Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 89

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Status prawny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie pozycji prawnej akwizytora otwartego funduszu emerytalnego w kontekście porównawczym z agentem ubezpieczeniowym. Pojęcia takie, jak akwizytor czy agent są powszechnie znane i używane. Obydwa wywodzą się z łaciny, agent - agens to działający, natomiast akwizytor acquisitor oznacza zjednywającego. Potocznie przeważnie używane są wymiennie. Nie są to jednakże pojęcia tożsame. Terminów tych używać będę tylko w stosunku do osób fizycznych wykonujących czynności bądź to akwizycyjne, bądź agencyjne. Poniżej omówione zostaną zagadnienia wpisu i wykreślenia z rejestru akwizytorów, uzyskania i utraty zezwolenia na wykonywanie czynności agencyjnych.(fragment tekstu)
Od kilku lat Lasy Państwowe są nieustannym adresatem różnych pomysłów, zmierzających do zburzenia ich statusu prawnego. Ostatnio wtłoczono je w rygory ustawy o zamówieniach publicznych.
3
Content available remote Kształtowanie się statusu prawnego Morza Kaspijskiego
100%
Celem tego artykułu jest omówienie podstaw prawnych regulujących kwestię statusu Morza Kaspijskiego, a ponadto prezentacja procesu kształtowania się wspólnego stanowiska w tej kwestii oraz problemów powstałych w toku tego procesu. (fragment artykułu)
Niezależność i bezstronność sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest niezwykle istotna w kontekście autorytetu i prawidłowego funkcjonowania samego Trybunału. Celem artykułu jest przybliżenie obecnego statusu prawnego sędziów ETPC. Szczególnej analizie zostały poddane wymogi sprawowania urzędu, procedura wyboru oraz gwarancje niezależności i bezstronności sędziów (przywileje i immunitety). (abstrakt oryginalny)
Omówiono projekt dokumentu zwanego "Kartą", względnie "Podstawowymi zasadami" w sprawie statusu organizacji pozarządowych (Fundamental Principles on the Status of Non-governmental Organisation in Europe - NGO). Powstał on z inicjatywy Rady Europy i dotyczy organizacji działających w państwach członkowskich Rady. Ma on na celu uporządkowanie skomplikowanej i nierzadko kontrowersyjnej problematyki związanej z tworzeniem i działalnością organizacji pozarządowych oraz ich wspomaganie dzięki ułatwieniom przy ich tworzeniu i prowadzeniu statutowej działalności.
W kręgu zainteresowania niniejszego opracowania jest analiza de lege lata regulacji prawnych w zakresie upodmiotowienia jednostek pomocniczych gminy. Mając na uwadze pomocniczy charakter tych jednostek, ich rolę i znaczenie w strukturze gminy, kwestia statusu prawnego jednostek pomocniczych w sferze prawa prywatnego jawi się jako jedno z istotnych zagadnień problematyki samorządu terytorialnego. (fragment tekstu)
Artykuł omawia kwestię statusu prawnego klubów radnych gminnych. Choć zostały wprowadzone w 1995 r., przez długi czas ich status prawny, w szczególności proces powstawania, nie był dostatecznie dobrze uregulowany. Ma to dodatkowe znaczenie wobec bezpośredniego powiązania z klubami radnych działalności obligatoryjnych komisji rewizyjnych, a na skutek niedawnych zmian w prawie - także komisji skarg, wniosków i petycji. Brak definicji skargi, wniosku i petycji w ustawie samorządowej rodzi konieczność odwoływania się do innych aktów prawnych, a nawet sięgania poza literalną wykładnię niektórych przepisów w celu uniknięcia konfliktu z normami wyrażonymi chociażby w Kodeksie postępowania administracyjnego. Wątpliwości budzi także nadmierne przyznawanie kompetencji przewodniczącemu komisji kosztem rady gminy. Innym rodzajem wprowadzonych zmian jest przyznanie klubom ograniczonej inicjatywy uchwałodawczej. Kwestią szczególnie sporną jest relacja pomiędzy dyscypliną klubową a mandatem wolnym radnego. Wydaje się, że nowe rozwiązania zwiększają zależność radnego od ugrupowania politycznego, nieraz kosztem więzi z wyborcami. Jest to szczególnie niepokojące w sytuacji, w której wybory samorządowe cieszą się wśród społeczeństwa reputacją najmniej "upolitycznionych", co przekłada się na podejmowanie bardziej świadomych i przemyślanych decyzji w okresie wyborczym. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Land market in Albania: Unresolved property ownership rights
75%
