Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Stock market outlook
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszym artykule analizowane determinanty koniunktury giełdowej zostały zgrupowane w trzech tradycyjnie rozważanych kategoriach makroekonomicznych: monetarnej (opisano tu podaż pieniądza, inflację, stopę procentową, kurs walutowy i in.), realnej (PKB, produkcja przemysłowa, inwestycje), fiskalnej (deficyt budżetowy, zadłużenie zagraniczne, podatki). Kolejność prezentacji poszczególnych czynników wynika ze stopnia ich ważności teoretycznej w oddziaływaniu na koniunkturę giełdową. (fragment tekstu)
W artykule przedstawione zostały trzy wersje modelu ekonometrycznego, badającego wpływ zmiennych makroekonomicznych na koniunkturę giełdową: jednorównaniowy model liniowy, oznaczony jako, model dwurównaniowy, a także model wektorowej autoregresji. Na podstawie jednorównaniowej wersji modelu potwierdzono tezę o istnieniu zależności pomiędzy giełdą a gospodarką. Ponadto z przeprowadzonych obliczeń wynika, iż w długim okresie na koniunkturę giełdową w Polsce najbardziej znaczący wpływ mają trzy kanały transmisji impulsów polityki makroekonomicznej: stóp procentowych, kursu walutowego i inflacyjny. W przypadku modelu dwurównaniowego weryfikacji poddano kolejną hipotezę, zgodnie z którą polski rynek kapitałowy odznacza się niespekulacyjnym charakterem transakcji giełdowych, a co za tym idzie - ma miejsce efektywna alokacja i transformacja kapitału w skali całej gospodarki. Z wielkim żalem należy stwierdzić, iż dostępne dane empiryczne i zastosowana procedura badawcza obalają powyższą hipotezę. Oczywisty jest fakt, że otrzymany wniosek nie stanowi rozstrzygającej instancji w rozważanej kwestii i niezbędne jest wykonanie szeregu dalszych badań. Ateoretyczny charakter modelu VAR, polegający na badaniu wszystkich możliwych powiązań pomiędzy zmiennymi, potwierdza większość wniosków otrzymanych na bazie poprzednich dwóch klas modeli, a zwłaszcza potwierdza on stabilny wpływ wyróżnionych wyżej czynników makroekonomicznych na koniunkturę giełdową w Polsce. Badania, przeprowadzone w ramach analizy własności predykcyjnych poszczególnych modeli, upoważniają do przyjęcia tezy o niskiej skuteczności trafnego prognozowania wartości indeksu WIG w długim okresie na podstawie klasycznych modeli ekonometrycznych. (fragment tekstu)
Beta parameter is one of the commonly used measures of the investment risk of individual stock or portfolio. It plays a crucial role in modern portfolio theory particularly in management of financial investment portfolios. In the field of beta parameter, numerous studies have been conducted, especially beta properties stability in the context of the stock market cycle phases, measuring frequency of rate of return, and the length of a sample period. There are much fewer studies concerned beta parameter in the countries of Central and Eastern Europe which have undergone systemic transformation at the end of the previous century. From a scientific point of view, it is interesting to know how the beta parameter behaves in these countries. The main goal of this article is to examine the beta parameter stability over bull and bear market conditions on the Warsaw Stock Exchange. The paper presents an analysis of beta stability for 134 stocks of the largest companies listed at the WSE during years 2005-2013. To verify statistically the hypothesis of beta parameter stability, we used monthly returns in the Sharpe's single-index model. In the first part of the article, we present a brief review of the literature and methodology of the study, while in the second part, the obtained results and conclusions are shown. (original abstract)
Rynek charakteryzują przeplatające się okresy hossy i bessy. Świadczą one 3 nastrojach uczestników rynku, które wahają się od skrajnego pesymizmu Jo nadziei, a czasem do poczucia nieomylności i pewności dalszego zysku\ Większość inwestorów zaczyna czuć się pewnie dopiero po pewnym okresie wzrostu, a szczyt optymizmu przypada na czas szczytu giełdowej hossy, czyli w zasadzie wtedy, kiedy należałoby sprzedawać akcje. Odwrotnie jest, gdy kształtuje się dno bessy. Uczestnicy rynku stają się pesymistami i to właśnie wtedy, kiedy powinni kupować akcje. Zależności te są prawdziwe zarówno dla trendów średnioterminowych jak i dla długoterminowych. Różnica tkwi tylko w natężeniu panujących emocji. Wydaje się, że takie sygnały powinny być wykorzystane przez doświadczonych inwestorów (fragment tekstu)
5
Content available remote Skyscraper index - czy wieżowce wieszczą krach?
