Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia rozwoju energetyki odnawialnej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Podsumowując, należy wskazać na potrzebę stworzenia stabilnych warunków do racjonalnego wykorzystania energii odnawialnej i zapewnienia efektywnego wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w krajowym bilansie zużycia energii. (fragment tekstu)
Racjonalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest jednym z priorytetów zrównoważonego rozwoju przynoszącym wymierne efekty ekonomiczne, społeczne i ekologiczne. Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym, a także wojewódzkim, bilansie energetycznym doprowadzi do poprawy efektywności wykorzystania oraz oszczędzania zasobów surowców energetycznych, poprawy stanu środowiska i redukcji ilości wytwarzanych odpadów. Dlatego też wspieranie rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych stało się jednym z priorytetów województwa śląskiego. (fragment tekstu)
3
Content available remote Stan i rozwój energetyki wiatrowej w Unii Europejskiej
75%
Na tle konwencjonalnego rozwoju polskiej i unijnej polityki energetycznej przeprowadzono analizę stanu i perspektywy rozwoju energetyki wiatrowej w kontekście kształtowania energetyki odnawialnej, która podobnie jak energetyka wodna jest najszybciej rozwijającym się działem wykorzystywanych źródeł energii w krajach wysoko uprzemysłowionych na świecie. Na podstawie wielorakich źródeł międzynarodowych i krajowych, z uwzględnieniem danych statystycznych oraz literatury naukowej, autorzy uwidocznili tendencje wzrostowe energetyki wiatrowej jako charakterystyczny trend gospodarczy, niepodważalny we współczesnych europejskich geopolitycznych warunkach, bardzo aktualny dla rozwoju polskiej gospodarki i polityki energetycznej w kontekście ogólnego podejścia do polityki energetycznej Unii Europejskiej. Wyeksponowano rolę rozwoju energetyki wiatrowej jako nieodłącznego elementu polskiej i unijnej strategii rozwoju regionalnego, trwałego i zrównoważonego gospodarczego postępu, dywersyfikacji źródeł i dostaw surowców energetycznych, uniezależnienia się od upolitycznienia tej dziedziny. (abstrakt oryginalny)
Wspólnota Europejska, stwarzając odpowiednie warunki do intensywnego rozwoju OZE, umożliwia indywidualny dobór stosowanych mechanizmów wsparcia w każdym kraju członkowskim. Artykuł prezentuje dwa główne systemy wsparcia stosowane na rynkach państw Unii Europejskiej: system kwotowy oparty na zielonych certyfikatach oraz cenowy oparty na systemie cen gwarantowanych. Celem artykułu jest ich charakterystyka, ocena i porównanie, a w szczególności pokazanie skuteczności obszarów funkcjonowania w ramach rynków OZE. Jak wynika z badań, dominującym mechanizmem jest mechanizm ceny gwarantowanej. Jest on stosowany w 23 krajach. Rzadziej stosowane są zielone certyfikaty. System cen gwarantowanych jest systemem prostszym w implementacji i o mniejszym ryzyku inwestycyjnym. Natomiast system zielonych certyfikatów, to system zapewniający wyższy poziom początkowego wsparcia i dlatego odpowiedni do wdrożenia na rynkach wschodzących. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienia zielonej energii i zrównoważonego rozwoju są dziś jednymi z najczęściej dyskutowanych i najważniejszych w obliczu globalnych wyzwań, takich jak globalne ocieplenie, emisje gazów cieplarnianych, degradacja ekologii itp. Pod tym względem zielona energia jest niezbędnym elementem polityki energetycznej kraju. Jednak kryzysy gospodarcze i niestabilność doprowadziły do konieczności stworzenia zrównoważonej gospodarki, a pogodzenie dwóch wspomnianych polityk prowadzi do konieczności ustalenia, czym jest zrównoważona zielona energia. Kwestie zielonej energii są bardzo ważne dla rozwijających się gospodarek, które są ograniczone finansowo. Kraje Ameryki Łacińskiej są jednymi z tych, które borykają się z poważnymi problemami w tej sferze. Artykuł poświęcony jest sformułowaniu tej koncepcji oraz wykazaniu że zrównoważony rozwój energetyki jest indywidualny dla każdego kraju. Zakres badań obejmuje region Ameryki Łacińskiej po 2000 roku. Autorzy przeprowadzili analizę regresji PKB kilku krajów, a mianowicie Brazylii, Argentyny, Peru i Kolumbii oraz ich sektorów zielonej energii, a także sformułowali wnioski dotyczące zrównoważonych źródeł energii w tych krajach. Podstawowe wyniki badań wskazują, że w każdym z badanych krajów istnieją zrównoważone źródła energii oraz strategie poprawy wydajności sektora energii odnawialnej w tych krajach. Nowością artykułu jest zastosowana metodologia oraz koncepcja zrównoważonej energii odnawialnej. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote System aukcyjny jako nowy sposób wspierania OZE
