Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia wynagrodzeń
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W obecnych realiach rynkowych, przy pojawiających się nowych zawodach, stylach pracy i zmianie pokoleniowej, pojawia się potrzeba zindywidualizowania systemu wynagradzania pracowników. Systemy, aby mogły spełniać swoją rolę, muszą być ściśle dopasowane do strategii, celów krótkoterminowych, pozycji firmy na rynku, etapu jej rozwoju, możliwości finansowych czy kultury organizacyjnej. Jednym słowem, powinny być efektywnościowe. Co to jednak oznacza w praktyce? (fragment tekstu)
Artykuł omawia zastosowanie metody gainsharingu (udziału pracowników w wypracowanych efektach), na przykładzie spółki produkującej wyroby gospodarstwa domowego. System ten jest oparty na trzech miernikach szeroko pojętej efektywności pracy: produktywności, jakości i wartości pracy pracownika w danym miesiącu. Premiowanie pracowników według tej metody jest obiektywne, przynosi korzyści przedsiębiorstwu i pracownikom.
W artykule autor podejmuje próbę wykorzystania koncepcji dynamicznych zdolności i rutyn do opracowania polityki wynagrodzeń w firmie. Dla realizacji celów artykułu zastosowano prosty schemat wnioskowania dedukcyjnego. Opierając się na opisie dynamicznych zdolności i rutyn, zaproponowano trzy podstawowe wytyczne dla konstrukcji systemu wynagrodzeń. Pierwsza dotyczy kryteriów wynagradzania. Druga opisuje sposób tworzenia struktury i doboru form, typów wynagrodzeń. Trzecia poziomu płac. Ich treść sugeruje sposób projektowania systemu wynagrodzeń, który, w pewnym zakresie, różni się od dotąd opisywanych w literaturze. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest charakterystyka i ocena poziomu i dynamiki zmian wynagrodzeń w Polsce w latach 2007-2012 oraz ukazanie głównych, makroekonomicznych determinant ich kształtowania. Analizą objęto wynagrodzenia przeciętne, wynagrodzenia minimalne i tzw. wynagrodzenie godziwe. Do głównych czynników makroekonomicznych, determinujących zmiany poziomu tych wynagrodzeń, zaliczono: zmiany realnego PKB, zmiany wydajności pracy, procesy inflacji i zmiany sytuacji na rynku pracy. Wyniki przeprowadzonych badań pozwoliły stwierdzić, że zmniejszenie dynamiki wzrostu wynagrodzeń nominalnych w ostatnich latach wynikało zwłaszcza z osłabienia dynamiki wzrostu PKB, wzrostu stopy bezrobocia i osłabienia dynamiki wzrostu wydajności pracy, procesy inflacyjne zaś przyczyniły się do spadku wynagrodzenia realnego i wzrostu rozbieżności między nim a wynagrodzeniem nominalnym. (abstrakt oryginalny)
Stworzenie atrakcyjnego systemu wynagradzania dla pracownika HR nie jest czymś szczególnie trudnym. Pokazują to praktyki rynkowe. Niemniej jednak firmy po macoszemu podchodzą do przebudowy polityki płac pionu personalnego, szczególnie w zakresie wynagrodzenia zmiennego. W pośpiechu lub w cieniu niekończących się rekrutacji systemy premiowe utykają w martwym punkcie. W efekcie opierają się na ocenie uznaniowej przełożonego. Czy to na pewno dobra droga? Jak zatem kształtują się wynagrodzenia HR-owców na naszym rynku? (fragment tekstu)
Wynagrodzenie to jeden z najważniejszych czynników, które decydują o pracowniczej satysfakcji i motywacji. Jeśli obowiązujący w firmie system budzi wątpliwości pracowników, warto pomyśleć nad nowym rozwiązaniem. Poświęcony czas i zasoby mogą okazać się inwestycją, która zaprocentuje po wprowadzeniu zmian i udoskonaleń. (fragment tekstu)
