Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 133

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Stereotypy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia poprawności politycznej w przekroju międzynarodowym oraz jej znaczenia dla działań reklamowych na wybranych przykładach. W artykule wykorzystano analizę dostępnej literatury z zakresu reklamy, poprawności politycznej oraz na analizę wybranych spotów. Wpływ poprawności politycznej na reklamę zależy w dużym stopniu od stopnia zróżnicowania kulturowego, rasowego czy tolerancji. Jej stosowanie z jednej strony wpływa na ograniczenie kreatywności, łagodzi wydźwięk emocjonalny reklam, z drugiej strony jej niestosowanie może pogłębiać stereotypy i obrażać uczucia mniejszości. Reklamodawcy powinni mieć poprawność polityczną na uwadze, jednak musi być wyważona, aby spoty były kreatywne i przekonujące.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wizerunku Polski i Polaków w oczach młodych Europejczyków studiujących na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, wskazanie ich motywacji do podejmowania edukacji w Polsce. W artykule przybliżono pojęcie i funkcjonowanie stereotypu, przedstawiono też wyniki badania. Artykuł zawiera konkretne wskazówki, w jaki sposób treści tych wyobrażeń i przekonań mogą zostać wykorzystane do skutecznej promocji własnej uczelni wśród zagranicznej publiczności. Okazuje się, że ewolucja stereotypów Polski i Polaków w oczach młodych Europejczyków jest zdumiewająco pozytywna. Młodzi ludzie coraz częściej postrzegają Polskę jako kraj rozwinięty, ciekawy, pełen miłych i pomocnych ludzi, a nie tylko pijących alkohol złodziei samochodów. Taka pozytywna percepcja stwarza pewne możliwości przekazów marketingowych skierowanych do potencjalnych zagranicznych studentów.(abstrakt oryginalny)
Kampania pod hasłem "Lidl zaczyna się od ludzi" została uznana za najlepsze działanie typu employer branding w naszym kraju w zakończonej niedawno, trzeciej edycji konkursu organizowanego przez GoldenLine. Warto przyjrzeć się, co zdecydowało o tym, że twórca kampanii - firma Lidl Polska otrzymała statuetkę EB Kreatora 2016. (fragment tekstu)
Artykuł ten jest hołdem złożonym klasycznej pracy Henri Tajfela zatytułowanej "Poznawcze aspekty uprzedzeń" (ang. "Cognitive Aspects of Prejudice"), w którym ponownej analizie podano najważniejsze argumenty w niej zawarte. Praca Tajfela jest znacząca ze względu na zarysowanie społecznego podejścia poznawczego do badań nad uprzedzeniami oraz obalenie postawy, którą Tajfel nazwał metodą "z krwi i kości" (ang. blood and guts). Przyjmując punkt widzenia Tajfela, iż psychologia społeczna nie jest obiektywna (dost, "nie jest wolna od wartości", ang. "is not value free"), w niniejszym artykule przeanalizowano moralną i polityczną perspektywę "Poznawczych Aspektów" oraz luki zawarte w takim podejściu do badań nad uprzedzeniami. Prezentowany tekst sugeruje, że w owym podejściu (poznawczym) trudnością jest ujęcie skrajnego dogmatyzmu bez uciekania się do tematu motywacji, które właśnie w omawianym podejściu usiłuje się wykluczyć. Dokładniej mówiąc, podejście to miałoby ograniczone zastosowanie w zrozumieniu Holokaustu. W rzeczy samej, Tajfel nie podjął próby takiego zastosowania z powodów, które tu podano. Teoria tożsamości społecznej Tajfela ma podobne ograniczenia. W niniejszej pracy zanalizowano również zastosowanie przez Tajfela terminu 'depersonalizacja ', którą opisywał jako "łagodniejszą" formę dehumanizacji grup obcych. Późniejsi teoretycy tożsamości społecznej różnie stosowali termin 'depersonalizacja', skupiając się na grupach własnych, a nie obcych. Ich sposób patrzenia na to zagadnienie nie jest zbieżny z pojmowaniem kwestii uprzedzeń w sposób, jaki można znaleźć w "Poznawczych aspektach uprzedzeń" Tajfela. Wreszcie, artykuł ten proponuje sposób badania skrajnych uprzedzeń bez powracania do motywacyjnej metody 'rozbebesze-nia' którą Tajfel tak przekonująco krytykował.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Honor górala
