Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 90

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia cen
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Punktem wyjścia każdej aktywności człowieka jest potrzeba. U postaw działań o charakterze informacyjnym leża zgłaszane przez jednostki potrzeby informacyjne. Chcąc rozpoznać zachowania informacyjne przedsiębiorstw, należy rozpocząć od analizy zgłaszanego przez nie zapotrzebowania na informacje. Przedmiotem tegorocznych badań własnych autorka uczyniła studia literaturowe nad problematyka potrzeb informacyjnych przedsiębiorstw, traktując je jako punkt wyjęcia do przyszłych rozważań w sferze badań marketingowych. Niniejszy artykuł stanowi pierwsza część skróconego opracowania, w którym autorka podejmuje teoretyczny problem istoty potrzeb informacyjnych przedsiębiorstw, odwołując się do istniejących w teorii informacji modeli zachowań informacyjnych. W drugiej części opracowania autorka dokonuje analizy zakresu informacyjnych potrzeb przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
W ostatnim czasie, ze względu na spowolnienie tempa wzrostu, lub jego zupełne wyhamowanie w coraz większej liczbie przemysłów, nasila się zjawisko określane mianem wojny cenowej. Zanim dojdzie jednak do wybuchu wojny cenowej zidentyfikować można grupę czynników, które poprawnie zinterpretowane stanowią bezcenną informację o bliskości konfrontacji cenowej między graczami rynkowymi. Zgodnie z koncepcją O.P. Heila i K. Helsena (Early Warning Signals) czynniki te związane są z właściwościami sektora działalności, cechami produktu oraz charakterystyką przedsiębiorstwa, a także samych konsumentów. Wojny cenowe stanowią bezwzględnie najtragiczniejszą w skutkach formę walki konkurencyjnej. O tym, jak potężna jest ich siła destrukcyjna mogli przekonać się na przestrzeni ostatnich kilku lat, również wydawcy dzienników ogólnopolskich. To właśnie na przykładzie tego segmentu podjąłem próbę konfrontacji modelu strategii wojny cenowej z rzeczywistością biznesową. I tak, zaprezentowana w artykule sytuacja na rynku płatnej prasy codziennej w pełni potwierdziła słuszność opisanych w literaturze przyczyny i skutków wojen cenowych. (abstrakt oryginalny)
The purpose of this article is to present the bundling strategy on the background of pricing strategy based on value (value-based pricing, VBP). The authors have attempted to identify the convergence of the two approaches and specifically to show the possibilities of using the assumptions VBP strategy in bundled offerings. Service/product bundling is becoming more and more popular, however, it does not guarantee success if it is not based on the premise of offering and communicating real value for the customer. Popularity of bundled offers on the Polish market while also a lack of understanding of the bundling essence are the main reasons for choice of such a topic. The authors formulated for bundled offers providers some tips based on the crux of strategy based on values.(original abstract)
Jednym z kluczowych obszarów walki o klienta przez PKP Intercity są ceny. Sposób zarządzania tym obszarem przez polskiego przewoźnika budzi kontrowersje ze względu na to, że w wielu aspektach różni się od zarządzania cenami innych przewoźników obsługujących dalekobieżne przewozy pasażerskie. Celem artykułu jest przedstawienie różnych aspektów strategii cenowej PKP Intercity na tle największych przewoźników kolejowych przede wszystkim z krajów, w których kolej stanowi bardzo popularny środek transportu. Scharakteryzowano założenia strategii cenowej PKP Intercity i sposoby kształtowania cen głównie w zależności od intensywności popytu. Równocześnie strategię cenową PKP Intercity zaprezentowano i oceniono w kontekście innych problemów związanych z zarządzaniem relacjami z klientami w specyficznych podmiotach, jakimi są przedsiębiorstwa świadczące usługi przewozowe.(abstrakt autora)
6
Content available remote Pricing and Financing Strategies and Costs of Transport Infrastructure
75%
W artykule podjęto problematykę relacji między kosztami infrastruktury transportowej a wyborem strategii cenowej oraz strategii finansowania jej rozwoju. Przywołuje się stosowne w tej kwestii zapisy wybranych dokumentów Unii Europejskiej, w szczególności białej księgi i zielonej. (abstrakt autora)
In this paper, we constructed a theoretical model of strategic pricing behavior of the players in a Polish wholesale fuel market. This model is consistent with the characteristics of the industry, the wholesale market, and the players. The model is based on the standard methodology of repeated games with a built-in adjustment to a focal price, which resembles the Import Parity Pricing (IPP) mechanism. From the equilibrium of the game, we conclude that the focal price policy implies a parallel pricing strategic behavior on the market.(original abstract)
