Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia rynkowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
100%
Duże jednostki zainteresowania publicznego od 2017 r. mają obowiązek prezentacji określonych informacji niefinansowych, dotyczących m.in. danych o charakterze produkcyjnym, społecznym, technicznym, ekologicznym. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań w zakresie prezentacji w sprawozdaniach wybranych spółek giełdowych tylko jednej grupy informacji, a mianowicie przyjętych modeli biznesowych. Z przeprowadzonej analizy raportów kilku spółek giełdowych w Polsce wynika, że spółki prowadzące zróżnicowaną działalność eksponują inne kluczowe elementy swoich modeli biznesu. W przypadku opisywania dźwigni tworzenia wartości dobierają bardzo subiektywnie stosowne dane, niekoniecznie użyteczne dla dokonania porównań z innymi podmiotami nawet z tej samej branży. Także zauważa się ograniczone indywidualne podejście do prezentacji własnych modeli biznesu i zbyt duże naśladownictwo spopularyzowanych w świecie wytycznych różnych organizacji promujących sprawozdawczość niefinansową(abstrakt oryginalny)
W świetle tendencji spółek do budowania długoterminowych relacji partnerskich z innymi przedsiębiorstwami, bardzo ważna staje się wiedza na temat uwarunkowań rozwoju stosunków z nabywcami. W artykule zaprezentowano wybrane rozwiązania modelowe mające ważne znaczenie dla badań w zakresie kształtowania więzi relacyjnych między przedsiębiorstwami. W pierwszej części omówiono modele stworzone przez J.C.Andersona i J.A Narusa - pionierów w modelowaniu relacji między producentami i dystrybutorami. W części drugiej omówiono model orientacji długookresowej nabywcy wg S. Ganesana.
3
Content available remote Strategie wprowadzania nowych technologii na rynek
75%
Celem artykułu jest identyfikacja popularnych strategii wprowadzania nowych technologii na rynek oraz przedstawienie części wyników badań prowadzonych na grupie 128 polskich przedsiębiorstw. W artykule scharakteryzowano polskie przedsiębiorstwa stosujące różne strategie wprowadzania nowych technologii na rynek.(fragment tekstu)
W pracy przedstawiono metodę kompleksowego badania atrakcyjności rynkowej odbiorców indywidualnych, która zdaniem autora może stać się podstawą do opracowywania strategii rynkowych kopalń węgla kamiennego w Polsce. W konstruowaniu metody zastosowano zasady marketingu relacyjnego, a przedstawiony proces analityczny oparto na wielowymiarowej analizie porównawczej i narzędziach analizy eksperckiej. Zastosowanie proponowanej metody badawczej zilustrowano przykładem analitycznym.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Strategie wejścia na rynek hotelarski
75%
Autor dokonał krótkiej analizy literatury z zakresu zarządzania strategicznego, szczególnie podkreślając planowanie inwestycji oraz teorię formułowania strategii wejścia na rynek hotelarski. Dalej przeprowadził empiryczną ocenę strategii wejścia na rynek przedsiębiorstwa hotelarskiego w Warszawie, wspierając ją analizą przypadku, w której wykorzystał sprawozdania finansowe hotelu, raporty spółek consultingowych, które przygotowują raporty konkurencyjne dla tego obiektu, jak też wywiady z osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie hotelu, zwłaszcza za politykę cenową. Na zakończenie autor podsumował uzyskane wyniki i podał wnioski.
