Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 116

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia zakupów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Odkrywanie reguł asocjacyjnych z transakcyjnych baz danych
100%
W metodologii drążenia danych ekstrakcja reguł asocjacyjnych z dużych baz danych jest popularną i wysoko rozwiniętą metodą odkrywania nieznanych związków pomiędzy zmiennymi. Zaprezentowany w niniejszej pracy algorytm Apriori jest przeznaczony do znalezienia powiązań pomiędzy produktami zarejestrowanymi przez systemy transakcyjne w sklepach wielkopowierzchniowych. Posiadanie takiej wiedzy może być z powodzeniem wykorzystane do zarządzania rozmieszczeniem produktów na półkach w sklepie, opracowania pakietów promocyjnych, sugerowania sprzedaży dodatkowej czy badań porównawczych sklepów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki badań wstępnych na próbie 119 Polaków mieszkających w kraju i na emigracji w Wielkiej Brytanii. Celem badań była eksploracja i porównanie nasilenia stylów podejmowania decyzji zakupowych, w tym zachowań o charakterze zakupów nieplanowanych, na tle wybranych postaw życiowych oraz sposobów radzenia sobie ze stresem. O ile na poziomie nasilenia poszczególnych stylów podejmowania decyzji zakupowych nie występują istotne różnice pomiędzy badanymi grupami, to istnieje dużo różniących te grupy powiązań o charakterze korelacyjnym z postawami życiowymi oraz sposobami radzenia sobie ze stresem, szczególnie w odniesieniu do cech wskazujących na nasilone zakupy nieplanowane (w aspekcie hedonistycznym, impulsywnym i kompulsywnym). W grupie emigrantów stwierdzono m.in.: znaczącą korelację między tendencjami hedonistycznymi a poczuciem pustki egzystencjalnej oraz dość silne korelacje między wybranymi sposobami radzenia sobie ze stresem, takimi jak: zwrot ku religii, zaprzeczanie, wyładowanie, a tendencją do kupowania w sposób nieplanowany.(abstrakt oryginalny)
Świadomość konsumenta w widoczny sposób określała jego decyzje zakupowe. W 2010 r. przeprowadzono badania wśród węgierskich studentów, które obejmowały zachowania konsumentów traktujących środowisko w świadomy sposób i cechy demograficzne mające na nich wpływ. Decyzje konsumentów traktujących środowisko w świadomy sposób, mających na uwadze dobro innych, były wyraźnie uwarunkowane czynnikami, takimi jak okres życia, w którym się znajdują, status społeczny, status materialny, płeć i wykształcenie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przyczyny zmian w dziedzinie zakupów. Omówiono strategię i organizację procesu zakupowego oraz nowe systemy przetwarzania danych. Dodatkowo zaprezentowano motywacje i zagrożenia wynikające ze stosowania koncepcji outsourcingu.
Proces pozyskiwania systemów uzbrojenia powinien nadążać za zmianami zachodzącymi w obszarach operacyjnym, technicznym i prawnym. Zakres zmian ma spowodować zwiększenie jego efektywności poprzez uproszczenie zasad i skrócenie czasu zaspokojenia potrzeb operacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Smart shopper - tą nazwą definiuje się konsumentów, którzy poszukują produktów lub usług o jak najlepszej relacji ceny do jakości. W języku polskim używa się angielskiego terminu dla identyfikacji segmentu bądź też zastępuje się go polską terminologią, nazywając tych nabywców "sprytnymi konsumentami". Ich zachowanie cechuje racjonalizm - nie chcą "przepłacać" za nabywane towary i usługi, zwłaszcza jeżeli wiedzą, że można znaleźć w zależności od sprzedawcy korzystniejszą ofertę. (...) W świetle powyższych uwag interesującą kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje pytanie, czy młodzi konsumenci będący tzw. smart shoppersami w większym lub mniejszym stopniu uważają, że brak fizycznego kontaktu z produktem i atrakcyjna cena oferty w internecie są w stanie zrekompensować postrzegane korzyści z zakupów online. Czy istnieje związek pomiędzy smart shoppingiem a stosunkiem do ceny produktu oraz potrzebą fizycznego kontaktu z produktem? Powyższe pytania stanowiły podstawę do sformułowania modelu poddanego empirycznej ocenie. (fragment tekstu)
