Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Stopa podatkowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedmiotem artykułu jest badanie, jakie jest efektywne obciążenie podatkiem dochodu z działalności inwestycyjnej w Polsce. W tym celu zastosowana została metoda analizy krańcowej stopy efektywnego opodatkowania dochodu, zaproponowana przez [M. Kinga i D. Fullertona, 1984], a oparta na neoklasycznej koncepcji kosztu użycia kapitału, opracowanej przez [R. Halla i D. Jorgensona, 1967].
W artykule poddano ocenie podatek dochodowy od osób fizycznych z perspektywy skuteczności różnicowania wielkości obciążeń podatkowych poszczególnych grup podatników i wpływu na podział dochodów w latach 2008-2009. Jako informacje źródłowe wykorzystano dane Ministerstwa Finansów dotyczące ostatecznego rozliczenia PIT za lata 2008-2009. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie, czy polityka pieniężna w okresie ostatniego piętnastolecia - w dobie globalizacji gospodarek i perturbacji na rynkach finansowych - zmierzała do upodabniania się celów i kierunków zmian podstawowych instrumentów oddziaływania na gospodarkę. Uwzględniono państwa wysokorozwinięte i wybrane gospodarki intensywnie rozwijające się. Badanie oparto na informacjach z 33 banków centralnych o celach polityki monetarnej i 16 banków centralnych, o podstawowych stopach procentowych przez nie stosowanych. Badanie wykazało zbieżność celów w postaci średniookresowej stopy inflacji na poziomie 2-4%, a także zmian podstawowego instrumentu, zwłaszcza w strefie euro, Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz Korei Południowej. Wyniki badania sugerują zróżnicowanie regionalne polityki pieniężnej na świecie (kraje Południa i Dalekiego Wschodu), co wymaga dalszych analiz.(abstrakt oryginalny)
Cel - celem artykułu jest ustalenie wysokości efektywnego przeciętnego obciążenia podatkowego w grupie przedsiębiorstw posiadających status tak zwanego małego podatnika w podatku dochodowym. Metodologia badania - w badaniu wykorzystano metodę ustalania efektywnej przeciętnej stopy podatku dochodowego (effective average corporate tax rate - EATR) opartej na przepływach pieniężnych i rozumianej jako wielookresowa stopa podatku dochodowego. Wykorzystano przy tym dane empiryczne pochodzące z bazy Amadeus za lata 2012-2015. Zastosowana procedura pozwoliła na uwzględnienie zróżnicowania badanych podmiotów pod względem płynności finansowej, która jest istotnym parametrem w kontekście obowiązku zapłaty zobowiązań podatkowych. Obliczono statystyki opisowe oraz przeprowadzono nieparametryczny test zgodności między populacjami. Wynik - różnica między EATR spółek z dodatnimi i ujemnymi przepływami pieniężnymi jest statystycznie istotna. Mediana EATR u podatników z ujemnymi przepływami pokrywa się z nominalną stawką pdop wynoszącą 19%, zaś u podatników z dodatnimi przepływami wynosi ona 31%. Grupa przedsiębiorstw o ujemnej sumie cash flow charakteryzuje się większą zmiennością EATR. Wraz z przechodzeniem do kolejnych kwartyli EATR w przypadku firm z ujemnymi przepływami rośnie wolniej niż w przypadku spółek z dodatnim cash flow, co wskazywałoby na generalnie niższe obciążenie podatkiem dochodowym małych podatników z ujemnymi przepływami. Oryginalność/wartość - badanie ma charakter empiryczny. Pozwala ono na ustalenie EATR małych podatników w Polsce. Jego wyniki mogą stanowić element dyskusji na temat obciążeń podatkowych przedsiębiorstw szczególnie istotny w kontekście rosnącego zainteresowania podatkowymi środkami wsparcia małych i średnich podmiotów w Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest sprawdzenie wpływu stosowania regulacji rachunkowości: Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) lub ustawy o rachunkowości (UoR) na ujawnianą efektywną stopę opodatkowania podatkiem dochodowym (ETR). Autor uważa, że niezależnie od systemu raportowania finansowego (MSSF lub UoR) ETR powinien kształtować się na podobnym poziomie w spółkach z tej samej branży, co wynika z faktu, że metodyka ustalania kwoty podatku dochodowego w wyniku finansowym w omawianych systemach rachunkowości jest taka sama. Podmiotem badania są polskie duże spółki. W badaniu wykorzystano analizę porównawczą wybranych statystyk opisowych, analizę równości median (test U Manna-Whitneya, test kolejności par Wilcoxona, test T-Studenta). Wyniki wskazują, że w różnych sektorach są różne wartości median ETR w spółkach stosujących MSSF lub UoR. Zastosowane testy wykazały najczęściej brak podstaw do odrzucenia hipotezy o równości median.(abstrakt oryginalny)