75%
W artykule dokonano analizy zarówno obowiązujących, jak i projektowanych aktów prawnych w zakresie promowania i wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Model gospodarki energetycznej oparty na źródłach odnawialnych różnie jest realizowany w poszczególnych państwach. Przy coraz większym udziale OZE oraz poziomu celów na kolejne lata istotne jest aby osiągnięte zostały one przy jak najniższym koszcie wsparcia ze środków publicznych. Z tego względu wiele państw zdecydowało się na stopniowe przechodzenie na system aukcyjny, dający kontrolę kosztów, struktury i przyrostu mocy nowych instalacji OZE. Problemem badawczym jest ocena skuteczności systemu aukcyjnego na tle dotychczas stosowanych instrumentów, zarówno pod względem przyrostu nowych mocy wytwórczych, jak i kosztów osiągania zamierzonych celów. Zagadnienia te, ze względu na krótki okres funkcjonowania nowego systemu nie zostały jeszcze właściwie rozpoznane. W opracowaniu wykorzystano dane pochodzące z lat 2010-2018. Zakres przestrzenny obejmował głównie Polskę, ale również posłużono się przykładami pochodzącymi z innych państw na świecie. W badaniach i analizach posłużono się metodą porównawczą oraz zestawieniem poszczególnych technologii wytwarzania energii odnawialnej według analizowanych wartości. Przyjęto hipotezę, że system aukcyjny oparty na zasadach konkurencyjnych, skuteczniej i przy niższym wsparciu środków publicznych pozwoli osiągać cele związane z promocją odnawialnych źródeł energii. Celem artykułu jest przedstawienie dotychczasowego i nowego systemu wsparcia OZE, cen uzyskiwanych w aukcjach oraz pierwszych doświadczeń z jego wprowadzenia. Materiałem badawczym były materiały statystyczne Eurostatu i GUS-u, dokumenty Komisji Europejskiej, Ministerstwa Energii, Urzędu Regulacji Energetyki, raporty dotyczące systemów wsparcia z krajów europejskich i Polski. Metody badawcze wykorzystane w pracy to analizy dokumentów, aktów normatywnych, kolejnych nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz wydanych na ich podstawie rozporządzeń. Dokonano również oceny i rozpoznanie poziomu wsparcia w systemie aukcyjnym w państwach, które już od wielu lat stosują ten instrument. Analizy te pozwoliły ocenić dotychczasowe efekty przeprowadzonych aukcji, ich zalety i wady, sformułować wnioski w zakresie zmian organizacyjnych zapewniających sprawne funkcjonowanie systemu aukcyjnego. (abstrakt oryginalny)
Sektor energetyki wiatrowej jest w początkowej fazie rozwoju i stopniowo usuwane są najistotniejsze bariery tzn. przepisy prawne są doskonalone i rewidowane pod względem stymulacji rozwoju sektora. W latach 2005-2006 nastąpił znaczny zwrot w pokonywaniu barier w sektorze. Wydano niezbędne rozporządzenia, znowelizowano ustawy, ułatwiono dostęp do źródeł finansowania odnawialnych źródeł energii. (fragment artykułu)
W pracy przedstawiono na podstawie pierwszych rentownych zrównoważonych technologii "Plus i Energy Building Project", DESERTEC globalne, pozytywne skutki wprowadzenia w życie nowych technologii produkcji i przekazywania zrównoważonego i ekonomicznie opłacalnej energii przy eliminacji 173 Gigawatowych o mocy z pojemności 170 elektrowni jądrowych. Wysoka rentowność i trwałość technologii solarnych spowodowały, że w ciągu ostatnich 7 lat 3,2 miliony właścicieli MMŚP w (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa), rolnictwie i gospodarstwach domowych w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, USA, Australia, Wielka Brytania zainwestowała 78 miliardów € w technologie ekologiczne. Jest to również powód inwestycji 400 miliardów € przez największe korporacje na świecie wiodących przez Warren Buffeta w projektach: Desertec i fotowoltaicznych.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przebieg konferencji "Mikroźródła energii odnawialnej jako podstawa energetyki obywatelskiej oraz perspektywy ich rozwoju w Polsce i UE". Zaprezentowano tematykę referatów wygłoszonych w ramach paneli dotyczących polityki UE wobec rozwoju mikroźródeł energii odnawialnej, polityki i perspektyw rozwoju mikroźródeł na obszarach wiejskich w Polsce oraz instrumentów wspomagania rozwoju mikroźródeł energii odnawialnej na terenach wiejskich.
