Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 185

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia rozwoju gminy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Na wstępie artykułu autorzy prezentują pojęcia innowacji, innowacyjności, gospodarki lokalnej oraz strategii rozwoju gminy. Później koncentrują się na przesłankach i idei kreowania innowacyjności gospodarki lokalnej przez lokalny samorząd. Główna część artykułu to informacje o mechanizmach kreowania zdolności absorpcji i generowania innowacji przez gospodarkę lokalną w kontekście planowania strategicznego. Całość rozważań została zilustrowana prezentacją fragmentów planów rozwoju gminy Polkowice, jako przykładów prawidłowego, strategicznego kreowania innowacyjności gospodarki lokalnej.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rozwój inteligentnych specjalizacji w województwie podlaskim
100%
W artykule poruszono problematykę inteligentnych specjalizacji. W części pierwszej przedstawiono aspekt teoretyczny problemu, ze szczególnym uwzględnieniem definicji, ewolucji pojęcia oraz korzyści płynących z ich implementacji. Następnie krótko scharakteryzowano województwo podlaskie, wskazano inteligentne specjalizacje, które będą rozwijane na tym terenie, oraz zaprezentowano, w jaki sposób mogą one wpłynąć na funkcjonowanie obszaru.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono znaczenie strategii regionalnej w kreowaniu warun-ków życia społeczno-gospodarczego, określono podstawowe elementy systemu polityki regionalnej oraz wskazano na nowe wyznaczniki oraz mechanizmy w systemie tworzenia i aktualizacji strategii rozwoju województwa. (tekst z oryginału)
Miasto organizacyjnie, prawnie i kompetencyjnie jest innym bytem niż przedsiębiorstwo, jednak miastem należy zarządzać w identyczny sposób, jak w przypadku dużego przedsiębiorstwa, świadczącego katalog usług publicznych. Sprawne zarządzanie miastem polega nie tylko na realizacji zadań ustawowych oraz celów ujętych w planach i strategiach rozwoju, ale także na odejściu od tradycyjnie pojmowanego administrowania na rzecz aktywnego i dynamicznego zarządzania, umożliwiającego efektywne rozwiązywanie problemów, realizację podjętych wyzwań oraz zmianę nastawienia do kluczowych zagadnień i sposobów realizacji przedsięwzięć. (fragment tekstu)
Artykuł poświecony jest tematyce planowania strategicznego w gminach i powiatach. Autor prezentuje w nim wzorzec procedury budowy strategii rozwoju jednostki samorządu lokalnego, którego jest autorem. Został on skonstruowany w oparciu o doświadczenia samorządowe, literaturę przedmiotu i prace badawczo-wdrożeniowe prowadzone przez autora. Część główną artykułu tworzy opis dziewiętnastu etapów budowy strategii rozwoju jednostki samorządu lokalnego. Obejmuje on między innymi zagadnienia dotyczące decyzji o budowie strategii, wyboru jej wykonawcy, diagnoz, konsultacji społecznych, analizy strategicznej, misji, wizji, celów, zadań strategicznych, zgodności horyzontalnej i wertykalnej, finansowania, przyjmowania i wdrażania. (abstrakt oryginalny)
Strategia rozwoju gminy określa główne cele rozwoju jednostki samorządu terytorialnego szczebla lokalnego oraz sposoby dojścia do ich realizacji. Integruje ona zagadnienia związane z rozwojem społecznym, gospodarczym oraz przestrzennym. Wymiar przestrzenny strategii powinien być realizowany w szczególności poprzez określenie modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej oraz ustalenia i rekomendacje w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej. Strategia jest dokumentem nadrzędnym w stosunku do aktów planistycznych szczebla gminnego. W artykule oceniono wartość implementacją wytycznych wymiaru przestrzennego strategii w stosunku do planów ogólnych gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W tym celu dokonano przeglądu wytycznych wybranych strategii w zakresie zawartych w nich komponentów przestrzennych. Wyniki te skorelowano z wymaganiami prawymi dotyczącymi zasad ich realizacji. Artykuł ukazuje główne zmiany, jakie zachodzą w planowaniu strategicznym gminy, zapoczątkowane przyjęciem Ustawy z dnia 15 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu była ocena realizacji celów Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Kórnikna lata 2008-2017. Podstawę oceny stanowiła analiza wyników badań sondażowych przeprowadzonych w maju 2015 roku. Badaniem ankietowym objęto 761 osób zamieszkujących gminę Kórnik. Najliczniejszą grupą respondentów, stanowiącą ponad 64%, byli mieszkańcy miasta Kórnik. Do głównych celów strategicznych gminy należą: rozwój infrastruktury i ochrona środowiska, poprawa warunków życia mieszkańców, rozwój turystyki oraz ochrona dziedzictwa kulturowego i promocja gminy. Zdaniem ankietowanych największym problemem gminy są braki w infrastrukturze technicznej, mimo to zaledwie 22% z nich byłoby skłonnych do partycypowania w kosztach jej budowy w miejscu swojego zamieszkania.(abstrakt oryginalny)
Dokonano analizy dylematu, czy edukacja jest funkcją społeczeństwa, czy społeczeństwo funkcją edukacji, z perspektywy polskiego i amerykańskiego programowania edukacji.