Tematem artykułu jest jeden z obszarów decyzyjnych wyróżnianych w ramach strategii zakupów - struktura bazy dostawców. Rozpatrywany jest on wg kryterium liczebności dostawców, zgodnie z którym wyróżnia się dwie główne strategie: single sourcing i multiple sourcing. Artykuł rozpoczyna się wprowadzeniem teoretycznym dotyczącym strategii i strategii zakupów. Następnie przeanalizowana zostaje struktura bazy dostawców wybranego przedsiębiorstwa pod kątem stosowanej strategii. Analiza opiera się na czterech kategoriach dóbr wyróżnionych w macierzy Kraljica: strategicznych, o charakterze dźwigni, wąskich gardeł i zwykłych oraz prawidłowym doborze odpowiadających im strategii single i multiple sourcing. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter badawczy i dotyczy analizy zjawiska sprytnych zakupów wśród polskich młodych singli. Jego podstawowym celem jest identyfikacja postaw i zachowań wpisujących się w sprytne zakupy wśród osób młodych. Opracowanie składa z dwóch części: teoretycznej i empirycznej. W pierwszej z nich, na podstawie krytycznej analizy literatury, wyjaśniono pojęcie i istotę sprytnych zakupów jako trendu konsumenckiego. Druga zasadnicza część pracy natomiast ma charakter empiryczny. Podstawę wnioskowania stanowi materiał badawczy pozyskany dzięki przeprowadzonym przez autora badaniom w formie wywiadu kwestionariuszowego wśród młodych polskich singli. Podjęcie takiego projektu badawczego jest uzasadnione, ponieważ tendencje wpisujące się w ideę sprytnych zakupów mają bezpośredni wpływ na decyzje zakupowe młodych konsumentów i ułatwiają opracowanie strategii marketingowych przedsiębiorstw na rynku. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto rozważania na temat: ewolucji funkcji zakupów w organizacji, znaczeniu zakupów w organizacji, strategii zaopatrzenia z uwzględnieniem istoty tej strategii oraz jej rodzajów, organizacji zakupów w firmie. (fragment tekstu)
Wśród autorytetów zajmujących się tematyką zarządzania zakupami trwa dyskusja, w jakim kierunku podąża ewolucja funkcji zakupów w organizacjach oraz z czego wynikają różnice w podejściu do zarządzania zakupami w wielu korporacjach. Z dyskusji tych wyłania się teza, że funkcja zakupów w korporacjach (oczywiście w gospodarkach krajów rozwiniętych) ewoluowała od modelu transakcyjnego (nazywanego również reaktywnym) do modelu zintegrowanego (tzw. proaktywnego). Takie podejście opiera się na założeniu, że można zdefiniować idealny docelowy etap rozwoju, do którego w naturalny sposób ewoluuje funkcja zakupów. (abstrakt oryginalny)
Na skutek reformy unijnego systemu zamówień publicznych z 2014 r. doszło do zmiany paradygmatu prawa zamówień publicznych. W dyrektywach z 2014 r. podkreślono, że zamówienia publiczne odgrywają kluczową rolę w realizacji strategii EUROPA 2020, ponieważ są jednym z instrumentów rynkowych wykorzystywanych w celu osiągnięcia inteligentnego, trwałego wzrostu gospodarczego, sprzyjającego włączeniu społecznemu, przy jednoczesnym zagwarantowaniu najbardziej efektywnego wykorzystania środków publicznych. Strategiczne zamówienia publiczne, związane z realizacją zasady zrównoważonego rozwoju oraz promowaniem innowacji, zostały uznane za jeden z podstawowych elementów środowiska inwestycyjnego i strategiczny instrument w zestawie narzędzi polityki gospodarczej każdego państwa członkowskiego. W konsekwencji przyjęcia dyrektyw z 2014 r. doszło do zmian w polskim prawie zamówień publicznych. Ustawa z 11 września 2019 r. położyła większy nacisk na realizację zasady Best Value for Money z jednoczesną realizacją zasady zrównoważonego rozwoju. Jednakże samo unormowanie instrumentów prawa zamówień publicznych nie jest wystarczające do wykorzystania potencjału strategicznych zamówień publicznych na potrzeby polityki rozwoju. Artykuł wskazuje, że potrzebna jest skoordynowana i przemyślana polityka państwa w tym zakresie, uwzględniająca podejście z wykorzystaniem ekonomii behawioralnej oraz behawioralnej ekonomicznej analizy prawa, aby wykształcić właściwe praktyki na rynku zamówień publicznych, pozwalające na korektę dysfunkcji mechanizmów rynkowych i osiągnięcie celów rozwoju społeczno-gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Integrated Territorial Investments in the Formula of Cohesion Policy 2014-2020
