Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 628

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Statistical methods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
W pracy przedstawiono metody służące łączeniu problematyki związków pomiędzy rozwojem ekonomicznym a poziomem życia ludności. Otrzymane dane mogą posłużyć w planowaniu i rozwoju infrastruktury i transportu publicznego.
Celem opracowania jest zastosowanie wybranych metod statystycznych do ustalania profili segmentów rynkowych. W badaniu, na przykładzie którego wskazana zostanie użyteczność metod, wykorzystano zmienne o charakterze niemetrycznym, co w naturalny sposób ogranicza liczbę możliwych do zastosowania metod. Przykład empiryczny pozwoli zaprezentować podstawowe własności metod (w kontekście profilowania segmentów) oraz zademonstrować użyteczność otrzymanych wyników w ustaleniu profili segmentów. (fragment tekstu)
W 2002 r. w Polsce ukazała się książka pod tytułem "Wyjść na prostą" autorstwa znanego amerykańskiego psychoterapeuty, specjalisty w dziedzinie leczenia osób ze skłonnościami homoseksualnymi Richarda Cohena. Jego teoria na temat przyczyn i możliwości wychodzenia ze skłonności homoseksualnych jest obecnie tematem ożywionej dyskusji wśród psychologów. Wielu z nich na podstawie własnych badań potwierdza jej słuszność (np. holenderski psycholog - profesor Gerard van den Aardweg). Najkrócej teorię tę można podsumować właściwą temu nurtowi definicją homoseksualizmu: Homoseksualizm to jedna z form zaburzonej identyfikacji płciowej i roli płciowej. Oznacza podejmowanie zachowań seksualnych z osobami tej samej płci, przy istniejącej możliwości swobodnego wyboru partnera erotycznego. (fragment tekstu)
Analiza zebranego materiału, z wykorzystaniem metod statystycznych, opisuje kształtowanie się badanych zjawisk i procesów społeczno-gospodarczych, a także dostarcza poprzez techniki raportowania informacji użytecznych dla odbiorców. Głównym celem takiej analizy danych jest ich kondensacja w postaci niewielkiej liczby prostych wskaźników syntetycznych. W analizowanym zbiorze pomiarów (obserwacji) może wystąpić jeden lub więcej wyników znacznie odbiegających od pozostałych. Wykrycie i eliminacja takich wyników nietypowych jest ważnym zagadnieniem badawczym, gdyż z jednej strony ich obecność może postawić pod znakiem zapytania wiarygodność wszystkich pomiarów, z drugiej strony wyniki te mogą zniekształcić analizę statystyczną i prowadzić do fałszywych wniosków. W pracy przedstawiono wybrane metody wykrywania obserwacji nietypowych w próbach jedno i wielowymiarowych. Omówiona została metoda oparta na miarach zanurzania obserwacji w próbie, którą zilustrowano na przykładzie liczbowym. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano wyniki, jakie uzyskałyby poszczególne partie polityczne w wyborach do Sejmu Reczypospolitej Polskiej we wrześniu 2005 roku przy zastosowaniu najczęściej wykorzystywanych metod d'Hondta, Sainte-Lague'a i zmodyfikowanej Sainte-Lague'a. Na początku przedstawiono teoretyczne aspekty związane z metodami przeliczania głosów i systemami wyborczymi.
