Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategic Position and Action Evaluation (SPACE)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Określając pozycję strategiczną przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych w ujęciu dynamicznym pozwalającym na zilustrowanie zmian pozycji badanych przedsiębiorstw w czasie stwierdzono, że własność kapitału założycielskiego, w prowadzeniu działalności na terenie Polski w sektorze obsługi rolnictwa, nie odgrywa znaczącej roli. Natomiast wykorzystując metodę SPACE można w dobie wzrostu gospodarczego określić główne mierniki kształtujące siłę finansową przedsiębiorstw, siłę sektora, pozycję konkurencyjną oraz stabilność otoczenia. Zarządzanie w ostatniej fazie wzrostu gospodarczego tymi miernikami w poszczególnych ww. wymiarach w decydujący sposób wpływa na zmianę pozycji strategicznej w dobie kryzysu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia rolę, jaką analiza strategiczna pełni w ocenie działalności przedsiębiorstwa turystycznego. Dla realizacji tego celu przedstawiono specyfikę działalności przedsiębiorstwa turystycznego, opisując różne jego rodzaje oraz prezentując determinanty organizacyjne, prawne rozwoju tych przedsiębiorstw, a także bazę techniczno-materiałową stanowiącą podstawę prowadzonej działalności. W dalszej kolejności omówiono funkcje analizy strategicznej w przedsiębiorstwie turystycznym. Scharakteryzowano wybrane metody analizy strategicznej, przedstawiając ich zastosowanie w ocenie działalności różnych przedsiębiorstw turystycznych. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu jest próba wzbogacenia interpretacji wyników analizy strategicznej SPACE oraz przedstawienie organizacyjnych propozycji jej przeprowadzenia w formie sesji strategicznej. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano praktyczno-dydaktyczną metodę wyboru strategii SPACE (Strategic Position and Action Evaluation), która proponuje dokonywać ocen w dwóch (trzech) niezależnych zespołach. Wynikiem tego, z regły, będą dwa (trzy) wektory wyboru strategii o zbliżonych kierunkach, wskazujące pewien obszar poszukiwań kierunków działania przedsiębiorstwa.
Celem rozważań jest próba identyfikacji pozycji strategicznej giełdowej spółki Indykpol SA działającej na krajowym rynku drobiu oraz określenie zalecanej dla niej strategii działania. W związku z powyższym w czteropolowym układzie współrzędnych utworzonym w czterech wymiarach przeprowadzono analizę portfelową tej spółki z wykorzystaniem metody SPACE. Wyniki opracowania pokazują, że Indykpol SA charakteryzuje się silną pozycją i działa na atrakcyjnym rynku. Zatem należy zastosować agresywną strategię polegającą na intensywnej penetracji i ekspansji działalności. (abstrakt oryginalny)
W artykule podkreślono problem zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwie. Głównym założeniem przedstawionej koncepcji jest stwierdzenie o odrębności kontroli strategicznej od kontroli bieżącej. W pracy omówiono następujące kwestie: 1) kontrola strategiczna w firmie (funkcje kontroli i nadzoru, organizacja systemu kontroli), 2) controlling menedżerski, 3) kompleksowa kwalifikacja działalności firmy: agregatowa ocena kondycji finansowej firmy (system wczesnego ostrzegania, metoda normalizacji ilorazowej), ocena zdolności rozwojowej firmy (metoda SPACE, technika wyznaczania trajektorii strategicznej, wskaźniki iloczynu skalarnego).
Zaprezentowano strukturę organizacyjną i strategię Banku Spółdzielczego oraz dokonano oceny jego zasobów i otoczenia. (oryg. streszcz.)
Celem niniejszego artykułu jest omówienie możliwości zastosowania metody SPACE - Startegic Planning and Action Evaluation do analizy strategicznej niepaństwowej szkoły wyższej. Głównym zadaniem, które autor starał się wykonać było przedstawienie teoretycznych i metodologicznych uwarunkowań zastosowania tej metody do analizy tego typu organizacji.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie propozycji kryteriów i wskaźników, które mogą być wykorzystane w analizie strategicznej niepaństwowej szkoły wyższej metodą SPACE - Strategic Planning and Action Evaluation oraz przystosowanie zawartych w tej metodzie opcji strategicznych do specyfiki uczelni prywatnej.