Przedstawiono istotę marketingu terytorialnego z uwzględnieniem jego ewolucji oraz powiązań z różnymi sektorami wiedzy marketingowej. Zwrócono uwagę na cele i zadania marketingu terytorialnego w kształtowaniu pożądanych postaw i realizacji zadań społeczno-gospodarczych w lokalnym środowisku. Dla ilustracji rozważanych kwestii wskazano na praktykę wykorzystania marketingu terytorialnego w realizacji strategii rozwojowej gminy. Marketing terytorialny zyskuje na popularności, nie jest jednak powszechnie wykorzystywany. Stosuje się go głównie w promocji jednostek terytorialnych, kształtowaniu tożsamości, budowaniu marki i wizerunku. (abstrakt oryginalny)
Polskie samorządy lokalne przygotowują i wdrażają liczne dokumenty planistyczne obejmujące swym zakresem merytorycznym fragment lub całość ich obszaru działalności. Jest to wynik dyspozycji ustawowych oraz działań fakultatywnych wynikających z uwarunkowań rozwoju gminy, z potrzeb społeczności lokalnej, przedsiębiorców i środowiska naturalnego, a także z zamiarów władz samorządowych. Są to przede wszystkim: strategia rozwoju; budżet; wieloletni program inwestycyjny; plan gospodarki odpadami; program ochrony środowiska; program promocji; program bezpieczeństwa publicznego; program edukacji ekologicznej; program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego; plan rozwoju lokalnego; wieloletni plan finansowy; studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego; miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego; program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych; program przeciwdziałania narkomanii; program rewitalizacji (zwykle fragmentu miasta); plan urządzeniowo-rolny; program rozwoju oświaty; program lokalnej polityki gospodarczej; projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe; plany rozwoju poszczególnych wsi.(fragment tekstu)
Celem przeprowadzonych badań było określenie preferencji dotyczących podejścia do strategii w gminach polskich. Wyniki badań dały podstawę, aby uznać, że w gminach polskich dominuje planistyczne podejście do strategii, którego przejawem jest koncentracja na zasobach materialnych, czynnikach wewnętrznych, i w mniejszym stopniu podejście zasobowe, skoncentrowane na zasobach niematerialnych i, podobnie jak podejście planistyczne, na czynnikach wewnętrznych. Podejście pozycyjne zorientowane na zasoby odróżniające i postulaty dotyczące zwiększenia udziału w rynku, podejście innowacyjne, w którym gminy koncentrują się na wykreowaniu innowacji i podejście sieciowe zorientowane na zasoby relacyjne i wykorzystanie sieci w rozwoju, choć mają uzasadnienie z perspektywy działalności i rozwoju samorządu gminnego, są w małym zakresie praktykowane przez gminy.(abstrakt oryginalny)
W artykule skoncentrowano się wokół zagadnień związanych z kreowaniem i realizacją lokalnej polityki turystycznej opartej na wykorzystaniu potencjału endogenicznego gminy, dzięki czemu można efektywnie realizować ukierunkowany rozwój i promowanie danej przestrzeni turystycznej. Obszarem badawczym objęto gminę Moryń, która w 2015 roku zleciła opracowanie, a następnie wdrożyła Strategię rozwoju gminy Moryń na lata 2016-2022. Istotną częścią owego dokumentu stało się wprowadzenie w życie ukierunkowanego rozwoju produktów turystycznych i zagospodarowanie zasobów endogenicznych pod kątem zaspokojenia potrzeb lokalnego biznesu turystycznego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przybliżenie praktycznych doświadczeń dotyczących strategii jako narzędzia polityki rozwoju obszarów wiejskich na przykładzie 10 powiatów woj. Zachodniopomorskiego. (skróc. oryg. streszcz.)
W artykule przedstawione zostały badania przeprowadzone w gminach województwa pomorskiego na przełomie 2002/2003 roku. Dotyczyły one strategii rozwoju lokalnego gmin, począwszy od metodyki budowy, poprzez zawartość merytoryczną, a zakończywszy na zakresie wdrażania. W artykule prezentowane zostały wyniki dotyczące tylko fragmentu części drugiej (merytorycznej), skupiającego się na celach strategii rozwoju gmin.