This study investigates the effects of tax reforms carried out by the state to maximize the economic and welfare benefits on the unemployment rate in Azerbaijan from 2000 to 2021. An Autoregressive Distributed Lag (ARDL) empirical model is developed to measure the relationship between unemployment level and major indicators characterizing tax reforms. Initial estimations consider this linkage in both the short-term and the long-run periods, however, further analysis shows that only short-run estimations are statistically significant. The empirical analysis proves that qualitative and quantitative variables that characterize tax reform significantly affect unemployment rate in the short term. Research findings suggest that higher tax burden and application of concessions (after a year) may cause increased unemployment, while implementation of numerous allowances and concessions (within the year), application of an automated tax information system, and changes in legislation can be effective in reducing unemployment in Azerbaijan. (original abstract)
Jednym z ważniejszych parametrów systemu podatku dochodowego jest kwota wolna od podatku, która od 2008 r. do 2016 r. w Polsce nie uległa zmianie i wynosiła 3089 złotych. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie prawo określa minimum egzystencji na poziomie ponad dwukrotnie wyższym od obowiązującej kwoty wolnej od podatku. Konieczna jest zatem korekta systemu podatku dochodowego. Celem artykułu jest przeprowadzenie statystycznej analizy porównawczej strat i zysków zarówno dla budżetu podatników, jak i budżetu państwa, przy różnych scenariuszach proponowanego systemu podatkowego. W analizie statystycznej uwzględnione zostały podstawowe charakterystyki systemu podatkowego, jakiem jest średnia i krańcowa stopa podatkowa oraz progresja. Porównania natomiast dotyczą nowo proponowanych rozwiązań zmian w zakresie kwoty wolnej od podatku.(abstrakt oryginalny)
Większość państw stosuje progresywną skalę do opodatkowania dochodu osób fizycznych. W niniejszym artykule został omówiony zróżnicowany kształt progresywnej taryfy podatkowej ze szczególnym uwzględnieniem podwyższonej krańcowej stopy podatku, która wynika z wykluczenia podatników o wyższym dochodzie z zastosowania preferencji podatkowych w formie kwoty wolnej czy też obniżonej stopy podatkowej. Sytuacja taka może prowadzić do wyższego obciążenia podatkowego małżonków, którzy się wspólnie rozliczają. Analizę oparto na skalach podatkowych w Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii oraz USA.(abstrakt oryginalny)
It is traditionally believed that inflation is attended by the rising effective tax rate if the tax system does not allow for depreciation to reflect the full cost of assets' replacement. The result is a reduction in the income of the firm's owners and, eventually, in the economic value of the firm itself. An attempt is made to demonstrate that a full revalorization of the depreciation allowance relative to the rate of inflation is not a sufficient condition to offset the adverse effects, an additional adjustment in income taxation to the inflation rate is required. When the inflation rate exceeds a certain threshold there appears a gap in the accumulated depreciation fund needed for the replacement, notwithstanding the allowance for a full revalorization of productive assets relative to inflation. The gap is covered from current profits. In order to mantain the value of the firm irrespective of inflation, the real net profit of the firm has to be increased. (original abstract)