61%
W artykule zrealizowano dwa cele. Pierwszym jest charakterystyka czasowa i przestrzenna prowadzonych projektów budowlanych, drugim zaś jest próba poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy istnieją szczególne prawidłowości łączące czas budowy najwyższych drapaczy chmur z cyklami rozwoju gospodarczego państw, w których one powstają. Podjęto rozważania, czy prawdziwa jest korelacja między biciem rekordów wysokości drapaczy chmur a okresami spowolnienia czy wręcz załamywania się dynamiki wzrostu gospodarek. Motywem podjęcia tego tematu jest fakt, że zależność taka jest sugerowana w wielu poważnych analizach ekonomicznych. Choć hipotezy te mają bardziej charakter wiedzy popularnonaukowej niż wiedzy dokładnie skwantyfikowanej empirycznie, nie można im odmówić "powabności", którą urzeka szereg analityków gospodarczych, z raportami poważnych banków inwestycyjnych włącznie. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy poddano badaniu zależności pomiędzy poziomem aktywności gospodarczej a cenami akcji w trzech państwach Europy Środkowej: Polsce, Czechach, na Węgrzech. Za pomocą testów kointegracji weryfikowano hipotezę o istnieniu długookresowych powiązań pomiędzy stopami zwrotu z akcji a koniunkturą gospodarczą mierzoną przy użyciu indeksów produkcji przemysłowej oraz stopy bezrobocia. (fragm. tekstu)
Uwarunkowania współczesnego rynku kapitałowego powodują istotne zdynamizowanie przepływów kapitałowych między giełdami na całym świecie. W niniejszej pracy podjęto próbę analizy wpływu warunków ekonomicznych na aktywność inwestycyjną na giełdach akcji wybranych grup inwestorów. Celem artykułu jest określenie i charakterystyka zależności statystycznych między obrotami akcji a kształtowaniem się indeksów cen akcji. Uzyskane wyniki badań wskazują na korelację dodatnią jako bardziej prawdopodobny kierunek zmian aktywności inwestycyjnej inwestorów na skutek zmian koniunktury. Wartości korelacji nie są wysokie, ale w większości istotne statystycznie. Pozwala to na potwierdzenie słuszności teorii ochrony aktywów, ale jednocześnie wskazuje na relatywnie małą wrażliwość wartości transakcji inwestorów na zmiany koniunktury. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono uwarunkowania hossy giełdowej, takie jak np. czynniki oddziałujące na cenę akcji oraz rodzaje występujących hoss giełdowych (sekularna, tradycyjna oraz wywołana zniżką stopy procentowej). Przedstawiono przyczyny i cechy charakterystyczne największych polskich hoss giełdowych, tj. z lat 1993, 2000 i 2003.
9
61%
Celem badania jest weryfikacja zmian zachodzących w strukturze inwestorów na rynku akcji na GPW w Warszawie oraz wskazanie źródeł przemian, jakie mają miejsce. Przegląd danych statystycznych pokazuje, że mamy do czynienia z postępującą marginalizacją udziału inwestorów indywidualnych oraz wzrostowym trendem inwestorów instytucjonalnych i zagranicznych na giełdzie warszawskiej. W artykule podjęto próbę oszacowania wpływu zmiennych makroekonomicznych oraz rynkowych na zmiany w udziale poszczególnych grup inwestorów. Wyniki badania potwierdzają, że zmiany w strukturze inwestorów są implikowane przez koniunkturę rynkową. Dla inwestorów indywidualnych szczególnym źródłem decyzji o uczestnictwie na giełdzie są zmiany makroekonomiczne, czego nie można potwierdzić o pozostałych grupach uczestników. Na podstawie badania można wnioskować również, że instytucjonalizacja giełdy wpływa na zmianę umiejscowienia inwestycji inwestorów indywidualnych z dużych na małe i średnie spółki(abstrakt oryginalny)
