Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Statystyka demograficzna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Stosując metodę reprezentacyjną do oceny wartości przeciętnej w populacji często używamy średniej z próby losowanej według pogrupowanego schematu losowania grupy. Daje to dobre efekty szczególnie przy dużym zróżnicowaniu badanej cechy wewnątrz grup. Gdy wartości badanej cechy nie są znane, wówczas grupowanie cechy prowadzimy według cech dodatkowych obserwowanych w całej populacji. W artykule założono, że zależność cechy badanej i dodatkowych jest opisana funkcją regresji liniowej, której parametry sumują się do liczby jeden. Błąd średniokwadratowy średniej z próby przedstawiono jako funkcję parametrów regresji i parametrów cech dodatkowych. Naszkicowano także iteracyjny algorytm tworzenia takich grup w populacji.
2
Content available remote The Use of ICT in Households in Poland and Bulgaria after Joining the EU
100%
Poziom rozwoju w zakresie wykorzystania nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych w tak zwanych "starych krajach UE" był znacznie wyższy niż w mniej rozwiniętych wchodzących do UE takich jak Polska i Bułgaria. Polska i Bułgaria zostały dopuszczone do funkcjonowania w zjednoczonej Europie podczas intensywnego rozwoju, w szczególności w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w biznesie oraz gospodarstwach domowych. Artykuł zawiera opis działań dotyczących problemu wykorzystywania i wdrażania ICT w gospodarstwach domowych w Polsce i Bułgarii. Każdy obywatel chce posiadać bezpieczne, komfortowe i tanie miejsce zamieszkania w przyjaznej okolicy. Wykorzystanie technologii ICT w kształtowaniu takiego środowiska życia jest w literaturze określane terminem "inteligentny dom". Oprócz wspomnianych rozwiązań oczekuje się, że rozwiązania hybrydowe oraz e-zdrowie będą wykorzystywane bezpośrednio gospodarstwach domowych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono analizę procesów i struktury wymieralności ludności w Galicji w latach 1881-1890. W pracy zaprezentowano tylko niektóre z wielu istniejących metod analizy szeregów czasowych.
Przedstawiono przedmiot i metody badań. Omówiono zróżnicowanie struktur według wieku ludności. Na koniec przedstawiono analizę zróżnicowania umieralności niemowląt dla każdej jednostki terytorialnej.
W ostatnich latach wzrastała liczba obywateli Ukrainy przebywających na terytorium Polski. Nieznana jest skala zamierzeń odnośnie do trwałego osiedlenia się w Polsce. Celem artykułu jest spojrzenie na ten problem z perspektywy rejestrowanych w naszym kraju małżeństw polsko-ukraińskich oraz liczby dzieci rodzących się w Polsce, wydawanych na świat przez matki będące obywatelkami Ukrainy. Analizowane dane wskazują na szybki wzrost liczby zdarzeń demograficznych świadczących o wiązaniu się przez imigrantów z Polską na stałe. (abstrakt oryginalny)
Na Śląsku największe straty w liczbie lat życia powstają, biorąc pod uwagę całą badaną populację, z powodu chorób układu krążenia i nowotworów, a w populacji mężczyzn także na skutek zewnętrznych przyczyn zachorowania i zgonów. Mimo iż sytuacja ekonomiczna w badanych trzech województwach pod wieloma względami ksztatuje się korzystniej niż przeciętnie w kraju, wiele spośród obliczonych mierników stanu zdrowia przybiera w tych województwach mniej korzystne wartości niž średnia krajowa. Jedną z przyczyn tego zjawiska može być wysoki stopień uprzemysłowienia badanych województw, czego rezultatem jest m.in. znaczne zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
W artykule przedstawione zostaną, na podstawie bieżącej sprawozdawczości statystycznej, demograficzne uwarunkowania dwóch aspektów dotyczących urodzeń: pierwszych żywych urodzeń małżeńskich oraz urodzeń pozamałżeńskich w latach dziewięćdziesiątych. Zakres zachodzących zmian zostanie zilustrowany przez ukazanie sytuacji występującej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w odniesieniu do analizowanych tematów. (fragment tekstu)
