Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 100

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Statystyka gospodarcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Gospodarka rynkowa generuje popyt na dane dotyczące lokalnych warunków gospodarczych, społecznych i środowiskowych. Stwarza to konieczność modyfikacji systemu informacyjnego statystyki gospodarczej. Jednym z głównych czynników, które ograniczają zmiany, jest koszt badań statystycznych. Potrzeba znacznego zmniejszenia liczebności próby oraz dokładniejszych szacunków dla małych domen spowodowała wzrost znaczenia wykorzystania informacji pochodzących z rejestrów administracyjnych. Celem badania była ocena przydatności dostępnych źródeł administracyjnych dla krótkookresowej statystyki przedsiębiorstw. W artykule przedstawiono główne problemy związane z szacowaniem informacji o działalności gospodarczej, takie jak: niekompletność rejestrów, integracja danych, terminowość, niejednorodność rozkładów cech(abstrakt oryginalny)
Zakład Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN zakończył eksperymentalny szacunek rozmiarów szarej gospodarki i jej udziału w PKB w Polsce w 1994. Prace prowadzone były w ramach projektu badawczego zamówionego przez Centralny Urząd Planowania. Artykuł przedstawia metody, którymi się posłużono oraz podstawowe rezultaty.
Artykuł omawia trendy w handlu krajów bałtyckich z Unią Europejską. Przedstawia też statystyki tego handlu porównawczo w roku 1993 i 1998
Analiza danych statystycznych o inwestycjach zagranicznych w krajach byłego Związku Radzieckiego. Stwierdza się duże zróżnicowanie w wielkości napływu tych inwestycji, jak również ich ukierunkowanie na kraje o dużym zaawansowaniu reform prorynkowych (takich jak Litwa i Estonia, gdzie napływ inwestycji przewyższa 3 procent poziomu PKB), oraz na kraje zasobne w bogactwa naturalne jak ropa lub gaz (Azejberdżan, Turkmenistan i Kazachstan).
Niech będzie dana zmienna losowa X o rozkładzie o gęstości f(x). W wielu zastosowaniach zmienna losowa X przybiera wartości większe od pewnej stałej y, gdy tymczasem gęstość f(x) jest określona również dla x y rozkład zmiennej X nie jest trafnie dobrany, gdyż nie spełnia warunku unormowania w odniesieniu do całego zakresu możliwych wartości X. Należy znaleźć taki rozkład, którego gęstość będzie dodatnia dla x > y i dla tej dziedziny będzie unormowana, i - co więcej - będzie zgodna w dużej części z f(x) dla odpowiednich y. Można to zrobić poprzez "zagięcie" tej części rozkładu f(x), dla której x < y, oraz zsumowanie wartości części "zagiętej" rozkładu z częścią rozkładu po prawej stronie y. (fragment tekstu)
Przedstawiono splot rozkładów, który powinien ułatwić zrozumienie istoty splotów i przyczyni się do popularyzacji metody tworzenia nowych rozkładów. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki badania, w którym podjęto próbę zastoso-wania metod estymacji pośredniej (w tym także metodę, która uwzględnia autokorelację przestrzenną) do oszacowania wybranych charakterystyk średnich i dużych przedsiębiorstw w przekroju województw. Ponadto, w celu poprawy szacunku, uwzględniono podejście tak-sonomiczne, w którym na podstawie wyników testu Morana dokonano identyfikacji grup województw podobnych. W badaniu wykorzystano informacje pochodzące z badania DG1 prowadzonego przez Urząd Statystyczny w Poznaniu, stanowiącego podstawę do opraco-wywania większości wskaźników krótkookresowych dotyczących działalności przedsię-biorstw w Polsce(abstrakt oryginalny)
Niniejsze omówienie poświęcone jest przekształceniu układu a11x1 + a12x2 + ... + a1nxn = b1 a21x1 + a22x2 + ... + a2nxn = b2 ................................ am1x1 + am2x2 + ... + amnxn = bm w formę sprzeczną drogą wymiany współczynników aik, gdzie i = 1, 2, ..., m. (fragment tekstu)
Omówiono zagadnienie wdrażania systemu rachunków narodowych do praktyki statystyki polskiej. Opracowania i analizy prowadzone w ramach rachunków narodowych mają umożliwić rzetelny i kompleksowy opis oraz analizę zmian zachodzących w polskiej gopodarce, a także zapewnić porównywalność w skali międzynarodowej opracowywanych wskaźników, charakteryzujących rozwój społeczno-gospodarczy.
