Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 110

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Statistical information
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem artykułu jest określenie metody wyselekcjonowania takich tablic wynikowych, które niosą największy ładunek informacyjny - największą ilość informacji. Przy tym autorka skoncentrowała się na badaniu ilości informacji strukturalnej zawartej w tablicach statystycznych. (fragment tekstu)
Główny Urząd Statystyczny przygotowuje propozycje programowe wspólnie z innymi resortami i instytucjami, w ścisłej współpracy z organami rządowej administracji centralnej i terenowej, jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami gospodarczymi, społecznymi i związkowymi, a także środowiskiem naukowym. Wyniki badań ujętych w programie badań statystycznych statystyki publicznej umożliwiają stałą obserwację sytuacji społeczno-gospodarczej kraju i uzyskiwanie informacji niezbędnych do bieżących ocen, a także do prognozowania. Ponadto uzyskane informacje są niezbędne do wyliczania podstawowych wielkości i wskaźników, do których ogłaszania jest zobowiązany prezes GUS. Ustalony przez Radę Statystyki projekt programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2012 został zatwierdzony przez Radę Ministrów rozporządzeniem z 22 lipca 2011 r. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowana została miara ilości informacji strukturalnej, stanowiąca kryterium porządkowania tablic statystycznych, traktowanych jako komunikat złożony K. Tablice uporządkowane zostały według ilości informacji strukturalnej dostarczanej przez te tablice. Porządek ten może stanowić na poziomie datalogicznym kryterium kolejności publikowania tablic w warunkach, kiedy użytkownik informacji nie jest ściśle określony. Artykuł stanowi przede wszystkim pewien wkład do szerszych badań na temat formułowania miar ilości informacji. Dalsze badania, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, konieczne są do wypracowania teoretycznie poprawnych i praktycznie użytecznych miar ilości informacji, odpowiednich dla charakteru i postaci informacji. (fragment tekstu)
W artykule został przedstawiony program badań statystyki publicznej na rok 2010. Podstawowym zadaniem programu jest dostarczenie rzetelnych, obiektywnych, profesjonalnych i społecznie użytecznych oficjalnych informacji statystycznych do analiz i bieżących szacunków, które wspierają prognozowanie tendencji rozwojowych, a także porównań historycznych i międzynarodowych. Jego zakres tematyczny jest wynikiem współpracy i szerokich konsultacji organów administracji centralnej i terenowej, władz samorządowych, organizacji społecznych i związkowych z przedstawicielami środowisk naukowych.
Przy powtarzaniu badania reprezentacyjnego powstaje pytanie, czy można wykorzystać informacje otrzymane w okresach poprzednich w celu zwiększenia efektywności estymacji dla okresu bieżącego. W pracy uogólniono wcześniejsze wyniki na dowolną liczbę okresów badania. Podano estymator wartości globalnej badanej cechy dla okresu bieżącego wykorzystujący informacje z okresów poprzednich oraz wprowadzono rekurencyjny wzór na wariancję tego estymatora. Pokazano, że ten estymator jest lepszy od klasycznego, który informacji z okresów poprzednich nie wykorzystuje. Zastosowano rotację jednostek na pierwszym stopniu, przy czym rozważania przeprowadzono dla dwustopniowego schematu losowania próby, w którym jednostki na pierwszym stopniu losowane są z prawdopodobieństwami proporcjonalnymi do wartości pewnej cechy dodatkowej. (fragment tekstu)
7
Content available remote Siła informacji statystycznej
80%
W artykule podjęto próbę zwrócenia uwagi na fenomen informacji statystycznej jako nośnika swoistej siły (energii), która pozwala człowiekowi podejmować racjonalne działania we wszystkich dziedzinach życia: społecznego, gospodarczego, politycznego itd. Przyjęto przy tym infologiczną interpretację kluczowych terminów - "informacja" i "informacja statystyczna". W celu wykazania zasadności tytułowego hasła, że informacja statystyczna niesie pewną siłę, wskazano pewne własności informacji statystycznej oraz przytoczono kilka przykładów funkcji, jakie można przypisać tego rodzaju informacji w jej praktycznym wykorzystaniu. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono propozycje zamierzeń badawczych statystyki publicznej przygotowane w ścisłej współpracy z organami administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego, a także organizacjami gospodarczymi, społecznymi i związkowymi. Podstawowym kryterium projektowania programu było zapewnienie możliwości stałej obserwacji sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. Chodzi o uzyskiwanie informacji pozwalających na prowadzenie analiz i bieżących ocen, służących do prognozowania tendencji rozwojowych oraz porównań historycznych i międzynarodowych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia plany badań statystyki publicznej przygotowane w ścisłej współpracy z rządowymi organami administracji centralnej i terenowej, jednostkami samorządu terytorialnego, a także biznesu, organizacjami społecznymi, gospodarczymi, związkowymi oraz środowiskiem naukowym. Głównym kryterium przygotowania programu było zapewnienie wysokiej jakości informacji statystycznych o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju.
W artykule autor omawia formy i zakres upowszechniania wyników spisu rolnego. Zwraca również uwagę na konieczność ochrony wyników pod kątem zachowania ustawowych zapisów dotyczących tajemnicy statystycznej.