W artykule przedstawiono potencjał Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie pozyskania biomasy z różnych źródeł, takich jak uprawy roślin energetycznych, odpady i ścieki komunalne, odpady drzewne oraz produkty uboczne upraw roślin oraz hodowli zwierząt w rolnictwie. Spośród wszystkich rodzajów biomasy największy udział zarówno w Polsce jaki i województwie stanowi biomasa stała. Dokonując porównania aktualnego pozyskania biomasy w Polsce z ogólnym potencjałem energetycznym regionu wykazano, iż Pomorze Zachodnie ma największe szansę na wytwarzanie znacznych ilości biogazu z biomasy pochodzenia rolniczego. Obecne efekty trudno uznać za zadawalające, ponieważ dotychczas w województwie działają 3 biogazownie rolnicze, jednak inwestując w odpowiednią infrastrukturę oraz technologię województwo zachodniopomorskie może stać się liderem w produkcji energii pochodzącej z biogazu. (abstrakt oryginalny)
W Unii Europejskiej tworzone są trwałe podstawy wspierania i promowania ekologicznie czystej energetyki. Praktycznie w każdym z państw członkowskich są stosowane niezbędne mechanizmy wsparcia. Ponadto, istotnymi elementami wspólnotowej polityki w rozwoju odnawialnych źródeł energii są monitoring i ocena postępu realizacji celów środowiskowych w perspektywie do 2010 r. Niezbędne jest śledzenie wdrażania ustawodawstwa unijnego do prawa i polityk narodowych oraz jego odzwierciedlania w odpowiednich, krajowych planach rozwoju i wsparcia dla energetyki odnawialnej. Czynnikiem, który powinien zwiększyć atrakcyjność inwestowania w energetykę odnawialną jest bez wątpienia utworzenie wspólnotowego rynku emisji dwutlenku węgla, który zwiększa koszty produkcji energii w elektrowniach spalających paliwa kopalne, a szczególnie w "najtańszych" do tej pory (z perspektywy kosztów zmiennych) elektrowniach węglowych. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł został poświęcony efektywności energetycznej, stanowiącej element polityki energetycznej. Zagadnienie to przeanalizowano w odniesieniu do współczesnego trendu transformacji energetycznej w kierunku odnawialnych źródeł energii (OZE), obecnego w wielu państwach. Jako studium przypadku do analizy wybrano przykład Austrii z uwagi na szczególne (niełatwe) warunki, w jakich przyszło jej przeprowadzać transformację energetyczną, oraz na wysoki stopień jej zaawansowania. Temat ten podjęto, gdyż wiele współczesnych państw stoi przed wyzwaniem, jakim jest stały wzrost zapotrzebowania na energię, zarówno ze strony gospodarstw domowych, jak i przemysłu. Aby nie zwiększać nieustannie jej produkcji, wiele państw, w tym Austria, za priorytet swojej polityki energetycznej przyjęło zmniejszanie popytu na energię. Ponieważ jednak nie może się to odbywać kosztem rozwoju gospodarczego ani jakości życia, położono nacisk na podnoszenie efektywności energetycznej, co oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię przy równoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności. Wpisuje się to w austriacką politykę energetyczną, która zakłada zasadnicze przekształcenie (transformację) krajowego systemu energetycznego. Istota tej polityki zasadza się na wysokim znaczeniu energii (głównie elektrycznej) dla funkcjonowania i rozwoju współczesnych państw. Kraje takie jak Austria, nieposiadające wystarczających złóż surowców energetycznych, zaczęły budować niezależność w zakresie produkcji energii (nie tylko elektrycznej), aby wzmocnić bezpieczeństwo wewnętrznego systemu energetycznego oraz powiązanych z nim gałęzi gospodarczych (jak np. produkcja urządzeń czy usługi energetyczne) i funkcjonowania państwa w zakresie infrastruktury krytycznej. Oprócz bezpieczeństwa dostępu do energii, w transformacji energetycznej nacisk położony jest na bezpieczeństwo ekologiczne i wzrost świadomości społecznej w tej dziedzinie, z uwagi na widoczną degradację środowiska. Wyraźnie uwidacznia się tu problem pogodzenia obu tych priorytetów, tj. bezpieczeństwa energetycznego w rozumieniu nieprzerwanych dostaw energii oraz bezpieczeństwa ekologicznego, które zakłada neutralną dla środowiska jej produkcję. Polityka efektywności energetycznej ma służyć zmniejszeniu zużycia paliw kopalnych do wyprodukowania tej samej ilości energii i jednocześnie - poprzez zmniejszanie zapotrzebowania energetycznego - wspomagać proces stopniowego przechodzenia na OZE. (fragment tekstu)