The paper reflects on the phenomenon of price discrimination, evaluating the theoretical background, which is further adapted to the theory of tertiary education. The main focus is to identify the forms and levels of price discrimination in two selected business universities in Lithuania, as a fundamental comparative analysis discloses that pricing strategies differ from university to university, but the price discrimination fact stays constant as our study shows. The most popular way of price discrimination at the university level, as our study shows, is third-degree price discrimination. (original abstract)
9
Content available remote Cenowe bariery wejścia a struktura rynku
75%
Cenową barierą wejścia jest takie świadome manipulowanie ceną, aby wejście na rynek potencjalnego konkurenta stało się nieopłacalne albo wyrugować go z rynku. W artykule przedstawiam dwie strategie wykorzystania ceny w celu utrzymania lub uzyskania dominacji na rynku: cen drapieżnych oraz zaporowych. Możliwość zastosowania tych strategii jest ściśle związana z przewagą kosztową, a szczególnie z kosztami wejścia. Dlatego, wykorzystując teorię gier, wykazuję, że na rynku współzawodniczym manipulowanie ceną nie jest skutecznym sposobem uzyskania dominacji nad konkurencją. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Niecenowe bariery wejścia jako strategia obrony rynku
75%
Struktura rynku w dużym stopniu zależy od istnienia barier wejścia. Można je podzielić na cenowe i niecenowe. W tym artykule przedstawiam analizę wybranych niecenowych barier wejścia takich jak: różnicowanie produktu, efekt pierwszeństwa, lojalność konsumentów, rabaty ilościowe, wielkość firmy oraz inwestycje, integracja pionowa, zaufanie klientów, podnoszenie kosztów konkurencji oraz własnych. Problem niecenowych barier wejścia rozpatruję również na gruncie teorii gier. Z analizy niecenowych barier wejścia przedstawionych w tekście płynie wniosek, że im skuteczniejsze bariery wejścia na rynku, tym wyższe zyski można na nim osiągnąć. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Ceny zaporowe jako bariera wejścia na rynek
75%
Cenową barierą wejścia jest manipulowanie ceną w celu zapobieżenia wejściu na rynek potencjalnego konkurenta albo wyrugowania go z rynku. W cyklu artykułów, jakie już ukazały się w "Zarządzaniu Zmianami" [2010, nr 3 i nr 4] zostały przedstawione dwie strategie wykorzystania ceny w celu utrzymania lub uzyskania dominacji na rynku: cen drapieżnych oraz zaporowych. Rozważania na ten temat prowadzi się na gruncie teorii gier. W tym artykule staram się wykazać, że za pomocą modelu dynamicznego z niepełną informacją można udowodnić skuteczność cenowych barier wejścia jako strategii obrony rynku. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Strategia cen drapieżnych : jej efektywność i skutki dla konsumentów
75%
Strategia cen drapieżnych jest jednym ze sposobów ograniczania dostępu do rynku. W pierwszym okresie firma obniża cenę i zwiększa poziom produkcji, aby zapobiec wejściu konkurencji lub ją wyrugować z rynku. Firma w ten sposób w krótkim okresie ponosi straty, ale po osiągnięciu celu podnosi cenę do poziomu, który pozwala na odrobienie tych strat. Strategia ta może prowadzić do monopolizacji rynku i w efekcie do ustanowienia ceny monopolowej, co nie leży w interesie konsumentów. Skuteczność strategii zależy od dwóch głównych czynników: przewagi kosztowej drapieżcy oraz niepełnej informacji. Szkoła chicagowska twierdzi, że obniżenie cen zawsze prowadzi do korzyści konsumentów a strategia cen drapieżnych jest tylko teorią i nie jest możliwa do zastosowania w praktyce. W niniejszym artykule przedstawiono argumenty, że obniżenie cen w wyniku zastosowania strategii cen drapieżnych w warunkach przewagi kosztowej i niepełnej informacji może prowadzić do monopolizacji rynku i nie może przynieść korzyści konsumentom w długim okresie. (abstrakt oryginalny)
Głównymi bohaterami rynkowej walki są wolumeny i rentowność, a najcięższe boje rozgrywają się na froncie ceny. Zarządy firm coraz częściej zadają sobie pytanie, czy można sobie poradzić z narastającą i bezlitośnie trawiącą zyski presją cenową dystrybutorów i klientów. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono proces tworzenia i rodzaje strategii cenotwórczych. Analizie poddano czynniki determinujące ceny produktów. Omówiono zasady ustalania ceny na nowe produkty. Określono preferencje cenowe nabywców.(abstrakt oryginalny)