W artykule przedstawiono propozycje zamierzeń badawczych statystyki publicznej przygotowane w ścisłej współpracy z organami administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego, a także organizacjami gospodarczymi, społecznymi i związkowymi. Głównym kryterium projektowania programu było zapewnienie możliwości stałej obserwacji sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. Chodzi o uzyskiwanie informacji pozwalających na prowadzenie analiz i bieżących ocen, służących do prognozowania tendencji rozwojowych oraz porównań historycznych i międzynarodowych. Badania obejmują: rachunki narodowe, finanse publiczne, statystykę przedsiębiorstw niefinansowych, rynek finansowy, naukę, technikę i społeczeństwo informacyjne, działalność rolniczą i leśną, działalność przemysłową, budowlaną, rynek materiałowy i paliwowo-energetyczny, stan i ochronę środowiska, działalność transportową i łączności, stosunki gospodarcze z zagranicą, statystykę cen, rynek pracy, gospodarkę społeczną, ludność - procesy demograficzne, warunki bytu ludności - pomoc społeczną, statystykę edukacji i kultury, zdrowie i ochronę zdrowia, turystykę i sport, statystykę regionalną.
Polska statystyka publiczna dostarcza wiarygodnych, rzetelnych, niezależnych, wysokiej jakości informacji statystycznych na temat stanu i zmian zachodzących w społeczeństwie, gospodarce i środowisku naturalnym, tworzonych według metod naukowych, zgodnie z zasadami Europejskiego Kodeksu Praktyk Statystycznych, odpowiadających potrzebom użytkowników krajowych i międzynarodowych. Zakres tematyki badań jest konsultowany i uzgadniany z organami rządowymi i samorządowymi oraz z organizacjami społecznymi i gospodarczymi. Opiniowanie i ocena zadań programowych jest stałym przedmiotem prac Rady Statystyki. Opracowany przez prezesa GUS projekt Programu badań statystycznych statystyki publicznej (PBSSP) przyjmowany jest przez Radę Statystyki w trybie uchwały, a następnie rekomendowany Radzie Ministrów, która wprowadza go w życie w drodze rozporządzenia. Badania ujmowane w PBSSP, jak i inne prowadzone prace niezbędne do realizacji planowanych zadań, są finansowane z budżetu państwa. (fragment tekstu)
Procesy dostosowawcze do wymogów Unii Europejskiej wywołały konieczność znacznego rozszerzenia zasobów informacyjnych o rolnictwie i zmiany koncepcji statystycznych badań rolniczych. Prace w tym zakresie nadzoruje specjalnie powołałany Międzyresortowy Zespół Ekspertów ds. Restrukturyzacji Systemu Informacji o Rolnictwie. Artykuł przedstawia zadania i efekty pracy tego zaspołu.
Przedstawiono najważniejsze kierunki prac w zakresie statystyki gospodarczej w kontekście bliskiego wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
17
61%
Rola statystyki w państwie i społeczeństwie, zarówno w szkolnictwie, jak i biznesie oraz administracji publicznej, wymaga dogłębnego przemyślenia. Artykuły zamieszczane w czasopiśmie naukowym poświęconym statystyce - a przynajmniej część z nich - powinny mieć także charakter popularyzacyjny i dydaktyczny, a zatem przystępny dla większego grona czytelników nie-statystyków mających dostęp do Internetu. Z okazji jubileuszu 60-lecia Redakcja "Wiadomości Statystycznych" wprowadziła dział "Edukacja statystyczna", służący upowszechnianiu wiedzy statystycznej w społeczeństwie, co może się przyczynić do poprawy efektów nauczania statystyki w szkołach oraz popularyzacji myślenia statystycznego w społeczeństwie. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono genezę, funkcje i zakres terytorialnej identyfikacji krajowego systemu informacyjnego Bank Danych Regionalnych - udostępnianej przez Internet bazy danych GUS.
Artykuł na temat jubileuszu dziewięćdziesięciolecia Polskiego Towarzystwa Statystycznego, który stał się okazją do głębszego zapoznania się z jego historią, celami, formami działania, osiągnięciami, natrafianymi trudnościami, a także z działalnością wybitniejszych polskich statystyków. W refleksji jaka nasuwa się w związku z jubileuszem, rozważono wpływ PTS na rozwój życia gospodarczego a przynajmniej winno się wskazać na znaczenie działalności PTS w rozwoju kultury statystycznej w Polsce, która bezpośrednio łączy się z usprawnieniem gromadzenia informacji stanowiącej podstawę analiz ekonomicznych.
20
Content available remote "Wiadomości Statystyczne" : źródło wiedzy i informacji
61%
W artykule przedstawiono syntetyczną ocenę " Wiadomości Statystycznych" ("WS"), czasopisma naukowego GUS i PTS. Rozważania stanowią swoistą analizę SWOT - mocnych i słabych stron "WS" oraz potencjalnych szans i zagrożeń. Podjęto także próbę określenia znaczenia "WS" dla polskich statystyków. Sformułowano ponadto pytanie o perspektywy miesięcznika i oczekiwania środowiska wobec "WS". Uwzględniono zarówno rolę miesięcznika jako forum wymiany informacji, jak i możliwość jego indeksacji z uwagi na spełnianie standardów dotyczących liczby cytowań (Impact Factor - IF), np. listy filadelfijskiej (Journal Citation Reports - JCR) czy Scopus. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.