Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  States' role in labour market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest analiza roli państwa na rynkach pracy zintegrowanej Europy. Chodzi w szczególności o odpowiedź na pytanie, czy - a jeżeli tak, to jak - proces integracji gospodarczej wpływa na zmiany znaczenia i funkcji władzy publicznej poszczególnych krajów na narodowych i wspólnotowym rynku pracy Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja, analiza i ocena zmian, jakie dokonały się na polskim rynku pracy w okresie transformacji ustrojowej w związku ze zmianą roli państwa w gospodarce. W pierwszej części omówiono zawodność mechanizmu rynkowego identyfikowaną na rynku pracy, która była przyczynkiem do ingerencji państwa w procesy zachodzące na rynku pracy. W części drugiej wskazano na zmiany, jakie zaszły w zatrudnieniu w ramach sektora publicznego. W części trzeciej przedstawiono efekty uelastyczniania rynku pracy, a w części czwartej - zmiany w prowadzeniu polityki rynku pracy. W podsumowaniu zawarto model struktury czynników, jakie miały wpływ na rynek pracy w Polsce okresu transformacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rozwój metod ewaluacji programów zatrudnienia w kontekście badań w Polsce. Wraz z ewolucją roli aktywnej polityki rynku pracy, nakierowanej coraz częściej również na realizację innych celów niż tylko podjęcie zatrudnienia, konieczne stało się zmodyfikowanie dotychczas stosowanego podejścia do ewaluacji. Po pierwsze, znacznie rozszerzono katalog analizowanych efektów programów. Po drugie, do badań ewaluacyjnych polityki rynku pracy wprowadzono podejście dynamiczne. Po trzecie, w tym czasie wzrosła również wiedza na temat czynników, które współdeterminują udział i efekty podjętej interwencji. W badaniach efektów przyczynowych zaczęto uwzględniać znacznie szerszy zestaw zmiennych, opisujących nie tylko konkretny epizod bezrobocia badanej jednostki i jej cechy społeczno-demograficzne, ale również dokładny przebieg kariery. W Polsce najważniejszym wyzwaniem staje się podjęcie bardziej pogłębionych badań efektów przyczynowych aktywnej polityki rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem tych polityk winien być wzrost produktywnego i efektywnego zatrudnienia. Ważne jest podniesienie jakości zasobów ludzkich poprzez kształcenie, szkolenie i aktywizację zawodową, a także przekwalifikowanie dla potrzeb danych segmentów i wymagań poszczególnych rynków pracy. Jest to niezbędne (obok szybkiego wzrostu gospodarczego), aby zapewnić budowę opartego na wiedzy społeczeństwa obywatelskiego. (fragment tekstu)
Wspólnota wymaga ustroju, kształtowanego na dobrych instytucjach, poprawnie zidentyfikowanej wolności i równości. Rolą państwa jest dostarczanie informacji, niezbędnych wolnemu podmiotowi do podejmowania racjonalnych decyzji. Do zadań państwa należy także ochrona podstawowych praw człowieka i tworzenie warunków do rozwoju ludzkiej kreatywności oraz łagodzenie napięć, których źródłem są żywiołowe procesy rynku. Funkcją państwa jest zatem czuwanie nad zawieranymi kontraktami społecznymi, w tym umowami cywilnoprawnymi zawieranymi na rynku pracy, tak, aby szanowane były prawa własności każdej ze stron kontraktu. Państwo jest służebne wobec wszystkich interesariuszy umowy cywilnoprawnej i gwarantuje egzekucję roszczeń wynikających z zawieranych umów.(abstrakt oryginalny)
Podsumowując podjęte rozważania, należy zauważyć, że w literaturze przedmiotu nie ma zgodności co do celów i form polityki zatrudnienia oraz polityki rynku pracy. Same zaś działania państwa kierowane na rynek pracy, w rozumieniu ich zakresu, efektywności i skali oddziaływania są także - i niewątpliwie - niejednakowe i zróżnicowane co do ich skuteczności. Tym niemniej, i w ostatnim czasie widoczne są już także pewne istotne i korzystne nawet zmiany w sposobie prowadzenia polityki rynku pracy w Polsce. Zwiększeniu ulega bowiem udział procentowy wydatków na aktywne formy w ogólnej sumie wydatków z Funduszu Pracy; rokrocznie więcej wydaje się też na szkolenia, a które są uznawane w krajach Europy Zachodniej za najbardziej efektywny instrument polityki rynku pracy. Ponadto, odnotowuje się - co prawda wciąż o wiele za skromny - spadek liczby bezrobotnych obserwowany już od 2003r., a co także powoduje, że "stałe" wydatki na pasywne formy ulegają obniżaniu i przez co więcej środków może być wydatkowanych na politykę aktywną. Zmiany te niewątpliwie budzą też pewne nadzieje, że prognozy dotyczące znaczącego spadku bezrobocia (w tym i w związku z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej) staną się realnym faktem. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie projektu PATHWAYS, który zmierza do identyfikacji strategii integracji i reintegracji osób chorujących na choroby przewlekłe w Europie oraz stworzenia rekomendacji dotyczących wdrażania efektywnych programów zawodowej integracji i reintegracji. Projekt opiera się na łączeniu wielu metod i technik badawczych, w tym analizie treści, analizie danych zastanych, indywidualnych wywiadów z ekspertami czy badań sondażowych z ekspertami i osobami chorującymi przewlekle. W Polsce istnieją regulacje dotyczące osób z orzeczeniem o niepełnosprawności i ich sytuacji na rynku pracy. Brakuje rozwiązań skierowanych na osoby chorujące przewlekle, w tym osoby z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Projekt PATHWAYS jest potrzebny w celu wypełnienia luki informacyjnej zarówno dla ekspertów, jak i beneficjentów systemu. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono znaczenie aktywnej polityki rynku pracy oraz przedstawiono charakterystykę jej podstawowych instrumentów i uczestników. Zaprezentowano również dynamikę i strukturę wydatków funduszu pracy na aktywne programy rynku pracy.
Województwo warmińsko-mazurskie cechuje jedno z najniższych w kraju wykorzystanie zasobów ludzkich, gdzie nierównowaga między podażą siły roboczej a popytem na pracę jest duża i trudna do długotrwałego wyeliminowania. Stała się ona podstawowym wyzwaniem dla polityki społecznej, która swoje zadania w sferze walki z bezrobociem realizuje w ramach aktywnych i pasywnych programów finansowanych z Funduszu Pracy. Wysokie koszty realizacji owej polityki sprawiają jednak, że od lat staje się ona przedmiotem krytyki, która często podważa sens jej stosowania. Istotna wydaje się być również skuteczność aktywizujących instrumentów tej polityki. Głównym celem artykułu jest przedstawienie poziomu i struktury poniesionych wydatków na realizację ALMP w województwie warmińsko-mazurskim, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w podejściu do realizacji poszczególnych programów aktywizujących. Ponadto ocenie poddano efektywność głównych aktywnych programów rynku pracy realizowanych w obszarze badanego województwa.(abstrakt oryginalny)
W artykule Wacława Jarmołowicza pt. "Rynek pracy i polityka państwa na rynku pracy w Polsce okresu transformacji i integracji gospodarczej" przedmiotem analizy jest rozwój sytuacji na rynku pracy w Polsce w ostatnich 20 latach i ukazanie determinującej roli instytucji i polityki gospodarczej państwa. (fragment tekstu)
11
63%
Celem artykułu jest krytyczna analiza założeń leżących u podstaw interwencji publicznych typu STW (school to work), ukierunkowanych na poprawę szans zatrudnieniowych i usprawnienie procesu przejścia absolwentów z systemu edukacji na rynek pracy. Szczególna uwaga została poświęcona polskiej inicjatywie w tym zakresie, mianowicie tzw. Gwarancjom dla młodzieży. W tekście założono, że skuteczność takich interwencji zależy od wielu czynników zewnętrznych o charakterze zarówno makro (np. od kondycji gospodarki, sytuacji demograficznej), jak i mikro (np. od czynników różnicujących decyzje edukacyjno-zawodowe). Autorka identyfikuje najważniejsze wyzwania, przed jakimi stają osoby wdrażające interwencję Gwarancje dla młodzieży. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest zweryfikowanie zmiany skuteczności polskiego rynku pracy w perspektywie międzynarodowej. Polska była sklasyfikowana na ostatnim miejscu rankingu w latach 2004 - 2006 i była przedostatnia w 2007. Analiza indywidualnych zmiennych diagnostycznych, które zostały użyte jako podstawa łącznej oceny, pokazuje, że mimo poprawy stopy bezrobocia Polska nie dała rady zaimplementować reform zniechęcających pracowników do wcześniejszych emerytur. Rezultatem jest niski poziom zatrudnienia w Polsce, co jest głównym powodem dalekiej pozycji naszego kraju w rankingu. Oznacza to, że głównym priorytetem polskiego rządu powinno być tworzeniem bodźców i zasad instytucjonalnych, które spowodowałyby podniesienie poziomu zatrudnienia. Sukces w tej dziedzinie jest warunkiem poprawy stosunkowo niskiej skuteczności polskiego rynku pracy. (AT)
