Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Statistics of tourism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono poziom aktywności turystycznej mieszkańców Unii Europejskiej w 2000 roku, kierunki wyjazdów, wykorzystywany środek transportu.
Cel. Identyfikacja efektów ekonomicznych rozwoju turystyki w Polsce, rozpoznanych na podstawie szacunków rachunku satelitarnego turystyki (RST). Metoda. Analiza wyników rachunku satelitarnego turystyki, sporządzonego dla 2011 r. (w wersji pełnej) i 2012 r. (w wersji uproszczonej). Wyniki. Wkład turystyki w PKB wyniósł 1,6% w 2011 i 2,1% w 2012 r. Okazało się przy tym, że jest on silnie uzależniony od wydatków na produkty wytwarzane poza charakterystycznymi turystycznymi rodzajami działalności. Wyniki modułu zatrudnienia wskazują na istotne (ponadprzeciętne) znaczenie turystyki w zakresie samodzielnego tworzenia miejsc pracy oraz zatrudnienia kobiet. Ograniczenia badań i wnioskowania. RST ilustruje bezpośrednie efekty konsumpcji turystycznej, nie uwzględnia natomiast wpływu inwestycji: dlatego nie daje on całościowego obrazu wkładu turystyki w tworzenie PKB. Wyniki RST za 2011 i 2012 r. nie są w pełni porównywalne z wynikami dla poprzednich lat ze względu na zmiany w klasyfikacjach rodzajów działalności i zmiany zakresu analiz (wyeliminowano m.in. marże w handlu hurtowym). Implikacje praktyczne. Możliwości analityczne RST powinny być skuteczniej wykorzystane do monitorowania wkładu turystyki w gospodarkę. Wskazane jest również wypracowanie zestawu wskaźników umożliwiających obserwację wyników z niewielkim opóźnieniem w stosunku do okresu referencyjnego. Oryginalność pracy. Artykuł zawiera omówienie metodologii RST i pokazuje jej znaczenie dla oceny wkładu turystyki w gospodarkę, co wspomaga wytyczanie kierunków jej rozwoju oraz monitorowanie wyników. Rodzaj pracy. Oryginalne opracowanie na podstawie wyników RST za 2011 i 2012 r. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia informacje o funkcjonowaniu turystyki gromadzone w bazie danych REGIO. Baza ta zawiera dane o poszczególnych regionach krajów UE. Informacje o turystyce w tych regionach dotyczą przede wszystkim rozmiarów i wykorzystania bazy noclegowej. Baza noclegowa nie jest równomiernie rozmieszczona w Europie. Do regionów szczególnie wysokiej koncentracji obiektów noclegowych turystyki należą regiony północnych i centralnych Włoch, południowej Francji oraz południowej Hiszpanii.
W artykule pokazano wykorzystanie bazy noclegowej powiatów ziemskich w województwach lubelskim i podkarpackim w latach 2004—2006 według cech: korzystających z obiektów noclegowych i udzielonych noclegów. Obie cechy wyrażono dla ogółu obiektów noclegowych bez ich podziału rodzajowego. Do zbadania stopnia zróżnicowania bazy noclegowej ze względu na wymienione cechy, zaproponowano różne metody statystyki opisowej w celu przeprowadzenia analizy porównawczej powiatów ziemskich. Zwrócono szczególną uwagę na opis statystyczny badanych cech oraz na wzajemne ich skorelowanie i zależności regresyjne. Wyniki badań, pozwoliły na lepsze poznanie zjawiska rejestrowanego ruchu turystycznego w przekroju powiatów ziemskich analizowanych województw.(abstrakt oryginalny)
Pandemia SARS-CoV-2 rozpoczęta w 2020 roku, bardzo dotkliwie dotknęła sektor usług turystycznych. Celem niniejszego artykułu jest określenie wpływu pandemii koronawirusa i konsekwencji z nią związanych na dynamikę ruchu turystycznego w 9 polskich parkach narodowych. Analiza dokonana została na podstawie danych dotyczących sprzedaży biletów do parków w 2019 i 2020 roku. Pokazała ona, że obawy o zdrowie oraz szereg ograniczeń spowodowały, że liczbą turystów w roku 2020 spadła o 13,2 %. Pomimo spadku ogólnej liczby turystów parki narodowe, które są mniej popularne, zanotowały wzrosty odwiedzjących nawet o 66%, natomiast w parkach o dużej zwykle frekwencji nastąpiły spadki, szczególnie podczas wiosennego lockdownu.
W artykule przedstawiono analizę ilościową, strukturalną i przestrzenną ruchu turystycznego rejestrowanego w bazach noclegowych. Wykorzystano dane GUS z końca września 1996 r.
W artykule przedstawiono analizę ilościową, strukturalną i przestrzenną turystycznych zasobów bazy noclegowej zawartych w sprawozdawczości statystycznej GUS w 1995 r. Analizie poddano wykorzystanie zdolności recepcyjnej tych zasobów.
Ocena sprawozdawczości w przedsiębiorstwach turystycznych. Propozycje rozwiązań organizacyjnych i zmian w kwestionariuszu KT-1, które powinny wpłynąć na większą przydatność i jednoznaczność danych statystycznych.
W artykule przedstawiono metody badania ruchu na granicy Polski i Ukrainy. Pozwoliły one wyciągnąć na podstawie dostępnej struktury danych różnorodne wnioski dotyczące zjawiska podróżowania obywateli między tymi krajami. Na analizę składają się obliczenia poszczególnych wskaźników, indeksów, charakterystyki liczbowe oraz wykresy i zestawienia tabelaryczne. W analizie wykorzystano dane za lata 1999-2003.