Postulaty modelu CAPM pozwalają postawić hipotezę, że w warunkach racjonalnych zachowań inwestorów istnieje określenie ogólnego zachowania się wszystkich uczestników rynku i w konsekwencji sposobu stanowienia cen i stóp zwrotu, które zapewniają równowagę popytu i podaży na tym rynku2. Specyfikacja modelu równowagi określa właściwą miarę ryzyka oraz precyzuje zależności między oczekiwanymi stopami zwrotu i ryzykiem dla dowolnego waloru lub portfela w warunkach równowagi. Zależność tę przedstawiają równania E. J. Eltona i M. J. Grubera(fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono przykłady zachowań inwestorów giełdowych w sytuacjach niepewności na rynku. Opisano sytuację na GPW w Warszawie i dokonano analizy zachowań inwestorów giełdowych w obliczu kryzysu. Przedstawiono tezę, iż w obliczu zagrożenia inwestorzy giełdowi działają na zasadzie "owczego pędu", nie zważając na słowa specjalistów i działając wbrew logice, zasadom rynkowym, a co gorsza - wbrew własnym przekonaniom. (fragment tekstu)
Transformując oszczędności w kapitał inwestycyjny, fundusze emerytalne przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, który przekłada się m.in. na wzrost poziomu oszczędności, co z kolei warunkuje rozwój funduszy. To sprzężenie zwrotne manifestuje się jako korelacja dodatnia między koniunkturą giełdową i kondycją funduszy emerytalnych. Jest to więc funkcja rosnąca i teoretycznie, gdyby nie sinusoidalność zjawisk ekonomicznych, nieograniczona. Wychodząc z powyższych przesłanek, dokonano retrospektywnej oceny sytuacji na najbardziej znaczących giełdach świata XX w. w kontekście wymogów inwestycyjnych funduszy emerytalnych. W tym celu posłużono się realnymi stopami zwrotu 25-letnich horyzontów inwestycyjnych. (...) Przedstawioną koncepcję zastosowano do histogramów giełd: Anglii, USA, Francji, Niemiec, Włoch i Japonii w XX w. (fragment tekstu)
13
Content available remote Procesy demograficzne a trendy cenowe na rynku akcji
51%
W artykule omówiono podstawy teorii upatrującej przyczyn zmian na rynkach cen akcji w procesach demograficznych oraz przedstawiono wyniki badań empirycznych uzasadniających to podejście. Jego odniesienie do warunków polskich wskazuje, iż długoterminowe perspektywy kształtowania się trendu cen akcji na rynku polskim nie są optymistycznie ze względu na przewidywane w naszym kraju zmiany demograficzne. Dotyczy to jednak także wielu innych wysokorozwiniętych Procesy demograficzne a trendy cenowe na rynku akcji 285 krajów. Omawiane podejście ciągle jednak nie jest powszechnie akceptowane i spopularyzowane w kręgach teoretyków oraz praktyków, w związku z czym postuluje się prowadzenie nad nim dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Tematem niniejszego opracowania jest analiza koniunktury giełdowej na GPW w Warszawie S.A. w latach 2003-2005. Hipotezę niniejszego opracowania stanowi stwierdzenie, że polska hossa giełdowa, zainicjowana wzrostami kursów akcji w 2003 roku, wynika przede wszystkim z wyznaczników instytucjonalnych, przy zaistnieniu pozytywnych czynników ekonomicznych. Hipotezę opracowania poddano weryfikacji badawczej, przybliżając w pierwszej kolejności teoretyczne determinanty giełdowych zmian notowań akcji. W następnym etapie analizy opisano empirycznie uwarunkowania ekonomiczne, instytucjonalne i pozostałe mające, jak się wydaje, wpływ na kształtowanie się kursów polskich akcji w latach 2003-2005. Artykuł kończy podsumowanie rewidujące cele i hipotezę badawczą. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest próba ustalenia, czy i wjakim zakresie spółki notowane na GPW w Warszawie tworzą wartość, zwłaszcza dla akcjonariuszy. W okresie korzystnej koniunktury giełdowej wzrasta liczba spółek giełdowych, które tworzą wartość dla akcjonariuszy poprzez pomnażanie kapitału własnego oraz wzrost wartości rynkowej akcji i wypłaty dywidend. Pogorszenie się w 2007 roku koniunktury na GPW w Warszawie wywarło niekorzystny wpływ na zdolność spółek do kreacji wartości. Dla wielu polskich spółek jest charakterystyczna duża zmienność dynamiki budowania wartości, co wskazuje na niestabilność strategii kreacji wartości oraz duże uzależnienie od koniunktury.(abstrakt oryginalny)