100%
Przyjrzyjmy się tradycyjnej honorności górali, ich poczuciu dumy, dbałości o dobre imię. Od razu trzeba zastrzec, że specyfiki góralskiego honoru w zasadzie nie da się zrozumieć bez uwzględnienia tego wszystkiego, co składa się na "góralski charakter", czyli kultury ludowej, obyczajowości, postaw moralnych, mentalności, stylu życia itp. Należałoby też uwzględnić warunki, w jakich toczyło się życie górali na węziej czy szerzej rozumianym Podtatrzu. W ciągu ostatnich wieków ich sytuacja prawna, ekonomiczna i społeczna ulegały wielu istotnym zmianom. Trzeba też mieć na uwadze, że wiele XIX-wiecznych opisów góralszczyzny było wyidealizowanych (góralomania); często opierały się jedynie na zasłyszanych opiniach. Również dzisiaj pokutują w szerszej świadomości rozmaite stereotypy. W ciągu ostatniego półwiecza Pod Tatrami osiadło bardzo wielu przybyszów spoza regionu. Wielu z nich stara się kontynuować góralskie tradycje. Czy jednak pozostało coś jeszcze z tradycyjnej góralskiej honorności? Może w ostatnich czasach uległa jakimś istotnym modyfikacjom? A może nigdy nie mieliśmy do czynienia z jednym, spójnym i koherentnym zjawiskiem, które można by określić mianem góralskiego honoru? (fragment tekstu)
6
Content available remote Niepełnosprawni - przełamywanie stereotypów i barier integracji
100%
Mimo działań na rzecz integracji w społeczeństwie, niepełnosprawni - jak to ujęli autorzy artykułu - są jedną z defaworyzowanych społecznie grup, o których zdrowa i sprawna większość myśli niechętnie. W ostatnich dekadach widać jednak wyraźny postęp zarówno w prawno-instytucjonalnym rozwoju działań na rzecz praktycznego wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, jak i w społecznym odbiorze tych osób jako pełnoprawnych członków społeczeństwa.(fragment tekstu)
Zwykle myślimy o sobie, że jesteśmy tolerancyjni i otwarci. Oczywiście znamy takich, którzy nie są aż tak tolerancyjni, jak my. Oni są "inni". Są też tacy, którzy są zbyt tolerancyjni. Oni też są "inni". Problem braku otwartości i nietolerancji wygodnie jest ulokować poza sobą i uznać, że nas nie dotyczy. Temat staje się szczególnie trudny i niewygodny wtedy, gdy trzeba przyznać, że bywają takie momenty, w których to "ja" staję się osobą nieakceptującą i nietolerancyjną. (fragment tekstu)
Z artykułu dowiesz się:W jaki sposób mogą powstać stereotypy i uprzedzenia rekrutera?Czy można im zapobiegać?Jak odbiera proces rekrutacji kandydat? (fragment tekstu)
The article analyzes certain results of a nationwide survey-Poles and Others-30 years on-conducted in June 2018. Focusing on how the English are envisioned in contemporary Polish society, we aim to prove that the conceptual category of "stereotype" should be replaced by a more complex one-"image" or "ethnic image." A striking feature is the rich and diverse description that the image of the English encompasses, hence interpretation of its complexity comprises the bulk of our considerations. Specific components of this ethnic image are seen as an outcome of direct and indirect interethnic contact: a consequence of migrations as well as progressively modernized, technological possibilities for interpersonal interactions. Interestingly, despite the image changing, the social distance towards Britons has not changed: the English continue to be perceived by Poles as one of the "closest" European peoples. (original abstract)
10
Content available remote Arab Women in the Gulf and the Narrative of Change : the Case of Qatar
100%
The dramatic transformation of the Arabian Gulf since the discovery of petroleum resources has called for a new perspective on the situation of women in the region. Qatar is an example of fast-paced industrialization, modernization and profound socio-cultural changes. As the environment transforms literally from day to day, new identities are being forged and social roles renegotiated. The leadership's vision for the country speaks of gender equality and opportunity for all. This article asks how young Qatari women's personal stories fit into the national narrative of change and what they see as the best path to agency and empowerment. (original abstract)