6
Content available remote Strategia błękitnego czy czerwonego oceanu w sektorze lotniczym
75%
Na globalnym rynku lotniczym przewoźnicy działają w warunkach silnej konkurencji. Ich strategie konkurowania i wybory strategiczne coraz częściej upodobniają się do siebie. Wielu przewoźników poszukuje wytycznych i narzędzi restrukturyzacji zakresu działalności na rynku pozwalających poprzez zmiany w ich modelach biznesowych na efektywne funkcjonowanie. W artykule dokonano próby przybliżenia strategii błękitnego oceanu i jej użyteczności dla podmiotów sektora lotniczego. Czerwony ocean, na którym działają linie lotnicze, często nie daje już możliwości rozwoju i poprawy pozycji rynkowej. Strategia błękitnego oceanu W. Chana Kima i Renée Mauborgne'a jako strategia rynkotwórcza może być wykorzystywana przez przewoźników lotniczych. Jej wdrożenie może dostarczyć nowych wartości dla klientów poprzez wyzbycie się kompromisów pomiędzy wartością a kosztami. W artykule skupiono się na segmencie rynku obsługiwanym przez LCC i ich strategiach rynko- twórczych, których istotą jest jednoczesne wyróżnianie się i ograniczanie kosztów, szczególnie na dalekim dystansie.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Strategie internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw budowlanych
75%
The article contains an analysis of the concept of development strategies of Polish enterprises built by market development outside the home country. The adopted objective and method of internationalization may refer to several basic options - ethnocentric, polycentric, global and dual strategies. Statistical analysis of construction and assembly production outside Poland indicated an upward trend in this respect and the dominance of the European Union market. (original abstract)
Dźwignia operacyjna jest istotnym elementem wiedzy ekonomicznej, szczególnie wiedzy z dziedziny zarządzania finansami przedsiębiorstw, rachunkowości zarządczej, analizy finansowej, ekonomiki przedsiębiorstwa itp. Jej wyjaśnianie znajduje się zatem w niemalże wszystkich podręcznikach związanych z tymi dyscyplinami. Jednakże w większości z nich jest ona omówiona bardzo skromnie, a szczególnie zbyt zawężone są możliwości jej wykorzystania w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Również w bardzo małym stopniu wyjaśnione są problemy związane z jej praktycznym wykorzystaniem, zwłaszcza w analizie finansowej i strategii działania przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest częściowe wzbogacenie wiedzy o możliwościach i problemach związanych przede wszystkim z praktycznym wykorzystaniem dźwigni operacyjnej. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono kierunki modyfikacji treści strategii w jej klasycznym wydaniu, w kategoriach produktów i rynków. Punktem wyjścia był model strategii K. Obłója. Na zakończenie model ten skonfrontowano z ujęciem strategii zgodnie z kanonami szkoły zasobowej. (abstrakt oryginalny)
Sukces rynkowy przedsiębiorstw sektora żywnościowego uzależniony jest między innymi od umiejętności dotarcia do świadomości konsumentów ze spójnym komunikatem rynkowym w oparciu o zintegrowaną komunikację rynkową. To nowe podejście do tworzenia spójnego wizerunku przedsiębiorstw i marek oraz zdobywania lojalności konsumentów wymaga zbudowania zintegrowanej strategii rynkowej przedsiębiorstwa. Celem niniejszego opracowania było przedstawienie założeń zintegrowanej strategii rynkowej przedsiębiorstw sektora żywnościowego. Przyjęto występowanie dwóch poziomów integracji strategii elementarnych: pierwszy odnoszący się do kompilacji strategii wobec produktów, marek i cen, drugi - wprowadzający strategie komunikacji i dystrybucji. Do celów monitorowania efektów integracji procesów komunikacji i strategii rynkowej należy wykorzystać odpowiednio dostosowane badania marketingowe. W pracy zaproponowano koncepcję integracji tych procesów oraz spójny model oparty o relacje między sferą komunikacji i strategii rynkowej oraz badań jako sposób organizacji tych procesów. (abstrakt oryginalny)
11
75%
Podmiotami mającymi istotny wpływ na rozwój branży internetowej są dostawcy treści (Content Providers - CP. Ich pozycja rynkowa zależna jest od posiadanej oferty produktowej, jak też: popytu zgłaszanego na usługi internetowe przez konsumentów końcowych, potencjału sieciowego oferowanego przez operatorów sieciowych zapewniających dostęp do Internetu, wśród których podstawową rolę odgrywają operatorzy telekomunikacyjni (OT) oraz operatorzy sieci internetowej(ISP). Na posiadaną przez CP pozycję rynkową i uzyskiwane przez nich wyniki ekonomiczne wpływ wywiera także obowiązujący system przesyłu danych w Internecie oparty na zasadzie "Best Effort", zapewniający równorzędne traktowanie przesyłanych pakietów danych i gwarantujący w ten sposób neutralność sieci.