W kontekście klasycznej, neoklasycznej i keynesistowskiej teorii wzrostu gospodarczego dyskutowany jest problem struktury i wysokości podatków. Klasycy ekonomii i Kalecki opowiadali się za progresywnymi podatkami dochodowymi lub majątkowymi. Natomiast ekonomiści neoklasyczni oraz Kaldor opowiedzieli się za opodatkowaniem konsumpcji. Wyniki badań ekonometrycznych potwierdzają post-keynesowską teorię wzrostu opartą o mnożnik wydatków autonomicznych, a zarazem Kaleckiego koncepcję podatków progresywnych. Z przeprowadzonej analizy empirycznej wynika, że polityka podatkowa w grupie krajów OECD jest powiązana z wielkością skumulowanego salda rachunku bieżącego oraz wielkością długu publicznego Wyróżniono cztery typy polityk podatkowych: a) "dumping podatkowy" nastawiony na przyciągnięcie BIZ (Irlandia i Europa Środkowa), b) politykę wysokiego długu publicznego i zagranicznego, połączoną ze wzrostem podatków (Europa Południowa), c) politykę zbilansowanego handlu zagranicznego i rosnącego długu wewnętrznego, powiązaną z wysokim opodatkowaniem bezpośrednim i niskim pośrednim (Francja, Włochy), d) politykę "zubożania sąsiada" (Niemcy, Holandia, Szwajcaria, Norwegia), której towarzyszyła przeciętna stopa opodatkowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono badania makroekonomicznych związków pomiędzy konsumpcją globalną (C) a produktem krajowym brutto (PKB). W części teoretycznej artykułu: zdefiniowano postacie analityczne przyczynowo-skutkowych makromodeli konsumpcji, sformułowano interpretację mierników opisujących badane zależności, sformułowano założenia stochastyczne dla rozważanych makromodeli konsumpcji. W części empirycznej artykułu: przeprowadzono analizę i interpretację danych statystycznych oraz podstawowych mierników charakteryzujących makroekonomiczne procesy konsumpcji w Polsce w latach 1995-2018, oszacowano parametry strukturalne proponowanych wersji modeli, przeprowadzono weryfikację oszacowanych wersji modeli, zinterpretowano oszacowane i zweryfikowane mierniki. Ostatecznie w stosunku do konsumpcji ogółem (CON) oraz konsumpcji gospodarstw domowych (CN) wykazano, że w gospodarce polskiej w latach 1995-2018: - z każdego dodatkowego miliarda nominalnego produktu krajowego brutto (PKBN) społeczeństwo przeznaczało na konsumpcję ogółem (CON) około 0,744 miliarda złotych z przeciętnym błędem wynoszącym 0,034 miliarda złotych. - z każdego dodatkowego miliarda nominalnego produktu krajowego brutto (PKBN) gospodarstwa domowe przeznaczały na swoją indywidualną konsumpcję (CN) około 0,574 miliarda złotych z przeciętnym błędem wynoszącym 0,029 miliarda złotych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie podobieństw i różnic w konstrukcji podatku dochodowego od osób fizycznych między krajami Unii Europejskiej. Podobieństwa te i różnice mają z kolei wpływ na wysokość obciążenia podatników w tych krajach omawianym podatkiem. Dlatego należy określić zróżnicowanie tego obciążenia w badanych krajach. Zostało ono zmierzone efektywną stopą podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiącą relacje należnego podatku dochodowego do podstawy opodatkowania. Uwzględniono tu jedynie kraje należące do Unii Europejskiej przed 1 maja 2004 roku. (fragment tekstu)
13
Content available remote Provisions for Future Liabilities and Effective Corporate Income Tax Rate
63%
Przedmiotem artykułu jest kwantyfikacja wpływu, jaki różnice przejściowe, występujące na gruncie przepisów rachunkowych i podatkowych, wywierają na podatkowe obciążenia przedsiębiorstw. Celem artykułu jest zbadanie, jakie skutki dla wielookresowej, efektywnej przeciętnej stopy podatku dochodowego (EATR) ma przyspieszone odliczanie niektórych kosztów poprzez tworzenie rezerw na przyszłe zobowiązania. W badaniu uwzględniono rezerwy na świadczenia emerytalne i inne rezerwy. Zastosowano dynamiczny miernik obciążeń podatkowy typu backward-looking, oparty na danych historycznych i odnoszący się do przepływów pieniężnych. Badane przedsiębiorstwa zostały podzielone na kilka