Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 285

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  States' role in economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza zależności państwa i rynku w procesie liberalizacji handlu międzynarodowego. W szczególności ukazany zostanie problem interakcji państwa oraz rynku w międzynarodowych stosunkach gospodarczych, mechanizm decyzyjny w polityce handlowej i możliwości oddziaływania na ten proces przez podmioty niepaństwowe, zwłaszcza przedsiębiorstwa międzynarodowe.(fragment tekstu)
Scharakteryzowano sytuację makroekonomiczną Polski po 2001 r. oraz przedstawiono propozycje zmian, które należy wdrożyć, w obliczu przystąpienia do Unii Europejskiej.
Artykuł stanowi próbę zwrócenia uwagi na pewne cechy dziedzictwa kulturowego, które odpowiadają wymogom cywilizacji przemysłowej i mogą ułatwić zrozumienie powodzenia niekonwencjonalnych rozwiązań, stanowiących o specyfice japońskiego modelu w porównaniu do modelu gospodarowania w obrębie euroamerykańskiego kręgu kulturowego.
Udział państwa w gospodarce rynkowej, zakres, formy i instrumenty jego oddziaływania na przebieg procesów gospodarczych były, są i zapewne jeszcze długo będą przedmiotem dyskusji, sporów i sprzecznych poglądów, i to zarówno w nauce, jak i w praktyce gospodarczej. Problem ten, zawsze obecny i ważny, wydaje się szczególnie istotny w okresie transformacji gospodarczej w krajach realizujących procesy przebudowy systemowej i przejścia z systemu gospodarki centralnie zarządzanej do systemu gospodarki rynkowej. (fragment tekstu)
Analizując rolę państwa skoncentrowano uwagę na jego aspekcie ekonomicznym. Autorzy nawiązują także do kwestii ideowych, politycznych i społecznych. Interesuje ich przede wszystkim kierunek w jakim zmierza Unia oraz jej przyszły kształt instytucjonalny.
6
Content available remote Pojęcie pomocy państwa w prawie wspólnotowym
100%
Przedstawiono istotę pomocy państwa w gospodarce rynkowej, normatywne wyznaczniki pojęcia pomocy, środki z jakich może pochodzić pomoc oraz zakłócenia jakie może pomoc państwa powodować.
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badania opinii respondentów na temat roli państwa w gospodarce na przykładzie Polski poprzez: wskazanie koncepcji dominujących (socjalizmu, interwencjonizmu, liberalizmu, keynesizmu), segmentację respondentów oraz ocenę istotności wpływu cech respondentów na przynależność do poszczególnych klas. Analizą objęto 991 respondentów, zgromadzono 11 892 obserwacji 12 zmiennych obserwowanych mierzonych na skali dychotomicznej. W analizie wykorzystano modele klas ukrytych oraz modele regresji klas ukrytych, a ich estymację przeprowadzono za pomocą pakietu poLCA oraz programu R. Na tej podstawie sformułowano wnioski: w świetle przyjętych kryteriów informacyjnych najlepiej dopasowanym modelem do danych empirycznych jest podział na 4 klasy: 1 - 31%, 2 - 26%, 3 - 6%, 4 - 37%; w klasie 1 i 2 dominuje przekonanie, że państwo powinno pełnić rolę państwa opiekuńczego m.in. poprzez rozbudowę systemu socjalnego (socjalizm) i tworzenie nowych przedsiębiorstw państwowych (keynesizm); respondenci z klasy 3 opowiadają się za gospodarką liberalną; a w klasie 4 dominują respondenci "niezdecydowani"; żadna ze zmiennych towarzyszących nie wywiera istotnego wpływu na przynależność respondentów do poszczególnych klas(abstrakt oryginalny)