Kapitał ludzki i kapitał intelektualny organizacji stanowią podstawowy zasób i są głównymi czynnikami jej rozwoju i konkurencyjności rynkowej. W związku z tym konstrukcja systemów motywowania i szeroko rozumianych wynagrodzeń powinna wspierać kreowanie i wpływ kapitału intelektualnego na rozwój przedsiębiorstwa. Nowoczesna polityka wynagrodzeń powinna wspierać realizację strategicznych celów przedsiębiorstwa i zachęcać pracowników i zespoły pracownicze do osiągania tych celów. Wymaga to budowy elastycznych systemów, dostosowanych do różnych warunków działalności przedsiębiorstw i do różnych grup pracowników. Konieczne jest także widzenie wynagrodzeń jako inwestycji w kapitał ludzki, a nie jedynie jako kosztu. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Strategia wynagradzania w firmie rodzinnej
75%
Celem artykułu jest analiza przesłanek budowania nowoczesnej strategii wynagrodzeń w firmach rodzinnych. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, które elementy funkcjonowania firm rodzinnych sprzyjają tworzeniu świadomej i długofalowej strategii wynagradzania ich pracowników, a które stanowią barierę w tym zakresie. (fragment tekstu)
Zmiany zachodzące na rynku pracy wpływają w bardzo wymierny sposób na politykę wynagradzania w każdej firmie. Z tego powodu skuteczna rekrutacja - uwzględniająca wewnętrzną spójność wynagrodzeń, staje się nie lada wyzwaniem. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule ukazano jak uniknąć pułapek systemu wynagradzania. Omówiono błędy wynikające ze sztywnych tabeli płac oraz wartościowania pracy. Przedstawiono problem składania obietnic niemożliwych do zrealizowania przez pracodawcę.
Aim/purpose - The study examined the causal relationship between Performance Related Pay (PRP) and Organizational Commitment (OC) in the Nigerian insurance industry. Design/methodology/approach - The study adopted a quantitative research approach to validate the relationship; through the administration of structured self-report questionnaire to the senior staff in Nigerian insurance industry. A sample size of 217 respondents completed the questionnaire and data was quantitatively analyzed using descriptive statistics, Pearson correlation and multiple regression analysis. Findings - Results of the study show that PRP components, like Merit-Based Pay (MBP) Performance Appraisal (PA) and Supervisor's Support (SS) were correlated moderately and positively with affective OC, at 95% confidence level. In addition, the regression analysis revealed that variances in OC dimensions - affective, continuance and normative-respectively, were explained by the variance in PRP components (MBP, PA, and SS).Research implications/limitation - The study revealed that PRP is positively correlated with OC in the Nigerian insurance industry. Thus, insurance management should motivationally reward their talented employees to earn their commitment. However, the study only focused on insurance industry. Originality/value/contribution - Empirically, the study attempted to quantify the causal relationship between PRP and OC in Nigeria. The results of the study suggest that PRP strongly predicts OC in the Nigerian insurance industry. (original abstract)
Niniejszy artykuł opisuje nowe trendy i uwarunkowania dotyczące wynagrodzeń kadry menedżerskiej w warunkach globalizacji. Są w nim przedstawione wyniki badań projektu pt. „Zarządzanie kadrą menedżerską w organizacjach międzynarodowych w Polsce” przeprowadzonych przez zespół Katedry Zarządzania Kadrami AE we Wrocławiu. W tekście podjęto próby odpowiedzi na poniższe problemy badawcze: Jakie są relacje poziomu wynagrodzeń menedżerów zachodzące między filią danej firmy a centralą? Jakie są uprawnienia decyzyjne podmiotów na poziomie centrali a jakie na poziomie badanej firmy w zakresie kształtowania strategii wynagrodzeń? Jaka jest dominująca struktura wewnętrzna wynagrodzeń kadr kierowniczych? Czy wymiar kultury organizacyjnej, jakim jest indywidualizm/kolektywizm wpływa na dobór kryteriów podziału środków na wynagrodzenia menedżerskie? (abstrakt oryginalny).