Celem artykułu jest porównanie strategii rozwoju gmin miejsko-wiejskich i wiejskich ze strategiami rozwoju wielkopolskich lokalnych grup działania w kontekście ustawy z 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, które z elementów strategii rozwoju gmin i lokalnych strategii rozwoju (LGD) mogą być implementowane w przyszłych strategiach rozwoju ponadlokalnego, a które należy zmienić. Analizie poddano 161 gminnych strategii wiejskich i miejsko-wiejskich oraz 31 strategii lokalnych grup działania, które obowiązywały w 2020 r. Na tej podstawie wyciągnięto wnioski dotyczące opracowania przyszłych ponadlokalnych strategii rozwoju województwa wielkopolskiego. Można dostrzec podobieństwa między strategiami, porównując ich konstrukcję, w tym ustalone w nich cele. Główna różnica między strategiami gmin i grup dotyczy ich zakresu problemowego i przestrzennego. Trudno znaleźć lokalną strategię rozwoju, która zawierałaby wszystkie cele odnoszące się bezpośrednio lub pośrednio do gmin, mimo że w większości przypadków można zaobserwować pokrywanie się celów strategii, co świadczy o ich zgodności i współzależności. Wzorem LGD i zgodnie z przepisami ustawowymi należy tworzyć związki międzygminne, których celem jest nie tylko wypracowanie wspólnej, zintegrowanej terytorialnie strategii, ale także prowadzenie zintegrowanych działań inwestycyjnych, gospodarczych, społecznych, ekologicznych i promocyjnych. W przyszłości zintegrowane działania gmin mogą przynieść lepsze efekty rozwojowe. Kilku gminom zrzeszonym w związkach łatwiej będzie negocjować, znajdować partnerów i fundusze.(abstrakt oryginalny)
Efektywny rozwój społeczności lokalnej jest uzależniony od szeregu warunków, które zostaną spełnione na danym obszarze. Do najistotniejszych należą poziom dochodów gminy oraz zasobność jej mieszkańców, pośrednio rozumiana jako możliwość szybkiego znalezienia pracy na terenie gminy. Oba te czynniki są uzależnione od warunków gospodarczych i społecznych, jakie zostały stworzone na terenie gminy lub jakie z takich czy innych względów tam panują. Uogólniając, prosperity w gminie jest uzależnione od swoistego klimatu inwestycyjnego, który został tam stworzony. Publikacja niniejsza ma na celu wskazanie najistotniejszych czynników determinujących dynamiczny rozwój obszarów gminnych, posługując się przykładami z terenu województwa łódzkiego. Staram się w tej publikacji zaprezentować i ocenić strategie rozwoju gmin i mechanizmy wykorzystane w celu stworzenia warunków, które przyciągną duże przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
18
75%
Problematyka turystyczna pojawia się w strategiach w strategiach i programach rozwoju gmin atrakcyjnych turystycznie. W gminach tych często opracowywane są dziedzinowe strategie turystyki. Niekiedy dotyczą one wybranej formy turystyki. W artykule dokonano analizy problematyki turystycznej zawartej w dokumentach strategicznych miasta Szczecin w kontekście powstającego programu rozwoju turystyki wodnej. Przedmiotem zainteresowania były także związki między strategią rozwoju marki i programem rozwoju turystyki. Opracowanie programu było efektem realizacji projektu "Lepsze zarządzanie mariną, konsolidacja sieci portów i marketing turystyki wodnej w obszarze południowego Bałtyku - "MARRIAGE"21, współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Południowy Bałtyk. Program z założenia miał się wpisywać w realizację Strategii Rozwoju Szczecina 2025 [SRS 2025], która wyznaczyła działania w zakresie turystyki. Celem artykułu jest ponadto odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest opracowanie uniwersalnego modelu programu rozwoju turystyki wodnej dla obszaru recepcji turystycznej szczebla lokalnego i ponadlokalnego. W tym celu analizie poddano proces konstruowania programu rozwoju turystyki oraz jego modyfikację na potrzeby opracowania programu turystyki wodnej dla miasta Szczecin. (fragment tekstu)
Celem niniejszej publikacji jest prezentacja procesu wykorzystania planowania strategicznego w procesie budowy strategii rozwoju gmin Kotliny Jeleniogórskiej. Strategie rozwoju gmin tworzyli eksperci Akademii Ekonomicznej przy współudziale przedstawicieli władzy samorządowej i liderów lokalnych. (fragment tekstu)
W dobie nieustającego rozwoju nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych ich wykorzystywanie w kontaktach z mieszkańcami gmin stało się normą. Współcześnie, trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gminnej administracji publicznej bez wykorzystania elektronicznych form administrowania. Gminy na bieżąco podejmują działania mające na celu rozwój ich potencjału informatycznego, zarówno w aspekcie infrastrukturalnym dotyczącym wyposażenia urzędów w niezbędny sprzęt informatyczny jak i w aspekcie osobowym związanym z podnoszeniem kompetencji urzędników w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Przedmiotem rozważań zawartych w niniejszym artykule będzie analiza treści strategii rozwoju gmin województwa opolskiego pod kątem zapisów dotyczących e-administracji i odpowiedź na pytanie: czy w strategiach rozwoju gmin województwa opolskiego problematyka rozwoju e-administracji stanowi przedmiot długofalowego planu rozwoju gminy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.