podgrup w zależności od ich wielkości oraz wartości przepływów pieniężnych. W obecnej sytuacji i w odniesieniu do firm charakteryzujących się dodatnimi przepływami, najwyższe obciążenie w wysokości 33% jest ponoszone przez średnie podmioty. Dla małych i dużych jednostek kształtuje się ono na poziomie, odpowiednio, 24% i 25%. Odmienna sytuacja występuje w grupie przedsiębiorstw z ujemnymi przepływami: ich obciążenia są, ogólnie biorąc, wyraźnie wyższe. EATR wynosi 60% dla wszystkich podmiotów oraz 38%, 45% i 51% odpowiednio dla jednostek średnich, małych i dużych. W przypadku zmiany podatkowego traktowania rezerw na zobowiązania obserwuje się delikatne obniżenie efektywnej przeciętnej stopy podatkowej. Efekty czasowe w opodatkowaniu przyczyniają się do zmniejszenia EATR od ok. 1 pkt proc. (małe przedsiębiorstwa z dodatnimi przepływami) do 4 pkt proc. (małe firmy z ujemnymi oraz średnie jednostki z dodatnimi przepływami). Zmiany obciążeń podatkowych są statystycznie istotne. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Types of Government Deficit in Respect of Fiscal Decision-Making
63%
Polityka fiskalna obejmuje decyzje rządu na temat wielkości podatków, które mają wpływ na wielkość deficytu budżetowego. Istnieją różne rodzaje deficytu budżetowego. Celem przeprowadzonych analiz jest zbadanie zależności między rodzajem deficytu a optymalnym poziomem stopy podatkowej. W artykule zweryfikowano hipotezę, że rodzaj rozważanego deficytu ma wpływ na wysokość stopy podatkowej. Do weryfikacji hipotezy wykorzystano reguły sprzężenia zwrotnego będące rozwiązaniem problemu kwadratowo-liniowego.(abstrakt oryginalny)
Autorka podejmuje próbę weryfikacji hipotezy zakładającej występowanie korelacji o różnym stopniu istotności i różnych kierunkach między podatkami i podatkami powiększonymi o składkę na ubezpieczenia społeczne a deficytem i długiem sektora general government krajów Unii Europejskiej. Badanie tych zależności poprzedzono analizą, wskazując z jednej strony na dominujące tendencje do obniżania obciążeń podatkowych, będące głównie wynikiem "powielaczowej" polityki podatkowej, a z drugiej strony - na chroniczny charakter deficytów i globalizację zadłużenia publicznego. Siła istotności badanych zależności dla poszczególnych krajów była zróżnicowana. Korelację o najniższej sile odnotowano w przypadku zależności między podstawowymi podatkami a długiem publicznym, o najwyższej natomiast - między podatkami i składkami a długiem. Co więcej, na tym etapie badania nie zauważono związku siły korelacji z poziomem rozwoju badanych krajów, ich zadłużenia, czy stopniem fiskalizmu. We wszystkich badaniach nieznacznie przeważał dodatni kierunek zależności. Oznacza to, że im niższe (wyższe) były obciążenia podatkowe, tym niższy (wyższy) był również deficyt i dług publiczny. Można więc wnioskować, że stopa opodatkowania, poniżej lub powyżej której dochody budżetowe spadają, nie weszła w "obszar niedoboru podatkowego" lub "obszar przeciążenia podatkowego". Między nimi mieści się "obszar możliwie korzystnego" dla zrównoważonego rozwoju konkretnego kraju poziomu podatków. W odniesieniu do krajów z korelacją ujemną bardziej prawdopodobne jest, że stopa obniżek (podwyżek) podatków, poniżej (powyżej) której dochody budżetowe spadają a nie rosną, w zależności od siły istotności zbliżyła się lub przekroczyła "obszar niedoboru podatkowego" lub "obszar przeciążenia podatkowego". Otrzymane wyniki badania należy interpretować ostrożnie, poddane mu kategorie są bowiem wielostronnie uwarunkowane, a szereg czasowy, chociaż obejmuje 20 lat, wydaje się jeszcze zbyt krótki do ważnych dla nauki uogólnień. Zarówno analiza opisowa wskaźników, jak i badanie statystyczne upoważniają jedynie do pozytywnej weryfikacji przyjętej hipotezy, wyznaczając jednocześnie konieczność dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Unlike conventional banks' interest payment on deposits, Islamic banks do not pay interest to depositors. What they pay to depositors is called the rate of return to depositors. Does the rate