In this manuscript, a group acceptance sampling plan (GASP) is developed when the lifetime of the items follows odd generalized exponential log-logistic distribution (OGELLD), the multiple number of items as a group can be tested simultaneously in a tester. The design parameters such as the minimum group size and the acceptance number are derived when the consumer's risk and the test termination time are specified. The operating characteristic (OC) function values are calculated (intended) according to various quality levels and the minimum ratios of the true average life to the specified average life at the specified producer's risk are derived. The methodology is illustrated through real data. (original abstract)
Przedstawiona analiza, jak wspomniano na wstępie artykułu, jest badaniem sondażowym. Autorzy na przykładzie jednego produktu pokazali możliwości zastosowania wybranych metod statystycznych ułatwiających analizę marek. Pozwalają one porównać poszczególne marki, uznane za liderów na rynku białostockim. Zaproponowane metody wskazują także producentom, jakie powinni podjąć działania, aby poprawić wizerunek swojej marki. Zastosowane metody analiz umożliwiają określenie nie tylko grupy rozpoznającej daną markę, ale też określenie powodów, dla których inni producenci płyt wiórowych są bardziej doceniani przez klientów. Wskazują jednocześnie na elementy, decydujące o wyższej ocenie danej marki w porównaniu z pozostałymi; określają stopień ważności tych elementów dla klientów. Analiza modelu satysfakcji pokazuje też, co wpływa na zadowolenie klientów z oferowanego produktu. W przypadku płyt wiórowych są to; lojalność, jakość produktu i jego cena. Wbrew oczekiwaniom autorów ocena produktu nie ma bezpośredniego wpływu ani na odczucie satysfakcji, ani na wizerunek firmy. Zastosowanie zaprezentowanych metod eksploracji danych pozwoliło na osiągnięcie celu badania. Otrzymane wyniki pokrywały się z wynikami otrzymanymi za pomocą metod zaawansowanych, których nie prezentowano w pracy. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest opis metod opracowywania wskaźnika wolumenu usług, zwanego także wskaźnikiem produkcji usług (Index of Services Production - ISP), oraz ich zastosowania w praktyce polskiej. Przedstawiono wpływ, jaki na szeregi czasowe wskaźników produkcji usług administracyjnej obsługi biura ma sposób pomiaru wartości obrotów (według produktu i według działalności, zależnie od wielkości przedsiębiorstw). W opracowaniu wykorzystano cztery metody obliczeń ISP, a następnie porównano szeregi czasowe wskaźnika uzyskane dla okresu badawczego 2010-2014 przy uwzględnieniu zastosowanych podejść. Na podstawie wyników przeprowadzonych prac ustalono, że każda z metod obliczania wskaźnika wolumenu usług odpowiada na inne potrzeby informacyjne, dlatego też przy wyborze metody liczenia wskaźnika powinno się uwzględniać cel podejmowanych analiz. (abstrakt oryginalny)
W badaniach statystycznych braki odpowiedzi stanowią jedno z głównych źródeł błędów nielosowych. W literaturze przedmiotu wskazuje się na dwie grupy metod statystycznych, których zastosowanie przyczynia się do eliminacji negatywnego wpływu braków odpowiedzi na proces estymacji nieznanych parametrów w populacji generalnej: imputacja i kalibracja. Szczególną rolę odgrywa tutaj kalibracja, która polega na skorygo-waniu wag wynikających ze schematu losowania próby, tak aby odtworzone zostały warto-ści globalne wszystkich zmiennych pomocniczych. Głównym celem artykułu jest przedsta-wienie analizy składowych głównych jako metody doboru zmiennych pomocniczych w po-dejściu kalibracyjnym w badaniach statystycznych z brakami odpowiedzi. W artykule skon-centrowano uwagę na pokazaniu teoretycznych powiązań między podejściem kalibracyjnym a analizą składowych głównych z uwzględnieniem faktu, że w badaniu występować mogą braki odpowiedzi. W tym celu opisana zostanie konstrukcja odpowiednich wag kalibracyj-nych wykorzystujących metodę składowych głównych(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano charakterystykę teoretyczno-praktyczną jednej z bardzo popularnych w badaniach eksperymentalnych metod statystycznych, czyli analizy wariancji ANOVA. W pracy opisano różne rodzaje analizy wariancji, podstawowe założenia statystyczne, a także procedurę badawczą jednej z wybranych rodzajów metody ANOVA, czyli jednoczynnikowej analizy wariancji. Celem artykułu było pokazanie założeń teoretycznych i procedury badawczej metody ANOVA, przykładowego zastosowania metody w badaniach nad użytecznością informacji serwisów internetowych oraz przegląd literatury dla wybranych zastosowań metody w różnych dziedzinach naukowych. Zaprezentowany w artykule opis metody ANOVA może być przydatny w praktycznym wyborze rodzajów eksperymentów badawczych i spodziewanych wyników statystycznych, które mogą być zrealizowane z użyciem analizy wariancji. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Testing Hypothesis on Stability of Expected Value and Variance
100%
W pracy jest rozważane zagadnienie jednoczesnej stabilności wartości przeciętnej i wariancji. Próby proste sil pobierane niezależnie z populacji o rozkładzie normalnym. Rozważa się dwie funkcje średniej i wariancji z próby. Dla rozważanych statystyk zostały wyprowadzone funkcje gęstości. Proponowane statystyki mogą być wykorzystane do weryfikacji hipotezy o stabilności wartości oczekiwanej i wariancji dla rozkładu normalnego. Hipoteza taka może być rozważana np. w statystycznym sterowaniu procesem przy konstrukcji kart kontrolnych. Bardzo trudne jest dokładne wyznaczenie kwantyli rozważanych statystyk. Dlatego wartości krytyczne dla tych statystyk zostały wyznaczone dla trzech zwykle używanych poziomów istotności (0,01, 0,05 i 0,1) dla prób o liczebnościach od 4 do 30 z wykorzystaniem całkowania numerycznego. Zaprezentowano tablice wartości krytycznych dla tych statystyk. Zaproponowane statystyki i wyznaczone wartości krytyczne mogą być również przydatne do wykrywania zmian w procesach produkcyjnych.