Celem niniejszego opracowania jest charakterystyka kierunków rozwoju przedsiębiorstwa w okresie wychodzenia z kryzysu, który w praktyce gospodarczej wydaje się nieunikniony. Brak równowagi przedsiębiorstwa z otoczeniem, a zwłaszcza przedłużanie się takiej sytuacji, prowadzi po pewnym czasie do wystąpienia niemożliwych do usunięcia trudności, przekształcających się w stan określany mianem kryzysu. Jest to sygnał, że wyczerpały się dalsze możliwości efektywnego funkcjonowania, tkwiące w dotychczasowych rozwiązaniach. Dla wielu przedsiębiorców kryzys nie musi być wyrokiem i prowadzić wprost do bankructwa. Firmy, które w porę podejmują skuteczną walkę z tym zjawiskiem, mogą liczyć na dalszy rozwój. W związku z tym należy przyjąć, że kryzys w przedsiębiorstwie jest zjawiskiem przejściowym, które przy sprzyjających uwarunkowaniach rynkowych mogą nawet stanowić strategiczną szansę. Wyniki przedstawionych badań świadczą o tym, że obecnie realizowane przez przedsiębiorstwa cele wskazują na charakter obranych strategii. Najczęściej są to strategie ukierunkowane na obniżkę kosztów i osiągnięcie w ten sposób przewagi kosztowej nad konkurencją. Analizując cele uznane za najważniejsze wyraźnie widać, że tworzą one wiązkę skierowaną na pozyskiwanie i powiększanie zasobów finansowych oraz umocnienie w tym zakresie pozycji przedsiębiorstwa. (skrócony abstrakt oryginalny)
Konkurencyjność przedsiębiorstwa oraz luka konkurencyjna to zagadnienia często opisywane i analizowane w literaturze. Wiele miejsca poświęcone dotychczas kwestii pomiaru konkurencyjności, jednak istniejące opracowania skupiają się głównie na zaproponowaniu jego ogólnego modelu, czyli na wskazaniu głównych obszarów, które powinien objąć pomiar oraz zestawu mierników odpowiadających tym obszarom. Brakuje natomiast propozycji wykorzystania konkretnych metod zarządzania do zoperacjonalizowania tych modeli czyli dokonania pomiaru konkurencyjności przez przedsiębiorstwo w celu oszacowania rozmiaru i charakteru przewagi lub/i luki konkurencyjnej. Celem artykułu jest wskazanie przydatnej przedsiębiorstwom procedury pomiaru konkurencyjności oraz zaprezentowanie wypracowanych na gruncie nauki i praktyki metod, jakie mogą w tym procesie wykorzystać. Mogą one posłużyć do zbudowania systemu zarządzania konkurencyjnością przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Podstawową decyzją strategiczną jest wybór obszarów działania przedsiębiorstwa, a podstawowym problemem - przełożenie wykreowanych zachowań strategicznych na decyzje ukierunkowujące wybór tych obszarów. Celem artykułu jest pokazanie mechanizmu przełożenia tych strategii stworzonych przy pomocy metody SPACE na język strategii przedmiotowych.
Przedmiotem analizy zawartej w artykule jest szpital funkcjonujący w powiecie posiadający status Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Analiza pokazuje, jak ważne w ocenie pozycji strategicznej firmy oraz jej działalności jest zastosowanie metody SPACE. Wykazano przydatność metody SPACE (Strategic Position and Action Evaluation) w dostarczaniu informacji nowych i ważnych z punktu widzenia procesu podejmowania decyzji w jednostce służby zdrowia. Podkreślono, że stosowanie analizy SPACE daje w rezultacie bardzo dokładny obraz sytuacji strategicznej, w jakiej znajduje się dane przedsiębiorstwo oraz jej konsekwencji dla możliwości wyboru stojących do jego dyspozycji alternatyw strategicznych.
Przedmiotem artykułu jest próba podziału strategii behawioralnych tj. ujmowanych w kategoriach zachowania się naczelnego kierownictwa w stosunku do otoczenia kierowanych przez siebie organizacji i w stosunku do niej samej.
Autor przedstawił analizę metody SPACE, która jest efektywną koncepcją badawczą tworzenia strategii organizacji non-profit. Warunkiem skutecznego zastosowania metody jest rozwiązanie wielu problemów metodologicznych, przesądzających o jej przydatności na danym obszarze.
W artykule przedstawiono analizę wybranych ilościowych metod w procesie badawczym. Podkreślono znaczenie analizy ilościowej przedsiębiorstwa, która wymaga zebrania dużej ilości danych, ich analizy i interpretacji. Scharakteryzowano wybrane metody badawcze: SPACE (Strategic Position and Action Evaluation), metody sieciowe oraz metodę Delficką. (abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano metody wyznaczania pozycji strategicznej przedsiębiorstwa w ujęciu: zalety - wady - użyteczność (korzyści) - obszar zastosowań. Metody te zostały przedstawione w postaci tabel. Wyróżnione zostały te metody, które okazują się najbardziej skuteczne w atmosferze ciągłych zmian. Analiza metod pozwoliła autorce stwierdzić, że w sytuacji stale zmieniającego się otoczenia, większą użytecznością charakteryzują się zintegrowane metody wyznaczania pozycji strategicznej (SWOT, SPACE, metody portfelowe), ponieważ łączą zarówno elementy danego przedsiębiorstwa, jak czynniki pochodzące z jego otoczenia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.