Artykuł analizuje problem korporacji transnarodowych, atrakcyjności polskiej gospodarki, strategie wejścia KTN na nasz rynek oraz problem międzynarodowej konkurencji. Polska nie jest znaczącym terenem w realizacji globalnych strategii KTN, lecz przede wszystkim strategii wielonarodowych i w coraz szerszym zakresie - międzynarodowych.
W dniu 22 maja 2018 roku na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa, zorganizowana wspólnie przez Katedrę Polityki Ekonomicznej i Bankowości, Katedrę Ekonomii Uniwersytetu Technologiczno- -Humanistycznego w Radomiu oraz Katedrę Bankowości i Finansów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, we współpracy z Południowo-Mazowieckim Bankiem Spółdzielczym w Jedlińsku i Polskim Towarzystwem Ekonomicznym oddział w Radomiu, zatytułowana "Banki Spółdzielcze wobec wyzwań współczesnego rynku. Strategie rynkowe banków spółdzielczych". Konferencja stworzyła możliwość dyskusji i wymiany poglądów na bieżące problemy banków spółdzielczych w Polsce, wskazania kierunku, w którym powinny one podążać, oraz wyzwań, jakie obecnie przed nimi stoją.(fragment tekstu)
14
Content available remote Analiza czynnikowa w badaniach struktury relacji w marketingu relacyjnym
75%
Współczesne strategie rynkowe przedsiębiorstw związane są z utrzymaniem relacji z różnymi podmiotami rynku, w tym klientami. Wiedza pochodząca z analizy tych danych ma ukryty, specyficzny i unikalny charakter, trudny do skopiowania przez konkurencję, zatem może stanowić podstawę do konstruowania przewagi rynkowej opartej o relacje rynkowe. Opisując zjawiska interakcji oraz relacji rynkowych można uzyskać wiele zmiennych. Aby wyłonić ukryte i ponadjednostkowe (emergentne) cechy relacji rynkowych, można wykorzystać eksploracyjną analizę czynnikową EFA (ang. exploratory factor analysis), oraz konfirmacyjną analizę czynnikową CFA (ang. confirmatory factor analysis). Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników modeli czynnikowych jako metody identyfikacji ukrytych własności relacji rynkowych w przekroju czynników lub konstruktów. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Industry structure dynamics and productivity growth
75%
Economic theory typically predicts that productivity should increase when a firm's market is expanding since the benefits of reducing costs are higher when spread across a larger market. On the other hand there is a strong line of research stressing the positive impact of increasing competition and claiming that productivity should jump when a firm's market is being squeezed by new competitors. This paper investigates the effects of industry structure dynamics on productivity growth on panel data from industries of ten European countries. The econometric results provide empirical support for positive impact of less fragmented market structures on productivity, however results also point out the important role which dynamics of firms turnover play in industry performance. (original abstrct)
Purpose: While the product-market typology model seems to be best understood and widely embraced by large corporates, it is less noticeable among many small businesses. This article adopts the aforementioned framework to identify and empirically analyze impactful strategies on various measures of growth associated with rural Small, Medium and Micro Enterprises (SMMEs) in South Africa. Methodology: Using data from a survey of a probability sample of 148 owner-managed small businesses, Exploratory Factor Analysis test was conducted to test for internal scale consistency of the data. In the analysis: six predictor variables formed the growth strategies, while growth measures comprised three variables, then fitted into a prepared regression model. Results: The regression model reveals the use and implementation of market penetration and pricing strategies which have a positive and significant impact on the SMME's growth. Findings further suggest that - while the gender of the owner-manager has no influence on the growth of the SMMEs - immigrant SMMEs seem to perform better compared to ventures owned by other race categories. Overall growth of SMMEs is generally more driven by customer base, competitive advantage, and customer satisfaction. Implications: The implication for rural SMMEs amid the uncertainties and challenges in the developing economies, is that certain strategies act as a catalyst for growth and performance. The findings may be used to develop policies that promote entrepreneurship in South Africa and other developing countries. Originality/Value: The paper's unique contribution is that virtually no study yet attempted to apply the product-market typology model holistically to investigate its influence on the growth of rural SMMEs in a developing country. (original abstract)