12
Content available remote Przedziały ufności dla mediany w nieznanym rozkładzie
100%
W praktycznych zastosowaniach metod statystyki matematycznej często pomija się założenia, bez których spełnienia korzystanie z poszczególnych narzędzi jest dyskusyjne. Ważnym aspektem jest poszukiwanie metod, które będą odporne na zmiany założeń dotyczących rozkładów cech. W pracy rozpatruje się problem estymacji przedziałowej mediany w kontekście zastosowań do konstrukcji kart kontrolnych dla indywidualnych pomiarów. Proponuje się wykorzystanie uogólnionego rozkładu lambda do odtworzenia danych i konstrukcji przedziału na podstawie tak otrzymanego modelu.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienie wykorzystania metod statystycznych do analizy potrzeb kapitałowych (finansowych) firmy. Pierwszą część poświęcono jednorównaniowym modelom ekonometrycznym, służącym do wyznaczania najbardziej prawdopodobnych przyszłych wielkości zmiennych, istotnych z punktu widzenia planu finansowego przedsiębiorstwa. Druga część artykułu zawiera rozważania na temat możliwości wykorzystania wielorównaniowych modeli finansowych firmy, pozwalających między innymi uzyskiwać informacje o wielkości zapotrzebowania na środki finansowe przedsiębiorstwa przy różnorakich uwarunkowaniach. Wskazano w niej także na szczególną użyteczność omawianych modeli do planowania potrzeb kapitałowych w firmie.
Celem artykułu jest przegląd metod statystycznych, stosowanych przy szacowaniu efektu oddziaływania czynników, wskazanie zalet i wad owych metod oraz zasygnalizowanie kierunków rozwoju w tym zakresie. Z danymi nieeksperymentalnymi wiąże się problem niewłaściwego doboru próby. Rozważona zostanie selekcja próby na podstawie czynników obserwowalnych oraz nieobserwowalnych. W pierwszym przypadku praktyczne znaczenie ma estymacja efektów oddziaływania czynników przez dopasowanie, w szczególności tzw. dobieranie na podstawie prawdopodobieństwa uczestnictwa (przedstawiony w opracowaniu przykład dotyczy właśnie tej metody). W drugim wskazano propozycje rozwiązań dla sytuacji, gdy ma miejsce selekcja na podstawie czynników nieobserwowalnych, jak estymator "różnic-w-różnicach", estymacja metodą zmiennych instrumentalnych czy parametr LATE. (fragment tekstu)
15
Content available remote Wyznaczenie współrzędnych osnowy szczegółowej GPS III powiatu wieruszowskiego
100%
W pracy przedstawiono metodykę pomiaru i opracowania osnowy szczegółowej GPS III na obszarze powiatu wieruszowskiego. Pomiary 988 punktów wykonano metodą statyczną w ciągu dziesięciu dni z wykorzystaniem 12 odbiorników GPS Ashtech Z-XII, Z-Surveyor, Z-Xtreme. W pracy przedstawiono także analizy wyrównania i transformacji z układu ETRF-89 do państwowych układów współrzędnych: "1965" i "2000". Z uwagi na liczne zasłony drzew nad wyznaczanymi punktami, obserwacje GPS powtórzono na około trzydziestu punktach, aby uzyskać wymaganą dokładność i niezależną kontrolę pomiarów. Dodatkowo przy takiej liczbie odbiorników bardzo skuteczne okazały się analizy zamknięć przyrostów w trójkątach jak również warunki geometryczne nieoznaczoności pomiarów fazowych stosowane przy rozwiązaniach multistacyjnych.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Models in Survey Sampling
100%
Models, especially in the form of assumed relationships between study variables and auxiliary variables, have influenced survey sampling theory and practice over the last four decades. Some of the early debates between the design-based school and the model-based school are revisited. In their pure forms, they offer two fundamentally different outlooks and approaches to inference in sample surveys. Complete reconciliation and agreement cannot be expected. But the tendency today is that each of the two approaches recognizes and profits from important elements in the other. We see an often fruitful interaction, as discussed in this article. (original abstract)