The utilisation of mineral fuels for the production of heat and electrical power in the last century has resulted in an immense degradation of the natural environment. Apart from the fuel crisis in 1973, this has become the main reason for an intensification of the quest for alternatives in the production of energy. Such "pure alternatives" are renewable energy sources (RES), i.e. sources using non-accumulated solar energy in various forms in the conversion process. This mainly includes the energy of rivers, wind, bio-masses and solar radiation energy. The importance of RES in the EU States has considerably increased in the last decade. Also the vision of sustainable development is being more vigorously implemented there - i.e. the integration of political, economic and social actions while maintaining the natural balance in order to ensure equal access to the natural environment for present and future generations. Poland as a country aspiring to join the EU is attempting to follow increasing quality and environmental standards in the power industry observed in highly-developed countries. (fragment of text)
14
63%
Celem artykułu była ocena 60 lokalnych strategii rozwoju z województwa małopolskiego i podkarpackiego pod kątem związku ich celów długofalowych z rozwojem energetyki odnawialnej. Analizowane strategie zostały opracowane w okresie programowania 2007-2013 przez lokalne grupy działania (LGD). Poza analizą dokumentów zastosowano metodę ankietową (CAWI - Computer-Assisted Web Interview), za pomocą której zbadano LGD w zakresie planów rozwoju na lata 2014-2020. Cele związane z rozwojem energetyki odnawialnej zostały uwzględnione w celach szczegółowych lub w jednym z obszarów tematycznych połowy badanych strategii. Kwestia energii odnawialnej nie była ujęta w tytułach celów ogólnych badanych strategii. Obszary wiejskie mogą zwiększyć swoją niezależność energetyczną, wymaga to jednak odpowiedniej polityki względem obszarów wiejskich. Wsparcie finansowe dla inwestycji w energię odnawialną powinno być większe wtedy, gdy istnieje możliwość wykorzystania biomasy i wód płynących na cele energetyczne. Badane organizacje kładą zbyt mały nacisk na wykorzystanie biomasy na cele energetyczne. (abstrakt oryginalny)
W polityce energetycznej wykorzystywane są różne formy organizacyjne. Na szczeblu lokalnym i regionalnym doskonale sprawdzają się spółdzielnie energetyczne i klastry energii. Ich główne zalety to: uspołecznienie procesu wytwórczego, łączenie celów społecznych i ekonomicznych oraz korzystny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego. Celem artykułu było rozpoznanie warunków i stanu rozwoju spółdzielni energetycznych i klastrów energii w Polsce i ich wpływu na rozwój lokalny oraz całego sektora energetycznego na tle doświadczeń niemieckich. W Niemczech funkcjonuje najwięcej spółdzielni energetycznych w Unii Europejskiej. Prowadzą one do rozwoju na szeroką skalę energetyki obywatelskiej, w której integrują się interesy wytwórców i konsumentów energii. Przeprowadzona analiza pozwoliła wywnioskować, że spółdzielnie energetyczne powinny mieć elastyczne struktury wynikające z lokalnych potrzeb i możliwości, zaczynając od spółdzielni socjalnych do struktur funkcjonujących w formie klastrów o zasięgu regionalnym. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote The Renewable Energy Labor Market Including Covid-19
63%