W prezentowanej pracy autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie: Czy statystyczne własności estymatorów parametrów modelu jednowskaźnikowego zależą od trendów na giełdzie? W tym celu podzielono okres pięciu lat na dwa podokresy. Następnie zbudowano model jednowskaźnikowy dla każdego z nich estymując parametry strukturalne klasyczną metodą najmniejszych kwadratów. Przeprowadzono również statystyczną weryfikację modeli. W końcowej części dokonano rozkładu ryzyka akcji na dwie składowe: systematyczną i specyficzną oraz przeanalizowane je dla różnej koniunktury giełdowej. Przedmiotem rozważań są spółki z indeksu WIG20. (abstrakt oryginalny)
17
51%
W artykule omówiono związek pomiędzy koniunkturą giełdową a realną sferą gospodarki, mierzony korelacją pomiędzy stopą zwrotu z rynku akcji a stopą wzrostu PKB. Z niektórych wcześniejszych badań wynika, że związek ten w krajach wysoko rozwiniętych w długim okresie ma charakter korelacji negatywnej. Inne badania wskazują raczej na brak korelacji, zarówno dla krajów wysoko rozwiniętych, jak i rynków wschodzących. Celem artykułu jest zaprezentowanie tych nieco kontrowersyjnych wyników i przegląd możliwych przyczyn zaobserwowanych tendencji. W prezentowanym artykule przedstawiono również rezultaty własnych badań omawianej relacji, przeprowadzonych na próbie państw Europy Środkowo-Wschodniej, w których rynek kapitałowy zaczął rozwijać się dopiero po upadku komunizmu, a więc od relatywnie niedługiego okresu. Jak wykazały wyniki badania, w państwach Europy Środkowo-Wschodniej można mówić raczej o korelacji pozytywnej lub też braku korelacji pomiędzy wzrostem gospodarczym a stopami zwrotu z akcji. Trudno wskazać na jednoznaczną przyczynę tego stanu, ale uzyskane rezultaty wskazują, że nie można w sposób jednoznaczny określić związku, który występuje pomiędzy wzrostem gospodarczym a rynkiem akcji w poszczególnych krajach.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę powiązania dwóch metod redukcji: analizę czynnikową oraz eliminację metodą a posteriori. Przedmiotem badań są powiązania pomiędzy wybranymi wskaźnikami finansowymi a indeksem WIG. Celem głównym badania jest weryfikacja przydatności analizy czynnikowej jako metody redukcji zmiennych, z uwzględnieniem wpływu metody filtrowania na wyniki analizy. Punkt odniesienia stanowią wyniki analizy regresji, w której selekcji zmiennych dokonano metodą aposteriori.(abstrakt oryginalny)
Wraz z dynamicznym rozwojem rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce pojawiają się nowe rodzaje podmiotów finansowych. Jednym z nich są fundusze hedgingowe (hedge). Oferta tych funduszy określana jest jako inwestycje alternatywne. Wyniki inwestycyjne takich funduszy mają stanowić alternatywę wobec dotychczas oferowanych możliwości. Powstaje pytanie, na ile faktyczne wyniki osiągane przez fundusze hedge są zależne od koniunktury giełdowej oraz stanu gospodarki. W niniejszym opracowaniu pokazano, jak sytuacja na giełdzie w Polsce wpływa na stopy zwrotu osiągane przez fundusze hedge. (fragment tekstu)
Przedmiotem zainteresowania jest znaczenie giełdy w polskiej gospodarce, siła jej oddziaływania na gospodarkę, a także zależności między koniunkturą makroekonomiczną a koniunkturą giełdową. Przeprowadzone zostało też porównanie wyników finansowych spółek giełdowych z wynikami innych przedsiębiorstw w Polsce. Spółki notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych uznawane są bowiem przez jednych za podmioty gospodarcze o parametrach efektywnościowych znacznie lepszych niż ma to miejsce przeciętnie w gospodarce, podczas gdy inni wyrażają opinie, że nie ma większych różnic w zachowaniach efektywnościowych obu rodzajów spółek. Oczekiwania uzyskiwania lepszych wyników przez spółki giełdowe mają uzasadnienie w fakcie spełniania wysokich wymogów kapitałowych i uzyskiwania odpowiednio korzystnych wskaźników efektywnościowych określanych przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd przy ubieganiu się o status spółek publicznych i dopuszczaniu do publicznego obrotu. Obowiązek regularnego ujawniania najważniejszych informacji z działalności wymusza na spółkach energiczne działania efektywnościowe w warunkach konkurowania na giełdzie z innymi spółkami. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.