11
Content available remote Statistical Description of Life-Time Alcohol Consumption Based on Survey Data
61%
Statistical description of each patient's life-time drinking helped them to understand their addiction history even better - they could also predict possible further development of this process.(fragment of text)
Analizę wariancji zastosowano przykładowo do badania wiedzy i umiejętności uczniów piszących sprawdzian diagnostyczny z języka polskiego i matematyki na zakończenie nauki w szkole podstawowej...Badanie przeprowadzono dla danych z maja 1999 roku. Populację generalną stanowili uczniowie ósmych klas szkół podstawowych w dawnym województwie wrocławskim (źródłowe materiały OKE). Populacja liczyła 18 907 uczniów, w tym 9263 dziewcząt oraz 9644 chłopców. (fragmenty tekstu)
Przedstawiono najważniejsze kierunki prac w zakresie statystyki gospodarczej w kontekście bliskiego wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Straty operacyjne banku obejmują znaczącą część ogólnych instytucji. Określenie zespołu działań generujących straty operacyjne jako działań implikowanych przez wadliwy system organizacyjny banku, nieuwzględniający zawodności instrukcji wewnętrznych, mających zapewnić pełną ochronę danych i informacji wewnętrznych o znaczeniu poufnym, jest ściśle związane z ryzykiem operacyjnym. Jest tak dlatego, że wszelkiego rodzaju ryzyko jest kojarzone w pierwszej kolejności z nieuchronnością pewnych procesów generujących straty i nieplanowane koszty, które częściowo wynikają z niepewności i ich nieuchronności względem zaistnienia pewnych niekorzystnych okoliczności dla prowadzonej działalności. takimi sa też te procesy, które kojarzone są z niedoskonałością czynnika ludzkiego, decydującego o istotnych cechach tych procesów: może to również dotyczyć bazy technicznej i wynikać z otoczenia zewnętrznego, w jakim funkcjonuje bank, którego przychody są narażone w wyniku ich wadliwego działania i niekorzystnego wpływu na istotne pomniejszenie. (fragment tekstu)
Rozwój gospodarczy określił nowe zadania dla statystyki przedsiębiorstw. Można zaobserwować wzrost zapotrzebowania na dane statystyczne, które dostarczane są w krótkich odstępach czasu oraz charakteryzują się większą dokładnością i spójnością. Spro-stanie temu wyzwaniu wymusza poszukiwanie metod szacunku zmierzających w kierunku zwiększenia stopnia wykorzystania źródeł administracyjnych. Adaptacja nowych rozwiązań ma przyczynić się do zwiększenia efektywności prowadzonych szacunków, rozszerzenia za-kresu informacji zarówno co do liczby cech, jak i rodzajów przekrojów, w których dane są publikowane. Celem niniejszego badania jest próba uwzględnienia winsoryzacji w estymacji typu GREG proponowanej przez statystykę małych obszarów do szacunku charakterystyk dotyczących małych przedsiębiorstw. W estymacji jako zmienne pomocnicze uwzględniono zmienne opóźnione w czasie. Badanie prowadzono na niskim poziomie agregacji, stanowią-cym przekrój województw z uwzględnieniem rodzaju PKD(abstrakt oryginalny)
W artykule zajmiemy się projektem modernizacji statystyki działalności gospodarczej Methodology for Modern Business Statistics (w skrócie MeMoBuSt) realizowanym przez Urząd Statystyczny w Poznaniu. (...) Jego zamierzeniem jest wspieranie wdrażania coraz efektywniejszych metod uzyskiwania, przetwarzania i analizy danych statystycznych z zakresu wytwórczości i handlu. W tym kontekście występuje potrzeba uogólnienia i rozpropagowania najlepszych myśli praktycznych (co powinno umożliwić stworzenie odpowiedniej pomocy metodologicznej) oraz dokumentowania rozwiązań powszechnie stosowanych w zakresie prowadzenia statystyki działalności gospodarczej w UE. (fragment tekstu)
Celem artykułu będzie badanie wpływu redukcji poziomu szumu na identyfikację chaosu w wybranych finansowych szeregach czasowych. Narzędziami służącym do odróżniania szeregów chaotycznych od losowych będzie statystyka BDS oraz wymiar korelacyjny. W badaniach wykorzystano szeregi utworzone z cen zamknięcia WIG i WIG20, dwóch spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie: INGBSK i Vistula oraz dwóch kursów walut: funta brytyjskiego i dolara amerykańskiego. Dane obejmują okres od 14.04.1994 do 30.10.2012. Obliczenia przeprowadzono przy użyciu programów napisanych przez autorkę w języku programowania Delphi, pakietu Microsoft Excel, EViews 5.0 oraz TISEAN.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiony będzie rozkład Lambda-Tukey'a z czterema parametrami, pozwalający na prezentację wielu różnorodnych kształtów krzywych. Zamieszczono także fragmenty tablic wartości parametrów opracowane dla tego rozkładu, które ułatwiają szacowanie jego parametrów. Do innych ważnych zastosowań prezentowanego rozkładu należy generowanie liczb losowych dla badań symulacyjnych oraz analiz Monte Carlo sprawdzających odporność procedur statystycznych (fragment tekstu)
Porównania poziomu płac mierzonego w dolarach pomiędzy krajami przechodzącymi transformację gospodarki są częstym i użytecznym narzędziem analiz. Zazwyczaj są one wykorzystywane do oceny poziomu życia ludności. Artykuł przestrzega przed taką interpretacją poziomu płac w krajach naszego regionu.
Wstępne szacunki dochodu narodowego brutto w Polsce wg kwartałów. Badania nad PKB prowadzone były przez Research Centre for Economic and Statistical Studies. W artykule zamieszczono kwartalne szacunki PKB za lata 1992-1996.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.