Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia informacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zjawiska zachodzące we współczesnym świecie, określane takimi terminami, jak era informacji, społeczeństwo informacyjne, wskazują na nowe znaczenie informacji oraz systemu informacyjnego w gospodarce. Celem artykułu jest przedstawienie nowej jakości informacji, systemu informacyjnego i ich wpływu na zarządzanie. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono klasyczną wersję strategicznej karty wyników oraz przykłady modyfikacji tej konstrukcji w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Zaproponowano procedurę adaptacji strategicznej karty wyników na potrzeby zarządzania technologią informacyjną, a zwłaszcza wdrażania strategii IT w przedsiębiorstwie. Praktycznym efektem rozważań teoretycznych jest przegląd oprogramowania wykorzystywanego w implementacji strategicznej karty wyników oraz sformułowanie listy kryteriów pomocnych w wyborze najlepszego rozwiązania dla danego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie map strategii jako narzędzia, które może być wykorzystywane w dopasowaniu strategii biznesu i strategii IT w przedsiębiorstwie. Efektem przeprowadzonych studiów literaturowych jest prezentacja klasycznej karty BSC opracowanej przez Kaplana i Nortona oraz kilku jej modyfikacji uwzględniających dodatkowe perspektywy, które warto rozważyć w tworzeniu map strategii w zależności od specyfiki przedsiębiorstwa. Zaprezentowane przykłady map strategii biznesowej oraz strategii IT mogą być inspiracją dla konkretnych działań dopasowania strategii biznesu i IT podejmowanych przez przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Anomalie rynku kapitałowego jako podstawa konstrukcji strategii inwestycyjnej
100%
Celem opracowania jest przedstawienie autorskiej strategii inwestycyjnej, która bazuje na zmienności notowań kontraktów terminowych na pszenicę konsumpcyjną notowanych na rynku FOREX. Badania przeprowadzono na podstawie rzeczywistych notowań kontraktów terminowych na pszenicę konsumpcyjną z dwóch okresów. Pierwszy obejmował notowania od 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2010 roku - dane z tego okresu posłużyły do rozpoznania różnic w notowaniach kursów kontraktów terminowych w godzinach porannych, to jest 01.35-12.35 i popołudniowych 16.35- 19.35. Drugi okres od 1 stycznia 2011 roku do 30 czerwca 2011 roku posłużył dokonaniu oceny skuteczności skonstruowanej strategii inwestycyjnej. (fragment tekstu)
Praca opisuje możliwą drogę budowania efektywnej strategii technologii informacyjnej w perspektywie długoterminowych korzyści z biznesu w zależności od wielkości firmy, branży i typu biznesu. Na przykładzie wyższej szkoły ekonomicznej podano główny cel a następnie w drugiej części przypadek związany z budowaniem właściwej strategii. (AŁ)
Przedmiotem artykułu jest dobór strategii wykorzystania technologii informacyjnych w budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Sposoby oddziaływania IT na organizację proponujemy analizować za pomocą strategicznej macierzy McFarlana. Wykorzystując ją, można uzyskać informacje o roli systemów informacyjnych w budowaniu przewagi konkurencyjnej firmy. Natomiast jako metodę, która najlepiej pomaga w określeniu roli systemów informacyjnych w realizacji strategicznych celów organizacji, wybraliśmy multimetodę formułowania strategii Earla. Omawiamy także relacje między strategią biznesu a strategią IT. Zwracamy uwagę na podstawowy problem organizacji na poziomie strategicznym, mający istotny wpływ na proces podejmowania i wdrażania decyzji. Jest to problem dopasowania strategii biznesu i strategii IT. W literaturze przedmiotu określa się go jako lukę dopasowania. Aby ją określić, wykorzystaliśmy model dojrzałości dopasowania strategicznego - SAMM (ang. Strategic Alignment Maturity Model). (abstract oryginalny)