Uogólniony rozkład lambda (GλD) jest czteroparametrowym uogólnieniem rodziny rozkładów Lambda-Tukeya. W literaturze możemy odnaleźć wiele metod estymacji parametrów GλD, jednak najbardziej popularną metodą jest metoda momentów zaproponowana przez Ramberga i Schmeisera (1974). Wskazuje się, że jedną z wad uogólnionego rozkładu lambda jest to, że parametry kształtu określają również skośność rozkładu. Wydaje się, że powinny być trzy parametry określające położenie, skalę i skośność oraz dwa parametry określające kształt ogonów rozkładu. Z tego względu dokonano uogólnienia GλD poprzez wprowadzenie pięcio-parametrowego rozkładu lambda (FPLD). (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Nieparametryczne metody statystycznego sterowania procesami (SPC)
100%
Celem statystycznego sterowania procesami (SPC) jest wykrywanie ich rozregulować, co w konsekwencji powinno prowadzić do znajdowania i usuwania przyczyn rozregulowania, a więc do poprawy jakości procesu. Od kilkudziesięciu już lat stosowane są do tego celu proste metody statystyczne, a w tym niezwykle popularne karty kontrolne. W pracy zaproponowano oryginalne zastosowanie nieparametrycznej metody statystycznej testu niezależności Kendalla - do wykrywania rozregulować procesu. Własności procedury zbadano dla rozregulować przejawiających się występowaniem zależności pomiędzy kolejnymi obserwacjami procesu, które można opisać przy pomocy dwuwymiarowego rozkładu normalnego oraz kopuł Farliego Gumbela Morgensterna. Słowa kluczowe: statystyczna sterowanie procesem (SPC), test Kendalla, wykrywanie rozregulowań. (abstrakt oryginalny)
Inżynieria produkcji jest dyscypliną, która swoją uwagę skupia na kwestiach planowania, projektowania, wdrażania i zarządzania systemami produkcyjnymi, logistycznymi, w celu zapewnienia ich prawidłowego funkcjonowania (IIE, 1989). Zgodnie z tą definicją, inżynieria produkcji koncentruje się na decyzjach mających na celu utrzymanie procesów decyzyjnych w organizacji. Dlatego decydenci stosują różne narzędzia, aby zapewnić dokładność i efektywność tego procesu. Jedną z grupy metod która może być przydatna w inżynierii produkcji są metody statystyczne bazujące na zbieraniu danych, ich prezentacji, przetwarzaniu. W artykule przedstawiono propozycję metody statystycznej która może znaleźć zastosowanie w inżynierii produkcji. (abstrakt oryginalny)
20
100%
Conjoint analysis jest metodą statystyczną, w której preferencje empiryczne respondentów wobec różnych ofert (rzeczywistych lub hipotetycznych) są poddawane dekompozycji w celu określenia: funkcji użyteczności każdego atrybutu, względnego znaczenia każdego z nich, analizy udziałów w rynku oraz segmentacji konsumentów. Na rynku obecnie oferowane są różne oprogramowania komputerowe pozwalające na przeprowadzenie badań preferencji konsumentów z wykorzystanie metod conjoint analysis. W artykule przedstawiono pakiet conjoint programu R oraz opracowane pakiety i funkcje programu R, niezbędne w prowadzeniu empirycznych badań preferencji. Program R, ze względu na dostępność na zasadach licencji GPL, zdobywa coraz więcej zwolenników, zarówno wśród osób zajmujących się badaniami preferencji, jak i osób korzystających z metod analizy wielowymiarowej. Natomiast pakiet conjoint jest odpowiedzią na fakt, że nie wszystkie kroki procedury conjoint analysis znalazły swe odzwierciedlenie w programie R. W szczególności dotyczy to oceny ważności atrybutów oraz symulacji udziałów w rynku na etapie analizy i interpretacji wyników. W artykule przedstawiono również wyniki badania preferencji konsumentów wina z wykorzystaniem pakietu conjoint, analizę udziałów w rynku wybranych profilów symulacyjnych oraz segmentacje konsumentów wina. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.