100%
Przedmiot i cel pracy: Polityka regionalna Unii Europejskiej ma na celu zwiększenie spójności ekonomicznej i społecznej krajów członkowskich. W okresie programowania 2014 - 2020 zaplanowano nowe narzędzie, które ma przyczynić się do skutecznego wdrażania polityki spójności - Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Celem artykułu jest ustalenie czy kierunek działań wynikających z założeń polityki spójności 2014 - 2020 implementowanych w strategii ZIT odpowiada na rzeczywiste problemy rozwoju obszaru objętego strategią ZIT (na przykładzie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej - AKO). Materiały i metody: Praca została wykonana na podstawie analizy i syntezy unijnych jak i polskich zapisów regulacyjnych dotyczących polityki spójności 2014 - 2020, danych dotyczących alokacji finansowej na realizację ZIT oraz literatury przedmiotu dotyczącej polityki regionalnej UE. Wyniki: Kierunek działań wynikających z założeń polityki spójności 2014 - 2020 w strategii ZIT odpowiada na rzeczywiste problemy rozwoju obszaru objętego strategią AKO. Środki unijne zostały zaplanowane na: wspieranie przedsiębiorczości; promocję strategii niskoemisyjnych; rozwój wykształconego społeczeństwa oraz inwestycje w nowoczesną infrastrukturę. Wnioski: Rozwiązywanie problemów obszarów objętych strategią ZIT zależeć będzie od wykonania celów rozwojowych. Konieczna jest zatem synergia uwarunkowań związanych z przekształceniem stanu postulatywnego w stan wykonawczy polityki spójności w ramach ZIT. Synergia ta dotyczy zarówno jakości kapitału ludzkiego jak i wysokości zasobów finansowych oraz kompetencji podmiotów zaangażowanych w realizację koncepcji ZIT. (abstrakt oryginalny)
13
100%
Podstawowym celem opracowania jest identyfikacja i określenie ważności determinant zakupu towarów konsumpcyjnych1 (artykułów spożywczych, chemii gospodarczej i kosmetyków, odzieży i obuwia oraz dóbr trwałego użytku) w Poznaniu oraz w pozostałej części Wielkopolski (pozostali mieszkańcy bez miasta Poznania). Podstawą do realizacji przedstawionego celu są zbiory źródłowe, które stanowią informacje wtórne w formie wyników badań zrealizowanych w kraju w latach 2010-2013 przez różne instytucje badawcze oraz wyniki systematycznie od 2008 r. prowadzonych badań konsumenckich w Poznaniu i Wielkopolsce na Wydziale Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. (fragment tekstu)
14
Content available remote Importance of the Kraljic Matrix as a Strategic Tool for Modern Purchasing
100%
Zbyt często działalność zakupowa jest postrzegana tylko jako udoskonalone narzędzie na poziomie operacyjnym. Przy takim ujęciu możliwości zastosowania działalności zakupowej jako narzędzia strategicznego są po prostu ignorowane. Praca udawadnia, że działalność zakupowa może spełniać więcej funkcji. Jako punkt wyjścia zastosowano słynny i dobrze znany model portfolio autorstwa Petera Kraljic'a, następnie przedstawiono obecne tendencje rozwojowe w celu przekształcenia tego modelu w narzędzie strategiczne mogące mieć zastosowanie w działalności zakupowej. Poddano dyskusji zastosowanie tego modelu w organizacjach wirtualnych dużych przedsiębiorstw i przedstawiono możliwości wykorzystania tego modelu przez powyższe organizacje przy podejmowaniu decyzji w takich obszarach jak decyzje make or buy lub wypracowywanie długookresowych stosunków z dostawcami. (abstrakt oryginalny)
