Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia przekształceń przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Sytuacja "dużych" TUW, które mają najczęściej charakter otwarty i kierują swoją ofertę do szerokiej grupy potencjalnych klientów, kształtować się może inaczej. Rozszerzanie przez nie zakresu działalności, prowadzące do wzrostu ich rozmiarów (w tym liczby ubezpieczonych-członków, a także ubezpieczonych nie będących członkami) znajduje odzwierciedlenie w zmianach zasad, celów i strategii działania. Prowadzi to do zanikania różnic w zakresie zachowań rynkowych pomiędzy "dużymi" TUW oraz TU SA i jednocześnie narastania różnic pomiędzy małymi i "dużymi" TUW. Ponadto, na co wskazują obserwacje praktyki gospodarczej rozwiniętych rynków ubezpieczeń, wiele TUW przekształca się w TU SA. Przekształcenie to określane jest niekiedy mianem demutualizacji, którą Autor traktuje wąsko i definiuje jako przekształcenie TUW w TU SA.(abstrakt oryginalny)
Problem form umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw na rynkach Unii Europejskiej jest rozpatrywany w niniejszym artykule po pierwsze -- jako spojrzenie całościowe na polskie firmy (wyniki badań ankietowych), po drugie --w ujęciu branżowym (na przykładzie branży szczególnie uzależnionej od rynków europejskich, tj. branży meblarskiej). Wybór branży meblarskiej był podyktowany tym, że w krajach UE do grupy największych i najważniejszych gałęzi przemysłu zalicza się sektor meblarski. Jednocześnie UE należy do największych eksporterów i importerów mebli na świecie. Najbardziej znaczącym dostawcą mebli na rynek europejski jest Polska. Udział Polski w całkowitym imporcie mebli UE sięga 20%. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Consumption of Steel in Poland - Quantity Analysis in Time
100%
The steel market in Poland has increased over the last few years in the market economy. Domestic steel producers manufacture more crude steel and steel products. The consumption of steel increases more and more every year. The value of shipments from the Polish steel sector account for approx. 3% of industrial production. The Polish economy uses and processes over 8 million tonnes of steel (apparent consumption of crude steel/semi-products) yearly (average volume of steel consumption from 2000 to 2017). The largest user of crude steel is metal good, but the largest user of finished steel products is construction (more than 40%), followed by: machinery industry (15%), automotive (about 12%), transport equipment (4%), home appliances industry (3.5%) and other industry sectors, e.g. electrical equipment, electronics. Changes in domestic steel consumption are presented in the paper. The publication presents the historical trends and forecasts of quantity (volume) of steel consumption. The analysis of steel intensity was realised on the basis of apparent consumption of steel in device on: semi-products and finished steel products. Realised analysis is the base for building of scenarios of steel production by particular sectors of industry in Poland. (original abstract)
W artykule wskazano na paradygmat zrównoważonego rozwoju jako współcześnie oczekiwaną orientację odnowy polskich przedsiębiorstw. Przedstawione zostały poglądy dotyczące: istoty odnowy przedsiębiorstw prowadzonej w oparciu o koncepcję zrównoważonego rozwoju, ról przedsiębiorstw w procesie zrównoważonego rozwoju, interpretacji pojęcia jakości zarządzania zrównoważonym rozwojem przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano drogę wyjścia firmy z katastrofalnej sytuacji finansowej poprzez cięcie kosztów, redukcję płac, zmianę opakowań, silne poparcie polityczne i instytucji finansowych. Zelmer w ciągu trzech lat stał się zdecydowanym liderem na rynku producentów sprzętu AGD.
KGHM mimo iż jest jednym z największych producentów miedzi i srebra na świecie przeżywa w ostatnich latach ogromny kryzys. Błędy w zarządzaniu takie jak: brak konsekwencji, kolejne zmiany planów oraz częste zmiany prezesów z nadania politycznego nie pozwoliły na przekształcenie KGHM w nowoczesny koncern.
W niniejszym opracowaniu przedstawiony zostanie model gospodarczego przekształcenia spółdzielni w spółkę kapitałową zwany dalej gospodarczym przekształceniem. Model ten jest wynikiem wieloletniego doświadczenia autora we wdrażaniu przedstawionych procesów restrukturyzacyjnych. Autor w oparciu o doświadczenia empiryczne i badania naukowe, w tym wywiady i badania ankietowe prowadzone w grupie kilkudziesięciu spółdzielni, które proces w pełni wdrożyły, pisze rozprawę doktorską. (abstrakt oryginalny)
Głębokie zmiany w otoczeniu polskiego przemysłu obronnego, jakie zaszły na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, spowodowały konieczność podejmowania wieloaspektowych procesów restrukturyzacyjnych, w tym przekształceń własnościowych. Celem artykułu jest prezentacja i analiza procesów komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw polskiego przemysłu obronnego. (abstrakt oryginalny)
Do administracji zalicza się służby kadrowe, finansowo-księgowe, marketingowo-sprzedażowe, logistyczne, organizacyjno-prawne, gospodarcze. W artykule przedstawiono pogląd, że istnieje możliwość zmiany stylu działania administracji. W takim układzie rola pracownika administracji - referenta zmienia się w rolę pracownika administracji - analityka. Przedstawiono model organizacyjny oparty na administracji nowego typu.