7
Content available remote Rola strategii informacyjnej w budowaniu wartości przedsiębiorstwa
75%
Artykuł przedstawia zmiany zachodzące w rozumieniu i formułowaniu strategii informacyjnej, a także ukazuje, jak ważną rolę w budowaniu wartości przedsiębiorstwa odgrywa technologia informacyjno-komunikacyjna. Ewolucję tych zmian pokazano, wykorzystując koncepcję strategii informacyjnej Earla oraz model strategii informacyjnej Mockera i Teubnera. W artykule zwrócono uwagę na trzy koncepcje konfiguracji wartości: łańcuch wartości, warsztat wartości oraz sieci wartości, które stały się podstawą opracowania nowych modeli biznesowych, wykorzystujących możliwości, jakie stwarzają systemy informacyjne. Modele te wpływają na zmianę sposobu konkurowania, strukturę kosztów, procesy biznesowe i komunikację z klientem. Do zbadania efektywności obszarów związanych z podejmowaniem decyzji i przepływem informacji zaproponowano model luk Parasuramana. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań tej pracy jest ocena segmentu rynku elektronicznego - płatnego crowdsourcingu internetowego. W tym celu zaprezentowano: istotę crowdsourcingu, wybrane sposoby jego definiowania i traktowania go jako strategii e-biznesowej, modelu biznesowego przedsiębiorstw "wieku informacji", różnorodne motywy uczestnictwa w takich przedsięwzięciach, implikacje, tj. zbiór generowanych korzyści ekonomiczno-społecznych oraz licznych ograniczeń (typów ryzyka) z tym związanych. Szczególną uwagę poświęcono wydzieleniu (z ram rynku elektronicznego) i oszacowaniu, a także analizie segmentu rynku płatnego crowdsourcingu.(abstrakt oryginalny)
Zadaniem artykułu jest opracowanie metodyki określania strategii informacyjnej przedsiębiorstwa, ze wskazaniem jej budowy i implementacji. W pierwszej części pracy przedstawiono zakres strategii informacyjnej, cele i budowę systemu informacyjnego, oraz zasady, procedury i uwarunkowania tworzenia strategii. W drugiej części omówiono zagadnienia tworzenia i wprowadzania strategii informacyjnej oraz strategii wykorzystania techniki informacyjnej do tworzenia systemów informacyjnych.
W opracowaniu omówiono strategię informacyjną przedsiębiorstwa i jej formułowanie jako źródło przewagi konkurencyjnej czyli osiągnięcie przez przedsiębiorstwo nadrzędnej pozycji wobec większej liczby konkurentów.
Tworzenie nowej generacji systemu informatycznego jest ciągłym procesem podejmowania decyzji strategicznych i operacyjnych. Decyzje strategiczne podejmuje top management biznesu, natomiast decyzje operacyjne menedżerowie informatyki. Obie grupy decyzji mają znaczenie zarówno dla biznesu jak i tworzonego systemu.
12
Content available remote Prawne i instytucjonalne podstawy polityki informacyjnej Unii Europejskiej
75%
Celem artykułu jest przedstawienie regulacji prawnych wyznaczających ramy polityki informacyjnej UE pod koniec XX i na początku XXI w., a także określenie podmiotów ją realizujących. Analiza ma za zadanie uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania badawcze: jak definiowana jest polityka informacyjna, w tym polityka informacyjna UE? jakie regulacje prawne wyznaczają ramy polityki informacyjnej UE i jak się ona rozwijała? które z podmiotów są odpowiedzialne za kreację tej polityki?; jakie kanały i narzędzia uznano za odpowiednie dla jej realizacji? Udzielenie odpowiedzi na te pytania umożliwi weryfikację hipotezy zakładającej, że polityka informacyjna UE w ostatnim dziesięcioleciu XX w. i na początku XXI w. prowadzona jest w oparciu o strategię określoną w aktach prawnych, a w kolejnych regulacjach zwiększyła się liczba wskazywanych celów, katalog uprawnionych do realizacji polityki podmiotów, a także wykorzystywanych kanałów i narzędzi. Na potrzeby tak zdefiniowanych pytań i hipotezy posłużono się jako metodami badań: metodą historyczną, analizą instytucjonalno-prawną i analizą dokumentów.