Badania wykonane na zlecenie MasterCard wykazują, że prawie trzy czwarte konsumentów europejskich docenia oferowane przez kartę prepaid możliwości. Ponad połowa konsumentów w Europie (54 proc.) ceni sobie karty prepaid jako narzędzie planowania budżetu, które pozwala im na odkładanie pieniędzy na konkretne cele - na przykład na zakupy żywnościowe, zakup odzieży lub wydatki na wakacje. Ankietowani docenili możliwość zapobiegania przesadnym wydatkom. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote The Determinants of Shopping Place Selection in Poland : the Survey Results
100%
Goal - The aim of the empirical research using the electronic survey questionnaire was to identify the determinants of consumers' behavior on the market on the basis of the type, place and frequency of purchasing goods that satisfy the basic needs. Research methodology - There were presented results of the survey conducted online (n=482) in Poland. The character of the sample was random and representative. Score - The research showed that 97% of respondents do shopping at least once a week, whereas 33% of surveyed individuals go shopping every day. There was observed statistically essential dependence of preferences related to the shopping frequency on the age and the character of the town and region. The selection of the shopping place was, in statistic terms, influenced by the region - voivodeship (except for coffee/tea ) and by the character of the town (except for bakery products and sweet baked goods) or the level of incomes (chiefly with regards to the purchase of cold meats and coffee/tea). (original abstract)
Celem opracowania jest ukazanie sposobów budowania skutecznych relacji z dostawcami w obszarze zarządzania zakupami. Podmiotem badań są dostawcy z dużą siłą przetargową. Przedmiotem badań są relacje z dostawcami w obszarze zakupów. Scharakteryzowano szachownicę zakupową A.T. Kearney'a, narzędzie pomagające w dywersyfikacji relacji z dostawcami na rzecz zakupów o wysokiej jakości i dobrej cenie. Hipoteza badawcza sformułowana została następująco: skuteczne zarządzanie zakupami jest możliwe przy zastosowaniu adekwatnych do potrzeb metod zakupowych zawartych w szachownicy zakupowej A.T. Kearney'a. W części empirycznej opisano konsekwencje użycia jednej z konfrontacyjnych metod zakupowych, jaką jest odwrócona aukcja, dla dotychczasowych relacji z dostawcami. (abstrakt oryginalny)
18
100%
W artykule zaprezentowano strategie zakupowe młodych konsumentów w kontekście wyboru z dostępnych ofert. Internet oferuje komfort i szybkość porównań głównie cen i parametrów produktów. Dostępność wielu centrów handlowych w wielkich miastach umożliwia zaś bezpośredni kontakt z produktem, wypróbowanie go bądź przymierzenia. Celem artykułu była próba odpowiedzi, którą z opcji wybierają młodzi konsumenci w trakcie dokonywania zakupów. Wykorzystano w tym celu badanie przeprowadzone wśród młodych z aglomeracji śląskiej i dolnośląskiej. Dobór grupy badawczej wynikał z przeświadczenia, że oprócz dynamicznej ekspansji nowych technologii komunikacyjnych skierowanej do młodzieży, młodych konsumentów w miastach przyciąga też atrakcyjność galerii handlowych.(abstrakt autora)
Rozmowy z polskimi menedżerami zakupów wskazują, że nie dostrzegana jest strategiczna rola zakupów, które mogą mieć kluczowe znaczenie w poprawie rentowności i wartości firmy, w budowaniu jej przewagi konkurencyjnej, w rozwiązywaniu jej najróżniej-szych problemów i wychodzeniu naprzeciw wyzwaniom przyszłości. Autor omawia błędy i słabości tradycyjnych systemów zakupowych oraz postuluje przyjęcie nowego podejścia, co oznacza nadanie zakupom strategicznej roli w budowaniu przewagi konkurencyjnej firmy.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono kierunek rozwoju zakupu wyrobów produkowanych zgodnie z życzeniami klienta. Na tym odcinku zachodzą bowiem daleko idące zmiany dotyczące zakupu elementów potrzebnych do produkcji. Realizując zamiar prezentacji nowych kierunków rozwoju funkcji zakupu, autor posłużył się publikacją jednego z fachowców niemieckich w tej dziedzinie, inż. Martina Austermanna.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.