in Germany, the recording of the causes of death has had a long tradition and goes back a long time in history, but remained unsystematic and nonuniform as it was an autonomous matter of the different German states. this article pursues the question of how the cause-of-death statistics developed in Prussia, the largest territorial state of the later German reich. it is asked how these statistics, organized by the Prussian Statistical Bureau, have been related to the nationwide health policy since the 1870s. The historical development of official statistics in Prussia reveals that it is neither self-evident which information was collected, nor the criteria according to which this was done. rather, the data actually recorded are the result of complicated negotiation processes between different actors, not only within the statistical offices, but also between the most diverse interest groups from science, politics and the state.(original abstract)
Do podstawowych źródeł obciążenia rzetelności pomiaru (i tym samym wszystkich innych parametrów modeli statystycznych wynikających z występowania błędów w zmiennych) należą: a) hierarchiczne czynniki instytucjonalne wywołujące współzależność obserwacji i występowanie silnych korelacji wewnątrzklasowych (zagnieżdżenie obserwacji), b) przynależność respondentów do grup narodowościowych, kręgów kulturowych i klas społecznych (wpływ systematycznych czynników kulturowych), c) cechy społeczno-demograficzne badanych, d) czynniki sytuacyjne i kontekstowe pomiaru oraz e) styl odpowiadania na pozycje skali przez respondentów (kształtowanie obrazu siebie przez respondenta).(fragment tekstu)
10
Content available remote Regionalne zmiany płodności w świetle translacji demograficznej
84%
Przedmiotem opracowania jest analiza płodności w okresie transformacji w Polsce. Badanie obejmować będzie płodność generacji rzeczywistych oraz hipotetycznych z uwzględnieniem interakcji między ujęciem wzdłużnym i poprzecznym. Cel badania sprowadza się do wskazania zniekształceń miar natężenia płodności w ujęciu przekrojowym w skutek zmian kalendarza w kohortach rzeczywistych, z uwzględnieniem zróżnicowania regionalnego. W tym celu zaadoptowane zostaną propozycje J. Bongaartsa i G. Feeneya (2005) dotyczące porównania TFR (współczynnika dzietności teoretycznej) i CFR (współczynnika dzietności rzeczywistej) oraz wprowadzenia odpowiednich korekt. W szczególności przeprowadzone zostanie badanie relacji między zmianami natężenia i kalendarza płodności w przekroju regionalnym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę demografii użytkowników serwisów z petycjami online. Cel: Sprawdzenie, jak prezentuje się struktura demograficzna użytkowników serwisów z petycjami, w porównaniu do wyników innych badań dotyczących petycji online. Metody badań: Dane wtórne z badania Gemius/PBI - pomiaru widowni internetowej. Wyniki i wnioski: Petycje online są najczęściej odwiedzane przez osoby w wieku 55 lat i więcej, mieszkańców wielkich miast z wyższym wykształceniem. Wartość poznawcza: Do tej pory największe zainteresowanie petycjami online przypisywano ludziom młodym. Nie badano też użytkowników tego typu serwisów za pomocą analizy danych o zachowaniach. (abstrakt oryginalny)
Zamierzeniem autora opracowania było zasygnalizowanie przemian demograficznych i społecznych, jakie zaszły na obszarze województwa śląskiego w latach 1990-2004 według teorii drugiego przejścia demograficznego. Przeprowadzona analiza danych statystycznych dotycząca ruchu naturalnego ludności pozwoliła na sformułowanie kilku istotnych wniosków: 1. W latach 1990-2004 współczynnik dzietności ogólnej wykazywał tendencję spadkową, wynikającą ze zmniejszania się płodności w grupach wieku 15-19 i 20-24 lata. 2. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców nastąpił wyraźny wzrost liczby zawieranych związków małżeńskich w starszych grupach wieku 25-29 i 30-34 lata, w młodszych grupach odnotowano spadek. W skali województwa nastąpił ogólny spadek liczby zwieranych małżeństw zarówno w miastach, jak i na wsi. 3. Zwiększa się odsetek urodzeń pozamałżeńskich, świadczący o coraz większej akceptacji społecznej związków kohabitacyjnych. 4. Przyczyn przemian demograficznych i społecznych upatruje się w czynnikach społecznych, ekonomicznych, kulturowych i technicznych, które są skutkiem transformacji systemowej. (fragment tekstu)
W artykule skonstruowano tablice kohortowe zagregowane żywotności firm, które są modelem nieparametrycznym z pojedynczym stanem (istnienie podmiotu gospodarczego) oraz jednym punktem wejścia (moment rejestracji) i jednym punktem wyjścia (moment wyrejestrowania). Badania przeprowadzono na zbiorowości firm zlikwidowanych w Szczecinie w latach 1990-2000. Poddano analizie prawdopodobieństwo przetrwania firm po x miesiącach działalności dla kohort podmiotów zarejestrowanych w Szczecinie w styczniu w latach 1990-1999.