Następuje nowa faza rozwoju gospodarki tynkowej. Jej istotą jest zmiana układu czynników produkcji. Pozycję podstawowego czynnika wytwórczego zajmuje wiedza, powodując zmniejszenie roli tradycyjnych czynników: pracy i kapitału. Wiedza zawsze była potrzebna, nigdy jednak nie zajmowała takiego miejsca w procesach gospodarowania jak obecnie. Dziś przedmiotem komunikacji między przedsiębiorstwami i gospodarką stała się umiejętność zorganizowanego prowadzenia, tworzenia i wykorzystywania wiedzy do bieżącej produkcji i tworzenia nowej wiedzy. Współczesne trendy rozwojowe nowoczesnej gospodarki pokazują, że gwarancję trwałego rozwoju stanowi osiąganie przewagi konkurencyjnej opartej na wiedzy i innowacjach. Sukces odnosi gospodarka wyzwalająca zdolność do trwałego generowania innowacji. Artykuł przedstawia innowacyjność polskiej gospodarki na tle UE.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Rola państwa w kształtowaniu stabilnego, efektywnego systemu finansowego
76%
Istnienie stabilnego, efektywnego systemu finansowego uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Wiodącą rolę wśród nich odgrywa aktywność państwa. Celem artykułu jest wyeksponowanie tej jego powinności i określenie zakresu oddziaływania.(fragment tekstu)
Autor artykułu analizuje procesy dokonujące się w sferze budżetu państwa w latach transformacji naszej gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem lat 1990-1991. Omawia też rolę państwa w kształtowaniu budżetu w tychże latach.
Celem artykułu jest teoretyczna i empiryczna analiza nowego, ważnego fenomenu współczesnej gospodarki w skali globalnej, tj. wzrostu zakresu oraz znaczenia przedsiębiorstw państwowych. Szczególną uwagę poświęcono roli przedsiębiorstw państwowych w polskiej gospodarce rozpatrywanej na tle tendencji ogólnoświatowych. Autorzy omawiają najpierw problemy metodologiczne związane z wyodrębnieniem i definiowaniem przedsiębiorstw państwowych wskazując, że kryterium własności, tradycyjnie stosowane do wyodrębniania przedsiębiorstw państwowych, powinno być obecnie uzupełnione lub zastąpione przez kryterium rzeczywistej kontroli nad funkcjonowaniem i rozwojem danego przedsiębiorstwa. Następnie przedstawiają i analizują dane liczbowe oraz wskaźniki ilustrujące miejsce przedsiębiorstw państwowych w gospodarce światowej i w Polsce. Potem omawiają trzy czynniki wpływające na wzrost zakresu i znaczenia przedsiębiorstw państwowych we współczesnych gospodarkach: ewolucję układu sił w gospodarce globalnej, wzrost znaczenia zasobów energetycznych oraz zmiany w zarządzaniu przedsiębiorstwami państwowymi wpływające na ich efektywność. W zakończeniu przeprowadzona jest dyskusja nad wnioskami wynikającymi z dokonanej analizy. Artykuł zamykają wnioski z przeprowadzonej analizy. (abstrakt oryginalny)
Regulacja jako model oddziaływania państwa na gospodarkę powstała w Stanach Zjednoczonych w okresie po I Wojnie Światowej. Jej celem był nadzór nad nowymi sektorami gospodarki, takimi jak np. energetyka i telekomunikacja, lecz bez wzmacniania egzekutywy. Regulacja stała się częścią polskiego systemu prawnego za sprawą integracji europejskiej. Prawo wspólnotowe wymaga, aby organy regulacyjne, wyrównujące brak pełnej konkurencji z powodu istnienia monopolu naturalnego, były niezależne od podmiotów regulowanych. Niezależność ta jest ograniczana m.in. przez szczegółową legislację. Polski model regulacji sektorowej charakteryzuje się obecnością organów monokratycznych o strukturze jednoszczeblowej, wspomaganej przez kolegialne ciała doradcze oraz jednostki terenowe, nie mające odrębnego zakresu kompetencji. Najważniejszym instrumentem oddziaływania jest koncesjonowanie. Cechy te nie są jednak na tyle odrębne, aby można było określić regulację w Polsce jako zdecydowanie odmienną od pozostałych krajów Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienie tworzenia renty i pozyskiwania renty. Zaprezentowano ekonomiczne koszty pozyskiwania renty oraz pozyskiwanie renty w działaniu. Na koniec przeanalizowano zależność pomiędzy zorganizowanymi grupami interesów a modelem pozyskiwania renty.