After the Independence of Albania in 1912, property ownership has gone through major reforms. During communism many agricultural lands were seized by the Agrarian Reform Law. In 1990, with the fall of communism there was a huge demographic movement of people from villages to urban areas, where they settled in lands that were used by the Cooperatives. This created a lot of problems with previous land owners whose land was seized and given to the Cooperativa. Today there is a problem with the rights to property ownership, and legal certificates of ownership.(original abstract)
Traktaty założycielskie, stanowiące podstawą prawną funkcjonowania Unii Europejskiej i Wspólnot Europejskich są umowami międzynarodowymi, które mogą być modyfikowane wyłącznie za jednomyślnym porozumieniem wszystkich państw członkowskich i po ratyfikacji zmian przez wszystkie państwa, zgodnie z ich wewnętrznymi wymogami konstytucyjnymi (art. 48 Traktatu o UE). Umowy (traktaty) modyfikujące traktaty założycielskie, nazywane traktatami rewizyjnymi, uzgadnianie są poza ramami instytucjonalnymi Wspólnot i Unii, na forum tzw. konferencji międzyrządowej (Intergovernmental Conference - IGC). Na forum konferencji międzyrządowej nie znajdują zastosowania wspólnotowe procedury i zasady podejmowania decyzji. Z prawnego punktu widzenia konferencja międzyrządowa jest konferencją dyplomatyczną, podczas której przedstawiciele państw zamierzających podpisać umowę międzynarodową negocjują jej tekst. Zasady prowadzenia tego rodzaju rokowań reguluje przede wszystkim Konwencja wiedeńska o prawie traktatów z 1969 r. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy statusu prawnego Inżyniera kontraktu występującego w warunkach kontraktowych FIDIC, ze szczególnym uwzględnieniem opisu pojęcia i charakteru prawnego Inżyniera kontraktu oraz posiadanych przez niego praw i obowiązków, jak również ponoszonej przez Inżyniera odpowiedzialności. Ponadto funkcja Inżyniera kontraktu została zestawiona z inspektorem nadzoru inwestorskiego na gruncie polskiego prawa budowlanego. Artykuł ma na celu ukazanie kluczowej roli Inżyniera kontraktu, pełnionej w procesie realizacji inwestycji z wykorzystaniem wzorców kontraktowych FIDIC.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie zmiany pozycji ustrojowej Komisji Nadzoru Finansowego, jaka nastąpiła w związku z nowelizacją ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym od 1.01.2019 r. W artykule skoncentrowano się na zmianie statusu prawnego UKNF. Po zmianach stał się on państwową osobą prawną. Ukazany został również stan prawny, jaki obowiązywał przed zmianami. W dalszej kolejności zwrócono uwagę na otrzymanie przez Przewodniczącego KNF i KNF statusu organów UKNF. Następnie skoncentrowano się na zmianie sposobu finansowania UKNF. Spowodowała ona uniezależnienie się od reguły wydatkowej, jaka obowiązuje jednostki budżetowe. Dzięki temu została wzmocniona niezależność finansowa Komisji. Problematyka poszerzenia składu KNF stanowi końcowe rozważania opracowania. Zakończenie zawiera wnioski dotyczące wzmocnienia pozycji ustrojowej KNF.(abstrakt oryginalny)
Uregulowania zawarte w ustawie o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych w istotny sposób przyspieszyły proces wywłaszczania nieruchomości pod drogi. Usprawnienia te nie dotyczą jednak odszkodowań, które ustalane są w odrębnych postępowaniach, w odległym czasie i w praktyce napotykają na problemy geodezyjno-prawne. Na mocy tej ustawy podmioty publicznoprawne uzyskują prawo własności nieruchomości lub ich części także w odniesieniu do nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, tj. wówczas, gdy nie jest wiadomo komu jest to prawo odbierane. Celem opracowania jest analiza wpływu nieuregulowanych stanów prawnych wywłaszczanych nieruchomości na proces ustalania odszkodowania. Tezą badawczą artykułu jest stwierdzenie, że nieuregulowany stan prawny nieruchomości powoduje konieczność zawieszania postępowań odszkodowawczych w celu ustalenia zasięgu i podmiotów wywłaszczanych praw. Na podstawie przeprowadzonych badań postępowań odszkodowawczych na terenie Krakowa w okresie 2014-2016 r. podjęto próbę zidentyfikowania problemów występujących w praktyce w szczególności spowodowanych niewyjaśnionym stanem prawnym nieruchomości wywłaszczanych pod drogi. Wskazano na zasadność wprowadzenia precyzyjnych uregulowań prawnych, dotyczących trybu postępowania w takich sytuacjach, co pozwoliłoby wyeliminować niejednolitą praktykę a także rozbieżną linię orzecznictwa sadowoadministracyjnego. Dodatkowym problemem jest brak uregulowań, co do zasad ustalania odszkodowania w przypadku obciążenia nieruchomości wieloma ograniczonymi prawami rzeczowymi. (abstrakt oryginalny)