The aim of this paper is to present the changes taking place in the labour market in the renewable energy sector in the period before the COVID-19 pandemic and to show the opportunities and threats for this sector as a result of the changes taking place. Therefore, the factors shaping employment in the renewable energy sector, global employment in the sector and the role of the value chain in shaping the local labour market were analysed on the example of photovoltaics. Basic methods of descriptive statistics were used for this purpose. A SWOT analysis for the renewable energy market in the context of COVID-19 considerations was also carried out.(original abstract)
Niniejszy artykuł prezentuje wyniki badań przeprowadzone w oparciu o autorską procedurę wyodrębniania i oceny czynników warunkujących rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Polsce. Zawiera on wykaz czynników stymulujących i hamujących rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Polsce wraz ze szczegółowym opisem procedury ich identyfikacji i oceny. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę i ocenę systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii opartą na systemie zielonych certyfikatów obowiązującym w Polsce. Ukazano dotychczas uzyskane rezultaty związane z przyrostem energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii, przyrostem mocy zainstalowanej oraz przeprowadzono analizę wypełnienia założonych celów dotyczących rozwoju tego sektora. W końcowej części artykułu przeprowadzono analizę kształtowania się cen certyfikatów na rynku praw majątkowych i kosztów marginalnych dla odpowiednich technologii i ich wpływ na opłacalność produkcji energii odnawialnych z poszczególnych źródeł, a następnie sformułowano wnioski końcowe dotyczące funkcjonowania systemu i zarządzania nim w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza formalno-prawnych systemów wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii. Zasadnicza część artykułu poświęcona została przepisom prawodawstwa polskiego wspierającym rozwój źródeł odnawialnych, którą to poprzedzono opisem stanu aktualnego energetyki krajowej. W dalszej części pracy przedstawiono instytucje rządowe, pozarządowe, ośrodki naukowo-badawcze oraz inne organizacje zajmujące się wspieraniem energetyki odnawialnej na terenie kraju. Uzupełnieniem przytoczonych informacji jest omówienie sposobów finansowania projektów wykorzystujących OŹE. (abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono perspektywy wykorzystania generacji rozproszonej, w tym odnawialnych źródeł energii, do produkcji energii elektrycznej. Przedstawiono problemy wynikające z pojawienia się dużej ilości generacji rozproszonej w systemie elektroenergetycznym. Duża ilości źródeł rozproszonych, która może pojawić się na niewielkim obszarze, może w najbliższych latach stanowić duże wyzwanie dla systemu elektroenergetycznego. Stąd konieczne jest już teraz określenie możliwości przyłączania małych źródeł do sieci. Ponadto Polska, chcąc wypełnić zapisy Dyrektywy Unii Europejskiej (Dyrektywa... 2009), która wymaga, aby do roku 2020 15% naszej energii pochodziło z odnawialnych źródeł, musi zaproponować nowe rozwiązania legislacyjne, które pozwolą na osiągnięcie tego progu. Proponowane nowe rozwiązania prawne powinny zapewnić łatwiejszy dostęp małych wytwórców do sieci elektroenergetycznej, a dodatkowo będą wspierać energetykę rozproszoną likwidując bariery dla inwestorów. Ważnym czynnikiem dla zachowania zrównoważonego rozwoju jest optymalizacja współpracy generacji rozproszonej opartej na odnawialnych źródłach energii pierwotnej z systemem elektroenergetycznym. Wiąże się to również z koniecznością rezerwowania źródeł rozproszonych (przez konwencjonalne jednostki wytwórcze), często o stochastycznym systemie wytwarzania, a tym samym ograniczaniem ryzyka zakłóceń dostaw energii elektrycznej. Spełnienie tego warunku wymaga znacznej przebudowy systemu elektroenergetycznego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.