We współczesnym świecie interwencjonizm państwowy jest bardzo silny. Także w Polsce wysokość nakładów finansowych przeznaczanych na pomoc publiczną dla przedsiębiorstw systematycznie wzrasta. Dlatego zasadniczym problemem pozostaje wytyczenie zasadniczych kierunków interwencji w taki sposób, aby zwiększyć efektywność udzielanego wsparcia. (fragment tekstu)
Stanowisko Marshalla można byłoby podsumować następująco: rynek nie jest doskonały, ale to jeszcze nie powód, aby twierdzić, że regulacje rządowe przyniosą lepsze efekty. Nie można zaprzeczyć, iż teoria Marshalla mogła stać się podstawą do zwiększenia aktywności państwa wobec gospodarki, ale należy pamiętać o tym, że dla niego samego była to podstawa dalece niewystarczająca. On poszukiwał takiego rozwiązania problemów społecznych, które nie godziłoby w fundamenty porządku wolnokonkurencyjnego. Był liberałem, zwolennikiem gospodarki rynkowej, ale równocześnie człowiekiem niezwykle wrażliwym na bolączki ludzi najuboższych, zatroskanym o los tych, którym system wolnorynkowy nie dawał szans na rozwój i przetrwanie. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie jest próbą przedstawienia koncepcji państwa bezpieczeństwa socjalnego G. K. Myrdala, która daje się logicznie wysnuć z zastosowanej przezeń metody kumulatywnego uwarunkowania do analizy zjawisk społecznych, ekonomicznych, politycznych i instytucjonalnych. Kluczowym elementem teorii organicznej państwa i jego instytucji jest przekonanie obecne w poglądach Myrdala, że działalność państwa ma charakter konstruktywny, jest czynnikiem endogenicznym, generującym równoważenie negatywnych skutków wynikających ze sposobów organizacji społeczeństwa.(fragment tekstu)
Ekonomiczna rola państwa była jednym z tych zagadnień, któremu profesor Styś poświęcił wiele miejsca i uwagi. Twierdził, że państwo powinno odgrywać znaczącą rolę w życiu gospodarczym. Doceniał jego udział w tworzeniu sprzyjających warunków do działalności gospodarczej. Uważał jednak, że aktywność ta powinna wynikać wyłącznie z przesłanek ekonomicznych. Zaangażowanie noszące znamiona kontroli całości procesów gospodarczych uznał za nieuzasadnione i szkodliwe. Wincenty Styś opowiadał się za planowaniem gospodarczym w skali całego kraju. Pragnął jednak, by odbywało się ono przy respektowaniu samodzielności podmiotów gospodarczych. Był zdania, że powiązanie elementu planowania z zasadami rynkowymi wyeliminuje żywiołowość procesów gospodarczych. Akcentował korzyści płynące z finansowego i instytucjonalnego zaangażowania państwa w proces uprzemysłowienia. Zaliczył do nich zmniejszenie przeludnienia wsi, a co za tym idzie stopniową koncentrację ziemi sprzyjającą akumulacji kapitału. Państwu przyznał nie tylko rolę obserwatora, ale również uczestnika życia gospodarczego. Profesor Styś do istotnych funkcji państwa zaliczył troskę o postęp w rolnictwie, poprzez tworzenie sprzyjających warunków do równoczesnego rozwoju sektora indywidualnego, spółdzielczego i państwowego. Podnosił korzyści płynące z indywidualnej gospodarki rolnej, a jej funkcjonowanie pragnął uzupełnić społecznym współdziałaniem. Stąd też szczególne znaczenie w zakresie organizacji życia społeczno-gospodarczego przyznał spółdzielczości. Przyczynił się do rozpropagowania idei spółdzielczości jako warunku rozwoju rolnictwa. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.