10
Content available remote Pielgrzymi polscy w Santiago de Compostela w latach 1631-1716
63%
W opublikowanej dotychczas polskiej literaturze przedmiotu wymieniane są osoby, które udały się do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela w okresie średniowiecza (przełom XIV i XV w.), słabo reprezentowany jest natomiast okres nowożytny - wiek XVII i początek wieku XVIII. W prezentowanym opracowaniu przedstawiono wstępną analizę badań polskich pielgrzymów, którzy nie zaliczali się do elit politycznych Polski, a pochodzili z niższych warstw społecznych. Dotarli oni do sanktuarium w Santiago de Compostela w latach 1631-1717, prawdopodobnie pieszo, i skorzystali z noclegu (pomocy) oferowanej przez tamtejszy Hospital Real. Archiwalny spis przyjętych do szpitala pielgrzymów zawiera: datę przybycia i opuszczenia szpitala; imię i nazwisko; stan cywilny; imiona rodziców lub współmałżonka; pochodzenie (narodowość, miejscowość, z której pochodził); spis rzeczy osobistych (opis ubrania, posiadane pieniądze - jeżeli dany pątnik je posiadał), przedmioty będące własnością pielgrzyma. Spisy pielgrzymów są niejednolite pod względem zapisu. Prawidłową identyfikację pielgrzyma utrudnia fakt, iż osoba przyjmująca go sporządzała zapis ze słuchu nie tylko w języku kastylijskim, ale też galijskim. Na podstawie wspomnianych archiwaliów udało się ustalić, że w latach 1631-1717 zarejestrowano 39 (42) pątników polskich. W tej grupie było dziewięć osób (w tym trzy kobiety), które prawdopodobnie pochodziły z Krakowa. Podjęta kwerenda, przeprowadzona w miejskich archiwach kościelnych i w archiwach świeckich, jest próbą bliższej identyfikacji tych osób - określeniem ich pozycji społecznej czy też motywacji podjęcia wyprawy. Badania (luty 2012) są w fazie początkowej, na końcowe wnioski i próbę syntetycznego opracowania tego zagadnienia jest jeszcze za wcześnie. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było ustalenie, w jakim stopniu zmiany wprowadzone w latach 2007-2008 w wybranych klasyfikacjach międzynarodowych mogą wpłynąć na dostępność i jakość informacji o turystyce w regionach. W jego pierwszej części krótko przedstawiono analizowane systemy sprawozdawczości statystycznej oraz wprowadzone w nich zmiany dotyczące turystyki, w drugiej scharakteryzowano podstawowe potrzeby informacyjne regionów i na tym tle wskazano, na ile omawiane zmiany mogą ułatwić ich zaspokojenie. Ze względu na niewielką objętość opracowania uwagę skupiono na wybranych zmianach, które uznano za najważniejsze z punktu widzenia podjętego tematu. (fragment tekstu)
Stopień uczestnictwa w turystyce, częstość wyjazdów oraz ich standard jest jednym ze wskaźników poziomu życia ludności. Celem artykułu jest statystyczna analiza aktywności turystycznej gospodarstw domowych emerytów i rencistów w Polsce z uwzględnieniem wybranych kryteriów: celu podróży, rodzajów i sezonowości wyjazdów, przyczyn ich zaniechania oraz wyposażenia gospodarstw w sprzęt turystyczny. Badanie dotyczy roku 2005; obejmuje wyjazdy krajowe - zarówno krótkotrwałe (do 4 dni), jak i długoterminowe (5 dni i więcej) i wyjazdy zagraniczne. (fragment tekstu)
W ostatnich latach badania koncentracji prowadzone są w zakresie przestrzennego rozmieszczenia turystycznych obiektów zbiorowego zakwaterowania (TOZZ). W artykule podjęto analizę rozmieszczenia TOZZ w powiatach ziemskich woj. podkarpackiego (PDK). Została ona przeprowadzona za lata 2004-2007. W analizie wykorzystano krzywe koncentracji Lorenza i współczynniki koncentracji Pearsona i Giniego oraz inne metody. Analizę koncentracji przeprowadzono dla danych oryginalnych oraz zestawionych w postaci różnych szeregów strukturalnych i rozdzielczych.
W pracy zastosowano tzw. współczynnik krotności przekroczeń pozwalający wyrazić główne tendencje zmian, jakie zachodziły w rozmiarach ruchu granicznego w latach 1990-1998. Zauważono dużą dynamikę przyjazdów i wyjazdów do roku 1996, od którego następuje spowolnienie tempa rozmiarów przekroczeń granicznych. Zilustrowano kształtowanie się wskaźnika przekroczeń w segmencie dotyczącym rodzaju przejść granicznych: drogowy, kolejowy, lotniczy i morski.
Dla zobrazowania dynamiki zmian przyjazdowego ruchu cudzoziemców do Polski przeprowadzono analizę statystyczną w poszczególnych miesiącach za lata 1989-1997 oraz 1989-1998, czyli przez 9 i 10 lat. Analizy dokonano za pomocą modeli tendencji rozwojowej.
Przedstawiono analizę ilościową i strukturalną bazy gastronomicznej w turystycznych obiektach noclegowych objętych sprawozdawczością statystyczną KT-1 w latach 1995/96 (bez zakładów gastronomicznych funkcjonujących jako odrębne jednostki gospodarcze).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.