Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Statystyka w naukach społecznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest pokazanie stopnia wykorzystania pomocy publicznej w Polsce. W pierwszej jego części wskazano na prawne aspekty udzielania pomocy publicznej, natomiast w drugiej zaprezentowano przeznaczenie pomocy publicznej w Polsce w latach 2002-2004. W pracy wykorzystano wtórne dane statystyczne zawarte w sprawozdaniach o udzielonej pomocy publicznej sporządzanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uwzględniono krajową pomoc publiczną, gdyż to ona najlepiej odzwierciedla możliwości wspierania własnych przedsiębiorstw.
Badania budżetów domowych na podstawie danych GUS, potwierdzają ogólne tendencje zachodzące w gospodarce, obserwowane w oparciu o dane makroekonomiczne. W latach 2000-2003 dochody ludności rolniczej w Polsce spadły o ok. 1,5-2,0%, podczas gdy w sferze pozarolniczej wzrosły o ok. 8,1%. Zmieniała się struktura dochodów. Udział dochodów dodatkowych, wspierających budżet gospodarstw pracowników, spad! z 19,6% w roku 2000 do 17,7% w roku 2007. W gospodarstwach domowych rolników miała miejsce tendencja odwrotna. Dochody dodatkowe wzrosły z 20,8 do 22,5% ogółu dochodów. W latach 2000-2007 dochody realne rolników wzrosły o 60%, emerytów i rencistów o 17%, a pracowników o niecałe 12%. Szybszy wzrost dochodów w rolnictwie, w porównaniu z resztą gospodarki, spowodował zmniejszenie rozpiętości dochodowych ludności między strefą rolniczą a pozarolniczą. O ile dochody rolników w roku 2000 były niższe od dochodów pracowników o 30,6%, o tyle w roku 2007 wskaźnik ten spadł do poziomu 7,4%. Trudno dziś orzec, czy zmniejszanie rozpiętości dochodowych jest trwałą tendencją w gospodarce polskiej. Postępujący proces recesji, jak się wydaje, może tę tendencję odwrócić. (abstrakt oryginalny)
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) to zdecydowanie dominująca grupa przedsiębiorstw w Polsce, ale też w pozostałych krajach Unii Europejskiej. MSP, w większym stopniu niż duże organizacje, odczuwaj ą zmiany zachodzące w otoczeniu. Wynika to z mniejszej skali działalności, mniej zdywersyfikowanej, a także wyższych kosztów produkcji. Większość z nich nie posiada dostatecznego kapitału, aby sprostać konkurencji i utrzymać się na rynku. MSP częściej borykają się z niską płynnością finansową, brakiem kapitału inwestycyjnego i obrotowego, czy problemami ze zbytem swoich produktów. Dlatego ryzyko działalności odczuwane jest przez nie bardziej niż przez firmy duże. Menedżerowie w MSP, podobnie jak w dużych organizacjach starają się je rozwijać, jednak najczęściej walczą o przetrwanie. Należy podkreślić, że świadomość podejmowanego ryzyka powinna stać się elementem kultury organizacyjnej w każdym przedsiębiorstwie. Musi być ono podejmowane w dopuszczalnych granicach - wyznacza je możliwość poniesienia jego skutków. Odpowiednia świadomość ryzyka jest niezbędna na wszystkich szczeblach organizacji, zgodnie z przyjętą mapą ryzyka.(abstrakt oryginalny)
W pracy ograniczono się głównie do problemu oceny wektora wartości średnich zmiennych w populacji, jednak otrzymane wyniki można prawie natychmiast przenieść na zagadnienia estymacji wartości globalnych zmiennych w populacji skończonej, czy częstości względnych występowania pewnych cech wyróżnianych w populacji. Zasygnalizowano także problem estymacji, wariancji zmiennej w populacji. Podjęto problem porównywania dokładności wektorowych strategii wnioskowania o wartościach średnich cech populacji i przestudiowano zagadnienia wykorzystania informacji, o rozkładzie tzw. zmiennych wspomagających w populacji w celu podniesienia efektywności ocen parametrów. Własności takich zmiennych zwykle nie mają pierwszorzędnego znaczenia przy podejmowaniu planowanych decyzji ekonomicznych, a ich obserwacja nie jest kosztowna. Dodajmy jeszcze, że zamiast pojęcia zmiennych wspomagających używane są terminy zmienne pomocnicze lub zmienne dodatkowe. Nazwy te są traktowane równoważnie. W treści niniejszej pracy oprócz studiowania podstawowych własności strategii oceny