Powstanie krakowskie było pierwszym polskim zrywem niepodległościowym, który stawiał sobie za główny cel poza odzyskaniem niepodległości, również głęboką reformę stosunków agrarnych. Manifest władz powstańczych, będący podstawowym aktem prawnym rewolucji krakowskiej, zapowiadał przyznanie każdemu prawa do ziemi oraz nadanie chłopom na własność gruntów przez nich użytkowanych bez odszkodowania na rzecz dziedziców. Ludności bezrolnej na wsi i innym uczestnikom powstania przyrzekano nadanie działek ziemi z dóbr narodowych, a ludziom ubogim i niezdolnym do pracy opiekę społeczną. Zgodnie z postanowieniami programowymi Manifestu deklarowano: zniesienie pańszczyzny, bezwarunkowe uwłaszczenie (bez wykupu) chłopów użytkujących ziemię, zapowiedź nadzielenia ziemią z dóbr narodowych tych bezrolnych, którzy wezmą udział w powstaniu, zrównanie wszystkich względem praw politycznych. Mimo iż powstanie trwało zaledwie kilka dni i skończyło się fiaskiem, to postanowienia władz powstańczych uznane zostały w światowej historiografii za fundamentalne dla rozwoju europejskiej doktryny demokratycznej i społecznie postępowej. W trakcie niniejszej analizy autor charakteryzuje wpierw status prawny ludności wiejskiej w zaborze austriackim w latach poprzedzających powstanie, następnie przedstawia koncepcje reform włościańskich w programach polskich ugrupowań politycznych na emigracji, zaś w dalszej kolejności dokonuje analizy postanowień podstawowych aktów prawnych reformujących status prawny chłopów w okresie powstania. Całość rozważań zamyka analiza skutków powstania krakowskiego dla sprawy reformy agrarnej w zaborze rosyjskim i zaborze austriackim. (abstrakt oryginalny)
14
75%
Niniejsze opracowanie przedstawi wybrane aspekty odnoszące się do rozwoju rodzinnych gospodarstw rolnych oraz określi ich charakter, głównie na podstawie analizy art. 23 Konstytucji RP. Rozważania o statusie prawnym rodzinnych gospodarstw rolnych uzupełniono o wybrane orzecznictwo, zwracając uwagę na rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Jako podstawową metodę badawczą zastosowano metodę analityczną. Zakres niniejszych badań obejmuje problematykę statusu prawnego gospodarstw rodzinnych oraz ich znaczenie w rozwoju rolnictwa. W tym celu analizie poddano akty prawne, dorobek literatury oraz orzecznictwo. (fragment tekstu)
Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest w polskim porządku prawnym podmiotem stosunkowo nowym, powołanym w celu rozpatrywania odwołań od wyniku weryfikacji sumy punktów z egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego. Jest to jednocześnie organ odrębny od podmiotów odpowiedzialnych za przeprowadzanie i ocenianie tych egzaminów, tj. Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. Mimo krótkiego okresu istnienia Kolegium uwidoczniły się już wątpliwości prawne związane z jego działaniem. Autor przedstawia genezę Kolegium na tle zjawiska nieprawidłowego oceniania egzaminów w Polsce, rolę tego organu w systemie oświaty, regulacje dotyczące składu, kompetencji i trybu działania, a także kontrowersje i problemy prawne związane z tymi zagadnieniami.(abstrakt oryginalny)
Autor w sposób kompleksowy przedstawia poglądy przedstawicieli prawa międzynarodowego oraz praktykę interpretacyjną sądów międzynarodowych, w szczególności Trybunału w Hadze oraz różnych organów organizacji międzynarodowych i państw członkowskich. Na zakończenie analizy podkreśla, że statut organizacji międzynarodowej jest przede wszystkim wyrazem wspólnej dobrej woli państw zrzeszonych, wyrażonej w formie pisemnego porozumienia, które zawiera wiążące decyzje o charakterze umownym. Stąd potrzeba metod interpretacyjnych, które ewoluowały na gruncie prawa traktatowego. Autor zwraca uwagę czytelnika na rosnącą tendencję organizacji międzynarodowych i jurysdykcji do podatności na zasady poszczególnych państw członkowskich.