Autotematyzm to jedna z głównych cech współczesnej komunikacji medialnej. W artykule przedstawiono wyniki analizy tekstów informacyjnych czterech dzienników ogólnopolskich ("Dziennik Gazeta Prawna", "Gazeta Wyborcza", "Nasz Dziennik" oraz "Polska The Times") z lat 2008-2012 pod kątem zawartości w nich elementów autoprezentacyjnych. Głównym celem badań było ukazanie: jakich środków językowych używają badane gazety, gdy piszą o sobie; jakie role i cechy usiłują sobie w ten sposób przypisać; w jakich miejscach (zdania, tekstu, gazety) pojawiają się takie elementy. Badania wykazały, że elementy autoprezentacyjne są w informacjach liczne i mocno eksponowane. Dzienniki pisały o sobie najczęściej przy użyciu skróconego tytułu, rzadziej zaimków (my, nasz) oraz czasowników w 1. os. lm.; sugerowały zwykle, że są aktywne, dociekliwe, skuteczne, wytrwałe, godne zaufania i troszczące się o innych.
The problem of adaptation of educational space of technical university to modern market requirements is considered. There are described the results of studying the requests of higher education applicants and their vision of the success of the study. The aim of the article is to build an architecture of an information system similar to that used by modern enterprises, which will provide a combination of scientific, design and educational activities of the academic community, taking into account market needs. The main scientific research methods are bibliographic analysis, comparative analysis, methods of analogies. The conceptual architecture of the Information Support of Design Innovation Activity of the Technical University system based on the construction of a unified scientific and educational information space is described. The main task of the university's information space is to prepare students for activities of the real market. There are determined the necessity and limits of application of the modern access control system at the universities of Ukraine, in particular for the organization of independent work of students. There is offered the way to reach the 4th level of technological readiness of students 'and teachers' development. The construction of an ontological description of the subject area of a technical university, the development of the application of a grid model for the description of scientific and technical information, and the determination of the current technical status are defined as the basis of the system of setting tasks for project groups in the transition to project-oriented learning. The question of the appropriateness of using adaptive case management system as a basic concept of building electronic document management system is resolved. The use of the competence approach as a mechanism of stimulating technical creativity within the educational process and in the work of researchers from the University staff is considered. (original abstract)
Mówiąc o polityce informacyjnej związanej z informowaniem o Unii Europejskiej, najczęściej ma się na myśli politykę prowadzoną przez Komisję Europejską. Jednak równie dużo do powiedzenia w tej sprawie mają państwa członkowskie, które podejmują działania w celu poinformowania swoich obywateli o różnych aspektach funkcjonowania tej organizacji. Jak niebagatelne znaczenie mają te działania, świadczy postępowanie Komisji Europejskiej, która w wielu dokumentach dowodzi, że współpraca z państwami członkowskimi w zakresie działań informacyjnych jest kluczowa dla powodzenia jej akcji informacyjnych. (fragment tekstu)
This paper examines the factors which influence sharing of the strategic information (in other words, electronic coordination) in a buyer-supplier dyad. The antecedents of this coordination are examined rather well in the transaction cost economics (TCE) theory and resource-dependency theory (RDT), while the supply chain management perspective is contemplated. The mentioned frameworks are used in the analysis. However, the research focus is narrowed down to the exploration of the antecedents of information exchange conducted via inter-organisational information systems (IOS). The empirical analysis is based on 198 observations of Norwegian companies operating in different types of industries. A regression model is used to test the hypotheses about the antecedents of strategic electronic coordination. The research results indicate that the direct effect of the supplier-specific investments in the IOS on the exchange