Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia zielonej rewolucji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Praca poświęcona jest strategiom rozwoju gospodarczego, szczególnie dla krajów, które wychodzą z głębokiego zacofania, jak kraje Trzeciego Świata, bądź takich jak Polska przechodzących transformację systemową gospodarki. Praca jest próbą przeniesienia (wzorem M.E. Portera) metodologii strategii z poziomu przedsiębiorstwa na poziom gospodarki narodowej.
Przedsiębiorstwa zazwyczaj integrują swoje działania o charakterze operacyjnym i strategicznym w łańcuchach dostaw mając na uwadze kwestie ekonomiczne. Jednak coraz częściej brane są również pod uwagę środowiskowe aspekty ich działań. Efektem zmian zachodzących w świadomości współczesnych organizacji jest ukucie pokrewnych terminów, tj. Sustainable Supply Chain Management (SSCM) i Green Supply Chain Management (GSCM). Mówi się o zielonych łańcuchach dostaw, czyli takich, które w procesie swojej integracji biorą pod uwagę uwarunkowania środowiskowe. Artykuł porusza problematykę relacji pomiędzy systemem zarządzania środowiskowego ISO 14001 a "wyzielenianiem" łańcuchów dostaw. Szczególna uwaga zwrócona została na ósmą zasadę zarządzania jakością dotyczącą współpracy z dostawcami. W artykule przedstawione zostały wyniki badań empirycznych. Pokazują one, że firmy funkcjonujące w otoczeniu między narodowym dostrzegają więcej korzyści z wdrożenia certyfikatu ISO 14001. Fakt posiadania tego certyfikatu nie zawsze przekłada się jednak na dostrzeganiu znaczenia wzajemnych korzystnych relacji z dostawcami.(abstrakt oryginalny)
Pojęcie zielona rewolucja określa zespół warunków oraz działań charakteryzujących postęp naukowo-techniczny i wzrost efektywności w produkcji zbóż. Autor posłużył się danymi statystycznymi obrazującymi poziom osiągniętego przez poszczególne: kraje słabo rozwinięte jak Chiny, Filipiny, Indie, Indonezje, Malezje, Meksyk, Nepal, Pakistan, kraje Unii Europejskiej oraz kraje CEFTA rozwoju ekonomicznego. Syntetycznym miernikiem rozwoju jest produkt narodowy brutto (PNB) na mieszkańca: determinuje on poziom konsumpcji i rozwój ekonomiczny.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.