obowiązywać te dwie ścieżki prywatyzacji. (fragment tekstu)
W artykule omówiono mechanizmy rozwoju gospodarki w Polsce. Podkreślono konieczność dokończenia prywatyzacji. Niewydolny sektor państwowy generuje straty i niepokój społeczny.
Przedstawiono przesłanki utworzenia państwowych gospodarstw rolnych w sensie instytucjonalnym, ogólną charakterystykę ich działalności i zmian organizacyjnych w ponad 40-letnim okresie ich istnienia, a także przyczyny ich likwidacji. Mimo upływu 25 lat od decyzji o likwidacji państwowych gospodarstw rolnych, skutki ich istnienia i przekształceń nadal są istotnym elementem rzeczywistości społeczno-gospodarczej, zwłaszcza w regionach o dużym w przeszłości udziale sektora państwowego w rolnictwie. Oceny przyczyn i skutków likwidacji PGR-ów są nadal przedmiotem zróżnicowanych opinii, na co zwrócono także uwagę w opracowaniu.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania będzie środek karny w postaci zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu lub pracy w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego. Jest to nowa instytucja, wprowadzona do porządku prawnego na mocy noweli k.k. z 14.10.2021 r. Podstawowym problemem badawczym będzie próba odpowiedzi na pytanie o zasadność jego wdrożenia do systemu środków penalnych oraz o poprawność ukształtowania przesłanek jego orzekania. Celem artykułu będzie weryfikacja hipotezy badawczej, że ustawodawca wprowadził do systemu prawa karnego środek karny, który obciążony jest licznymi mankamentami uniemożliwiającymi realizację jego funkcji.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Prywatyzacja jako element planu konsolidacji finansów sektora rządowego
63%
Niniejsze opracowanie jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak w przeszłości wykorzystywano wpływy z prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw i który spośród trzech głównych celów prywatyzacji: zasilanie budżetu państwa z dochodami z wyprzedaży majątku państwowego, ograniczenie subsydiów dla nieefektywnych państwowych przedsiębiorstw, wzrost wpływów podatkowych poprzez poprawę rentowności przedsiębiorstw, dominuje w rządowym programie naprawy stanu finansów publicznych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.