Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Statystyka przemysłu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł charakteryzuje sytuację finansową przedsiębiorstw przemysłowych w 1996 r.
Demografia przedsiębiorstw zajmuje się opisem populacji przedsiębiorstw aktywnych ekonomicznie, a więc realnie prowadzących działalność, niezależnie od momentu jej formalnego rozpoczęcia, przedsiębiorstw zlikwidowanych, czyli nieaktywnych - bez względu na termin rzeczywistego zakończenia działalności w świetle obowiązujących regulacji prawnych, oraz przedsiębiorstw, które funkcjonowały przez pewien okres od chwili ich założenia. Rezultatem takiego opisu jest grupa podstawowych wskaźników, charakteryzujących zarówno liczbę przedsiębiorstw nowo powstałych, zlikwidowanych oraz tych, które przetrwały, jak i poziom zatrudnienia w tych przedsiębiorstwach w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Głównym celem artykułu jest przeprowadzenie klasyfikacji państw UE na podstawie wybranych wskaźników z zakresu demografii przedsiębiorstw i z wykorzystaniem specyficznych modeli sieci neuronowych - samoorganizujących się map (sieci Kohonena) dla danych z ostatniego obserwowanego okresu. Dokonano tego poprzez wyłonienie jednorodnych grup państw, charakteryzowanych za pomocą wskaźników demograficznych odnoszących się do powstania, przetrwania oraz zaprzestania działalności przez przedsiębiorstwa z tych krajów, a także do poziomu zatrudnienia w poszczególnych kategoriach przedsiębiorstw. Ponieważ wskaźniki te są ze sobą powiązane, nie można zastosować w tym wypadku klasycznych metod klasyfikacji. Budowanie sieci Kohonena możliwe jest za pośrednictwem różnego rodzaju oprogramowania. Na potrzeby klasyfikacji prezentowanej w artykule wykorzystano narzędzia statystycznego systemu analitycznego - SAS Enterprise Miner (SAS ®EM). Dodatkowym celem artykułu jest prezentacja demografii przedsiębiorstw oraz opis wybranych wskaźników dla Unii Europejskiej od 2008 r. do ostatniego raportowanego okresu, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju ekonomicznego Słowacji oraz państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).(abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano przeobrażenia w systemie badań statystycznych oraz działalności informacyjno-publikacyjnej w przemyśle, wynikające z transformacji ustrojowej i gospodarczej kraju oraz zastosowania międzynarodowych standardów statystycznych Unii Europejskiej od 1990 r. Przeobrażenia te polegały głównie na wyeliminowaniu tematów badań służących metodom planowania i centralnego zarządzania gospodarką, kontynuacji podstawowego zakresu tematycznego badań oraz wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych badań specjalistycznych dla gospodarki rynkowej i zmienionych standardów metodologicznych. W opracowaniu przedstawiono wykaz problemów badawczych w przemyśle do realizacji jako wyzwania na najbliższe lata.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę zmian w latach 1956-1989 w badaniach statystycznych przemysłu, działalności informacyjno-publikacyjnej, klasyfikacjach, szkoleniu pracowników zatrudnionych przy pracach statystycznych w przemyśle oraz współpracy międzynarodowej w ramach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Okres ten charakteryzował się rozwojem badań i udostępnianych informacji statystycznych o przemyśle w latach 60. oraz stopniowym ograniczaniem badań prowadzonych przez przedsiębiorstwa przemysłowe w latach 80. (abstrakt oryginalny)
Celem podjętych badań jest próba określenia relacji między wielkością zasobu informacyjnego statystyki publicznej, opisującego pewne obszary gospodarki, a ich znaczeniem gospodarczym mierzonym wielkością wytworzonej wartości dodanej. (...)Analiza, której wyniki prezentujemy, obejmuje kwestię prezentacji rolnictwa, budownictwa i przemysłu w Rocznikach Statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego w latach 1959-2009. Objętość działów opisujących budownictwo, przemysł i rolnictwo w odniesieniu do ich znaczenia w gospodarce wydaje się sprawą istotną, podobnie jak podjęcie dyskusji nad zasobem statystyki publicznej, modernizacją zakresu treści oczekiwaną w kontekście zmieniającego się świata - priorytetów rozwojowych, roli czynników wytwórczych, mierników oceny rozwoju i/lub efektywności wykorzystania zasobów produkcyjnych. Poczynione obserwacje wskazują, że niezbędna jest dyskusja nad strukturą gromadzonych informacji statystycznych, a następnie wprowadzenie zmian w rocznikach.(fragment tekstu)
Autor analizuje przemiany w strukturze produktowej polskiego przemysłu w latach 1980-1990 uwzględniając strukturę gałęziową przemysłu, produkt finalny przemysłu, produkt netto i koszty materialne.
Zmiana struktury jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów polepszania efektywności przemysłu. W przeprowadzonym badaniu starano się ocenić wpływ zmian struktury gałęziowej produkcji sprzedanej przemysłu polskiego na jego wydajność w latach 1980-1989, dzieląc ten okres na dwa, różniące się charakterem zmian (spadek i wzrost produkcji).
Przedstawiono uwarunkowania innowacyjności przedsiębiorstw polskich. Polska w porównaniu z innymi krajami UE charakteryzuje się niskim poziomem innowacyjności przedsiębiorstw. Dokonano oceny innowacyjności, jako kryterium oceny wyróżniono udział nowowprowadzonych wyrobów w obrocie krajowym i zagranicznym, aktywność w zakresie ochrony przemysłowej, udział zaawansowanej techniki w imporcie i eksporcie. Autor podkreśla iż likwidacja licznych barier w tej dziedzinie wymaga opracowania i realizacji odpowiedniej polityki proinnowacyjnej państwa.
Od wielu lat na rynkach światowych obserwuje się gigantyczny rozwój przemysłu węglowego. Budowane są nowe kopalnie z wykorzystaniem najnowszych technologii. Węgiel w swoich różnych postaciach (od brunatnego do kamiennego) jest obecnie najważniejszym rodzimym źródłem energii w UE. Uwzględniając fakt, iż Polska jest tu największym jego producentem, konieczne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu kosztów z jednoczesnym zdecydowanym zwiększeniem poziomu inwestowania. Dotyczy to w szczególności nowoczesnych technologii, w tym dotyczących tzw. czystego węgla, udostępniania nowych pokładów węgla i jego uzdatniania, co pozwoliłoby naszemu krajowi na konkurowanie na wspólnym rynku UE z węglem pochodzącym z krajów trzecich oraz na konkurowanie z innymi nośnikami energii. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.