11
Content available remote Stereotypes in Cross-Cultural Business Communication
100%
Efektywna komunikacja w znacznym stopniu warunkuje osiągniecie sukcesu w działalności biznesowej. Ponieważ współczesny biznes jest w coraz większym zakresie przedsięwzięciem globalnym, pojawia się konieczność komunikacji z partnerami reprezentującymi inne niż nasz kręgi kulturowe, co z reguły utrudnia porozumienie. Posługiwanie się stereotypami uważane jest za jeden z czynników wpływających na jakość wymiany informacji. W poniższym artykule przedstawione są argumenty na rzecz tezy, iż świadome posługiwanie się stereotypem może ułatwić nawiązanie komunikacji w kontekście międzykulturowym(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Stereotyp mężczyzny w usługach kosmetycznych
100%
We współczesnym rozwiniętym technologicznie społeczeństwie zakorzenione są trwale stereotypy odnoszące się do zachowań jednostki, grupy lub dużych społeczeństw. Pielęgnowanie i utrwalanie stereotypów może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie tych społeczeństw, zaś ich przełamywanie może w określonych sytuacjach im pomóc. Jednym z najpopularniejszych jest stereotyp płci. W poniższym opracowaniu przedstawiono opinie mieszkańców Trójmiasta na temat stereotypu mężczyzny korzystającego z usług gabinetów kosmetycznych. Wykazano, że wielu respondentów popiera korzystanie przez mężczyzn z tego typu usług, a co za tym idzie przełamanie stereotypu. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie różnorodnością początkowo opierało się na przekonaniu, że ludzie jako potencjalni pracownicy w istotny sposób nie różnią się od siebie. Z tego powodu uważano, że należy tworzyć warunki do asymilacji różnorodnych pracowników, tłumić stereotypy oraz promować równe szanse dla wszystkich [Thomas, 2006, s. 103]. Następnie zaczęto uświadamiać sobie istniejące różnice kulturowe między ludźmi, doceniać ukryte w nich wartości oraz uczyć się, jak z tych różnic korzystać, by przedsiębiorstwo efektywnie się rozwijało [Thomas, 2006, s. 154-156]. Podejście to zapoczątkowało stawianie wszystkim pracownikom, bez względu na ich płeć czy pochodzenie etniczne, równie wysokich wymagań [Lisowska, 2007, s. 5]. Pomimo coraz większej otwartości na różnorodność w dalszym ciągu wiele osób postrzega się jako ofiary dyskryminacji, których stereotypowo pozbawia się perspektyw w walce o lepsze stanowisko czy wyższe wynagrodzenie [Borowska, 2013, s. 153]. Wprawdzie dyskryminacja czy stereotypy są w obecnych czasach przedmiotem szerokiej dyskusji w rozważaniach naukowych, jednak dotyczą one najczęściej opisu stereotypowych przekonań lub analiz powiązań strukturalnych między poszczególnymi treściowymi wymiarami stereotypów [Bedyńska, 2002, s. 101-114]. Niewielu naukowców zwraca uwagę na konieczność analizy zachowań jednostki w warunkach zagrożenia stereotypami. W artykule podjęto próbę ustosunkowania się do powstałej luki badawczej. Omówiono wyniki kilku badań empirycznych dotyczących stereotypów, rozważano konsekwencje zagrożenia stereotypem w miejscu pracy oraz ukazano niską efektywność wykonania zadań pojawiającą się w sytuacji zagrożenia stereotypem, polegającą na zaburzeniach generatywnych aspektów funkcjonowania poznawczego.(abstrakt oryginalny)
Na ocenę jakości wpływ wywierają umiejętność do dzielenia się istotną dla usługi informacją. Dzielenie się informacją wpływa na poziom zaangażowania klientów i na ich motywację do ponownego skorzystania z usługi. Jakość usług zależy również od tego, na ile organizacja będąca dostarczycielem usługi działa moralnie, na ile traktuje proces interakcji zachodzącej między klientami a pracownikami w kategoriach racjonalności, zdrowego rozsądku. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Konsumpcjonizm na rynku kosmetyków