Zamierzeniem autorki było zwrócenie uwagi na złożoność zjawiska zmian organizacyjnych. Rozważania koncentrują się na trzech zagadnieniach. Są to: istota zmian organizacyjnych, ich cele i skutki. Autorka przedstawia swoje poglądy na temat interpretacji pojęcia zmiana organizacyjna na tle propozycji występujących w literaturze i podaje własne propozycje terminologiczne. (fragment tekstu)
Przedstawiono łańcuch tworzenia wartości w bankach. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, jak powinien wyglądać idealny bank przyszłości? Przybliżono typowe sytuacje, które skłonią tradycyjne banki uniwersalne do przebudowy modelu biznesowego.
Zrównoważona karta wyników (w literaturze przedmiotu również jako Strategiczna Karta Wyników) jest instrumentem wspomagającym realizację strategii firmy. Jest systemem pomiaru realizacji celów strategicznych, w którym zarówno cel jak i miary ich realizacji są formułowane w czterech perspektywach. W BSC stosuje się oprócz miar finansowych także miary niefinansowe. Użycie tych ostatnich do sterowania całą firmą zostało wprowadzone przez twórców koncepcji BSC. Przykład miar niefinansowych: • zadowolenie klienta; • lojalność klienta; • udział w rynku; • zadowolenie pracowników; • poziom kwalifikacji i produktywność pracowników. Miary finansowe i niefinansowe powinny być ze sobą zrównoważone i wspólnie opisywać strategię firmy. Poza nowatorskimi zastosowaniami miar niefinansowych, zrównoważonych z finansowymi, twórcy BSC proponują również równoważenie miar prognozujących z miarami wynikowymi. Miary prognozujące (wskaźniki przyszłego sukcesu, wskaźniki kierunkowe, wskaźniki przyszłości, nośniki efektywności) są swoistym odkryciem autorów. Dotyczą zjawisk w danej chwili wydających się może mało istotnymi, ale w sposób istotny decydujących o przyszłych rezultatach.(abstrakt oryginalny)
Strategia joint venture pozwala przede wszystkim firmie kupującej poznać nabywane przedsiębiorstwo przed jego nabyciem poprzez wycenę, między innymi, jego wartości niematerialnych. Pozwala też na utrzymanie dostępu do bazy technicznej i współpracy z kierownictwem. Ważna jest możliwość oddzielenia nierentownej spółki od spółki dominującej. Przejmuje się w ten sposób również aktywa niematerialne, np. klientów, związki dystrybucyjne, zasoby ludzkie. Najważniejszym, możliwym do zrealizowania celem nabywcy jest rozwój przedsiębiorstwa dzięki własnym zasobom i umiejętnościom. Podano przykłady spółek joint venture i pionierów tej strategii w procesie restrukturyzacji.
Artykuł prezentuje charakterystykę Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP) - największego wydawnictwa pedagogicznego w kraju. Przedstawiono plan według którego postpaństwowy moloch ma się przekształcić w nowoczesne wydawnictwo. Strategia przekształceń WSiP-u ma polegać na rozwijaniu działalności, budowaniu własnej sieci sprzedaży i dystrybucji, przejmowaniu kolejnych spółek na krajowym rynku oraz poprawieniu wyników.
Dzięki inwestycjom Whirlpoola Polar ma szansę podbijać kolejne części rynku AGD. Jednak już nie pod własną marką. Coraz więcej sprzętu AGD produkowanego we wrocławskim Polarze sygnowane jest marką Whirlpool.
Rozpoczęte na progu ubiegłej dekady procesy transformacji systemu gospodarczego stały się impulsem zmian w przedsiębiorstwach. Zostały one zmuszone do poszukiwania rozwiązań, które pozwoliłyby im skutecznie funkcjonować w ramach powstającej gospodarki rynkowej. Najbardziej powszechną formułą realizacji tych dążeń była restrukturyzacja. Nasze zainteresowania głównie skoncentrowaliśmy na problemach budowy przez przedsiębiorstwa potencjału konkurencyjnego, a mówiąc bardziej precyzyjnie, na sposobach pozyskiwania przez nie cech konkurencyjności, mogących dać im szansę na poprawę pozycji konkurencyjnej, a w konsekwencji na rozwój w gospodarce rynkowej. (fragment tekstu)
Reasumując, można stwierdzić, iż w warunkach globalizacji gospodarki obserwujemy postępującą dywersyfikację zachowań strategicznych małych firm. W konsekwencji wzrasta zainteresowanie tym aspektem funkcjonowania firm sektora MSP, poszerzają się ramy teoretyczne i wzrasta liczba badań empirycznych. Jednak badania działań strategicznych małych firm nie mają jeszcze długiej tradycji, jest to obszar stosunkowo słabo rozpoznany, a wyniki badań prowokują raczej do dalszych poszukiwań. W literaturze polskiej zagadnienie to zaznacza się jedynie śladowo. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zmian zachodzących w wyznaczaniu celów strategicznych w polskich przedsiębiortswach w okresie transformacji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.