Celem badań było zgłębienie najważniejszych modyfikacji, jakie zaszły w praktykach wynagrodzeń w organizacjach reprezentujących różne sektory w Polsce w ciągu ostatniej dekady. W skutek transformacji systemowej, zaszły fundamentalne zmiany w systemach wynagrodzeń w organizacjach w Polsce. W oparciu o przegląd literatury przedmiotu oraz przeprowadzone badania, autorki analizują najważniejsze praktyki wynagrodzeń sprzed okresu transformacji systemowej, po zmianie systemowej jak również po wejściu Polski w struktury UE. Główne zmiany dotyczą wprowadzania strategii wynagrodzeń, wzrostu dyspersji wynagrodzeń, modyfikacji nieefektywnych programów premiowych oraz uproszczenia wewnętrznej struktury wynagrodzeń poprzez redukcję świadczeń socjalnych. Autorki konkludują, że najważniejsze zmiany dotyczące wynagradzania mają miejsce w świadomości pracodawców i pracowników. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano rynek pracy w czasach turbulencji na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez firmę HRM. Omówiono zmiany związane z zatrudnieniem i wynagradzaniem. Przedstawiono także prognozy na przyszłość.
Dla wielu przedsiębiorstw rok 2013 był okresem niepewności, pełnym dyskusji na temat spowolnienia gospodarczego lub wręcz kryzysu. Aby przetrwać okres stagnacji, w większości organizacji kluczowym zagadnieniem stała się efektywność sił sprzedaży, a najlepszym narzędziem do jej wzmocnienia - motywacyjny system wynagradzania. Jednak, w jaki sposób go opracować i wdrożyć? (abstrakt oryginalny)
Omówiono współzależności między strategią wynagradzania a strategią kadrową oraz podstawowe modele wynagradzania. Przedstawiono bieżące trendy w dziedzinie wynagradzania pracowników na przykładzie Europy. Podstawą tego przeglądu jest klasyczna struktura wynagrodzenia, w której na model płacowy składają się: pensja, premia roczna, długoterminowy system motywacji, akumulacja kapitału, emerytura lub fundusz emerytalny oraz świadczenia i przywileje socjalne..
Przedstawiono zasady zatrudniania i wynagradzania kadry kierowniczej średniego szczebla w aspekcie prawnym i finansowym.
Japonia słynie z wielkiego przywiązania do tradycji i kultury głęboko zakorzenionej w historii oraz ich olbrzymiego wpływu na tamtejszy świat pracy. Obecnie globalizacja i rosnąca konkurencyjność odcisnęły swe piętno także na japońskich rozwiązaniach dotyczących pracy i zarządzania ludźmi. Celem niniejszego artykułu jest ogólna ilustracja zakresu i kierunków zmian w obszarze wynagradzania przedstawionego na tle problemów ZZL. W analizie wykorzystane zostały tzw. dane zastane, a więc dane statystyczne i raporty z badań opublikowanych przez różnych badaczy. (abstrakt oryginalny)
Dwadzieścia lat temu proces tworzenia tabeli płac w firmie bazował głównie na wynikach wartościowania stanowisk. Wartościowanie było skomplikowane i pracochłonne, ale rozwiązywało problem niedoboru danych na temat stawek rynkowych. Tak było kiedyś, jednakże w ostatnich kilkunastu latach branża doradcza uczyniła ogromne postępy. Dobrym przykładem zmian są raporty płacowe. (abstrakt oryginalny)
Celem zaprezentowanych badań w artykule było znalezienie odpowiedzi na pytanie: jaki jest zakres wynagradzania pracowników za pośrednictwem dochodów odroczonych w przedsiębiorstwach przemysłowych funkcjonujących na polskim rynku oraz jak postrzegane są główne bariery oraz stymulanty wykorzystania tego typu wynagrodzeń. Badanie zostało przeprowadzone metodą ankietową. W grupie podmiotów objętych badaniem znalazło się 29 spółek, których akcje notowane były na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.