75%
Rynek kosmetyków jest jednym z najprężniej rozwijających się segmentów gospodarki w Polsce. Oferuje konsumentowi coraz to nowsze, bardziej atrakcyjne produkty. Celem opracowania jest określenie postaw konsumentów na rynku produktów kosmetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem postaw konsumpcyjnych. Przeprowadzone wśród mieszkańców Trójmiasta badania pozwoliły na stwierdzenie nadwyżek zakupowych produktów kosmetycznych. Zachowania takie były właściwe wśród młodych ludzi, szczególnie kobiet, co pozwoliło na potwierdzenie stereotypu kobiety nabywającej produkty w nadwyżkach. Można zatem mówić o konsumpcjonizmie w odniesieniu do produktów kosmetycznych. (abstrakt autora)
W artykule opisano wyniki badań dotyczących postrzegania przez podlaskich przedsiębiorców narodów rosyjskiego, białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego. Celem przeprowadzonego badania było sprawdzenie, czy podlascy przedsiębiorcy kierują się negatywnymi stereotypami przy podejmowaniu współpracy zagranicznej (transgranicznej), czego dotyczą stereotypy i czy mają znaczenie przy podejmowaniu współpracy gospodarczej. Badania miały charakter ilościowy, wzięła w nich udział grupa dwustu podlaskich przedsiębiorców. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań jest społeczny i finansowy status pierwszego pokolenia profesjonalnych polskich artystek. Jest to próba określenia, czy ich działalność artystyczna miała społeczne poparcie i finansowe zabezpieczenie. Moje rozważania odnoszą się do okresu, w którym następowały procesy profesjonalizacji kobiecej działalności artystycznej, a więc schyłku XIX wieku. Ogólnie nakreślę też możliwości pracy twórczej kobiet na przestrzeni dziejów. Postaram się zilustrować hipotezę, że na formowanie się środowiska artystek oraz profesjonalizacji ich działalności artystycznej miał wpływ czynnik finansowy.(fragment tekstu)
W The article presents the definition of gender stereotype and discusses the mechanisms of its impact. The focus has been on gender, due to the need to promote equal opportunities for women and men and to empower women in the labor market. As part of the study, the author identifies selected stereotypes, both positive and negative, functioning in diversity management, focusing on gender, and then interprets them. The basis for the deliberations is a review of scientific literature, with particular emphasis on the results of several international empirical studies. Based on the interpretation of stereotypical views, guidelines for managers managing diversity were formulated. (original abstract)
19
75%
W artykule przedstawiono wybrane stereotypy i wzorce zachowań odpowiedzialne za różnice kulturowe między krajami europejskimi. Omówione są stereotypy dotyczące narodowości, religii, płci i roli rodzinnej, czyli te, które najsilniej wpływają na istotne różnice kulturowe we współczesnej Europie. W artykule przedstawiono czynniki wspierające i stymulujące propagowanie odmiennych wzorców zachowań wraz z historycznym i społecznym podłożem wybranych stereotypów.
20
Content available remote (Nie)stereotypowy obraz artysty
75%
Celem artysty jest nie tylko stworzenie dzieła. Nierzadko projekt twórczy wychodzi poza obszar sztuki, a dzieło i biografia przenikają się w społecznym odbiorze. Kreowanie własnej legendy jest udziałem nielicznych, ale już konieczność obrania strategii prezentacji siebie i swojej twórczości jest elementem każdej - mniejszej czy większej - kariery artystycznej. Krytyczne zainteresowanie sztuką, czyli "zaglądanie za kulisy", pozwala aktywnemu odbiorcy dostrzec, czy na przykład medialny obraz nie jest czasem nadmiernie uproszczony lub fundowany na środowiskowych mitach, czy też - zawierających ślad mitu - stereotypach. Autorzy artykułu skupili się na stereotypie artysty, jako strukturze poznawczej, pytając o to, jakie komponenty są w niej dominujące(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.