Celem artykułu jest przeanalizowanie relacji z klientami oraz ich wpływ na strategię rynkową firmy. W artykule zostały przedstawione definicje oparte na literaturze przedmiotu. Ponadto poddano analizie problem relacji pomiędzy producentem, a klientem. W ramach przykładu została podjęta próba zilustrowania relacji producenta z sieciami handlowymi Makro i Auchan. Na zakończenie przedstawiono wnioski dotyczące konieczności utrzymywania partnerskich relacji pomiędzy producentem a klientem(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto tematykę dywersyfikacji grup kapitałowych działających w Polsce. Przeanalizowano 86 grup kapitałowych w latach 2005-2016. Zidentyfikowany został poziom i charakter dywersyfikacji. Zrealizowane badania dowiodły, że grupy kapitałowe częściej wybierają strategię specjalizacji niż dywersyfikacji. Jeśli jednak dywersyfikują się, to w sektory niepokrewne. Jednak ogólny trend do dedywersyfikacji badanych grup kapitałowych wpisuje się w światowe tendencje.(abstrakt oryginalny)
Polityka gospodarcza na różnych szczeblach zasięgu przestrzennego i czyli krajowa i międzynarodowa oraz związane z nią regulacje prawne tworzą obok czynników naturalnych istotne układy środowiska, w którym nieodzowne jest funkcjonowanie transportu. Jednocześnie aktywność gospodarcza sprawia, że transport staje się nieodzowny w działalności społeczno-gospodarczej kraju. Obecnie jest on, jak to wynika z definicji organizacji, pewną częścią życia społeczno-gospodarczego, której istnienie nie ulega wątpliwości. Jego przebieg zależy od form oraz cech użyteczności. Dlatego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kryteria oraz zasady, które będą brane pod uwagę przy każdorazowej operacji transportowej oraz przy całości procesów i systemów transportowych. Pierwszym z tych kryteriów jest otwartość transportu na sposób wykonania usługi oraz zakres elastyczności w obszarze popytu. Jest to możliwie szerokie spektrum działalności nie tylko w procesie przemieszczania, ale także w innych działalnościach generowanych przez dany potok dóbr materialnych. Fakt ten w krajach środkowej i wschodniej Europy wynika z demontażu sektorów monopolistycznych jako obszarów usług transportowych przypisanych do danych segmentów gospodarki. To samo dotyczy poszerzenia wolnorynkowej gry w gospodarkach krajów Europy Zachodniej zmierzających do częściowego rozbicia korporacji monopolizujących w jakiejś mierze rynki krajowe. Drugim kryterium jest jakość działalności, która zabezpiecza potok dóbr materialnych w całym procesie przed utratą walorów użyteczności, przy czym przebieg uzależniony jest głównie od opanowania przez czynności transportowe, a także czynności składowania. Trzecim kryterium jest efektywność ekonomiczna usługi transportowej wyrażająca się w jej cenotwórczej funkcji jako części kosztu logistycznego. Ten element jest jednocześnie składową siły podaży danego dobra wobec popytu, czyli sfery konsumpcji. (fragment tekstu)
W opracowaniu zostały przedstawione modelowe strategie dla funkcjonowania i rozwoju polskich lokalnych portów lotniczych. Portów, które zostaną w niedługim czasie dostosowane (wydzielone) z lotnisk wojskowych, sportowych czy będących w gestii Aeroklubów Lotniczych, do prowadzenia działalności komercyjnej, handlowej. Mimo, iż właścicielami podmiotów zarządzających spółką lotniczą będą miasta, regiony, lokalne porty lotnicze mimo publicznego dofinansowania muszą dywersyfikować działalność poszukując także pozalotniczych źródeł przychodów. W świetle tych uwarunkowań konieczne staje się opracowanie strategii dla przyszłego funkcjonowania i rozwoju małych portów wobec silnej konkurencji ze strony regionalnych portów lotniczych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.