15
75%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie i scharakteryzowanie strategii handlowych, strategii kształtowania cen stosowanych w sektorze lotniczym. W pierwszej części pracy omówiono sektor lotniczy na świecie oraz wskazano na panujące tendencje. W kolejnej części scharakteryzowano strategie handlowe występujące u przewoźników tradycyjnych, niskokosztowych oraz wakacyjnych. Każdy typ przewoźnika opiera się na dwóch systemach: Point-to-Point lub Hub-to-Spoke. Model biznesowy jest zatem zróżnicowany i inny dla każdego typu przewoźnika. Następnie skupiono się na strategii kształtowania cen oraz struktury kosztów u przewoźników lotniczych. Wskazano również najważniejsze czynniki kształtujące strukturę kosztów. Artykuł ma charakter poglądowy i opiera się na analizie źródeł wtórnych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu była analiza średnich cen past do zębów podzielonych na 8 grup cenowych: a) odświeżające, b) wybielające, c) ziołowe, d) dla zębów wrażliwych, e) przeciwpróchnicze, f) o kompleksowym działaniu, g) chroniące dziąsła h) przeznaczone dla dzieci. Wszystkie analizowane produkty są oferowane przez 14 krajowych i zagranicznych producentów działających na polskim rynku kosmetycznym. Polski rynek kosmetyczny jest rynkiem dużym, mało chłonnym, podzielonym pomiędzy konkurentów walczących o utrzymanie dotychczasowych oraz co jest bardzo trudne, pozyskanie nowych klientów. Silna konkurencja pozytywnie wpływa na dużą różnorodność oferowanych produktów. Krajowi konsumenci stawiają wysokie wymagania względem jakości past do zębów, jak również wykazują duże przywiązanie do zakupywanych i używanych past. Stąd też, głównym powodem powstania niniejszego artykułu była ocena wykorzystania strategii cenowych przez zagranicznych producentów past do zębów dostępnych na polskim rynku kosmetycznym. Wyniki analizy wskazują, że do podstawowych strategii zalicza się: strategię penetracji cenowej, strategię lidera straty, strategię przywództwa cenowego, strategię psychologicznej ceny oraz strategię zakupu wielopaku. (abstrakt oryginalny)
W latach 1998-2002 nastąpiły istotne zmiany struktury wydatków polskich gospodarstw domowych. W niniejszym artykule dokonano próby oceny zróżnicowania wydatków gospodarstw w wybranym okresie oraz odkrycia przyczyn tych zjawisk. Istotne miejsce zajmuje analiza zmian wydatków w badanym okresie w zależności od zamożności gospodarstw. Jako strukturę wydatków gospodarstwa domowego przyjęto udziały wydatków na poszczególne grupy wydatków w wydatkach ogółem gospodarstw. Tak rozumiana struktura wydatków gospodarstw należy do tzw. mierników struktury konsumpcji. Źródłem danych do analiz były wyniki zrealizowanych przez GUS, badań budżetów polskich gospodarstw domowych z lat 1998-2002. Wybór początku okresu spowodowany był istotnymi zmianami w metodologii badań od 1998 roku. (fragment tekstu)
W artykule zaproponowano podział uwarunkowań promocji na ogólne i operacyjne. Pierwsze z nich obejmują elementy znajdujące się poza sferą promocji, a wynikające z rynku, cech produktu oraz samego przedsiębiorstwa. Drugą kategorię tworzą determinanty operacyjne (szczegółowe), które wynikają bezpośrednio z realizacji poszczególnych etapów promocji i wpływają na ostateczny zakres działań promocyjnych, tj. wybór instrumentów i środków oraz przekaz odbierany przez jej adresatów. Zaliczono do nich: cechy adresatów promocji, cele i budżet promocji, dotychczasową promocję oraz cechy jej instrumentów.
19
75%
Cena usługi hotelarskiej jest determinowana przez liczne czynniki związane zarówno z samym produktem hotelu, jak i jego otoczeniem. Dotychczasowe badania ilościowe czynników wpływających na ceny usług hotelarskich wskazywały na: wielkość obiektu, dostępność licznych usług dodatkowych (np. spa, parking, kasyno itp.) w obiekcie, kategorię obiektu, wiek, a także odległość od hubów transportowych, istotnych atrakcji turystycznych, a nawet klimat czy widok z okna jako zmienne objaśniają-ce modele. Celem badań, których wyniki zostały przedstawione w artykule, było określenie determinant cen usług hotelarskich w Polsce. Model bazuje na danych z 612 hoteli zlokalizowanych w 18 miastach wojewódzkich. W odróżnieniu od poprzednich badań jako czynnik wpływający na cenę uwzględniono wielkość miasta, w którym znajduje się obiekt.(fragment tekstu)
W artykule ukazano zagadnienia dotyczące nasilenia stosowania poszczególnych posunięć cenowych przez działające na polskim rynku firmy oraz uzasadnienia ich wyboru.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.