Pomimo wzrostu gospodarczego i pomyślnej sytuacji na litewskim rynku pracy w latach 2004-2008 kilka grup społecznych nadal miało ograniczony dostęp do zatrudnienia. Okres recesji uwydatnił kolejne problemy osób należących do grup zwiększonego ryzyka. W niniejszym artykule dokonano analizy sytuacji osób niepełnosprawnych, młodych i starszych na rynku pracy oraz głównych przeszkód dla ich aktywności zawodowej w oparciu o dane statystyczne oraz wyniki innych badań. Zwiększona liczba opracowań, których celem jest analiza sytuacji grup zwiększonego ryzyka na Litwie oraz utrzymujące się problemy na narodowym rynku pracy zachęcają do podjęcia próby zestawienia najnowszej wiedzy dotyczącej osób o wysokim prawdopodobieństwie bezrobocia. Przegląd badań obejmuje prace powstałe w okresie pomiędzy rokiem 2004 a 2010. Analizie poddano zarówno opracowania przygotowane przez specjalistów na zlecenie władz publicznych i innych właściwych podmiotów, jak również te powstałe w ramach rozpraw doktorskich. Do grup znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, które były najczęściej analizowane na Litwie, zaliczyć możemy: osoby niepełnosprawne, młode i starsze. Przegląd wykazał, iż badania ukierunkowane na ocenę sytuacji grup problemowych są cennym źródłem informacji, istnieje natomiast niedobór danych statystycznych w tym zakresie. Wskazana jest dalsza analiza mechanizmów umożliwiających integrację i reintegrację grup problemowych. (skrócony abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony zmianom w dziedzinie rynku pracy i zabezpieczenia społecznego w Skandynawii, zwłaszcza w Danii, w okresie od początku lat 90. po lata po roku 2000. Tradycyjne aktywne polityki rynku pracy (ALMP) krajów nordyckich podlegały wówczas przekształceniom w ramach reform wprowadzanych pod hasłem workfare. Tendencje te omówiono w kontekście sugerowanego bardziej powszechnego procesu przechodzenia od "Keynesowskiego państwa opiekuńczego" do "Schumpeterowskiego reżimu workfare". Autor twierdzi wszakże, iż fundamentalne elementy egalitarnych nordyckich państw dobrobytu nie zostały zastąpione przez nowy system, pomimo wprowadzanej większej kontroli nad niepożądanymi zachowaniami odbiorców świadczeń z tytułu bezrobocia, czemu służą działania podejmowane pod hasłem "po pierwsze praca" (work first). (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia przesłanki integracji państwa na rynku pracy. Autor przedstawia zagadnienie polityki zatrudnienia w gospodarce rynkowej, w szczególności cele i zadania polityki zatrudnienia, jej uwarunkowania, podstawy ustrojowo-prawne oraz instrumenty i podmioty.
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie ewolucji poglądów socjalistów - przede wszystkim śląskich - na rolę państwa w życiu gospodarczym z uwzględnieniem złożonych stosunków własnościowych i kadrowych w górnośląskim przemyśle w okresie międzywojennym. W artykule przedstawiono uwarunkowania polityki etatystycznej w górnośląskim przemyśle, a także postulaty śląskich socjalistów w kwestii zmian założeń polityki kadrowej i własnościowej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie nowoczesnego programu reintegracji dla długotrwale bezrobotnych. Jednym z głównych założeń programu jest wyodrębnienie wśród osób długookresowo bezrobotnych kilku dużych grup, wśród których znalazłyby się osoby charakteryzujące się określonymi podobieństwami. Działania byłyby dobierane pod kątem specyfiki konkretnych grup. Kolejnym elementem jest sieć lokalnych instytucji monitorujących i wspierających osoby bezrobotne. Ponadto artykuł porusza kwestie związane z możliwościami walidacji przedstawianego programu.(abstrakt oryginalny)
Sytuacja na rynku pracy jest wypadkową działań trzech głównych jego podmiotów, tj. państwa, organizacji pracodawców i związków zawodowych. Artykuł przedstawia działania podejmowane przez polskie władze publiczne po 1989 roku. (abstrakt oryginalny)
The purpose of the study is to research the effective international practice of European integration and identify the main system priorities of an effective transformation of the state policy of labor market regulation for Ukraine. The research methods are a comparative analysis concerning the activity of the employment services, the labor market situation in Ukraine and abroad, in particular in Eastern Europe, a statistical analysis of the structure of the employment level, of annual earnings etc., and a systemic analysis, aimed to improve the direction of labor market regulation. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.