of return of Islamic banks on deposits follow conventional banks' interest rates? This paper empirically investigates the relationship of causality and the causal direction between conventional banks' interest rate and Islamic banks' return applying VEC model. The results of the VAR Granger Causality/Block Exogeneity Wald Tests fail to reject the null hypothesis of bidirectional causality between Islamic banks' rate of return and conventional banks' interest. The pairwise Granger causality also confirms the same results. This suggests that Islamic banks' rate of return and the conventional banks' interest rate are not independent of each other rather they follow each other in the Bahrain financial market. (original abstract)
The article presents an analysis of changes in the tax efficiency of companies listed on the Warsaw Stock Exchange. After 2017, some changes to the tax law aimed at tightening the regulations on an unprecedented scale were introduced. The research conducted showed that since 2018 there has been a decrease in tax efficiency measured with effective tax rate (ETR) and current effective tax rate (CETR). On average, in 2018-2019, the efficiency measured with CETR dropped by 17.7%, the median by 14.8% compared to the previous years. In 2018 and 2019, the value of the CETR was the highest in the entire analyzed period, i.e. from 2012 to 2019. At the same time, the propensity of companies to create deferred tax assets is declining, and the effective tax rate is also growing. The changes mainly concern companies with average tax efficiency, large entities forming capital groups, and companies implementing capital investments. The article presents a discussion on the observed trends and formulates directions for further research. (original abstract)
W pracy zbadano, od czego zależy kształtowanie się stóp rynku międzybankowego w Polsce. Wyjaśniono, jak sposób zarządzania płynnością przez bank centralny wpływa na krótkoterminowe stopy procentowe. Skonstruowano indeks zarządzania płynnością, który obrazuje relację pomiędzy poziomem absorbowanej przez NBP płynności a poziomem krótkoterminowej płynności sektora bankowego. Pokazano, że wzrost indeksu prowadzi do spadku spreadu pomiędzy stopą referencyjną a stopami o krótkim terminie zapadalności. Następnie sprawdzono, jakie czynniki przyczyniły się do ponadprzeciętnych wzrostów spreadów na rynku międzybankowym w czasie kryzysu. Wyniki wskazują, że była to premia za ryzyko na rynkach zagranicznych oraz, od początku 2009 do połowy 2010 r., premia za ryzyko na rynku krajowym. Uzyskane rezultaty pokazują, że odzwierciedlenie zmian stopy referencyjnej w stawce POLONIA następuje szybko i w pełni, do czego przyczyniły się operacje otwartego rynku o charakterze dostrajającym. Wpływ na stopy WIBOR nie jest natomiast pełny, co spowodowała utrzymująca się na podwyższonym poziomie premia za ryzyko kredytowe. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Obciążenia podatkowe przedsiębiorstw agrobiznesu
63%
Podstawowym celem badań było teoretyczne i empiryczne określenie znaczenia podatku dochodowego od osób prawnych w funkcjonowaniu sektora żywnościowego oraz ocena poziomu i zróżnicowania efektywnej stopy podatkowej. Efektywna stopa podatkowa jest określana jako miara skuteczności działań przedsiębiorstw podejmowanych w zakresie optymalizowania obciążeń wynikających z obowiązujących przepisów. Podstawową miarą efektywnej stopy podatkowej jest relacja wykazanego w sprawozdaniu finansowym przedsiębiorstwa podatku do zysku brutto. (fragment tekstu)
Wprowadzone zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych umiejscowiły Polskę wśród krajów europejskich, które stosują stosunkowo niskie stawki podatku od dochodów osób prawnych. Autorka zastanawia się jak będzie wyglądała sytuacja przedsiębiorców prowadzących interesy poza granicami krajów. Czy po 1 maja będzie warto utrzymać centra decyzyjne i administracyjne w kraju, tak by tu koncentrowały się dochody z działalności.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.