17
Content available remote Status Palestyny w Organizacji Narodów Zjednoczonych
75%
Celem pracy jest przedstawienie obecnej pozycji Palestyny w ONZ i podsumowanie roli, jaką do tej pory Palestyna pełniła w Organizacji. W tym celu najpierw należy dokonać charakterystyki instytucji stałego obserwatora w ogólnym ujęciu i w odniesieniu do ONZ, wskazać na jej znaczenie i funkcje, aby następnie móc scharakteryzować sposób wykonywania tej roli przez Palestynę. W dalszej kolejności należy przedstawić skutki nadania Palestynie statusu non-member Observer State. Ostatnia część zostanie poświęcona na zaprezentowanie starań Palestyny o przyjęcie do ONZ, biorąc pod uwagę kryteria członkostwa z art. 4 Karty Narodów Zjednoczonych oraz procedurę przyjęcia do Organizacji. Zakończenie pracy stanowi podsumowanie dokonanych rozważań. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Status prawny Państwowej Straży Łowieckiej
75%
Państwowa Straż Łowiecka jako umundurowana oraz uzbrojona formacja realizuje zadania m.in. w zakresie ochrony zwierzyny, zwalczania kłusownictwa, szkodnictwa łowieckiego, a także zwalczania przestępstw i wykroczeń w zakresie łowiectwa. Jest ona bezpośrednio powiązana z wojewodą, jemu podległa. Strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej mogą używać środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej lub wykorzystywać te środki, czy broń palną. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Status prawny pracownika samorządowego
75%
Istotnym elementem samorządu terytorialnego są pracownicy samorządowi. Temu zagadnieniu poświęcona jest ustawa z dnia 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych. Regulację tę należy ocenić pozytywnie. Jest ona adekwatna do zmian zachodzących na rynku pracy i zapewnia dalszy rozwój środowiska samorządowego. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiona analiza odnosi się do wpływu orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na kształtowanie w Polsce sytuacji prawnej sędziów Sądu Najwyższego (SN) i Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Głównym założeniem przedstawionych rozważań jest stwierdzenie, że TSUE w ramach udzielanych odpowiedzi na pytania prejudycjalne, kierowane do niego przez polskie sądy, rozpoznające sprawy związane z powołaniami na stanowisko sędziowskie oraz z przejściem w stan spoczynku, wzmacnia niezależność sądów i niezawisłość sędziowską, przyjmując, że są to elementy ustrojowe funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości podlegające prawu Unii Europejskiej. Z tego powodu TSUE uznaje się za właściwy do kształtowania tych wartości ustrojowych na gruncie prawa polskiego. Jednocześnie organ ten nie zauważa problemu właściwości polskich sądów występujących z pytaniami prawnymi, co staje się ważnym zagadnieniem teoretycznym i praktycznym, gdyż może rzutować na legalność i skuteczność orzeczeń zapadających na podstawie udzielonych przez TSUE odpowiedzi. Szczegółowe rozważania koncentrują się na dwóch rodzajach orzeczeń TSUE, które zapadły w związku z sędziowskim stanem spoczynku, na skutek wystąpienia do TSUE z pytaniami przez SN i NSA. Przedmiot pytań odnosił się do zgodności z prawem unijnym zakresu ochrony prawnej przyznanej w prawie polskim sędziemu od uchwał podejmowanych w tych sprawach przez Krajową Radę Sądownictwa. Konkluzją przedstawionych rozważań jest stwierdzenie, że w przypadku wyroku TSUE wydanego na skutek pytania SN doszło do naruszenia właściwości organu występującego z pytaniem, a to powinno mieć konsekwencje dla zakresu związania sądu orzekającego odpowiedzią udzieloną przez TSUE. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.