of strategic information in the buyer-supplier dyad is not statistically significant. The supplier-specific investment in the IOS becomes positively associated with the strategic information exchange in the buyer-supplier dyad only when the buyer is dependent on the supplier. The buyer dependency creates a high motivation for the company to exchange the strategic information with the supplier who is more powerful in the dyad. This research concludes that the companies making substantial investments in the IOS for electronic coordination purposes may not reach their goals if relation-specific factors, such as buyer dependency, are not comprehensively considered. (original abstract)
Współczesne gminy są poddane coraz większej presji konkurencyjnej, która wymaga od nich poszukiwania nowych skutecznych narzędzi zarządzania pozwalających na na osiągnięcie przewagi w stosunku do innych gmin. Gminy maja do stspozycji wiele narędzi z zakresu komunikacji i promocji, które w różny sposób wpływają na poprawę ich pozycji konkurencyjnej. Przeprowadzone badania wskazują, że szczególne znaczenie mają takie działania, jak okresowe spotkania i dyskusje z przedsiębiorcami, znajomość zapotrzebowania przedsiębiorców na określone rodzaje kwalifikacji zawodowych, sprawny system zarządzania informacjami pomocnymi w zarządzaniu przedsiębiorstwem, spotkania informacyjne z inwestorami oraz przyjmowanie delegacji zagranicznych. Istnieje też grupa instrumentów, która nie ma większego wpływu na zwiększenie pozycji konkurencyjnej gminy. Należą do niej takie narzędzia, jak druk folderów, prospektów, map i ulotek promocyjnych, wkładki oraz artykuły promocyjne w prasie, organizacja imprez gminnych, współorganizacja imprez sportowych, koncertów itp. Działania te nie przyniosły spodziewanych efektóww stosujących je gminach i ich skuteczność została nisko oceniona. (fragment tekstu)
18
Content available remote Wybrane problemy tworzenia i realizacji strategii informacyjnej organizacji
63%
Organizacje powinny w sposób kompleksowy rozwiązywać problemy dotyczące zarządzania informacją tworząc i realizując strategie informacyjne organizacji. W pracy przedstawiono wyniki kilku niezależnych badań, które potwierdziły, że wdrożenie strategii informacyjnych pozytywnie wpływa na wyniki osiągane przez przedsiębiorstwo. Następnie omówiono wybrane koncepcje strategii informacyjnej, zdefiniowano podstawowe elementy i przedstawiono cele strategii informacyjnej. W pracy zaproponowano wykorzystanie strategicznej karty wyników w realizacji strategii informacyjnej organizacji. (abstrakt oryginalny)
Technologie informacyjne stają się coraz droższe, a zarządzanie nimi coraz bardziej złożone. Outsourcing umożliwia korzystanie z najnowszych osiągnięć techniki bez angażowania dużych środków. Jednym z ważniejszych kroków poprawnie przeprowadzonego procesu outsourcingu technologii informacyjnych jest sformułowanie strategii informacyjnej. Artykuł omawia proces formułowania strategii informacyjnej oraz jej wpływ na proces wydzielenia technologii informacyjnych.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wpływ rewolucji technologicznej na usprawnianie procesów biznesowych
63%
W ostatnim czasie środowisko biznesowe podlega dynamicznym zmianom wywołanym procesem konwergencji informatyki, telekomunikacji i mediów elektronicznych. Wymusza to na przedsiębiorstwach wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych oraz integrację działań z obszaru biznes - IT. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie przydatności różnych modeli związanych z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych do rozwoju organizacji usługowych. Scharakteryzowano model opracowany przez Carlotę Perez, ukazujący zmiany zachodzące w biznesie pod wpływem rewolucji technologicznej oraz we wzajemnych relacjach biznes - IT. Przedstawiono także model cyklu dojrzewania nowych technologii zwany "hiper-cyklem technologii Gartnera" (zwany również "cyklem szumu"), wyjaśniający w jaki sposób tzw. "technologie społeczne" pomagają realizować w biznesie funkcje usługowe. W artykule zaprezentowano również model systemowego wykorzystania IT, nazwany przez jego twórców Connect and Develop Model. W ostatniej części artykułu przedstawiono model strategii informacyjnej współpracującej ze strategią biznesu, umożliwiający wykorzystanie nowych rozwiązań opisanych we wcześniejszych częściach artykułu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.