parametrów opisowych populacji, wyeksponowano zagadnienie racjonalnego wyboru strategii wnioskowania z punktu widzenia postulatów formułowanych na wstępie badania reprezentacyjnego. Postulaty te dotyczą dokładności oceny parametrów i kosztów obserwacji cech badanych i wspomagających. W szczególności starano się przedstawić korzyści płynące z obserwacji cech pomocniczych. Docenienie ich własności powinno doprowadzić do racjonalnego wyboru strategii wnioskowania zarówno z punktu widzenia oczekiwań co do jej dokładności, jak i możliwości zaoszczędzenia nakładów przeznaczanych na badania statystyczne. (fragment tekstu)
Objective: The methods of experimental design were first used in agricultural experiments performed by R. A. Fisher. The development of experimental design methods took place along with their effective use in production companies. The most frequently used designs of experiments are the factorial designs. One of the stages in the factorial design of experiments is the estimation of the response surface function formula which describes the influence of factors on the response variable values. The aim of this article is to propose a method to indicate the factors which have a significant influence on the response variable. Research Design & Methods: In this case, in the classical approach, the t-test of the significance of particular parameters of the response surface function is used. The t-test requires fulfilment of the assumptions about the distribution and independence of the model errors. If the assumptions are not fulfilled, or the sample size is not sufficient, the use of the t-test is unjustified. An alternative approach to verify the significance of response surface parameters is a permutation test. Permutation tests use simulation methods and do not entail the fulfilment of strict assumptions relating to the distribution of errors and the sample size of experimental data. Findings: The paper deals with the use of a permutation test that allows us to assess the significance of response surface function parameters when the quantity of experimental data is small. These results were obtained using parametric tests and permutation tests. Implications/Recommendations: Based on the performed calculations, it was found that it is possible to use permutation tests to analyse the response surface function, especially when the assumptions about the residuals of the model are not fulfilled or the number of considered experimental trials is small. Contribution: A proper analysis of the response surface function is an important stage in the design of experiments. In the case of a small quantity of experimental data, assessment of the significance of the model and the parameters of the response surface function using parametric tests may lead to incorrect conclusions. Therefore, the use of permutation tests was indicated as an alternative approach in the analysis of the response surface function. (original abstract)
Artykuł ma charakter metodologiczny. Autor zwraca uwagę na znaczenie statystyki w badaniach i tworzeniu teorii w ekonomii. Pokazuje, jak brak statystycznego podejścia prowadzi do błędów zarówno w tworzeniu oderwanych od rzeczywistości teorii, jak i w praktycznym zarządzaniu. Szczególne znaczenie przywiązuje do postrzegania obiektów jako elementów złożonych strukturalnie zbiorowości. Zwraca uwagę na właściwe postrzeganie struktur, prawidłowy wybór miar poziomu wartości - zwłaszcza uwzględnianie różnicy między średnią a dominantą w sytuacji, gdy rozkłady mają skośny charakter, a jak dowodzi, w ekonomii większość zmiennych ma taki charakter. Na przykładzie pokazuje, jak w praktyce możemy wykorzystać rozkład logarytmiczno-normalny do badania zbiorowości charakteryzujących się skośnymi rozkładami. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań prowadzonych w niniejszym opracowaniu jest system zarządzania środowiskowego ISO14000. Analizie poddano zastosowanie tego systemu w wybranym przedsiębiorstwie przemysłu metalurgicznego o pełnym cyklu produkcyjnym.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.