Prace prognostyczne prowadzone są w całości przez GUS od 1970 roku. Przedstawiono opracowywanie prognoz demograficznych w latach 1970-1990, zmianę organizacji i metodologii prognoz na lata 1996-2020 oraz przygotowanie prognoz demograficznych na lata 1999-2030.
Od 1990 roku do chwili obecnej współczynnik dzietności w Polsce przyjmuje wartości poniżej progu reprodukcji ludności. Artykuł przedstawia wybrane instrumenty polityki rodzinnej, wprowadzone w ciągu ostatnich pięciu lat, mające służyć wzrostowi demograficznemu. Są to: urlop macierzyński, ojcowski i rodzicielski, instytucje opieki nad dziećmi do lat 3, Karta Dużej Rodziny, świadczenia rodzicielskie i świadczenie wychowawcze. W tekście zostały porównane dane liczbowe dotyczące zrealizowanych świadczeń z odpowiednimi danymi statystycznymi i współczynnikami dzietności w poszczególnych województwach. (abstrakt oryginalny)
Inspiracją do podjęcia przez autora problematyki badawczej było z jednej strony coraz szersze stosowanie metody analizy sieciowej, a z drugiej jej ograniczone zastosowanie w badaniach demograficznych. Artykuł zawiera wiele wniosków o charakterze metodyczno-poznawczym zarówno w zakresie potwierdzonych prawidłowości znanych na polu badania migracji jak i wymagających dalszych analiz weryfikujących. (fragment tekstu)
The aim of the study is to present the changes in the population and its demographic structure in Ukraine compared to other European post-communist countries. Classic demographic indicators were applied. In comparison to other analyzed countries, Ukraine has an average pace of population decline, a low aging rate and a persistently clear advantage of the number of women over men. This is the result of all three factors: loss of part of the territory with the population inhabiting it, natural decrease and negative migration balance.(original abstract)
Praca przedstawia zmiany w poziomie potencjałów życiowych mężczyzn i kobiet w Polsce w latach 1990-2004 z wykorzystaniem miar demografii potencjalnej. Analizie poddano potencjały indywidualne, grupowe i całkowite oraz pokazano, jaki wpływ na poziom potencjału życiowego ma umieralność i starzenie się ludności. Demografia potencjalna jako metoda analizy coraz częściej znajduje zastosowanie w badaniach demograficznych, gdyż - w dobie komputeryzacji - trudności techniczne związane z dużą pracochłonnością obliczeń nie stanowią już zasadniczej przeszkody. Ujmuje ona poszczególne zjawiska bardziej wszechstronnie niż demografia tradycyjna, stąd analiza przeprowadzona zgodnie z zasadami demografii potencjalnej stanowi uzupełnienie opisu i oceny zmian demograficznych w ujęciu tradycyjnym. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote The Mothers' Index as an Indicator of Demographic Security
84%
The Mothers' Index was developed in 1998 and has been in use for ranking countries since 2000. The author advocates that this indicator should not only be used for cross-country analysis of maternal and child health but also as be part of the demographic indicators of national security in Belarus. A grouping of more developed countries in terms of the Mothers' Index is proposed. The Mothers', the Women's and the Children's Indices from 2007 to 2009 are calculated for Belarus, the post-Soviet countries and some EU countries. (original abstract)
W artykule przedstawiono przebieg rozwoju badań nad warunkami życia ludności w 90-leciu istnienia GUS. Podano ogólny zarys badań prowadzonych w okresie przed II wojną światową ze szczególnym naciskiem na badanie budżetów rodzinnych. Badania po II wojnie światowej przedstawiono z uwypukleniem rozwoju metodyki badań budżetów gospodarstw domowych. W szerszym zakresie opisano badania prowadzone po 1989 roku.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.